У межах щорічного дослідження Ukrainian Women in Law редакція «Юридичної Газети» називає успішних жінок-юристок, які своєю активністю впливають на розвиток українського юридичного ринку. Керуюча партнерка АО AVER LEX Ольга ПРОСЯНЮК вже кілька років поспіль не поступається лідерськими позиціями. В інтерв’ю ми розпитали її про те, як менторство допомагає в юридичному бізнесі та як бути наставником мрії для своєї команди.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Ольго, що Вам допомагає залишатися на перших позиціях серед успішних жінок-юристок? Чому приділяєте найбільше уваги у своїй діяльності?
— Мені дуже приємно входити у трійку (цього року п’ятірку) професіоналок з 2018 р. З початку юридичної кар’єри я завжди приділяю багато часу громадській діяльності як у межах професійних організацій, так і через ініціювання окремих проєктів. Водночас не менше уваги, особливо ставши керуючим партнером, приділяю професійному та особистісному росту всієї команди, що дуже важливо для розвитку компанії, практики та усього ринку. Спілкуючись з колегами та клієнтами, часто чую про свідоме чи «органічне» застосування менторства. У моєму випадку воно більше залежить від конкретних обставин, але я щодня бачу його результати.
— Як менторство допомагає бізнесу? Ви легко ділитеся професійним досвідом з командою?
— Ментором зазвичай називають людину, яка має достатній досвід та знання у певних сферах і готова безкоштовно ними ділитися. З власного досвіду скажу, що найефективніше вдається ділитися досвідом з тими, з ким знаходишся на одній хвилі. Це може стосуватися особливостей виступів у судових засіданнях чи на публічних заходах, інструментів залучення та спілкування з клієнтами чи більш особистих питань про сім’ю, хобі тощо. Мої двері завжди відчинені для кожного співробітника. Для мене AVER LEX — це родина, де моя душа і думки. Ми разом радіємо перемогам, переживаємо складні етапи та надихаємо один одного на нові звершення. Мій найулюбленіший метод передачі досвіду — власний приклад. Не секрет, що всі партнери нашого об’єднання особисто беруть участь у слідчих діях та відвідують судові засідання. При цьому команда адвокатів та помічників формується під кожен конкретний проєкт, в якому вони мають можливість відігравати різні ролі. В результаті співробітники переймають різносторонній досвід одночасно у кількох проєктах, до того ж, не лише у спілкуванні, але й спостерігаючи, як партнери ведуть справи.
Після кожного судового засідання я проговорюю з командою сильні та слабкі моменти кожного етапу, планую стратегію наступного засідання. Порадила всім розділити наші корпоративні блокноти за допомогою кольорових стікерів, які є невід’ємним елементом щоденної робочої діяльності, на блоки, щоб окремо по кожному клієнту фіксувати результати нарад, зустрічей та перебіг справ. До речі, про важливість демонстрації ролі лідера та регулярного спілкування у форматі наставництва кілька років тому говорили спеціалісти KPMG у своєму дослідженні про жіноче лідерство. Зокрема, зазначалося, що наявність прикладу лідера перед очима співробітників сприяє підвищенню впевненості та досягненню високих результатів іншими членами команди. На мою думку, такий приклад важливий для всіх молодих колег незалежно від статі.
— Яка роль менторства у професійній підготовці майбутніх адвокатів?
— У межах розвитку команди ми максимально сприяємо отриманню помічниками свідоцтв про право на заняття адвокатською діяльністю. Тобто якщо до команди приєднується випускник, ми інформуємо, що професійно і фінансово будемо його підтримувати протягом 2 років для отримання необхідного стажу з метою подальшого складання іспиту та здобуття статусу адвоката. Така ж підтримка стосується молодих колег, які починають працювати в AVER LEX, але ще не є адвокатами. Партнери та адвокати з досвідом максимально підштовхують і допомагають їм. У багатьох клієнтських проєктах співробітники, які лише починали чи були на перших етапах кар’єрного шляху, зараз уже є основними адвокатами. Від клієнтів ми чуємо, що вони дуже цінують такий підхід у роботі з командою.
— Нещодавно AVER LEX посилила судову практику новим партнером та радницею. Це вдруге Ви оголошуєте про нових керівників, і вдруге «зі своїх». За якими критеріями обираєте партнерів і який їх шлях розвитку?
— Менторство кандидата у партнери більш складне й конкретне. Ідеальний кандидат — той, хто не залишає без іскри як наявних партнерів, так і клієнтів. У обох випадках ми мали чітке уявлення, як оцінюють роботу з цими кандидатами саме клієнти. Особисто пройшовши шлях до партнерства, я відмовилася від стандартної та звичної багатьом юридичним фірмам програми партнерського розвитку, орієнтованої на time-line. У нас є сформована процедура досягнення статусу партнера, яку на кожному етапі підтримують керівники у форматі гнучкого наставництва. Воно проявляється тоді, коли кандидат цілеспрямовано прямує до мети стати партнером фірми, а також тоді, коли адвокат демонструє готовність до партнерства високими показниками, але не відчуває цього через певні страхи чи надто сильний перфекціонізм. Саме в останньому випадку дуже допомагають особистий приклад і відчуття спільних суттєвих результатів.
— Як працює стратегія win-win у менторстві?
— Незважаючи на те, що у мене процес наставництва відбувається більш органічно, ніж у спеціальних програмах, я також відчуваю його велику цінність для себе. Можливо, з першого погляду здається, що ментор лише віддає, але це на 100% win-win процес. Надихаючи інших, вдається надихати себе, оскільки приходить багато висновків та нових ідей. При цьому навіть менш досвідчений колега у відповідь може «запалити» на щось нове своїм досвідом. Вдосконалюючи навички інших, сам також вдосконалюєшся, що впливає на отримання позитивних результатів для клієнтів, формування нової практики, розвиток юридичного ринку. Я завжди радію досягненням колег, які зараз продовжують практикувати в інших юридичних фірмах чи створили власні компанії. Я точно знаю, що на юридичному ринку досвід роботи в AVER LEX дуже цінується і приносить багато користі адвокатам на нових посадах.
— Поділіться власним досвідом, як створити команду кращих адвокатів у кримінальних справах.
— Якщо хтось досі не вірить, то я особисто переконалася і буду повторювати: все потрібно робити з позицій великої любові до своєї справи й пристрасті. Інакше нічого не вийде. У сучасних кримінальних справах, окрім високого професіоналізму, вкрай необхідні безстрашність та відданість клієнтам, які треба демонструвати власним прикладом. Також важливо надавати можливість кожному відчути, що немає нічого неможливого, особливо, коли ми разом!