24 листопада 2015, 18:57

Виходячи з реалій сьогодення, нотаріуси мають періодично проходити підвищення кваліфікації, - Катерина Чижмарь

Опубліковано в №47(493)

Катерина Чижмарь
Катерина Чижмарь д.ю.н., доцент, директор Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України
Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Катерина Чижмарь, керівник Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції, розповіла «Юридичній газеті» про ключові особливості навчання та підвищення кваліфікації нотаріусів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- Пані Катерино, які функції сьогодні покладені на інститут підвищення кваліфікації у навчальному закладі післядипломної освіти Міністерства юстиції України?

- Варто відзначити, що підвищення кваліфікації у навчальному закладі післядипломної освіти має три основні функції.

Перша функція – навчальна. Організовує навчальний процес
та забезпечує його відповідальними працівниками Міністерства юстиції України, висококваліфікованими фахівцями інших органів державної влади, залучає до співпраці науковців академічних установ АН України та провідних вчених вищих навчальних закладів.

Друга функція – наукова. Розробляє та засобами комунікативного зв’язку, у тому числі за допомогою Інтернет-порталу, поширює наукові напрацювання щодо актуальних проблем діяльності Міністерства юстиції України та її структурних підрозділів як у центрі, так і на місцях.

Третя функція – рекомендаційна. Сприяє удосконаленню та оптимізації професійної діяльності, узагальнює передовий досвід
і рекомендує застосовувати його у практичній діяльності працівниками територіальних органів та установ юстиції.

Відповідно до своїх основних функцій Центр спільно з Мін'юстом, головними територіальними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі визначає потребу й основні напрями перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції; визначає зміст, форми, методи, засоби підвищення професійного рівня та підвищення кваліфікації працівників юстиції та інших слухачів; проводить дослідження та аналіз (діагностику) практичних умінь і навичок слухачів з метою надання різнопланової адресної методичної й консультативної допомоги; розробляє і готує до видання навчально-методичну літературу; створює належні умови для навчання, проживання, побутового обслуговування слухачів у гуртожитку Центру;у кладає договори про співробітництво у сферах наукової, методичної, господарської діяльності з іншими установами, організаціями, підприємствами, юридичними та фізичними особами, у тому числі й з іноземними;ініціює, організовує і проводить науково-теоретичні, науково-методичні конференції, семінари за участю національних та міжнародних органів, установ, організацій та направляє своїх представників для участі у відповідних заходах; здійснює іншу діяльність, яка не суперечить чинному законодавству України.

- Які категорії слухачів навчаються у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції?

- У центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції слухачами є: державні службовці центрального апарату Міністерства юстиції; державні службовці територіальних органів юстиції; державні службовці державних служб (центральних органів виконавчої влади), діяльність яких спрямовується
і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України; керівники та спеціалісти юридичних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади; нотаріуси, консультанти державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічники приватних нотаріусів; арбітражні керуючі.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 №42-р до Центру приєднано державний заклад післядипломної освіти «Центр підвищення кваліфікації керівних працівників та спеціалістів промисловості». У зв'язку з розширенням навчальної бази Центру розроблено нові підходи до навчання та розширено коло слухачів за відповідними навчальними програмами.

У зв'язку з цим ми також плануємо навчання керівників та спеціалістів діловодних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій усіх форм власності; керівників та спеціалістів служб охорони праці, членів комісії з перевірки знань щодо питань охорони праці, інших працівників підприємств, установ, організацій; посадових осіб органів місцевого самоврядування, уповноважених на вчинення нотаріальних дій та здійснення державної реєстрації
актів цивільного стану; працівників архівних установ.

- Яким чином здійснюється підвищення кваліфікації у Центрі, який Ви очолюєте?

- Підвищення у центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції здійснюється шляхом навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації (курси); участі у циклі короткострокових семінарів з усіх тем, що входять до професійної програми (дводенні короткотермінові семінари).

Також планується, що слухачі матимуть змогу навчатися за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку, зокрема шляхом участі у вебінарах, відео-конференціях, доступу до циклу лекцій та збірок методичних матеріалів через веб-портал навчального закладу Мін'юсту. За таким же принципом буде побудований підсумковий контроль знань. Підсумковий залік можна буде скласти знаходячись на своєму робочому місці у режимі відео-конференції або пройти тестування на веб-порталі.

За наслідками підсумкового контролю засвоєння
навчального матеріалу документом, який підтверджує підвищення кваліфікації, являється свідоцтво про підвищення кваліфікації державного зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1997 №1260 «Про документи про освіту та вчені звання».

- Яка різниця між підвищенням професійного рівня особи та підвищенням її кваліфікації?

 - Підвищення професійного рівня –
це оновлення, поглиблення та розширення професійних знань, умінь і навичок вузької тематики, обраної нотаріусом за його вподобанням чи потребами. Підвищення кваліфікації – це комплексне покращення знань, умінь і практичних навичок до рівня, що відповідає сучасним вимогам, за професійною програмою у навчальному закладі, який надає освітні послуги згідно з вимогами чинного законодавства.

Підвищення професійного рівня здійснюється шляхом участі в короткострокових семінарах, міжнародних семінарах, симпозіумах, науково-практичних конференціях з питань діяльності нотаріату,
що проводяться відповідно до Порядку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014 №1422/5; самоосвіти за допомогою інноваційних методів навчання, зокрема участі у вебінарах; підготовки в закладах третього та наукового рівня вищої освіти (навчання в аспірантурі, докторантурі); публікацій науково-практичних статей з питань нотаріату у фахових друкованих виданнях України.

- У чому полягає особливість підвищення кваліфікації та підвищення професійного рівня нотаріусів?

- На виконання ст.5, 13 Закону України «Про нотаріат» та в межах повноважень, визначених ст.2-1 вказаного Закону
та пп.69 п.4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 02.07.2014 №228, Міністерством юстиції України був виданий наказ від 13.03.2015 №81/7 «Про затвердження Плану-графіка підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів на квітень-грудень 2015 р.», що проводитиметься Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції – навчальним закладом післядипломної освіти, який належить до сфери управління Міністерства юстиції України.

Згідно з офіційними статистичними даними, на 01.01.2015
в Україні працювали 1236 державних нотаріусів, 710 консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, 5708 приватних нотаріусів, якими утримувалось додатково 3825 робочих місць, третина з яких (1275) – посади помічників приватних нотаріусів. Таким чином загальна кількість працівників установ нотаріату, які зобов'язані постійно підвищувати свій професійний рівень, на початок року складала майже 9 тис. осіб.

Вищевказаним наказом передбачено направлення головними територіальними управліннями юстиції на навчання до Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції протягом 9 місяців 2015 р. 2100 слухачів – нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів
(приблизно чверть від їх загальної кількості на початок року).

Відповідно до ст.5 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень, а у випадках, передбачених п.3 ч. 1 ст. 29-1 цього Закону (порушення приватним нотаріусом правил ведення нотаріального діловодства), проходити підвищення кваліфікації.

Виходячи з реалій сьогодення (часті зміни законодавства, існування різної нотаріальної та судової практики), а також із простої логіки речей, для успішного виконання професійних обов’язків нотаріуси, консультанти державних нотаріальних контор та архівів, помічники приватних нотаріусів мають періодично проходити підвищення кваліфікації (комплексне навчання за професійною програмою). Оптимальним періодом між останнім та наступним підвищенням кваліфікації вважається не більше ніж 4 роки(за прикладом державних службовців та інших фахівців).

Для того, щоб зробити процес підвищення кваліфікації зручним для слухачів, Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції пропонується 2 варіанти підвищення кваліфікації:

1) В один етап – шляхом проходження курсів підвищення кваліфікації (за професійною програмою) та отримання за наслідками підсумкового контролю знань свідоцтва про підвищення кваліфікації державного зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1997 №1260 «Про документи про освіту та вчені звання».

2) Поетапне – шляхом відвідування тематичних короткострокових семінарів (далі – ТКС) з можливістю отримання свідоцтва про підвищення кваліфікації після прослуховування семінарів на усі теми професійної програми та проходження підсумкового контролю знань як безпосередньо у Центрі, так і дистанційного тестування за допомогою телекомунікаційних засобів.

Перевагою поетапного підвищення кваліфікації є те, що нотаріус відсутній на робочому місці короткий час, він не втрачає своїх клієнтів, відповідно, й доходів від професійної діяльності.

З метою впровадження моделі поетапного підвищення кваліфікації Міністерством юстиції України наказом від 13.03.2015 №81/7 був затверджений План-графік підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів на квітень-грудень 2015 р.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати