До основ
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Військовий збір (ВЗ) – це обов’язковий платіж, який був встановлений з 03.08.2014 відповідно до Закону України №1621-VII від 31.07.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших», із метою забезпечення фінансування заходів із підвищення обороноздатності держави.
Розмір та порядок стягнення цього збору прописано в перехідних положеннях Податкового кодексу України (п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України). Так, ВЗ встановлено тимчасово до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Про тимчасовий характер ВЗ свідчить і той факт, що такий збір не включено ні до переліку загальнодержавних податків і зборів, визначених ст. 9 ПК Україні, ні до переліку місцевих податків, визначених ст. 10 ПК України.
До грудня 2024 року ставка ВЗ становила 1,5% з доходів фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) із джерел їх походження в Україні та доходів фізичних осіб (резидентів) із джерел за межами України. Не були платниками ВЗ ФОПи, які вибрали спрощену систему оподаткування (тобто сплачували єдиний податок).
Розбираємось у змінах
Закони України №4015-IX від 10.10.2024 («Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану») та №4113-IX від 04.12.2024 («Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні») внесли зміни щодо порядку справляння ВЗ, зокрема щодо об’єкта оподаткування, переліку платників та ставок цього збору.
З врахуванням таких змін на сьогодні платниками ВЗ є:
1. Фізичні особи – резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, в тому числі ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
2. Фізичні особи – нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.
3. Податкові агенти, що зобов’язані утримувати та сплачувати ВЗ від імені фізичних осіб (це роботодавці при виплаті працівникам заробітної плати, юридичні особи та ФОПи при виплаті фізичним особам винагород за цивільно правовими договорами, банки при виплаті відсотків за депозитами).
4. ФОПи – платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп.
5. ФОПи та юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).
База оподаткування та ставки збору для кожного із зазначених вище платників є різними.
Щодо фізичних осіб та податкових агентів
Так, базою оподаткування ВЗ для фізичних осіб та податкових агентів є доходи, визначені ст. 163 ПК України (зокрема, це доходи у вигляді заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, доходи від продажу (обміну) нерухомого та рухомого майна, відсотки на депозити, дивіденди тощо).
До доходів фізосіб, які нараховуються (виплачуються) податковими агентами у вигляді заробітної плати, виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується збільшена ставка в розмірі 5%.
Така ставка діятиме до 1 січня року, наступного за роком, в якому буде припинено (скасовано) воєнний стан.
Водночас для доходів військовослужбовців та працівників ЗСУ, СБУ, СЗРУ, ГУР, Нацгвардії, Держприкордонслужби України, Держслужби спецзв’язку і захисту інформації України, УДО України, Держспецслужби транспорту України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України, застосовується ставка 1,5%, за винятком доходів, які звільняються від оподаткування ВЗ, про що буде зазначено нижче.
Доходи фізичних осіб, що включаються до загального річного оподатковуваного доходу за 2024 рік та повинні бути самостійно задекларовані особою шляхом подання до 01.05.2025 річної податкової декларації про майновий стан і доходи, оподатковуються ВЗ за ставкою в розмірі 1,5%, крім доходів від операцій із майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого в дарунок майна. Ставка ВЗ у 5% застосовуватиметься до вказаних доходів, які будуть нараховані (виплачені) платникам податків, починаючи з 1 січня 2025 року.
До таких доходів фізичної особи, зокрема, належать:
- окремі види доходів, що не підлягають оподаткуванню під час виплати, але не звільнені від оподаткування (прощена (анульована) основна сума боргу (кредиту) платника податку, сума перевищення річної неоподатковуваної суми нецільової благодійної допомоги, тощо);
- доходи, отриманні від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (доходи від оренди майна іншій фізичній особі тощо);
- іноземні доходи;
- доходи від продажу інвестиційного активу.
Щодо доходів від операцій із майном, а також доходів у вигляді вартості успадкованого чи отриманого в дарунок майна, які підлягають оподаткуванню податком із доходів фізичних осіб та отримані фізичними особами після 1 грудня 2024 року, сплачується ВЗ за ставкою в розмірі 5% незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Щодо самозайнятих осіб та юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи
Для ФОПів на загальній системі оподаткування об’єктом оподаткування ВЗ є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такого ФОПа, що визначається за правилами ст. 177 ПК України.
Для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, базою оподаткування ВЗ вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду професійної діяльності, що визначається за правилами ст. 178 ПК України.
До оподатковуваних доходів ФОПів на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, отриманих за 2024 рік, застосовується ставка ВЗ в розмірі 1,5%, а до доходів, отриманих з 1 січня 2025 року, – в розмірі 5%.
Підвищена ставка ВЗ у розмірі 5% встановлена для самозайнятих осіб на загальній системі оподаткування строком до 31 грудня року, в якому буде припинено (скасовано) воєнний стан.
Об’єктом оподаткування для ФОПів – єдинників першої, другої та четвертої групи є щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (тобто у 2025 році це 8000 грн), а для ФОПів та юридичних осіб єдинників третьої групи – доходи, визначені ст. 292 ПК України.
Для платників єдиного податку сплата ВЗ встановлена на період з 01.01.2025 по 31 грудня року, в якому буде припинено (скасовано) воєнний стан, у таких розмірах:
- для першої, другої та четвертої груп – у розмірі 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць (тобто в 2025 році це 800,00 грн на місяць, за рік – 9600,00 грн);
- для третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів), – 1% від отриманого доходу.
ФОПи – єдинники першої, другої та четвертої групи сплачують ВЗ авансовими внесками не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця або можуть здійснити сплату ВЗ авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для вказаних платників збору здійснюється контролюючими органами.
Платники єдиного податку третьої групи сплачують ВЗ упродовж 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
Хто звільняється від сплати ВЗ:
Звільняються від оподаткування ВЗ доходи фізичних осіб, що згідно з положеннями ПК України не підлягають оподаткуванню податком із доходів фізичних осіб або оподатковуються за нульовою ставкою, крім:
- доходів ФОП, з яких сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування,
- доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отриманих при ліквідації (припиненні) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи платником податків у випадках, передбачених підпунктами 3 та 4 п. 170.13-1 ст. 170 ПК України та пункті 14 підрозділу 1 цього розділу.
Зокрема, до доходів, з яких не утримується ВЗ, належать:
- державні та соціальні матеріальні допомоги;
- вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (включно з грошовими компенсаціями особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, сумами допомоги по вагітності та пологах);
- аліменти;
- подарунки та спадщина від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення;
- подарунки, вартість, яких не перевищує 25% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року (у 2025 році це 2000 грн);
- поворотна фінансова допомога;
- дохід, отриманий один раз упродовж звітного податкового року від продажу об’єктів нерухомого майна (житлового будинку, квартири, дачного будинку, земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі), якщо таке майно перебувало у власності особи більше 3-х років;
- дохід, отриманий від продажу (обміну) впродовж звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда.
Доходи військовослужбовців та працівників силових структур
Крім цього, на час дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню ВЗ доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, СЗРУ, Держприкордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС України, УДО України, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф. Порядок підтвердження статусу зазначених осіб із метою застосування пільги з оподаткування ВЗ визначається Кабінетом Міністрів України.
ФОПи, чия податкова адреса перебуває на території бойових дій чи ТО
Також ФОПи – платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких перебуває на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, мають право не сплачувати ВЗ за період із першого числа місяця, в якому почалися бойові дії, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію. У такому випадку такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації території України визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих росією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022.
Послаблення для ФОПів, які не використовують працю найманих осіб
ФОПи-єдинники першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати ВЗ упродовж одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.
Згідно з роз’ясненнями ДПС, для такого звільнення платнику податків необхідно подати до контролюючого органу заяву в довільній формі щодо періоду щорічної відпустки (до дати початку відпустки), а щодо терміну втрати працездатності – до 20 числа місяця, наступного за місяцем, в якому закінчився лікарняний (з обов’язковим додаванням витягу з ЕРЛН).
Самозайняті особи, призвані на військову службу
Також звільнено від нарахування, сплати та подання звітності з ВЗ самозайнятих осіб (ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь період їх військової служби.
Згідно з роз’ясненнями ДПС підставою для такого звільнення є заява особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи. Зазначені документи подаються за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи впродовж 10 днів після демобілізації, а в разі перебування особи на лікуванні – впродовж 10 днів по його завершенню.
Відповідальність
1. Несплата або сплата не в повному обсязі ВЗ ФОПами-єдинниками 1, 2 та 4 групи тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки ВЗ (у 2025 році це 400 грн).
2. Фізичні особи, ФОПи та юридичні особи – єдинники третьої групи за порушення правил сплати (перерахування) сум ВЗ збору притягаються до відповідальності у вигляді штрафу, а саме в розмірі 5% погашеної суми боргу при затримці сплати до 30 календарних днів, а при затримці більше 30 календарних днів – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.
3. У разі несплати (несвоєчасної сплати) збору умисно застосовується штраф у розмірі 25% від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) зобов’язання. А вчинення таких діянь повторно впродовж 1095 календарних днів або прострочення сплати грошового зобов’язання на строк більше як 90 календарних днів тягнуть за собою штраф у розмірі 50% від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) зобов’язання.
4. Несплата або сплата не в повному обсязі ВЗ податковими агентами тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10% суми збору, що підлягає сплаті. За ті самі дії, вчинені умисно, накладається штраф у розмірі 25% суми податку. За повторне порушення, вчинене податковим агентом упродовж 1095 календарних днів, накладається штраф у 50%, а за порушення, вчинені втретє та більше, – штраф у розмірі 75% суми податку.