28 січня 2019, 12:36

Реєстр боржників як крок до захисту прав дитини

Опубліковано в №4-5 (658-659)

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівниця, правозахисниця жінок
Анна Лелека
Анна Лелека «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» адвокат

Скоро виповниться рік (06.02.2018 р.), як в Україні запрацював Єдиний реєстр боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів. Це невеликий проміжок часу, але можна впевнено сказати, що він приніс позитивні зміни у сфері захисту дітей. Його відкритість підштовхнула багатьох боржників до відповідальності. Вони в повному обсязі або частково сплатили аліменти, тобто належним чином виконали свої батьківські обов'язки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке Єдиний реєстр боржників?

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження», Єдиний реєстр боржників — це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Реєстр достатньо зручний у користуванні. За прізвищем і датою народження можна легко знайти людину, яка має борг зі сплати аліментів. Окрім того, вказується найменування органу або прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ, органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, номер засобу зв'язку та адреса електронної пошти виконавця. За номером виконавчого провадження можна побачити категорію стягнення (аліменти, штраф тощо).

До переліку боржників потрапляють особи, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці. Серед боржників є депутати, колишні міністри, представники органів центральної виконавчої влади, місцевої влади, силових структур.

Історія виконавчого провадження

В Законі України «Про виконавче провадження» зазначено, що державні органи, органи місцевого самоврядування, нотаріуси, інші суб'єкти, здійснюючи владні управлінські функції відповідно до законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, у разі звернення особи за вчиненням певної дії щодо майна, що належить боржнику, який внесений до Єдиного реєстру боржників, зобов'язані не пізніше наступного робочого дня повідомити про це вказаний у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця із зазначенням відомостей про майно, щодо якого звернулася така особа.

У разі відкриття рахунку на ім'я фізичної особи, внесеної до Єдиного реєстру боржників (у тому числі через відокремлені підрозділи банку), або у разі закриття рахунку такою особою банки зобов'язані у день відкриття або закриття рахунку повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання повідомлення зобов'язаний прийняти рішення про накладення арешту на майно та (або) кошти на рахунках боржника в банках у порядку, визначеному ст. 56 цього Закону (окрім того у випадку, коли на таке майно арешт вже накладено з тих самих підстав). Укладення протягом строку, зазначеного в ч. 3 цієї статті, правочину щодо майна боржника, який призвів до неможливості задовольнити вимоги стягувача за рахунок такого майна, є підставою для визнання такого правочину недійсним.

Коротко про цифри

Станом на 11.01.2019 р., завдяки Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», відбулося посилення відповідальності злісних неплатників аліментів, заборгованість яких перевищує 6 місяців:

  • 485,8 тис. виконавчих документів про стягнення аліментів перебуває на виконанні;
  • 168 тис. виконавчих проваджень, заборгованість за якими перевищує суму платежів за 3 місяці;
  • 65,4 млн грн аліментів стягнено державними виконавцями Мін'юсту за період з 01.01.2019 р. до 11.01.2019 р.;
  • 18,7 млн грн було стягнуто державними виконавцями завдяки застосуванню обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

З початку дії законодавчих нововведень станом на 11.01.2019 р. було винесено 137,64 тис. виконавчих проваджень, за якими сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 4 місяці, враховуючи 110 тис. виконавчих проваджень, за якими сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 6 місяців. Серед них 96,8% постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами. Орім того, в кожному регіоні з'явилися «дошки ганьби» злісних неплатників аліментів, а також сформовані окремі групи виконавців, робота яких сфокусована на виконанні судових проваджень саме з виплати аліментів. У регіонах створені штаби з моніторингу та контролю за станом виконання органами державної виконавчої служби рішень про стягнення аліментів.

В органах ДВС на виконанні перебуває понад 160 тис. документів. З них 74,7 тис. документів, за яким сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 1 рік; 54,6 тис. документів, за якими сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 2 роки; 41 тис. документів, за якими сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 3 роки.

Той з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, скориставшись такою довідкою державного виконавця, зазвичай мають право протягом 1 місяця дії цієї довідки самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку.

Було складено 31 045 протоколів про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183‑1 КУпАП, з яких направлено до суду 25 338. Суд виніс 3 157 постанов про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт. Складено 54 протоколи про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 183‑1КУпАП, з яких 45 направлено до суду. Суд виніс 12 постанов про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт. Складено 31 протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 183‑1 КУпА, з яких 31 направлено до суду. Суд виніс 18 постанов про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.

Також в органах ДВС знаходиться на виконанні 2,8 тис. документів, за якими боржник перебуває у місцях позбавлення волі. Щодо 107,2 тис. документів ускладнено виконання рішень про стягнення аліментів (відсутність майна, аморальний спосіб життя).

Станом на 11.01.2019 р. за 12,1 тис. виконавчих документів боржника оголошено у розшук; 536 виконавчих документів — погашено заборгованість за аліментами в повному обсязі; 342 виконавчі документи — відкликано стягувачами у зв'язку з відсутністю претензій до боржника.

В органах ДВС на виконанні перебуває 20 066 документів, за якими сукупний розмір заборгованості складає від 1 до 2 років та винесено 16 416 постанов про накладення на боржника штрафу в розмірі 20%; 13 617 документів, за якими сукупний розмір заборгованості складає від 2 до 3 років та винесено 11 537 постанов про накладення на боржника штрафу в розмірі 30%; 40 982 документи, за якими сукупний розмір заборгованості складає понад 3 роки та винесено 34 621 постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 50%.

Таким чином, чітко простежується позитивна динаміка та більш ефективне погашення заборгованості за аліментами, що спрямоване, передусім, на захист інтересів дітей та осіб, з якими проживає дитина.

Статистичні дані надані заступником Міністра юстиції України Світланою Глущенко.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати