У зв’язку з банкрутством найбільшої української авіакомпанії, що контролювала майже 40% ринку авіаційних пасажирських перевезень, інші оператори наразі активно намагаються зайняти її нішу. Так, протягом кількох останніх місяців юридична фірма «Василь Кісіль і Партнери» супроводжувала передачу трьох повітряних суден (далі – ПС) у лізинг двом провідним українським авіакомпаніям.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Варто зазначити, що договір лізингу ПС є лише одним елементом із цілого комплексу договірних інструментів, пов’язаних з таким правочином. З огляду на значну вартість ПС, лізинг та пов’язані трансакції найчастіше реалізовуються через кредитування лізингодавців іноземними банками. Права останніх зазвичай забезпечуються іпотекою за іноземним правом (як правило, англійським) і засобами захисту прав кредиторів, передбачених Конвенцією про міжнародні гарантії стосовно рухомого обладнання від 16 листопада 2001 року та Протоколом з авіаційного обладнання (далі – Кейптаунська конвенція). Проте внаслідок невпевненості іноземних кредиторів у можливості належного захисту своїх прав від порушень з боку боржника через механізми Конвенції та іноземною іпотекою, для зменшення можливих ризиків зазвичай ПС також передається в іпотеку за українським правом.
На відміну від оперативного лізингу ПС, механізми захисту прав кредиторів за Кейптаунською конвенцією та іпотека ПС за українським правом все ще залишаються terra incognita в нашій країні, тому саме на них, а також на деяких аспектах митного оформлення ПС ми зупинимося детальніше у цій статті.
Способи захисту прав кредиторів за Кейптаунською конвенцією
Кейптаунська конвенція набрала чинності 1 березня 2006 року і станом на травень 2013 року ратифікована 56 державами та регіональними економічними організаціями. Конвенція та Протокол ратифіковані Верховною Радою України 6 червня 2012 року і набрали чинності для нашої держави 1 листопада 2012 року.