14 лютого 2022, 19:49

За лаштунками GR: кухня взаємин бізнесу і держави як вона є

Олександр Ільков
Олександр Ільков «Pragma Consulting Group» партнер
Альона Шуліма
Альона Шуліма «Pragma Consulting Group» партнерка, PhD, голова GR Комітету АПУ

Запит на цивілізований лобізм та інтелектуальні методи GR в Україні зростає навіть за умов мінливості її політичного ландшафту. Великий галузевий бізнес вже чітко артикулює потребу у взаємодії з GR супроводу. При цьому в самому GR найбільше цінуються ті, хто може працювати в умовах багатозадачності і при цьому є «мозком» та «руками» одночасно. Про це в інтерв’ю «Юридичній Газеті» розповіли практикуючі GR & PA консультанти, партнери Pragma Consulting Group Олександр Ільков та Альона Шуліма.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


photo1

— Олександре, Альоно, щирі вітання з нагоди виходу на ринок у форматі власного консалтингового бізнесу. Як партнери новоствореного бренду Pragma Consulting Group, ви на сьогодні маєте велику перевагу для подальшого розвитку та позиціонування на ринку. Йдеться про наявне у вас обох фахове визнання як лідерів національного ринку у практиці GR. Як народилася Pragma? Які завдання ставите перед командою?

— Справді, у 2022 р. ми з командою увійшли вже у статусі фахівців нової компанії Pragma Consulting Group. За форматом це спеціалізований GR-бутік, народження якого обумовлене досягнутою професійною і управлінською зрілістю, а також бажанням розвивати власний бренд. Певною мірою це також переосмислення та трансформація нашого попереднього досвіду, зокрема, розвитку автономної GR-практики в рамках юридичного бізнесу. Послуги у сфері взаємодії з органами влади — це те, що ми знаємо і вміємо найкраще, і те, що тепер будемо робити в новій незалежній якості. Передусім, йдеться про потужну GR-аналітику, моніторинг і аналіз регуляторного впливу, фокусні політичні дослідження в розрізі законодавчих очікувань. Це також увесь спектр адвокації, що базується на грамотному контенті та фаховому політичному супроводі проєктів. І важлива складова — законопроєктна робота від підготовки стратегії до впровадження законотворчих ініціатив, включаючи багатовекторну роботу з взаємодії з усіма стейкхолдерами. Вважаємо, що у цьому контексті досвід і експертиза нашої команди є унікальними на ринку. В основу роботи компанії, безумовно, покладені наші цінності та етика ведення бізнесу, а також ідея створення GR-компанії так званого «клубного типу», що діє не як ієрархічна структура, а як злагоджена команда сильних за своїми якостями особистостей, які вміють та бажають співпрацювати у сфері GR разом. Тому основу нашої команди на сьогодні сформували ті, хто вміє працювати і вкладає в це енергію творення.

— GR в Україні, за великим рахунком, досі залишається «напівтемною конячкою» у національному консалтингу. Його ототожнюють з лобізмом, який законодавчо у нас ще не врегульований. Як ви для себе проводите межу між прозорим і ефективним GR і правовою невизначеністю лобізму?

— Існування кулуарного посередництва, яке не слід ототожнювати з професійним GR-консалтингом, насамперед, вигідне провайдерам корупційних рішень. У цьому сенсі прив’язка до GR дуже умовна, оскільки йдеться про (назвемо їх так) неетичні формати взаємодії з органами влади. Це категорично не наш формат роботи, і ринок про це знає. Ми професійно виховані на інструментарії «білого» лобізму. Розробка стратегії пліч-о-пліч з клієнтом та з урахуванням державних та суспільних інтересів, глибока експертиза і етична адвокація на рівні владних органів шляхом щоденного моніторингу ситуації та комунікацій — це стиль роботи нашої команди. Замість обіцянок швидкого результату ми з кожним клієнтом опрацьовуємо повний сценарій розвитку проєкту з його прогнозованими затримками і можливими перепонами.

Якщо клієнти готові до взаємодії у рамках форматів «білого» лобізму, вони, як правило, залишаються з нами надовго. Інші ж «відпадають» вже на етапі збору рекомендацій про нашу команду і стиль нашої роботи або під час перших зустрічей. Тобто, простими словами, за іншими видами послуг, як правило, звертаються не до нас. Слід відзначити, що запит на цивілізований лобізм та інтелектуальні методи GR зростає. Коли взаємодія бізнесу та влади побудована на етичних засадах, бізнес не є вразливим. З виходом на такий свідомий рівень і стиль роботи власники великого бізнесу розуміють, що втрати від репутаційного, особливо корупційного скандалу пережити важче і дорожче. Природно, що таке розуміння GR, яке звичне для міжнародних корпорацій, в Україні досягається не одномоментно, і кожний національний бізнес проходить свій шлях до цього розуміння.

— Простими словами, ви будуєте міст між бізнесом та владою. Наскільки цей міст в Україні зараз хиткий? Консалтингові компанії загалом і ваша зокрема зацікавлені в тому, щоб він став більш стійким, а ось наскільки готові до цього державні структури?

— Досвід нашої команди показує, що може існувати досить успішна формула реалізації завдань у сфері лобізму та взаємин з владними органами. Передусім, йдеться про інтеграцію прагнень клієнта і професійних стейкхолдерів у владі. У своїй роботі ми спираємося на синергію державних і клієнтських інтересів, демонструємо значення цільового проєкту для суспільства, влади і бізнесу. Таким чином, для кожного проєкту ми у спосіб прозорого діалогу вибудовуємо GR & lobbying простір як багатофункціональне поле для усіх зацікавлених сторін.

— Ваша компанія пропонує клієнтам повний спектр послуг у сфері взаємодії з органами публічної влади та іншими стейкхолдерами, а також управління регуляторними та політичними ризиками. Розкажіть детальніше, що входить до цього діапазону.

— Насправді діапазон дуже гнучкий і залежить від завдань бізнесу чи сектору або поточного стану справ у індустрії. У переважній більшості випадків саме клієнт формує перелік тих послуг з GR, які хоче отримати. Великі іноземні компанії, які працюють на багатьох ринках, мають певні стандартні очікування від локального GR-консультанта. Як правило, основою їх запиту є регуляторний моніторинг та налагодження комунікації з ключовими стейкхолдерами. Насамперед, наша команда зосереджена на роботі з моніторингу проблем державної політики та регуляторного середовища у галузевому зрізі, їхньому аналізі і прогнозуванні змін. Моніторимо та проводимо правову експертизу законодавчих ініціатив, системно працюємо з політичними ризиками на етапах від їх прогнозування до оцінки та мінімізації. Також здійснюємо моніторинг публічної активності ключових стейкхолдерів, профілювання стейкхолдерів та груп за інтересами на карті впливу. Розробляємо та супроводжуємо антикризові рішення для виходу з політично-бізнесових колізій. Другий великий пласт нашої роботи — проєктна діяльність. У цьому напрямку завдання завжди досить конкретні, спрямовані на досягнення чітко визначених цілей і потребують більш активного включення. Власне, у цьому контексті йдеться про лобізм чи адвокацію.

— Знаючи українську владу, політичну мінливість, плинність урядових кадрів, наскільки складно займатися практикою GR у наших сучасних реаліях?

— Минулий рік довів, що наш політичний ландшафт дуже мінливий, а сам парламент — живий організм. Минулий політичний сезон мав меншу регуляторну динаміку, оскільки певний час політична увага була сфокусована на кадрових перестановках у парламенті та уряді. Наша команда щоденно тримала руку на пульсі, ми слідкували за кардіограмою національного політикуму та інформували клієнтів про найменші відхилення від очікуваних сценаріїв. У GR такі періоди також можна назвати часом напрацювань, коли фахово відшліфовуються форми та формули для подальшої адвокації на етапах, коли затихають політичні шторми.

— Олександре, у Вас понад 10 років досвіду роботи на керівних посадах у держорганах, де у різні роки Ви очолювали напрямки взаємодії Президента з Верховною Радою, представництва його інтересів у судах. Тобто механізми роботи держапарату, а також відповідну судову практику Ви добре знаєте. Яким чином ці знання допомагають у роботі з клієнтами?

— Робота в державному секторі дала розуміння того, як працює механізм прийняття рішень у владних органах, через які інстанції проходить рішення, які сигнали допомагають аналізувати ризики та переваги проєкту для владних структур. З досвіду нашої команди ми добре розуміємо, як реагує державний апарат на кризові ситуації, який комунікаційний інструментарій включається і на яких рівнях. Це все дозволяє нам з досить великою точністю прогнозувати перебіг процесу ухвалення рішень, вчасно реагувати на виклики, коригувати стратегію та тактику. Іншими словами, ми вміємо говорити мовою чиновників і, головне, розуміємо їх мову та сприйняття тих чи інших пропозицій до найменших відтінків та інтонацій, які не завжди може вловити бізнес, де дещо інша механіка та мотивація розробки і ухвалення рішень.

AShulima_vert

— Альоно, GR за визначенням — «гра в довгу». Наскільки клієнти, яким результат дуже часто потрібен тут і зараз, готові грати в неї? Адже найчастіше складнощі виникають через різницю підходів бізнесу та державних структур до вирішення завдань. Комерційні структури гнучкі та швидкі, а державний ланцюжок прийняття рішень дуже довгий.

— Дійсно, на початку не всі готові грати «в довгу», особливо, коли йдеться про регулювання на рівні законодавчих змін, де додаються політичні чинники, які часто впливають на швидкість та якість рішень, що приймаються у парламенті. Проте з часом грати «в довгу» залишаються саме ті, хто хоче навіть не виграти, бо це трішки не те формулювання, а я б точніше сказала, добігти до кінця. За нашими спостереженнями, великий бізнес вже прийшов до розуміння важливості побудови цивілізованого діалогу з владою. Більше того, відповідальні бізнес-лідери вже готові працювати не лише над вузькими завданнями, а й над системними змінами регулювання своєї галузі на краще. Замість думки «Чому я маю платити за всіх?» відбувається трансформація бізнесової та правової свідомості, внаслідок якої інвестиція в регуляторний GR сприймається в т.ч. як соціальна складова. Діяти в умовах якісного правового регулювання стає для бізнесу вигідно, і це одна з вагомих причин, чому він готовий залучатися до відповідних регуляторних процесів.

— При використанні GR-технологій компанія часто заручається підтримкою влади у більш довгостроковій, ніж звичайний лобізм, перспективі, оскільки найчастіше в рамках GR використовується безліч PR-технологій, до процесу залучаються ЗМІ та суспільство. Яким чином ви бачите взаємодію між компанією, ЗМІ та суспільством в українських реаліях, а також між GR-консультантами? Як працює це довгострокове планування в різних бізнесситуаціях?

— Ще одне з досягнень ринку впродовж останніх років — схильність стейкхолдерів до об’єднання зусиль на рівні бізнес-асоціацій. Великий бізнес прийшов до розуміння того, що спільні зусилля для досягнення цілей набагато ефективніші. Наш досвід у цьому сенсі показує великі успіхи застосування такого інструменту компаніями у секторах надрокористування та рітейлу. Все частіше конкуруючі підприємства готові об’єднуватися заради спільних цілей, а командна робота GRконсультантів набуває ознак нового для ринку тренду. Ринок великий, роботи вистачає на всіх. Цікаво, що поширюється практика, коли фахівці співпрацюють за горизонтальними зв’язками — це спільне рішення для конкуруючих сторін, свого роду медіація. Звісно, ми працюємо з бізнесом як консультанти. Бувають випадки, коли завершення фінансування роботи відбувається ще до закінчення проєкту, та якщо консультант уже занурений у справу з регуляторного консалтингу, швидко з неї вистрибнути неможливо, навіть коли співпраця з клієнтом формально завершується. Часто консультант продовжує працювати на проєкт pro bono, і це вже про рівень sustainability. Бувають випадки, коли є необхідність розірвання відносин з клієнтом не через його особливості, а через неетичні дії інших лінійних консультантів, з якими він працює.

Окремо слід відзначити, що український GR ще не має достатньо досвіду, коли протилежні сторони зустрічаються у одному проєкті, а потім (а то й паралельно) можуть взаємодіяти в іншому спільному. Формування культури GR-консалтингу і споживання цих послуг зараз знаходяться на цікавій стадії, юридичний бізнес уже її пройшов. Ми тільки починаємо формувати підходи до інституалізації у бізнесі практики GR-консалтингу — це коли робота фахівця над одним кейсом не впливає на його потенціал просування іншого кейсу.

— На підставі вашої практики та досвіду, які сфери економіки потребують GR найбільше? Як відбувається взаємодія?

— Практика останнього року показує, що великий галузевий бізнес чітко артикулює потребу у взаємодії з супроводу GR-ініціатив. Ця потреба тим більша, чим більша індустріальна складова у інвестпроєктах. Так, серед флагманів GR-практик на національному ринку, з якими ми працюємо, — видобувні компанії, аграрний бізнес, рітейлери, інвестори у транспорт та інфраструктуру, провайдери цифрових послуг (від діджиталізації звичних сфер життя до сектору дозвілля і розваг). З досвіду ми схильні думати, що специфічна галузь лобіювання менш ієрархічна. Вона вимагає залучення до роботи над проєктом більш нестандартно мислячих людей, вимагає автономних кроків. Це більше про expert relations та індивідуальну якість експертизи. Це те, що на початку цієї бесіди ми умовно назвали формуванням команд «клубного типу».

Ще одна цікава ознака та важливість галузевого лобіювання — мультидисциплінарність. Якщо регулювання в публічних галузях може бути створене в кабінеті, то про регулювання галузевих сфер, сидячи у м’якому кріслі, якісно не напишеш. Тут без виходу «в поле» не обійтися. Важливо розуміти, що собою являє операційна діяльність у секторі, над проєктом для якого працюєш, що саме говорять про проблему чи майбутні виклики експерти галузі. Занурення в проєкт при його супроводі в рамках GR — це набагато глибше, аніж тлумачення або розробка законодавства під клієнтський проєкт. Клієнт має бути готовий «пустити до своєї кухні», показати важливі складові внутрішньої роботи.

Добре, коли бізнес ділиться внутрішніми відомостями, аналітикою, цифрами — це все ми вбудовуємо в аргументацію і посилюємо просування законодавчої ініціативи. Тут йдеться про синхронізацію індустріальних експертиз з юридичним інструментарієм, вибір правильних рішень, точних юридичних формулювань. Зі свого боку, ми гарантуємо конфіденційність отриманої інформації та її використання виключно в інтересах клієнта.

— Консультуючи іноземні корпорації та великі національні компанії з питань підготовки та впровадження GR & PA стратегій, ви багато взаємодієте з іншими консультантами та лобістами на нашому та зарубіжному ринках. Як побудована співпраця, як визначаються зони відповідальності?

— Поведінка партнерів та опонентів — дуже важлива складова нашої роботи. Цікаво, що успішне динамічне просування певних GR-ініціатив може позитивно впливати на поведінку ринку в цілому, воно здатне скоригувати поведінку опонентів, яка спочатку була не особливо етичною. Приміром, у Європі конкуренти чи опоненти у бізнесі починають об’єднуватися між собою для спільної роботи з лобіювання чи саморегулювання і об’єднують бюджети під ці завдання під ризиком впровадження нового регулювання, яке несе загрозу стабільності бізнесу і змушує піднімати питання на політичний рівень.

Ми бачимо, що є запит на об’єднання індивідуалів. Мало технічної роботи, тому менший попит на молодих фахівців з невеликим досвідом. Зате більшим стає запит на фахівців, які вже професійно відбулися, здатні на багатозадачність. У класичному юридичному бізнесі сказали б, що потрібні такі собі багатовекторні швидше «мізки», аніж «руки». Але в GR найбільше цінуються ті, хто може працювати в умовах багатозадачності і при цьому є «мозком» та «руками» одночасно. Коли відбувається співпраця експертів на рівні проєктної роботи, йдеться не лише про роботу над GR-завданнями, а й про професійне самовираження. Це про те, що колеги, і не тільки в рамках однієї компанії, об’єднуються по духу, за цінностями.

Звичайно, дотримання конфлікту інтересів і усіх меж конфіденційності щодо роботи над паралельними проєктами залишаються. Це дуже нетипово, якщо говорити про традиційну юридичну практику. Не побоюся висловитися прямо: від самого початку для роботи у GR потрібен значно ширший кругозір, аніж у юрбізі.

— Практиці GR в Україні вже не один рік. З’являється все більше компаній, які готові надавати такі послуги. Назвіть 3 причини, з яких, наприклад, бізнесмен з топ-100 Форбс мав би звернутись саме до вас.

— По-перше, команда компанії «Прагма» — двигуни-інтегратори. За підходом до GR-задачі та стилем роботи над нею ми найкраще працюємо з горизонтальною експертизою та керуємо expert relations. Працюючи з нами, клієнт може бути впевнений, що запропоноване регулювання включатиме проєкції на всі ризики, як власне юридичні, так і складні галузеві. По-друге, як вже згадувалося, зі свого досвіду в держсекторі ми здебільшого добре знаємо, що відбувається за дверима кабінетів владних структур на усіх стадіях проєкту з впровадження законодавчої ініціативи. І по-третє, ми консультанти, які дотримуються принципів «білого» лобізму, і наша віра у «чесну гру» непохитна. Відтак, наші методи точно не нашкодять репутації клієнта. Крім того, у великій мірі ми не лише працюємо в напрямі government relations, а й формуємо культуру expert relations.

Це новий потужний тренд на ринку, до якого причетна наша команда. Йдеться про формування експертних коаліцій і щоденної співпраці з бізнесасоціаціями, галузевими об’єднаннями бізнесу, консультативними радами при органах влади для супроводу законодавчих ініціатив, які змінюють галузь чи ринок в цілому. Саме expert relations рухають масштабні геостратегічні проєкти, формують market accessландшафт для проривних продуктів від інноваційних бізнесів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати