13 лютого 2018, 13:00

За принципом AVELLUM

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2017

Микола Стеценко
Микола Стеценко «AVELLUM» керуючий партнер, Президент АПУ
Гліб Бондар
Гліб Бондар «AVELLUM» старший партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Що цікавого приніс 2017 рік для однієї з найбільш успішних фірм на ринку юридичних послуг України – AVELLUM? Говоримо з її керуючим партнером Миколою Стеценком та старшим партнером Глібом Бондарем. Юристи поділилися принципами та підходами до своєї роботи, секретами побудови взаємовідносин з клієнтами, а також розповіли про перспективи приходу іноземних інвестицій в Україну.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- Яким був 2017 рік для фірми AVELLUM? Чи вдалося втілити у життя все, що запланували рік тому?

606b1a4b193948976198a6fbdefb3fb8

- Микола Стеценко: Рік був доволі цікавим та насиченим. Як фірма ми дорослішаємо, в результаті чого ускладнюється рівень наших внутрішніх завдань та процесів, а практика диверсифікується. Ми планували збільшити лінійку наших продуктів та поступово посилити інші практики. Загалом, нам вдалося досягти цієї мети.

AVELLUM відома на ринку сильними практиками фінансового та корпоративного права, а також судовою та арбітражною практиками, що вирішують складні спори. Цього року ми стали набагато сильнішими в податковій практиці та отримали нагороди від International Tax Review, що засвідчили нашу серйозну позицію. В антимонопольній практиці також було чимало роботи, зокрема велика кількість справ щодо амністій та складні концентрації.

- Яким був 2017 рік для бізнесу?

- М. С.: Сьогодні те, що ми бачимо на ринку, я називаю висхідною паузою. Останні кілька років українська економіка перебувала у стані падіння або стагнації, тобто «досягнула дна». «На дні» непрофільні, слабкі активи продаються, борги реструктуризуються або списуються – саме цим протягом останнього часу займалися великі українські корпорації. Однак у цьому році всі реструктуризації завершились, а бізнес почав думати, що робити далі. Як правило, кожен конкретний бізнес може собі дозволити паузу, проте він не стоїть на місці. Потрібно збільшувати свою частку на ринку, здійснювати капітальні інвестиції, щоб посилювати свою ефективність. Сьогодні ми бачимо, що економіка нібито почала відновлюватися, а бізнес починає робити обережні інвестиції.

- Наскільки «завантаженими» були практики, в яких надає послуги Ваша фірма?

- Гліб Бондар: Я очолюю фінансову практику, яка покриває кредитування, ринки капіталу, а також боргові реструктуризації. Незважаючи на те, що поки немає активності іноземних кредиторів, наша практика була достатньо завантаженою. В цьому році відкрилися ринки капіталу для українських емітентів. Зокрема, компанії Kernel та Миронівський хлібопродукт змогли випустити єврооблігації на міжнародних ринках капіталу. Для Kernel це був дебютний випуск. МХП покращив свої показники з позиції випуску. Після суверенної реструктуризації на ринки вийшла держава та змогла залучити 3 млрд дол. США, що також означає повернення довіри від іноземних кредиторів.

AVELLUM супроводжувала всі ці транзакції. Ми також брали участь у кредитних проектах за участю міжнародних фінансових установ (наприклад, ЄБРР), супроводжували операції щодо продажу проблемних кредитних активів і продовжуємо працювати над деякими борговими реструктуризаціями. Загалом, робота була дуже різноплановою.

- Якими з останніх проектів Ви найбільше пишаєтеся?

- М. С.: Я дуже пишаюся тим, що ми працювали над транзакцією щодо продажу гіпермаркетів «Караван» на користь групи компаній Auchan. Це була класична, велика M&A транзакція в секторі ритейл. Той факт, що Auchan збільшує свою частку на ринку та присутність в інших містах є найкращим прикладом того, що іноземці вірять в Україну. Компаніям, які не присутні в Україні, зробити цей leap of faith складніше, тому що вони не були в Україні та не знають, як ведеться бізнес. Транзакція з Auchan була непростою, переговори були гарячими і довгими, але врешті-решт всі залишилися задоволеними.

Ще одна справа, якою ми пишаємося – це робота для Kernel щодо придбання компанії «Українські аграрні інвестиції». Це одна з транзакцій, яка легко перевищила позначку 100 млн дол. США. Розмір земельного банку наближався до 200 тис. га землі. Щоб розуміти масштаб транзакції, варто зазначити, що компанія «Українські аграрні інвестиції» в далекі 2009-2011 рр. серйозно розглядала можливість для виходу на IPO. Тобто це була дуже потужна компанія, яка мала велике значення на ринку.

- Які підходи Ви використовуєте в управлінні фірмою?

- М. С.: Звісно, партнери визначають основні напрямки роботи, але нас дуже цікавить думка співробітників щодо тенденцій та напрямків розвитку фірми. Щоквартально ми проводимо опитування на різні теми: наскільки співробітники щасливі, наскільки поділяють цінності компанії. Влітку, в рамках нашого корпоративу в Буковелі, ми проводили розширену стратегічну сесію з юристами, щоб почути їхні думки.

- Що для Вас означає партнерство?

- Г. Б.: Перше слово, яке приходить в голову – це довіра.

- М. С.: Насамперед, це довіра та повага. Партнерство – це сім’я. Ти не повинен проводити весь час разом, але маєш постійно бути зв’язаним невидимими нитками та відчувати, що в кого відбувається. Партнерство – це коли, не замислюючись, можна повернутися спиною один до одного та захищати фірму від катаклізмів (економічних, конкурентних, емоційних чи людських), знаючи, що за спиною стоїть партнер, якому можна повністю довіряти.

У січні 2018 року в AVELLUM був призначений новий партнер Юрій Нечаєв. Юрій приєднався до нас в рік заснування фірми у 2009-му, і ми можемо з гордістю говорити про те, що він є першим юристом, який виріс в AVELLUM до партнера.

- Ви проводите активну роботу в HR-напрямку. Зокрема, популярною є програма стажування Join AVELLUM. Розкажіть про неї більш детально. На що звертаєте увагу, обираючи кандидатів?

52eff3af40c2355bb4de1c173dc7554b

- Г. Б.: Ми залишаємося вірними принципу обережності з позиції найму юристів старшого рівня та надаємо перевагу випускникам юридичних шкіл. Пропонуємо роботу студентам останніх курсів, які можуть більше часу приділяти роботі. Join AVELLUM – це ініціатива для того, щоб студенти мали про нас більше інформації, це майданчик, де ми розповідаємо про себе. Кого ми шукаємо? На співбесіді ми звертаємо увагу на те, чи має людина бажання розвиватися та пізнавати щось нове. Звичайно, працівників для роботи готують не ВНЗ, а саме юридичні фірми, тому ми не очікуємо, що випускники все знатимуть та вмітимуть. Нам важлива психологічна готовність та бажання розвиватися.

- Як мотивуєте команду для роботи?

- Г. Б.: Питання мотивації є достатньо складним. Думаю, тут немає певного готового рецепта. Ми мотивуємо надзвичайно цікавими проектами та клієнтами, якими будь-який юрист може пишатися, і це дає неабиякий поштовх для професійного розвитку. Допомагаючи побачити перспективу кар’єрного розвитку, ми не обіцяємо кожному партнерство (це було б нечесно), але ми допомагаємо вибудувати план для розвитку, підтримуємо ініціативність щодо розвитку якоїсь окремої практики (чи субпрактики), а також піднімаємо по кар’єрним сходинкам не за вислугу років, а залежно від швидкості, з якою юрист здатен професійно розвиватися. Також ми мотивуємо працівників гідною матеріальною винагородою.

- Яких принципів дотримуєтеся в роботі зі своїми клієнтами? Що вважаєте неприпустимим? Чи є моменти, коли клієнту скажете категоричне «НІ»?

- Г. Б.: У взаємовідносинах з клієнтами я вважаю неприпустимим надання неякісних послуг. Відповідно, найбільшим нашим пріоритетом є надання послуг високої якості. Я маю на увазі не лише питання надання правильної юридичної поради, але й сервісу загалом. Ми прагнемо бути довіреним радником для наших клієнтів, щоб AVELLUM була першою фірмою, про яку вони думали, коли у них виникає потреба в юридичній допомозі.

- М. С.: Звичайно, є деякі речі, яких ми просто не будемо робити. Це корупція або інше порушення закону. Ми завжди намагаємося переконати клієнта спробувати досягти своєї мети іншим способом. Також, незважаючи на спокусу, ми не візьмемося за роботу, в якій не вважаємо себе спеціалістами. Ми намагаємося сфокусуватися на найбільш складних транзакціях для великих корпорацій. У нас є експертиза та відповідний досвід, але це не дешево. Тому не кожен клієнт зможе працювати з нами та оплачувати наші гонорари.

- Напевно, в цьому році одним з найпопулярніших словосполучень серед представників юридичного бізнесу є legal tech. Яку роль відіграють технології у Вашій фірмі (як у контексті взаємовідносин з клієнтами, так і внутрішніх процесів)? На Вашу думку, наскільки наш ринок є «ментально» готовим до впровадження інновацій у своїй роботі?

- М. С.: Мені здається, що інновації – це «круте» слово, але трохи перебільшене. Потрібно відрізняти інновації від покращень. Кожна юридична фірма, як і будь-який бізнес, постійно покращує свої процеси та сервіс.

Варто зазначити, що ми активно працюємо зі стартапом щодо автоматизації документів AxDraft. На сьогодні вже десятки документів у різних практиках є автоматизованими. Це дозволяє нам уникати механічних помилок, стандартизувати підходи до тих речей, які не вимагають унікальних рішень. Ми не відстаємо від інноваційного тренду, але клієнту, передусім, необхідні інновації в обслуговуванні та сервісі (це не мої слова, так говорять дослідження). Зокрема, як і коли ви відповідаєте на запит клієнта, якою мовою; наскільки ваші документи вичитані, зрозумілі та структуровані; наскільки документи корисні клієнту, щоб з перших рядків він зрозумів, що це саме те, що йому потрібно.

- Якими бачите перспективи України з позиції підвищення рівня інвестиційної привабливості?

- Г. Б.: Я вважаю, що є перспективи, але вони залежать від зовнішньо- та внутрішньополітичних чинників. Для цього створені певні економічні умови: стабілізація валютного ринку, певне очищення від «поганих» боргів, очищення банківської системи. Як правило, це не вважається чимось унікальним. З такою ж ситуацією зіштовхувалися країни Центральної та Східної Європи, коли переживали кризові періоди. Хочеться сподіватися, що ми вже минули гостру стадію кризи. Відповідно, сьогодні бізнес готовий до змін. Можна побачити, що зараз є багато ініціатив зі створення різних акселераторів, стартапів тощо. Маємо лише побажання до політиків – щоб вони не заважали. На мою думку, вже були здійснені певні кроки держави в напрямку розуміння необхідності надання бізнесу певної свободи. Отже, маємо перспективи для приходу інвестицій, але вони лежать не лише в економічній, але й у політичній та навіть геополітичній площині. Однак ми залишаємося оптимістами. Якби ми не були оптимістами, мабуть, не займалися б юридичним бізнесом в Україні.

- Якою бачите свою фірму у 2018 році?

- Г. Б.: Я бачу нашу фірму успішною, проте не думаю, що у 2018 р. ми зазнаємо радикальних змін. Ми поступово реалізуємо те, що планували в цьому та минулому році. Вважаю, що необхідно надалі покращувати ефективність нашої роботи за допомогою всіх можливих інструментів. В нашій бесіді ми торкнулися питання інновацій. Технології, які з’являються, вже є новою нормальною реальністю. Потрібно їх застосовувати, інакше неможливо вижити та конкурувати на ринку. Ми будемо покращувати ефективність, шукати юридичні таланти, розвивати практики, яким необхідно дати поштовх (податкова практика, розвиток енергетики, судові спори).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати