28 травня 2024, 19:13

Мінімальний розмір аліментів: Україна vs Ізраїль

Ігор Глідер
Ігор Глідер доктор філософії, адвокат, адвокатська контора «Glider, Erez-Shargal & co» (Хайфа, Ізраїль)
Марина Демура
Марина Демура к.ю.н., доцент, адвокат, викладач в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (Харків, Україна)

У цій статті пропонуємо порівняти розмір і спосіб визначення мінімального розміру аліментів на дитину за законодавством України і Ізраїлю. У попередніх дослідженнях ми докладно розкрили ключові відмінності у процесі визначення та стягнення аліментів в Україні та Ізраїлі і дійшли висновку, що у випадку, коли один з батьків проживає в Ізраїлі і не сплачує аліменти, для позивача найкращим вибором стане подача позову про стягнення аліментів в Ізраїлі. Це обумовлено і можливістю отримати судове рішення із визначенням більшого розміру виплат аніж в Україні, а також тим, що у випадках, коли на користь дітей виноситься рішення іноземним (не ізраїльським) судом, виконати та реалізувати таке рішення в Ізраїлі на практиці неможливо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Щодо визначення мінімального розміру аліментів, то за законодавством України існує мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину і мінімальний гарантований розмір аліментів.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів (абз. 3 ч. 2 ст. 182 СК України).

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (абз. 2 ч. 2 ст. 182 СК України).

 

Станом на 2024 рік прожитковий мінімум становить: на дітей до 6 років — 2 563 грн; на дітей віком від 6 до 18 років — 3 196 грн.

Відповідно до цього, мінімальний розмір аліментів у 2023 році складає:

- на одну дитину віком до 6 років — 1281, 50 грн;

- на дитину віком від 6 до 18 років — 1598 грн.

Аналіз рішень національних судів дозволяє констатувати, що суди здебільшого використовують таке формулювання при визначенні розміру аліментів «Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на неповнолітньої дитини — ОСОБА_3 , у розмірі 1/4 частини усіх видів його (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, щомісячно, починаючи від дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття». Отже, незважаючи на законодавчо встановлений мінімальний рекомендований розмір аліментів, суди покладають обов’язок на особу щодо сплати аліментів у вигляді 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що є мінімальним гарантованим розміром аліментів на одну дитину. Тобто в рішенні суду може бути встановлена частка від доходу, але суд не здійснює реальний підрахунок доходів відповідача і застосовує загальну фразу — у розмірі 1/4 частини усіх видів його (доходу).

У разі визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі (а не у частці від доходу), ситуація майже не змінюється. Так, суди використовують таке формулювання: «Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_3, в твердій грошовій сумі у розмірі 3500 грн., але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дати подачі позову до суду і до досягнення дітьми повноліття». Тобто суд орієнтує відповідача на певну тверду грошову суму, але при цьому встановлює мінімальну межу, що і є обов’язковою для сплати.

Далі пропонуємо перейти до вивчення цього питання за законодавством Ізраїлю.

В Ізраїлі аліменти для неповнолітніх дітей визначаються сімейними судами або рабинськими судами. Рішення базуються на загальних принципах та положеннях правозастосовної практики, але можуть змінюватися в залежності від конкретних обставин кожної справи. Ось загальне пояснення процесу та основних критеріїв:

Основні критерії, які враховуються судами при визначенні розміру аліментів:

• дохід батьків. Враховуються всі доходи батьків. Це не тільки заробітна плата, але й інші джерела доходу, як-от доходи від інвестицій, нерухомості тощо;

• особливе значення надається доходу батька, оскільки, зважаючи на судову практику здебільшого саме він зобов'язаний сплачувати більшу частину аліментів;

• потреби дітей, зокрема, як-от харчування, одяг, освіта та здоров'я;

• додаткові витрати на дітей, як-от гуртки, приватні уроки, медичні процедури, які не входять до основного пакета страхових послуг;

• час перебування з дітьми кожного з батьків. Якщо дитина проводить значний час з кожним із батьків, аліменти визначаються відповідно;

• економічна спроможність і здатність заробляти. Суд оцінює економічну спроможність кожного з батьків, включно з потенційними можливостями для заробітку в майбутньому;

• стандарт життя. Суд прагне зберегти той рівень життя, до якого діти звикли до розлучення батьків, наскільки це можливо.

Процес визначення аліментів:

1) звернення до суду:

• один із батьків подає позов про стягнення аліментів до сімейного суду або рабинського суду;

• до позову додаються документи, які підтверджують доходи та витрати обох батьків, а також потреби дітей;

2) судове слухання та винесення тимчасового рішення:

- суд може призначити тимчасові аліменти до ухвалення остаточного рішення, щоб забезпечити негайні потреби дітей;

3) остаточне рішення: після заслуховування сторін та оцінки доказів суд визначає остаточну суму аліментів та порядок їх сплати.

Зміна та зменшення аліментів:

Визначений судом розмір аліментів не є остаточним і може бути змінений, якщо відбуваються значні зміни в обставинах. Наприклад, якщо один з батьків втрачає роботу або змінюються потреби дітей.

Приклад розрахунку аліментів

Судова справа Тела"מ 10533-06-21

Передумови:

Батько: пан Коен, заробляє 16,800 шекелів на місяць.

Мати: пані Коен, заробляє 6,500 шекелів місяць.

Подружжя має троє дітей, двоє з яких отримують допомогу по інвалідності через алергії.

Мати живе з новим партнером і не сплачує за житло.

Потреби дітей:

- основні витрати (харчування, одяг, освіта, здоров'я): 3, 500 шекелів на місяць на дитину;

- спеціальні витрати (гуртки, приватні уроки, медичні процедури): 1, 200 шекелів на місяць на дитину.

Розрахунок аліментів:

Загальні щомісячні витрати:

3,500 шекелів (основні витрати) + 1,200 шекелів (спеціальні витрати) = 4,700 шекелів на дитину.

4,700 шекелів × 3 дітей = 14,100 шекелів.

Розподіл витрат на дітей:

Дохід батьків вираховується у співвідношенні: 16, 800 шекелів (батько) + 6, 500 шекелів (мати) = 23, 300 шекелів.

Співвідношення доходів: 16, 800 шекелів з 23, 300 шекелів (батько) = 72%, 6, 500 шекелів з 23, 300 шекелів (мати) = 28%.

Розподіл аліментів:

Батько сплачує 72% витрат: 14, 100 шекелів × 72% = 10, 152 шекелів.

Мати сплачує 28% витрат: 14, 100 шекелів × 28% = 3, 948 шекелів.

Визначення вільного доходу:

Вільний дохід батька після відрахування витрат на оренду житла складає 11, 600 шекелів на місяць.

Вирішено, що батько сплачує 800 шекелів за кожну дитину (без врахування витрат на житло).

Сума аліментів:

Визначено, що батько сплачуватиме матері 2, 400 шекелів на місяць (800 шекелів за кожну дитину).

Також слід зазначити про те, що в законодавстві Ізраїлю встановлено мінімальний розмір аліментів, який становить 1 800 шекелів (1 шекель = 10, 63 грн.) Але важливо зауважити, що цей мінімальний розмір приймається судами до уваги у випадках, коли діти проживають в Ізраїлі і суди у своєму рішенні враховують загальні умови життя в Ізраїлі і необхідні витрати на дитину.

У разі, коли діти проживають не в Ізраїлі, суд буде досліджувати докази сторін. Зокрема, за практикою, обсяг витрат, необхідних для дитини, позивачу слід доводити в суді. Тобто суд в Ізраїлі, не маючи знань про рівень цін в Україні та суми, необхідні для дитини, буде змушений покласти тягар доведення цих обставин на позивача. Але, враховуючи існуючі рішення судів, можна зробити висновок, що за будь-яких обставин, визначена ізраїльським судом сума аліментів буде вищою, аніж та, що передбачена в українському законодавстві як мінімальний розмір аліментів.

Як підсумок зазначимо, що визначення розміру аліментів в Ізраїлі є складним процесом, заснованим на загальних принципах та положеннях прецедентної практики. Суд враховує всі релевантні фактори, включаючи доходи батьків, потреби дітей та час, проведений з кожним з батьків, щоб забезпечити прийняття справедливого судового рішення щодо визначення розміру аліментів з врахуванням конкретних обставин справи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати