02 квітня 2024, 18:02

Додаткові можливості для працевлаштування

Катерина Швець
Катерина Швець юристка ГО “Трудові ініціативи”

Станом на 1 січня 2024 року статус безробітного в Україні мали 96 120 осіб згідно з відомостями Державного центру зайнятості. Але варто розуміти, що реальний рівень безробіття в Україні набагато вищий, адже відомості центру зайнятості відображають лише офіційно зареєстрованих безробітних в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Центри зайнятості задля підтримання конкурентоспроможності на ринку праці деяким категоріям громадян видають ваучери на навчання. Ваучер — це можливість пройти навчання за державні кошти, аби підвищити свій професійний рівень або ж отримати нову спеціальність чи професію. За минулий 2023 рік понад 18 000 осіб отримали ваучери на навчання. Отже, що таке ваучер, хто та як може його отримати, розглянемо нижче.

Що таке ваучер на навчання?

Ваучер — документ встановленого зразка, що дає особі відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» право на перепідготовку за робітничою професією, підготовку за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, здобутого за іншою спеціальністю, підготовку на наступному рівні освіти (крім третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня вищої освіти), спеціалізацію та підвищення кваліфікації у закладах освіти чи у роботодавця.

Хто може отримати ваучер на навчання?

Ваучери видаються:

1) особам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку;

2) особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку зі скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення ними встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

3) особам, звільненим з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, до досягнення ними встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення;

4) внутрішньо переміщеним особам працездатного віку за відсутності відповідної роботи;

5) особам, стосовно яких згідно із Законом України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;

6) особам з інвалідністю за відсутності відповідної роботи;

7) особам, які у період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на відповідній території отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій та у період здійснення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності.

Хто не може отримати ваучер?

1) особи, які не мають професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти;

2) особи, які проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття (крім осіб, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану отримали в установленому порядку довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та після її отримання не проходили перепідготовки за рахунок коштів зазначеного Фонду);

3) осіб, які зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні.

Як отримати ваучер?

Для отримання ваучера особі необхідно звернутись до центру зайнятості із заявою та необхідними документами. Заява може бути подана особисто в паперовій або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням електронного підпису. Важливо! Можна також подати онлайн-заяву за допомогою порталу Державного центру зайнятості.

Перелік необхідних документів:

- паспорт громадянина України;

- документ про професійну (професійно-технічну) або фахову передвищу, або вищу освіту (дублікати таких документів) чи еДокумент про освіту (за наявності) або документ про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації або документ про визнання професійної кваліфікації;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання не мають його).

- якщо особа має статус внутрішньо переміщеної особи, то також необхідно подати відомості про номер довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, дату видачі та найменування органу, що її видав. Або ж якщо особа віком старше 45 років, то додатково необхідно пред’явити трудову книжку.

Ваучер можна отримати одноразово вартістю, яка встановлюється в межах вартості навчання, але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (не більше 30 280 грн станом на 2024 рік). Якщо ж вартість навчання становить більше — різниця сплачується самостійно (особою або роботодавцем). Навчання здійснюється закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями, які мають ліцензію на освітню діяльність, за затвердженим Мінекономіки переліком професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер.

Прийняття рішення центром зайнятості. Не пізніше ніж на восьмий робочий день з дня подання документів центр зайнятості приймає відповідне рішення — про видачу ваучера або про відмову у його видачі (дивись питання хто може та не може отримати ваучер). Та протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішення повідомляє особу про це. Особа звертається до центру зайнятості для отримання ваучера протягом п’яти робочих днів із дня надходження відповідного повідомлення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати