23 березня 2023, 13:33

Живемо далі, обов’язково радіємо життю щодня, але я поки що мрію лише про Перемогу

Опубліковано в №1–2 (759–760)

Анна Швиденко
Анна Швиденко «Stron Legal Services» партнер

Про бойовий дух StronLegal під час повномасштабної війни, зміни у складі команди, ІТ-галузь — в інтерв’ю Анни ШВИДЕНКО, партнерки StronLegal.

DSCF3738

— Анно, чи довго ваша компанія оговтувалася після початку повномасштабної війни?

— Озираючись назад, я можу з упевненістю сказати, що з бізнесової точки зору наша компанія гідно витримала цей удар. З психологічної точки зору — звісно, повномасштабна війна гостро вплинула на кожного із нас. Доводиться чітко вибудовувати межу між особистим і робочим, доводиться вчитись вибудовувати нові для нас баланси «war — life — work balance».

Іноді буває дійсно дуже тяжко зібратись і працювати, зважаючи на той біль, який ми відчуваємо щодня від новин про нові терористичні атаки ворога, або про втрати наших героїв. Але доводиться збиратись, бо ми розуміємо — працюючи, ми допомагаємо нашій країні. Скоро буде рік, як наша компанія частину свого прибутку віддає на те, щоб пришвидшити нашу Перемогу. Ми дуже її чекаємо, і робимо все, що в наших силах, для того щоб пришвидшити її настання.

— Що довелося змінити в організації роботи компанії, щоб адаптувати її до нових умов?

— Що довелось змінити — це саму організацію роботи. За два місяці після повномасштабного вторгнення росії відмовились від оренди офісу в Києві, тому наразі майже усі працюють дистанційно. Ми орендували комплекс на заході України, і частина команди переїхала і працює звідти. Але, звісно, багато співробітників все ж таки перебувають в різних місцях, і навіть за кордоном, тому найголовніша зміна в тому, що доводиться керувати усіма проєктами дистанційно.

Цей рік довів, що правильна організація дистанційної роботи навіть має свої переваги. Єдине, за чим ми сумуємо, — щоб частіше бачитись один з одним. Але на роботу негативно це не вплинуло, тому ми вдячні кожному з нашої команди за їхні зусилля. Наші клієнти — це іноземні бізнеси, які, відповідно, знаходяться за кордоном. Було багато випадків, коли ми призначали робочий дзвінок і просто не могли вийти онлайн через відсутність інтернету та зв’язку. Тому цю базову потребу довелось вирішувати. Як і багатьом іншим бізнесам.

— Де перебуває команда Stron на цей час? Які зміни відбулися у складі команди?

— За час війни з нашої команди звільнилась одна співробітниця, змінивши кар’єрний фокус на неюридичний. Загалом нам вдалось зберегти свою команду. До того ж за час повномасштабного вторгнення нам навіть вдалось розширити команду, і ми найняли ще сімох людей. Частина команди залишилася в Україні, перебуває в орендованому нами комплексі на Західній Україні. Ми закупили туди генератори та Starlink, аби мати змогу завжди бути на зв’язку. Частина працюють дистанційно з дому, інші виїхали за кордон, зокрема це чотири співробітниці, і одну співробітницю ми найняли тоді, коли вона вже була за кордоном.

— Як змінювалися потреби бізнесу та клієнтів Stron за рік повномасштабної війни?

— Потреби локального українського бізнесу дійсно змінились з початком повномасштабної війни, навіть якщо брати суто базовий рівень, щоб мати змогу працювати та і взагалі жити. Зокрема, всі ми майже щодня стикаємося з відключеннями світла. Запити конкретно наших клієнтів не змінились, оскільки, як я вже зазначала, вони іноземці, в них e-commerce-бізнес, тому їхній бізнес не постраждав і функціонує, як і раніше.

IMG_8288 — Чи надаєте ви зараз послуги на умовах pro bono? Якщо так, то поділіться кейсами.

— Так! Наразі ми надаємо консультації на умовах pro bono. Нам усім відомі ці надзвичайно високі цифри, що свідчать про кількість тих, хто тимчасово виїхав за кордон, і, звісно, усі вони мають багато питань щодо документів для виїзду, свого дозволу на перебування в певній країні, своїх прав тощо. Так само є багато громадян, які прямо постраждали внаслідок агресії росії — їхні питання пов’язані з допомогою держави в разі пошкодження або втрати майна тощо. Тому ми цілеспрямовано виділили декілька наших юристів, які щоденно надають такі консультації нашим громадянам.

— Чи згодні Ви, що війна стала безпрецедентним штормом для стартапів? Адже деякі проєкти вимушені були згорнутися або зупинити роботу, тоді як інші, всупереч обставинам, ризику та небезпеці змогли рухатися вперед, створюючи нові продукти.

— Справді, війна стала справжнім штормом для бізнесу. Під час війни з’явились нові бізнеси, що дуже нас усіх радує. Наші громадяни не лише не злякались і не поставили своє життя на «стоп», а продовжують рухатись далі й будують своє життя навіть у таких складних умовах. Починати бізнес в умовах війни можуть ті, хто вірить у нашу Перемогу. Тому приємно, що наше суспільство має таку сильну віру. Але дійсно, Перемога буде за нами, інакше бути не може! Не всі бізнеси пережили цей шторм, але хочеться сказати, що навіть ті, хто не витримав — усе одно молодці. Їхні бізнеси не вистояли лише через те, що склади або офіси були розбомблені росіянами або виникли відповідні проблеми з логістикою. В тому, що вони не пережили цей шторм, у цьому контексті можна винити лише сам шторм, тобто в нашому випадку — терористів.

— Які поради можете дати бізнесу, щоб не потонути в цей непростий для всіх час? Що має вагоме значення?

— Щодо поради, яку можу дати бізнесу в цей непростий час, — це триматись з усіх сил. Ми усі маємо лише одну мрію на всіх нас, а це дуже багато значить. Кожен з нас має свій фронт, і кожен з нас працює для нашої Перемоги. Ми повинні не забувати, що війна — це дорого, і ми повинні допомагати нашим військам, навіть якщо це допомога з фінансової точки зору. Для мене це те, що не дає розслабитись. Думка, що придбані нами дрони, рації та навіть каски й бронежилети рятують життя наших воїнів, дуже тримає. Це найголовніша наша цінність зараз, заради якої усі ми повинні вистояти.

— На Вашу думку, чи повернеться бізнес, який виїхав з України?

— Так, більшість повернуться. Але вже є прецеденти, і досить багато, коли українці, які виїхали за кордон, відкривали аналогічні бізнеси локально за своїм новим місцезнаходженням. Більшість громадян, звісно, бізнеси свої просто ведуть дистанційно, і я впевнена, що вони повернуться назад, як тільки відчують достатній для себе рівень безпеки для цього. Ті, хто виїхав, справді змогли відчути переваги України, які, можливо, раніше не були помітні, поки ми не отримали ось таке практичне порівняння в житті. Тому ми упевнені, що онлайн-бізнеси обов’язково повернуться назад в Україну.

— Чи задовольнило бізнес те, як держава відреагувала на спрощення податкового регулювання та контролю?

— Дійсно, на час війни держава спростила деякі податкові правила та умови ведення підприємницької діяльності. Наприклад, деяким категоріям бізнесу дозволили перейти на спрощену систему оподаткування і платити всього 2% з доходу, ФОПи та члени фермерського господарства мають змогу не сплачувати ЄСВ з 01.03.2022 (та наступні 12 місяців після закінчення воєнного стану), ФОПи 1 та 2 групи мають змогу не платити єдиний податок (з 01.04.2022 та до закінчення воєнного стану). Також не сплачується ПДВ за товари, що були знищені під час війни або передані на потреби оборони.

— Чи спостерігаєте Ви інтерес до України з боку іноземного бізнесу?

— Під час війни нам вдалось налагодити контакти з новим партнером, і зараз ми займаємось запуском нового проєкту разом із ним. Це іноземний бізнес, що потребував юридичного обслуговування, яке ми готові надати. Саме тому можна з упевненістю сказати, що іноземців не відлякує війна і вони готові співпрацювати з нами навіть за умов, що ми іноді буваємо не на зв’язку через відключення електроенергії.

Звісно, поки інвестиції в Україну зараз обмежені, бо зараз це ризиковано, але ми очікуємо на великий наплив інвесторів після нашої Перемоги.

— Які практики наразі вважаєте найбільш затребуваними? Які з них, на Вашу думку, тримають фінансовий фронт?

— Думаю, найбільш затребуваний IT-сегмент. Він є комплексним сам по собі, містить багато елементів, і наразі майже кожну компанію можна так чи інакше віднести до IT. Це потребує відповідного юридичного обслуговування. Ба більше, безпосередньо IT-бізнес несе менше ризиків, пов’язаних із війною, й іноземці найчастіше зацікавлені саме в IT-послугах на українському ринку.

— Оскільки компанія Stron успішно спеціалізується в IT-галузі, не можемо оминути питання, яким буде потенціал ІТ-сфери в 2023 році?

— Очікуємо зростання ринку IT, адже наразі майже усі компанії перейшли на дистанційну роботу, відповідно, значно зросла необхідність у цифрових інструментах, які допомагають організувати та налагодити цей процес. Водночас варто також зазначити, що в кінці 2022 та на початку 2023 року зменшився попит на IT-послуги від іноземного бізнесу. На деяких ринках, куди зазвичай експортуються IT-послуги українського бізнесу (здебільшого США), наразі відбувається криза в IT-секторі, через що замовники не продовжують контракти та не починають нових проєктів. Очікується, що така ситуація триватиме ще у І кварталі 2023 року, після чого ми чекаємо її стабілізації та збільшення замовлень.

— До яких інновацій необхідно готуватися юридичному ринку вже зараз?

— Передусім потрібно готуватись і готувати зміни в IT-секторі права. Наразі українське законодавство — і не лише, навіть і законодавство західних країн, не є достатньо адаптованими до тих умов, у яких ми зараз усі перебуваємо. Право повинно змінюватись відповідно до тих викликів, які нас оточують, бо світ і бізнес навколо сильно трансформувалися.

DSCF3886

— Наразі багато юридичних компаній розширюють практики, залучають нових партнерів, щоб вижити та бути конкурентоспроможними на ринку. Чи планується у Stron щось подібне?

— Так, у нас було щось подібне, але це швидше не інструмент для того, щоб стати конкурентоспроможними на ринку, а просто логічне завершення нашої внутрішньої структуризації.

Уся наша команда наразі працює дистанційно, тому для ефективного управління усіма процесами довелось внести зміни до управлінського підходу, розширити адміністративну частину команди, а також ввести внутрішню документацію та стандартизацію. В ході цих структурних змін ми отримали трьох нових партнерів, але вони, скажімо так, природно виросли з нашої команди з інших позицій, а не були залучені ззовні. Тому — так, у нас відбулися серйозні структурні зміни, але це допомогло нам налагодити роботу в теперішніх умовах.

— Як підіймаєте бойовий дух усередині команди та про що мрієте, окрім Перемоги?

— Нещодавно ми усі зібрались у нашому офісному «куточку» на заході України, провели разом цілий тиждень, що сильно покращило нам усім настрій! Кожен працює дистанційно, тому ми не бачилися майже рік. Було надзвичайно приємно зустрітися і провести разом час. Неймовірні теплі відчуття, коли бачиш знову людей, з якими раніше ти працював щодня, а тепер ви разом після такої довгої і тяжкої паузи. З деякими співробітниками ми взагалі зустрілися вперше. Рік ми спілкувались тільки онлайн! Тому це було неймовірно, треба обов’язково повторити це навесні! У квітні ми відзначатимемо 5 років нашої компанії, тому, вважаю, це буде чудова нагода знову зібратись!

Щодо мрій — поки не мрію ні про що, крім Перемоги! Усі мрії так чи інакше пов’язані з чимось, що насамперед потребує мирного неба над головою. Тому живемо далі, обов’язково радіємо життю щодня, але я поки що мрію лише про Перемогу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати