14 березня 2018, 13:03

Захистимо споживачів, державу та виробників: скажемо підробкам – ні!

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2017

Олександр Пахаренко
Олександр Пахаренко «Пахаренко і партнери, ЮФ» партнер, директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, адвокат, патентний повірений України

За підсумками щорічних досліджень українського ринку юридичних послуг, зокрема пов’язаних з охороною та захистом прав інтелектуальної власності (далі – ІВ), міжнародні та вітчизняні авторитетні видання вже кілька років поспіль оцінюють компанію «Пахаренко і партнери» як провідну або одну з кращих в Україні у цій галузі. З нагоди публікації рейтингу «Лідери ринку». Рейтинг юридичних компаній України – 2017» «Юридична Газета» розпитала партнера патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», адвоката, патентного повіреного України, директора «Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством» (далі – УАПП) Олександра Пахаренка про один з аспектів діяльності компанії – боротьбу з контрафактними товарами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Олександр Пахаренко – З початку цього століття професійна спільнота б’є на сполох, постійно звертаючи увагу на проблему виробництва та розповсюдження контрафактних товарів. У чому полягає головна небезпека цієї незаконної діяльності?

– Виробництво та поширення підробок стало такою болючою проблемою для всіх країн, по-перше, тому що це дуже вигідний бізнес для злочинців, які спираються на незмінно високий попит на дешеві товари за низьких витрат на їх виготовлення та розповсюдження. Вони не бояться жорсткого покарання за цей вид злочину, на відміну від покарань за терористичну діяльність, торгівлю наркотиками, зброєю чи людьми. По-друге, в цьому питанні я поділяю думку представників французького Союзу виробників (Unifab), велика хвиля підробок, помітна останніми роками, спричинена здебільшого зв’язком контрафакції з організованою злочинною діяльністю і тероризмом.

Згадаємо, що ще на Літніх Олімпійських іграх 1996 р. в Атланті було продано понад 100 тис. підроблених футболок «Nike», а гроші від продажу пішли на фінансування терористичних актів. Як результат, Омар Абдель-Рахман був засуджений на 240 років ув’язнення за участь у терористичній змові з метою знищення історичних пам’яток Америки.

Сьогодні мережі терористичних організацій здійснюють виробництво та поширення підробок для фінансування своїх протиправних операцій, а діяльність із виробництва і продажу підробок стає все краще організованою, структурованою та більш поширеною. Наприклад, у терористичній діяльності Хізбалла виробництво і поширення підробок вважається таким, що не суперечить їхнім релігійним цінностям. Саме тому Хізбалла все активніше займається торгівлею підробками, яка стала повноцінною формою організаційної злочинності та надійним джерелом їхніх доходів.

Фальсифікування товарів від кустарного виробництва (невеликих підпільних майстерень) перемістилося до промислових підприємств, що мають дорогу й сучасну матеріально-технічну базу. Зі зміною характеру розповсюдження підробок набуло насправді глобальних масштабів.

Фахівці з безпеки наголошують, що порушення прав ІВ стало найулюбленішим засобом фінансування організованих злочинних і терористичних груп. Це чималі гроші: дослідження EUIPO спільно з OECD 2016 р. показало, що частка торгівлі підробленими та піратським товарами складає до 2,5% від загальних обсягів світової торгівлі, що дорівнює 461 млрд доларів. За даними UNODC, наразі підробки є другим за величиною джерелом доходів злочинних угруповань в усьому світі.

На державному рівні підробки шкодять економіці України, бюджет якої щорічно недоотримує мільярди гривень потенційних податкових надходжень; знижують прямі інвестиції через втрату країною інвестиційної привабливості; сприяють зростанню корупції та злочинності; знищують чесну конкуренцію на ринку; призводять до зменшення кількості робочих місць та відтоку за кордон професійних кадрів; завдають шкоди довкіллю, сприяючи зростанню екологічних проблем. Також сьогодні для нашої держави вкрай небезпечним є існування можливості придбання для потреб української армії контрафактних товарів військового призначення (або їх запасних частин). Про такі випадки час від часу повідомляють ЗМІ.

Окрім того, виробництво і придбання підробок необхідно сприймати як потенційно небезпечну діяльність для здоров’я та безпеки споживачів, враховуючи, що виробництво контрафакту здійснюється без будь-яких перевірок якості. Звісно, для власників компаній, чиї товари підробляються, підробки спричинюють значні матеріальні та іміджеві втрати.

– Що потрібно робити, щоб подолати глобальну проблему контрафакції та піратства?

– Необхідно об’єднувати зусилля суспільства і державних органів у боротьбі з цим лихом, закривати незаконні виробництва та ліквідовувати незаконні мережі продажу, відслідковувати «ланцюги поставок», вдосконалювати систему судового переслідування, запроваджуючи адекватне покарання за цей вид злочину, підвищувати рівень обізнаності споживачів щодо масштабів проблеми виробництва та продажу контрафактних товарів, тому що боротьба не може бути ефективною без широкої підтримки суспільством.

Світова професійна спільнота наразі чітко наголошує на необхідності виховання поваги до прав ІВ та усвідомлення представниками бізнесу й громадськістю важливості захисту цих прав. Тому на перший план виходять різноманітні заходи просвітницького та освітнього спрямування. Ще у 1998 р. стартувала міжнародна просвітницька кампанія Всесвітньої групи по боротьбі з підробками (GACG Network), спрямована на просвіту споживачів та скорочення обсягів придбання контрафактних товарів.

Україна також приєдналася до цього процесу, запустивши у квітні 2012 р., за ініціативи УАПП спільно з державними органами та ICC Ukraine, безстрокову просвітницьку кампанію «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні». Мобільний Музей підробок УАПП є найяскравішою деталлю акції, під час якої учасники можуть перевірити свої споживчі здібності, спробувавши відшукати ознаки підробок на представлених товарах. Перший в Україні стаціонарний Музей підробок УАПП, який налічує майже 300 зразків, було відкрито 10.12.2015 р. у приміщенні Київського університету права Національної академії наук України.

Компанія «Пахаренко і партнери» активно підтримує цю ініціативу, супроводжуючи проведення регулярних заходів для представників держорганів та бізнесу, студентської молоді, школярів, журналістів. Ми також надали зразки контрафактної та піратської продукції товарів для Музею підробок УАПП.

Для компанії «Пахаренко і партнери» це соціально відповідальна діяльність, спрямована на сприяння формуванню раціональної моделі споживання та підвищення рівня обізнаності українців щодо ризиків і наслідків придбання контрафактних товарів. Зміна світогляду потенційних споживачів має стати основою підвищення конкурентоспроможності вітчизняних виробників та національної економіки загалом. Українці повинні усвідомлювати, що контрафактна продукція — це одна з головних перешкод для розвитку вітчизняного виробництва; порушення прав ІВ гальмує впровадження інноваційних виробництв та економічний розвиток держави; недотримання високих стандартів якості в агрохімічній сфері створює загрозу масштабних техногенних катастроф; підробки ліків, іграшок, запасних деталей транспортних засобів, добрив, інших подібних товарів можуть серйозно зашкодити здоров’ю та безпеці споживачів.

– Яких результатів вдалося досягти за ці роки?

– За 5 років активної діяльності УАПП за постійної підтримки компанії «Пахаренко і партнери» провели 36 акцій не лише у столиці України, а й в інших великих містах (у Львові, Одесі, Вінниці, Рівному). Участь у цих заходах взяли більше ніж 12 тис. осіб.

У 2017 році вже було проведено 13 таких акцій (на грудень запланована ще одна), під час яких «Ні» підробкам сказали учні, студенти, представники державних органів та професійної спільноти, пивовари, ресторатори, виробники плодово-ягідної продукції, представники готельного бізнесу та багато інших.

Важливим досягненням минулого року для компанії «Пахаренко і партнери» та УАПП стала співпраця з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України. Спільно було проведено VIII Всеукраїнський біологічний форум «Дотик природи», під час якого понад 200 учасників та гостей форуму (учнівська та студентська молодь з усієї України, керівники учнівських делегацій, провідні науковці та викладачі України) долучилися до соціальної акції «Я купую справжнє! Я не купую підробок!». В результаті проведення форуму були відзначені інноваційні проекти, які заслуговують на впровадження у практичну діяльність. Фіналісти отримали від компанії «Пахаренко і партнери» призи – безкоштовну консультацію та супровід у реєстрації їхніх винаходів.

Кожну соціальну акцію супроводжує опитування учасників. Представники УАПП проводять дослідження громадської думки щодо споживання підроблених товарів, ставлячи запитання про те, чи купують учасники підробки, а якщо так, то чи роблять вони це свідомо. За підсумками 5-річного дослідження були отримані такі дані: впевнені в тому, що ніколи не купували підробок – 13% від усіх опитаних; зізналися, що декілька разів купували фальсифіковані товари, однак більше намагатимуться цього не робити – 39%; купували, купують і надалі продовжуватимуть це робити – 12% респондентів; ніколи не замислювалися над цим питанням – майже 20% опитаних; 16% учасників мали свою думку, якою поділилися в анкетах.

Щодо свідомості придбання контрафактних товарів, то результати показали, що близько 34% респондентів купують їх цілком усвідомлено (20% приваблює дешевизна підробок і влаштовує якість, а 14% взагалі не зважають на якість товару і купують те, що дешевше); понад половину учасників опитування підробки просто ввели в оману (51% зізналися, що хоч раз, але купували фальсифікат, але робили це несвідомо, оскільки сплутали продукцію з оригіналом, а вже згодом зрозуміли, що стали жертвою шахраїв); 15% анкетованих мали власний варіант для відповіді.

Як показують результати анкетування, більшість учасників опитування купували підробки несвідомо, сплутавши їх з оригінальною продукцією, проте згодом зрозуміли, що їх ввели в оману. В майбутньому, щоб не придбати фальсифікат, вони намагатимуться бути уважнішими.

Маємо надію, що наша соціальна активність дозволить виховати повагу до прав ІВ у нашому суспільстві та сприятиме усвідомленню представниками бізнесу та громадськості важливості захисту цих прав.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати