Про підсумки та висновки 2017 року, принципи роботи та погляди на юридичну професію ми поговорили з керуючим партнером адвокатського об’єднання «Suprema Lex» Віктором Морозом.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Вікторе, розкажіть, чому вирішили присвятити своє професійне життя юридичній професії?
- Ще під час навчання у школі мені були до вподоби математика та правознавство. Однак враховуючи, що право, на відміну від математики, є наукою точною, вибір був очевидним. До того ж мені подобається захищати людей. Мабуть, цю рису я успадкував від батька – військового льотчика. Професія адвоката дозволяє повною мірою реалізувати це захоплення у мирному житті.
- Назва Вашої компанії перекладається як «вищий закон». Що для Вас є вищим законом?
- Для мене вищим законом є верховенство права, справедливість та честь. У своєму житті та правничій діяльності я намагаюся керуватися духом права та ставитися до людей так, як хотів би, щоб вони ставилися до мене. Це дозволяє досягати успіху в більшості починань.
- Кілька років тому у Вашій компанії відбувся ребрендинг. Зокрема, назву «Правова гільдія «ВікторіАл» Ви змінили на «Адвокатське об’єднання Suprema Lex». Чим була викликана потреба таких змін? На Вашу думку, чому українські юридичні фірми проводять ребрендинг?
- Причини ребрендингу можуть бути різними – зміна партнерського складу, новий етап у стратегії розвитку юридичної фірми, зміна клієнтського портфеля тощо. Дійсно, кілька років тому в нашій компанії було проведено ребрендинг. Починаючи з 2009 р., після завершення моєї роботи у проектах Організації Об’єднаних Націй, компанія працювала під назвою «Правова гільдія «ВікторіАл», а нещодавно змінила назву на «Адвокатське об’єднання Suprema Lex». Створюючи компанію «Правова гільдія «ВікторіАл», ми ставили за мету заснувати юридичну компанію full-service та виходили з того, що правнича діяльність є ремеслом. Окрім мене, ключовим партнером компанії була Алла Пустовіт, яка сьогодні вже відійшла від юридичного бізнесу та знайшла себе в туристичній галузі. На момент ребрендингу компанії сформувалося розуміння, що юриспруденція – це мистецтво. Головним питанням, з яким до нас зверталися клієнти є, захист бізнесу та права власності. Найкраще такій меті відповідає формат адвокатського об’єднання, яке має низку додаткових гарантій, що надаються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Окрім того, клієнту важливо розуміти, що його права захищатимуться законом, а тому назвою адвокатського об’єднання було обрано «Suprema Lex».
- Які практики є основною спеціалізацією Вашої компанії? Чому саме вони?
- Основною спеціалізацією нашої компанії є захист бізнесу та права власності, що забезпечується роботою практики кримінального права, судової практики, практики банківського та фінансового права, практики права інтелектуальної власності, практики корпоративного права, практики трудового права та практики сімейного права. Крім того, досить сильною є практика авіаційного права, оскільки я маю юридичну освіту саме у сфері авіаційного права, а також багаторічний досвід супроводження діяльності проектів у галузі авіації (зокрема, в Організації Об’єднаних Націй) та супроводження діяльності авіаційних компаній. Така спеціалізація була сформована завдяки потребам наших клієнтів.
- Хто є Вашими головними клієнтами? Як з кожним роком змінюються потреби клієнтів?
- Нашими головними клієнтами є компанії, що представляють середній та великий бізнес (зокрема, авіаційні компанії, банки й фінансові установи, промислові та виробничі компанії, аграрний бізнес, ритейлери), а також фізичні особи, які потребують захисту своєї власності.
- Які плюси та мінуси в роботі керуючого партнера юридичної фірми?
- Керуючий партнер юридичної фірми повинен забезпечувати ефективну діяльність компанії, контролюючи та організовуючи роботу адміністративного персоналу, а також формувати стратегію розвитку компанії, співпрацюючи з іншими партнерами та юристами фірми, постійно спілкуючись з клієнтами та виявляючи їхні інтереси. Плюсами роботи керуючого партнера є публічність та можливість створювати тренди на юридичному ринку. Водночас головним мінусом роботи керуючого партнера є обмеженість можливості практикувати та займатися саме юридичною роботою в конкретних проектах.
- Який, на Вашу думку, юридичний бізнес в Україні? Чи можете назвати його чесним та справедливим?
- Незважаючи на те, що український юридичний бізнес, у порівнянні з Європою та США, є достатньо молодим, він активно формується за кращими світовими стандартами. Більшість партнерів юридичних компаній розуміють необхідність стратегічного планування діяльності своїх фірм, ведення чесної та справедливої гри. Однак досі трапляються непоодинокі випадки корупційних проявів, нечесної діяльності, демпінгу тощо. Сподіваюся, що ринок вийде на цивілізовані рівень, а нечесна юридична практика буде відхилена клієнтами як неефективна та шкідлива для їхньої репутації.
- Що Ви ніколи не допустили б у роботі з клієнтами? Які принципи не порушили б ніколи?
- Я вважаю неприйнятним для себе та своєї фірми будь-які прояви корупції, я не «листоноша» і ніколи не піду на угоду з совістю. Крім того, я не вважаю за можливе зраджувати інтересам честі та брехати. Я не допущу вчинення дій, які порушують закон. В усьому іншому в роботі з клієнтами я керуюсь принципом: «Або ми виграли, або це ще не кінець».
- Розкажіть, якими проектами та завданнями у 2017 році Ви найбільше пишаєтеся?
- У 2017 р. нам вдалося попрацювати над значною кількістю достатньо цікавих проектів, деякі з яких тривають і досі. Звісно, адвокатська таємниця не дозволяє нам називати своїх клієнтів та ідентифікувати більшість проектів. Однак з того, що є достатньо публічним, можна відзначити такі проекти: захист інтересів бонд-холдерів Приватбанку, які постраждали внаслідок націоналізації фінансової установи; захист інтересів низки клієнтів банківських установ у спорах щодо стягнення заборгованості; захист топ-менеджерів (зокрема, керівника Укргазпроекту) в кримінальних провадженнях.
- Що цікавого у професійному аспекті плануєте на майбутній рік?
- В наступному році плануємо розвивати основні практики. Зокрема, є намір та попередні домовленості щодо співпраці з деякими банками та фінансовими установами. Більше уваги присвятимо розвитку міжнародних проектів. Також плануємо продовжити розвиток практики кримінального права, права інтелектуальної власності, авіаційного та сімейного права.
- Яким бачите юридичний ринок України у найближчі 5 років?
- Сподіваюся, що економіка України стабілізується, а інвестори створюватимуть більше бізнес-проектів, що забезпечить перехід юридичного ринку від захисту бізнесу та права власності до супроводження великих трансграничних проектів, структурування бізнесу та його подальшого супроводження. Хочу привітати всіх з прийдешнім Новим Роком та побажати розвитку бізнесу, досягнення поставлених цілей, здобутків і прибутків, а також родинного затишку та домашнього комфорту.