14 квітня 2020, 12:20

Виконавче провадження чи банкрутство — нелегкий вибір кредитора та боржника

Опубліковано в №7 (713)

Андрій Авторгов
Андрій Авторгов приватний виконавець

З набранням чинності Кодексом з процедур банкрутства відкриттю провадження у справі про банкрутство боржника-юридичної особи вже необов'язково має передувати виконавче провадження. Практика застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» пішла таким шляхом, що для порушення провадження у справі про банкрутство кредитор мав надати господарському суду докази неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами протягом 3‑х місяців після відкриття виконавчого провадження. За новим Кодексом така необхідність відсутня.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Також важливим нововведенням є те, що в Кодексі відсутня мінімальна сума боргу, необхідна для відкриття «банкрутного» провадження стосовно боржника-юридичної особи. Таким чином, процедура банкрутства стала альтернативою виконавчому провадженню, а не його наступним етапом. Добре це чи погано, а також чи відповідає це доктрині конкурсного процесу — можна довго дискутувати. Проте сьогодні в кожному конкретному випадку, залежно від певних обставин, кредитор може прийняти рішення про ініціювання тієї чи іншої процедури.

Які аргументи можуть говорити «за» відкриття виконавчого провадження:

  • стосовно боржника не були відкриті інші виконавчі провадження;
  • виконавчі провадження, які раніше були відкриті стосовно боржника, завершувалися фактичним виконанням або мировою угодою;
  • майно боржника у виконавчому провадженні перебуває на реалізації, проте його вартості достатньо для задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення витрат виконавчого провадження та виконавчого збору/основної винагороди;
  • вимоги кредитора забезпечені заставою або іпотекою;
  • процедура виконавчого провадження є швидшою, ніж процедура банкрутства;
  • ініціювання процедури виконавчого провадження є безкоштовним для кредитора.

Рішенням КСУ від 15.05.2019 р. у справі за конституційною скаргою В. В. Хліпальської була скасована обов'язковість сплати авансового внеску у виконавчому провадженні. Водночас для ініціювання процедури банкрутства боржника-юридичної особи кредитору потрібно сплатити судовий збір, який складає 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також надати докази авансування винагороди арбітражному керуючому 3‑х розмірів мінімальної заробітної плати за 3 місяці виконання повноважень.

Застосування процедури банкрутства щодо боржника має свої переваги та може бути більш дієвим механізмом для стягнення заборгованості з таких причин:

  • стосовно боржника відкрито низку виконавчих проваджень в органі(ах) ДВС та/або у приватного виконавця(ів), а також майна боржника не вистачає для задоволення вимог стягувачів;
  • раніше відкриті виконавчі провадження закінчилися поверненням виконавчого документа стягувачу у зв'язку з відсутністю у боржника майна, на яке можна звернути стягнення;
  • у процедурі банкрутства можлива солідарна відповідальність керівника боржника-юридичної особи перед кредиторами.
  • у разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право надавати обов'язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника-юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями;
  • правочини, вчинені боржником після відкриття провадження у справі про банкрутство або протягом 3‑х років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, можуть бути визнані недійсними.

Звичайно, здійснення стосовно боржника виконавчого провадження не виключає подальшого звернення до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Також слід звернути увагу на певні колізії виконавчого та банкрутного законодавства. Зокрема, згідно з ч. 3 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства, яка регламентує запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів боржників-юридичних осіб, протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, в тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 121 Кодексу України з процедур банкрутства, що регулює питання мораторію на задоволення кредиторів-фізичних осіб, протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів зупиняється стягнення з боржника за усіма виконавчими документами, окрім виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів чи про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, а також окрім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), або перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж.

Водночас, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій, зокрема, у разі відкриття господарським судом провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом. При цьому зазначено, що виконавець не зупиняє вчинення виконавчих дій у разі перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника). Тобто про виняток із загального правила у випадку «перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж» в Законі України «Про виконавче провадження» не зазначається.

Вирішуючи окреслену колізію, на мою думку, все ж таки потрібно керуватися Кодексом з процедур банкрутства, оскільки Кодекс має вищу юридичну силу в системі галузевих правових актів, до того ж він був прийнятий пізніше. Зазначену обставину також мають брати до уваги кредитори під час обрання тієї чи іншої процедури.

Другим важливим чинником впливу Кодексу з процедур банкрутства на виконавче провадження є втрата чинності Законом України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті», яка має відбутися через рік з дня введення в дію Кодексу.

Слід зазначити, що на відміну від боржника-юридичної особи, заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи може подавати лише боржник. Тому муки вибору між погашенням боргів у виконавчому провадженні або ініціюванням процедури банкрутства лягають саме на нього.

Якщо боржник-фізична особа має майно, на яке можна звернути стягнення, то з моменту оприлюднення інформації про продаж майна боржника у виконавчому провадженні останнє в цій частині не зупиняється. Таким чином, звертатися до господарського суду боржнику-фізичній особі із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність потрібно вчасно, не чекаючи, допоки майно буде передане на реалізацію у процедурі виконавчого провадження, якщо вона відбувається.

При цьому процедура банкрутства боржника-фізичної особи, в тому числі валютного позичальника, є більш сприятливою для боржника, оскільки Кодексом передбачена можливість реструктуризації боргів фізичної особи, зміна способу та порядку виконання зобов'язань, у тому числі розміру і строків погашення боргів, відстрочення чи розстрочення або прощення (списання) боргів чи їх частини. Законодавство про виконавче провадження не надає такої можливості боржникам-фізичним особам.

Отже, якій процедурі надати перевагу — вибір як за кредитором, так і за боржником.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати