10 листопада 2020, 16:28

Трудовий стаж за відсутності трудової книжки: позиція ВС

Опубліковано в №21 (727)

Христина Скляревська
Христина Скляревська «Pavlenko Legal Group» юрист

Однією з головних та найбільш важливих складових, на які зважають при нарахуванні пенсії особам, є наявність трудового стажу. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 01.04.2004 р. (до вступу в силу Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), є трудова книжка.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Досить часто трапляються випадки, коли органи Пенсійного фонду України, призначаючи пенсію, не враховують окремі роки трудового стажу особи через відсутність в останньої трудової книжки, що в подальшому значно впливає на розмір пенсійних виплат. Така ситуація призводить до того, що пенсіонери вважають за необхідне звернутись до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме наявності трудового стажу. Проте факт наявності трудового стажу для призначення пенсії у разі відсутності трудової книжки встановлює саме Пенсійний фонд, коли приймає рішення про призначення пенсії, а звернення до суду з заявою є помилковим кроком. Відповідна позиція була викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів першої судової палати Касаційного цивільного суду (далі — Верховний Суд) від 10.06.2020 р. у справі №347/576/18.

Обставини справи

Пенсіонер звернувся до суду в рамках окремого провадження із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме наявності трудового стажу. Заява була вмотивована тим, що він отримує пенсію за віком, проте при нарахуванні пенсійних виплат через відсутність трудової книжки Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (далі — управління ПФУ) не врахувало період його роботи практично в 7 років.

Заявник зазначав, що на заводі, де він працював, внаслідок пожежі були знищені всі бухгалтерські документи, у т. ч. книги наказів та книги нарахування заробітної плати. Через це пенсіонер не зміг надати управлінню ПФУ копію трудової книжки для зарахування у трудовий стаж періоду роботи на даному заводі. Однак пенсіонер наголошував, що факт його роботи можуть підтвердити працівники заводу. Заявник просив суд встановити цей період його роботи для зарахування до страхового стажу та перерахунку пенсії за віком.

Судом першої інстанції заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, було задоволено. Відповідне рішення було вмотивоване тим, що позасудовим способом неможливо встановити такі факти, що мають юридичне значення, а первинні документи, які підтверджували б даний факт, не збереглися.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі за заявою пенсіонера про встановлення факту, що має юридичне значення, апеляційний суд зазначив, що встановлення факту наявності трудового стажу, відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.08.1993 р. №637 (далі — Порядок №637), здійснюється саме органами Пенсійного фонду України, а не в судовому порядку.

Не погодившись з даною постановою, пенсіонер подав касаційну скаргу, мотивуючи її тим, що суд апеляційної інстанції не врахував, що заявник зовсім не має можливості підтвердити цей факт у позасудовому порядку, оскільки первинні документи, які б його підтверджували, не збереглися, а управління ПФУ відмовило йому у підтвердженні трудового стажу.

Позиція Верховного Суду

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а постанову апеляційного суду — без змін, вмотивувавши таке рішення наступним.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Порядку №637, затвердженого постановою КМУ, у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 26 Порядку №637, у судовому порядку може встановлюватися лише факт належності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові та прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження. Отже, встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється виключно органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії.

Таким чином, у разі відсутності в особи трудової книжки для встановлення факту наявності трудового стажу їй спочатку треба звернутись до відповідного органу Пенсійного фонду України з іншими документами, які можуть підтверджувати даний факт. Наприклад, це можуть бути довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їхнє виконання та інші документи, які містять відомості про період роботи. Цей перелік документів не є вичерпним і може бути значно ширший залежно від виду роботи та специфіки.

У разі, якщо крім трудової книжки, в особи відсутні і всі зазначені документи, факт наявності трудового стажу встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знали заявника по спільній роботі в одній установі, підприємстві або організації. Проте ця процедура застосовується тільки у разі, якщо документи про наявний страховий стаж були знищені, або якщо їх неможливо отримати у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями.

Що стосується звернення до суду, то в судовому порядку може бути оскаржена виключно відмова відповідного органу Пенсійного фонду України від встановлення факту наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки.

Висновок

Очевидно, що позиція Верховного Суду є досить логічною та обґрунтованою. Та на жаль, однією лише «позицією суду» неможливо зобов'язати Пенсійний фонд України виконувати свій обов'язок — встановлювати пенсійний стаж у разі відсутності трудової книжки. Як наслідок, маємо масив справ з оскарженням його дій до суду. Та хоча б у питанні «встановлення факту» або «оскарження відмови» крапку поставити можна. Чи надовго? Це буде залежати від «настроїв» Верховного Суду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати