11 вересня 2020, 10:20

«Як головний лобіст «права на щастя», бажаю усім це право щодня реалізувати у своєму житті»

Опубліковано в №17 (723)

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівник, правозахисник жінок

2020 рік надовго закарбується в нашій пам'яті. З однієї сторони, стало набагато більше тривожності, з іншої - він змусив нас подивитися під іншим кутом на звичні для нас речі. Як карантин вплинув на українців, у тому числі українських юристів? Як змінився процес розірвання шлюбу останнім часом? Чи стало більше дружніх розлучень? Про все це розповіла Катерина Власюк, правозахисник жінок, керівник АБ «Сімейний адвокат Катерина Власюк».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


118769712_231298934973091_1075400564418220245_n - Катерино, на початку карантину Ви прогнозували, що кількість розлучень влітку почне збільшуватися через те, що не всі стосунки можуть пережити тривале випробування самоізоляцією. Чи справдився цей прогноз? Як взагалі, на Вашу думку, українці пережили карантин?

- Так, пам'ятаю свій прогноз, і на жаль, він починає збуватись. Карантин ще не завершився, і ми ще не бачимо повної картини, адже більшість із нас відчувають невпевненість у майбутньому, тому не всі готові робити кардинальні кроки. Зараз розлучаються ті, хто під час карантину переїхав до «нових половинок», у кого в родині відбулось домашнє насильство, та ті пари, які вже не проживали разом. Усі ті, кому розлучення «не горить», вичікують, що буде далі. Тому думаю, що високого стрибка в статистиці з розлучень за результатами року може й не відбутись, бо є статистика, а є реальний стан родин. І не всі пари реєструють шлюб або відразу подають на розлучення.

До речі, Україна залишається країною контрастів: попри високий рівень розлучень, кількість шлюбів у нас також велика. Думаю, поки рано говорити, що ми пережили карантин, ситуація з кількістю хворих росте. Одне можна точно сказати: що у 2020 р. українським родинам випали непрості випробування. На додачу до ізоляції в помешканнях ми отримали онлайн-освіту і спад прибутків, тому не всі родини у повному складі зберуться за новорічним столом 2021 р.

Але в силу своєї професії і філософії можу сказати: коли, як не зараз, змінювати у своєму житті те, що не влаштовує? Тому я сприймаю розлучення, як розставання і нормальне явище у ХХІ столітті. Я б дуже хотіла, щоб ми після карантину стали більш душевними, добрими, люблячими і чуйними, адже це єдиний шлях до щастя. І як головний лобіст «права на щастя», бажаю усім це право щодня реалізувати у своєму житті.

- Що позитивне/негативне привніс цей період у роботу юриста?

- З позитиву те, що я усвідомила, що і моя робота може бути в онлайн. Консультації, подача документів до суду, навчання та тренування. Це новий вимір життя, коли ти нікуди не поспішаєш, не витрачаєш час на трафік. По суті, для того, щоб ефективно працювати, потрібні всього лише телефон, інтернет, комп та принтер. І бажано, відділення пошти поруч.

Ми на повну працювали у карантин, без відпусток, інколи навіть у вихідні. Звісно, офіс був закритий, але робота по справах клієнтів велась. На жаль, доводилось докладати суперзусилля, щоб щось подати або отримати інформацію чи відповідь на звернення. Прийоми у виконавчих та поліції досі не ведуться, тому частина зусиль просто витрачалась даремно, а щоб досягти результату, потрібно було докладати потрійних зусиль. Мінус, мабуть, у тому, що робочий графік плавно з'їхав: раніше на вихідних і по вечорах я не спілкувалась з довірителями, тому зараз працюю над тим, щоб відвоювати свої години відпочинку (сміється - прим. ред.).

- Як змінився процес розірвання шлюбу останнім часом? Чи стало більше дружніх розлучень?

- Останні 4 роки я щодня працюю над тим, щоб розлучення ставали більш цивілізованими, шляхом перемовин. Звісно, не завжди це вдається, але пробувати варто. Зберігати добрі стосунки після розставання - це мистецтво. Можу переконливо свідчити, що таких пар все більше, і це дає віру в те, що з кожним роком «легке» розлучення буде ставати трендом.

Останній рік я працюю над спрощенням процедури розлучення для довірителів. Вважаю, що родинам не завжди потрібен адвокат, але завжди - інструкція, як діяти, і фахова консультація. Ми підготували шаблон позову з розлучення і розмістили його у себе на сайті у вільному доступі. Нещодавно випустили шаблон шлюбного договору з інструкцією, і його можна замовити через наш сайт. У розробці ще кілька унікальних продуктів. Усе це підкріплює філософію, що ми не боїмося ділитись з довірителями нашими напрацюваннями і вважаємо, що наше завдання - максимально швидко дати бажаний результат, а не водити клієнта роками по судах.

- Чи є юридичні особливості шлюбів з іноземцями? Про що варто пам'ятати українцям, вступаючи в такі шлюбні відносини?

- Звісно, вони є. Це взагалі окрема специфіка. Перше, з чого слід почати, це дізнатись максимально всю інформацію про майбутню «половинку». Особливо про минулі стосунки, адже люди змінюються рідко, і є велика вірогідність, що модель поведінки у стосунках з вами буде аналогічною. Також варто взяти консультацію юриста у країні громадянства вашого/вашої обраниці/обранця або країні, де ви будете проживати чи реєструвати шлюб, щоб розуміти свої законні права при одруженні та розлученні.

А ще варто серйозно розглянути питання укладання шлюбного договору, адже в подальшому це може стати запорукою того, що у вас не відберуть дітей, і ви будете отримувати аліменти. Обов'язково слід додатково отримати/легалізувати відповідні документи в Україні, якщо ви одружуєтесь чи народжуєте дітей за кордоном. Є також особливості певних країн, зокрема, чи діють між ними та Україною міжнародні договори і чи є вони учасниками певних конвенцій. Кваліфікована підготовка та обізнаність дадуть вам розуміння своєї ситуації і вбережуть від поганих сюрпризів у майбутньому.

- Якщо майно подружжя знаходиться в різних юрисдикціях, яким чином відбувається поділ його при розлученні?

- Нерухоме майно ділиться судами країн, де воно знаходиться. Наприклад, якщо в родини є майно в Україні, Італії та США, і якщо вони не домовляться укласти нотаріальний договір про поділ майна, тоді це будуть три різні суди у трьох країнах по різних об'єктах. Український суд не має компетенції ділити маєток в Італії і навпаки. У нас є такі процеси у провадженні. Тут слід розуміти, що якщо родина розлучається в Україні, поділ майна за кордоном буде відбуватись по нашому законодавству. У таких випадках ми замовляємо у Міністерстві юстиції витяги з наших Сімейного та Цивільно-процесуального кодексу, перекладаємо їх і надаємо до іноземного суду. За кордоном у довірителя є місцеві адвокати, з якими ми спілкуємось. У результаті іноземний суд виносить рішення з відсилкою на статті українських кодексів.

- Які найбільші проблеми в сімейному праві в Україні Ви могли б виділити?

- На даний час у Верховній Раді України зареєстрований законопроект, по якому хочуть відмінити Сімейний кодекс, а його статті помістити у Цивільний. Я категорично проти цього. Ми повинні рятувати українські родини, а не скасовувати, по суті, «сімейну конституцію». Готую відповідні рухи в цьому напрямку.

Також вважаю, що потрібно допрацьовувати положення Сімейного кодексу по шлюбному договору. І важливо, щоб законопроект «Про відповідальне батьківство», який зараз знаходиться у Верховній Раді, був найближчим часом проголосований - це допоможе вирішити значну частину проблем, пов'язаних з розлученнями. У цей законопроект наша компанія вносила правки, він покликаний допомогти вирішувати під час розлучення питання аліментів та місця проживання дітей, що буде мати позитивний ефект і вплив на зменшення кількості розглядів сімейних справ судами.

Крім того, я переконана, що прийшов час призначати «сімейних суддів», які будуть мати достатньо досвіду, кваліфікації, терпіння і навичок медіатора для того, щоб розлучення перестали слухатись роками.

- Як, на Вашу думку, можна було б вирішити ці проблеми?

- Ось той план, над яким ми працюємо зараз і будемо реалізувати у майбутньому. Для того, щоб вирішувати ці проблеми, потрібно, щоб усе більше сімейних адвокатів долучались до цих процесів. Піднімали ці теми публічно, не боялись висловлюватись і, головне, інвестували в ці процеси свій час і кошти. Я останні 3 роки це активно роблю. Участь у 4 реформах у сфері сімейного законодавства - це інколи справа важка, невдячна і затратна, але дуже важлива, адже життя йде вперед, і закони мають змінюватись.

- Поділіться останніми найцікавішими кейсами.

- За останні кілька місяців нам вдалось отримати прецедент по стягненню моральної шкоди за зраду у шлюбі, розмір компенсації - $10 тис. Це рішення видав суд Токіо (Японія), посилаючись на наш кодекс, тому тепер завдання у тому, щоб таку практику створити в Україні. Адже якщо іноземний суд успішно застосував статтю нашого кодексу, що заважає українським судам це робити?

Також у нас є позитивний досвід отримання ухвал з доступу до дітей, яких приховує інший з батьків, на період слухання в суді справи про визначення місця проживання дитини. Це дає можливість уникнути відчуження дитини з тим з батьків, від кого його протиправно забрали.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати