11 квітня Верховна Рада ухвалила у цілому законопроєкт про мобілізацію № 10449 (далі – Закон про мобілізацію), а 16 квітня його підписав президент України Володимир Зеленський.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Кому і коли потрібно оновити свої дані?
Перехідними положеннями до Закону про мобілізацію встановлено обов’язок громадянам України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів із дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Здійснити вищевказані дії необхідно шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).
Також у Законі про мобілізацію є норми щодо обов’язку громадянам України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів із дня набрання ним чинності указом Президента України про оголошення мобілізації уточнити персональні дані (зокрема, зміни до ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Ймовірно, це може викликати плутанину щодо перебігу строків, виходячи з набрання чинності саме указом Президента України про оголошення мобілізації, а не Закону про мобілізацію.
Проте вказана норма, гіпотетично, направлена вже на регулювання майбутніх правовідносин, а не теперішніх, тому застосуванню підлягають норми Перехідних положень до Закону про мобілізацію.
Яка відповідальність за невиконання обов’язку щодо уточнення військово-облікових даних?
Законодавством передбачена адміністративна відповідальність.
Штраф за неявку у військкомат для уточнення даних – від 1700 до 3400 гривень. Повторне вчинення порушення протягом року може стати причиною для більшого штрафу розміром до 5100 гривень. Це врегульовано ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Проте Верховна Рада України в першому читанні підтримала законопроєкт № 10379 про посилення відповідальності за військові правопорушення. Законопроєкт передбачає збільшення штрафів в 10 разів, зокрема від 17 000 до 22 500 грн для громадян.
Відповідно до КУпАПу, ТЦК та СП уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 та відповідно ухвалювати рішення у виді постанови про притягнення до відповідальності. Остання може бути предметом оскарження в суді.
Оновлення облікових даних за кордоном. Невже і тут новели?
Серед усіх нововведень законопроєкту одним із найбільш обговорюваних є уточнення військово-облікових даних за кордоном.
У Законі про мобілізацію є норма, яка передбачає, що чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, повинні оновити свої облікові дані.
Влада запевняє, що після того, як чоловіки оновлять свої військово-облікові дані в консульствах, повістки їм надсилатися не будуть. Проте які дійсні наміри представників держави?
Чоловіки за кордоном без військо-облікових документів не зможуть оформити, для прикладу, український або закордонний паспорт та скористатися іншими консульськими послугами.
Якщо облікові дані не були оновлені, то прийняття консульством відповідних заяв від громадян України можливе лише в разі одночасного їхнього оновлення.
Але є винятки. Вказана норма не поширюється на консульські послуги щодо оформлення посвідчення на повернення до України; вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України; другий із батьків цих дітей є іноземцем або особою без громадянства; вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.
Українцям за кордоном оновити персональні дані необхідно впродовж 60 днів після набрання чинності Закону про мобілізацію, як і власне громадянам на території України.
Повертатися в Україну для оновлення своїх персональних даних не потрібно. Вказані дії можна вчинити шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).