21 травня 2013, 11:44

Цивільне законодавство: науковий підхід

За підсумками Міжнародного цивілістичного форуму

Опубліковано в №21 (363)

25–26 квітня юридичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка гостинно вітав представників Цивілістичного форуму «Цивільне законодавство: система, міжгалузеві зв’язки, шляхи вдосконалення». Подібний захід міжнародного рівня в Україні відбувається вже втретє і проводиться під егідою Відділення цивільно-правових наук Національної академії правових наук України, Асоціації цивілістів України та юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Окрім вітчизняних цивілістів, у цьогорічному Форумі взяли участь представники наукової спільноти Росії, Казахстану, Киргизстану, Азербайджану, Узбекистану, Польщі. Високий рівень представництва заходу засвідчує хоча б той факт, що серед іноземних учасників 20 докторів та 11 кандидатів юридичних наук. «Ми сподіваємося, що ті дискусії, які розпочнуться на пленарних засіданнях, будуть продовжені й дадуть добрі результати, слугуватимуть поштовхом для нових досліджень і висновків та, можливо, народять ідеї нових наукових проектів міжнародного характеру», – зазначила у вітальному слові співголова організаційного комітету Форуму Наталія Кузнєцова.

 

Системні проблеми права

Наголосом на рівень респектабельності конференції свою доповідь розпочав Роман Майданик, д. ю. н., професор, завідувач кафедри цивільного права юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, член-кореспондент НАПрН України. За його словами, це якраз той майданчик, де доцільно говорити про серйозні правові проблеми, які сьогодні багато в чому не знаходять належного вирішення.

Однією з таких актуальних проблем наразі є питання про основу системи права. Так, існуюча сьогодні сукупність галузей права, по суті, суперечить ідеї правового дуалізму, тобто поділу права на публічне і приватне. Відкритим залишається також і питання об’єктивності виокремлення так званих комплексних галузей права.

У доповіді Н. С. Кузнєцової, д. ю. н., професора, професора кафедри цивільного права юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, академіка НАПрН України, президента Асоціації цивілістів України, було порушено провокативне питання співвідношення цивільного права і цивільного законодавства. Провокативне тому, що вже неодноразово обговорюване, але, за словами Наталії Семенівни, попередні дискусії не тільки не дали остаточних результатів, а й навіть не сформували відчуття суттєвих зрушень на шляху їх досягнення.

Не можна заперечувати той факт, що сучасне розуміння галузі права у його системі – продукт ще радянської епохи. Фактично класичний підхід виведення співвідношення «галузь права» і «галузь законодавства» через категорії змісту і форми був закладений під час здійснення другої кодифікації законодавства Союзу в 1960-х роках та сприйнятий у цілому і наукою, і практикою. Однак у результаті подій 1970–1990 років дійсність, зокрема правова, змінилася докорінним чином. Так, було реанімовано приватну власність і поновлено дуалізм у праві, його поділ на приватне і публічне. Наповнюючи існуючий до цього вакуум, склад галузей права значно розширили, аніж це робилося в інших правових системах. Процес виокремлення, об’єднання і структурування галузей права триває і донині.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати