01 листопада 2021, 14:00

Літати дешево чи зручно?

Опубліковано в №20 (750)

Сергій Литвиненко
Сергій Литвиненко «Горецький і Партнери, ЮФ» адвокат

Авіапереліт завжди був статусною послугою. Спочатку авіакомпанії возили дорого і комфортно. Згодом їх продукт оптимізувався і став включати набір стандартних послуг, та все одно залишався одним з найдорожчих видів перевезень. Аж до появи низьковитратних авіакомпаній — так званих лоукост-перевізників.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поява лоукостів в Україні допомагає збільшити відсоток громадян, котрі хоч раз у житті подорожували літаком. Хоча загалом лоукости — це не тільки шанс дешево літати в країнах з низьким рівнем доходів. Головною їх метою є відкриття нових маршрутів та аеропортів, які з об’єктивних обставин не зацікавили класичних авіаперевізників. Зараз у світі за моделлю low cost працюють більше 130 авіаперевізників.

Low Cost-перевізник (інші назви: лоукости, бюджетні авіакомпанії, лоукостер, lowcost, дискаунтер, лоу-кост) — це перевізник, який надає послуги за мінімальними тарифами і з мінімальним безкоштовним сервісом.

Де і як знайти найдешевші квитки

Лоукостери заробляють на доплатах за додаткові послуги. Як же обійти «підводні камені» дешевих авіаліній? Варто запам’ятати кілька правил.

1. Літати в будні дні часто дешевше, ніж у вихідні.

2. Не діє правило «чим раніше, тим дешевше». Навпаки, лоукости часто ставлять вищі ціни на квитки за 4–6 місяців до вильоту, щоб зняти вершки з тих, хто планує поїздки заздалегідь. На відміну від регулярних авіакомпаній, лоукости рідко пропонують дешеві квитки більш ніж за 3 місяці до вильоту. Це пов'язано з бажанням зберегти гнучкість у плануванні маршрутної сітки на тривалий час. Також це пояснюється тим, що скасувати рейс, на який продано 5 квитків, набагато простіше, ніж той, на який продано 50 квитків, тому компанії стимулюють попит тільки за 3 місяці до вильоту, коли графік польотів уже більшою мірою стабілізується. Найдешевші квитки зазвичай продаються за 45–90 днів до вильоту. Хоча не можна сказати, що при купівлі квитка в останній день ви заплатите космічні гроші — ціна буде залежати від попиту на конкретний рейс. Зверніть увагу: квитки лоукост-авіакомпаній, куплені по самому дешевому тарифу, не підлягають поверненню або обміну.

3. Не діє правило «ближче до дати ціни ростуть». Якщо у регулярних авіаліній ціни найчастіше вищі перед вильотом, і квитки у них варто купувати завчасно (хоча бувають і винятки), то лоукости іноді знижують ціни перед вильотом, якщо квитки не розкуплені. Це найчастіше трапляється у низький сезон, хоча передбачити таке зниження цін досить складно.

4. Дешевше літати в низький сезон.

5. Ціни лоукостів, як правило, стрибають: вони можуть довільно рости та падати. Зауважте, у високий сезон ціни можуть не падати або падати незначно.

6. Ціни підвищуються, якщо часто перевіряти на сайтах лоукостів квитки на один напрямок. Якщо перевіряти квитки на певний напрямок кілька разів на день або щодня, ціни можуть піднятися, але якщо зайти з іншого комп'ютера/телефона, ціна може бути попередня.

7. Якщо плануєте подорожувати компанією з 2–5 людей, спочатку спробуйте ввести всю кількість людей, а потім по одному. Іноді дешевше купити по одному квитку.

8. Періодично лоукости роблять розпродажі. Орієнтовно акції відбуваються кожні місяць-два, та дізнатися їх дату заздалегідь неможливо. На дні народження компаній та в чорну п'ятницю ціни бувають від 1–5 євро. Зауважте, що кількість квитків обмежена, а сайти авіакомпаній під час акцій часто зависають, адже купити дешево хочуть усі.

9. Wizz Air має членський клуб Wizz Discount Club, членом якого можна стати на рік. Він надає знижку 10 євро на кожен переліт та 5 євро на зареєстрований багаж. Таке членство вигідно придбати, коли планується від 4 перельотів. Діє воно на 2 або 5 осіб і коштує 39,99 євро та 79,99 відповідно. Коли компанія проводить розпродажі, знижка клубу також діє, тож у такий день можна купити квитки з подвійною знижкою. Більше того, Wizz Air часто проводить розпродажі спочатку для членів клубу, а вже наступного дня — для всіх користувачів.

10. Лоукости часто літають у другорядні аеропорти. Є низка аеропортів, які знаходяться настільки далеко від міст, що трансфер виходить дуже дорогий — від 14 до 27 євро в один бік. Серед них: Париж Бове, Барселона Жирона, Осло Торп, Стокгольм Скавста, Ейндховен (Амстердам), Меммінген (Мюнхен), Франкфурт Хан, Дюссельдорф Веце, Шарлеруа (Брюссель), Лондон Лутон.

11. Якщо переліт з пересадкою у Великобританії, треба мати британську візу. Річ у тому, що аеропорти, куди прилітають лоукости, не мають транзитних зон. Пасажиру необхідно вийти з зали прибуття, щоб потрапити на наступний рейс, і відповідно, пройти прикордонний контроль. Без британської візи не допустять на посадку в літак ще в пункті вильоту, і вся поїздка буде зіпсована. На жаль, найчастіше перельоти через Лондон є найдешевшими, тому їх продовжують купувати та робити цю помилку.

12. Всі додаткові послуги платні:

  • реєстрація в аеропорту: з вас візьмуть плату за реєстрацію на політ і роздруківку посадкового талона, якщо ви не зареєструвалися онлайн;
  • реєстрація онлайн;
  • додаткові місця. Лоукости використовують ще одну схему: якщо ви подорожуєте вдвох, вони саджають вас окремо, одного на початку літака, іншого — в кінці. Звичайно, всі, хто подорожують парами, хочуть сидіти разом, і це змушує їх докуповувати місця. Проте на практиці дуже багато людей просто міняються місцями вже в літаку, всі якось вирішують це питання;
  • багаж. Якщо ви впевнені, що вам необхідний багаж, оформляйте його відразу при бронюванні, бо в самому аеропорту вартість провезення багажу може зрости у кілька разів, і воно буде дорожче квитка;
  • додаткові місця ручної поклажі;
  • можливість повернення або зміни деталей квитка;
  • харчування, вода;
  • вибір місця. Під час купівлі авіаквитка дуже активно пропонують обрати конкретне місце в літаку, і за це потрібно доплатити. Та насправді ви не мусите нічого оплачувати, крім квитка. Там зазвичай дуже дрібним шрифтом десь прихована інформація, що ви можете натиснути кнопку «Ні, я не хочу обрати собі місце»;
  • Пріоритетна посадка.

13. Найбільший біль перельотів лоукостами — маленький багаж. У більшості таких компаній безкоштовна ручна поклажа може бути розміром лише 40х30х20 см. Це розмір міського наплічника чи сумки для ноутбука.

14. Якщо потрібен багаж, найчастіше дешевше докупити «пріоритетну посадку». В неї входить ручна поклажа вагою до 10 кг і розміром до 55х40х23 см. Вартість «пріоритетної посадки» становить від 5 до 15 євро й залежить від аеропорту вильоту. Хоча іноді зареєстрований багаж вагою 10 кг коштує дешевше за пріоритетну посадку, тож перевіряйте обидві ціни, щоб обрати дешевше. Зауважте: якщо летіти з пересадкою, а між літаками невелика перерва, краще взяти «пріоритетну посадку», щоб не здавати сумку й потім не чекати її на багажній стрічці — при короткій пересадці важливіший час, щоб встигнути на наступний рейс.

15. Можна взяти одну одиницю зареєстрованого багажу на всю сім'ю/компанію друзів на 20 кг, це 20–25 євро.

16. Якщо купувати переліт з пересадкою лоукостами, варто зважати, що за ручну поклажу, «пріоритетну посадку» чи зареєстрований багаж потрібно буде заплатити на кожному рейсі. Лоукост-перевізники не передбачають автоматичну передачу багажу авіакомпанії, яка виконує наступний рейс по авіаквитку, навіть якщо це одна і та ж компанія. Якщо в квитку кілька рейсів від лоукост-перевізників або скомбіновані рейси лоукоста і регулярної авіакомпанії, при кожній пересадці доведеться забирати свій багаж і реєструвати його заново для наступного рейсу.

17. Також важливо пам'ятати, що лоукост-авіакомпанії не забезпечують стикування рейсів, тобто не чекають на рейс, що запізнюється, та не надають безкоштовно наступний рейс. Якщо запізнитися на пересадку, відповідальність повністю на пасажирі.

18. Подвійна конвертація валюти при оплаті авіаквитків. Один із способів уникнути конвертації — обрати як спосіб оплати банківський переказ. Тоді сума до оплати буде точно така, яку показує авіакомпанія. У цьому випадку квитки необхідно оплатити протягом 24 годин через свій онлайн-банкінг або в касі будь-якого банку (зауважте, що в касі буде комісія за платіж).

19. Якщо компанія бере комісію за оплату, це можна обійти, прив'язавши карту до GooglePay, ApplePay або PayPal — тоді оплата буде без комісії.

20. На офіційних сайтах лоукостів завжди будуть найдешевші ціни. Лоукости не співпрацюють з турагентами, тому на інших ресурсах знижок на такі перельоти не буває.

21. Краще не купувати квитки на лоукости з пересадкою протягом менше 2 годин, адже можна не встигнути пройти прикордонний контроль.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати