27 березня 2018, 11:48

«В нашій країні питання жіночого лідерства є вкрай актуальним»

Опубліковано в №12-13 (614 -615)

Олена Линник
Олена Линник «Gryphon Group» керуючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Чому так багато жінок-професіоналів і так мало жінок управлінців? Чи відбувається конкуренція між чоловіками та жінками в професійному аспекті? На думку Олени Линник, керуючого партнера Gryphon Group , конкуренція існує, але не в тому, чоловік ти чи жінка, а в контексті професійних характеристик. Про це, а також підходи до роботи та професійного розвитку ми поговорили в інтерв’ю з пані Оленою


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Олена Линник – Олено, якщо говорити про досягнення успіху в юридичному бізнесі, на Вашу думку, чи має значення стать?

– Сьогодні в цивілізованому світі талановита й успішна жінка в юридичній професії є нормою. Жінки керують людьми, приймають рішення та успішно ведуть складні юридичні кейси.

Я вважаю, що в юридичній професії немає конкуренції між чоловіками та жінками в контексті статі, скоріше існує просто професійна конкуренція.

Чи має значення стать в юридичному бізнесі? Безперечно, як і в будь-якому іншому, бізнесі, стать має значення.

Стосовно цього питання є багато досліджень, щодо характеристик і компетенцій жінок та чоловіків. З одного боку, вони показують, що ми багато в чому подібні, а з іншого – доводять, що жінки у вищих органах управління зустрічаються набагато рідше, ніж чоловіки. Водночас на рівні середнього менеджменту (керівники відділів, управлінь, відокремлених підрозділів) жінок багато. Це свідчить про те, що жінки частіше займають керівні посади в операційному управлінні, а чоловіки – у стратегічному менеджменті.

Наприклад, сьогодні в компаніях Fortune 500 посад генеральних директорів займають лише 26 жінок, що становить 5,2%. Майже аналогічна статистика щодо жінок-керівників компаній Fortune 1000 – 5,4%.

– Які «вихідні дані», що можуть вплинути на побудову кар’єри, мають чоловіки та жінки? В чому полягають відмінності?

– Перша і головна відмінність між нами в тому, що жінки та чоловіки фізично й психофізіологічно різні. Наукові дослідження доводять, що ми по-різному обробляємо та надаємо інформацію.

У мозкових центрах мови та слуху жінки на 11% більше нейронів, що з'єднують ліву та праву півкулі головного мозку, ніж у чоловіка. Отже, жінки не лише краще чують, але й можуть розрізняти більш широкий спектр емоцій людини через її голос та загальний психологічний стан.

Проте чоловіки можуть автоматично блокувати чуттєвість до певних звуків. Це може відбуватися, тому що під час розвитку чоловічого мозку тестостерон впливає на формування слухової системи. Отже, у чоловіків є вроджена здатність ставити перешкоди для небажаного шуму та повторюваних акустичних подразників.

Такі відмінності між нами дають жінкам можливість уважніше та довше слухати, краще розрізняти емоції людей, бути чуттєвими до зміни психологічного стану клієнтів чи колег, що є вкрай важливим в юридичній професії.

Чоловіки також мають переваги. Вони можуть чути лише те, що потрібно чути, емоційно не включатися в проблему клієнта та з холодним розумом підходити до ситуацій.

– Як Ви оціните різницю між чоловіком та жінкою в аспекті підходів до роботи?

– Жінки більш емоційні, ніж чоловіки. Нами керує не лише бажання фінансових винагород, але й досягнення певної соціальної справедливості. При цьому дослідження доводять, що жінки психологічно менш схильні переоцінювати свої можливості та частіше говорять правду.

З одного боку, це є певною перевагою у відносинах з клієнтами та співробітниками, але з іншого боку, може бути недоліком, з позиції презентації себе та свого досвіду, команди та її досягнень. У професійних відносинах, особистих та партнерських стосунках, як правило, жінка є відвертою (можливо, емоційною), але вона завжди орієнтована на людей, на їхні почуття, на побудову стосунків у довгостроковій перспективі.

Чоловік більш орієнтованій на предметний світ та на відносини з ним. Відомий факт: чим більшу винагороду очікує чоловік, тим більша ймовірність того, що він буде ризикувати для досягнення результату. Конкурентне та агресивне середовище спонукає чоловіка до більш високих результатів.

Для багатьох жінок робота в режимі стресу та конфліктних ситуацій часто є неприйнятною та зупиняє їх у розвитку кар’єри. Жінки часто не мають сміливості рухатися далі в некомфортному середовищі. Тоді як більшість чоловіків отримують задоволення від великої кількості роботи у стресових та непередбачуваних ситуаціях. Зосередившись на своїх цілях, вони йдуть вперед.

Жінки з високо розвиненими лідерськими якостями орієнтовані на ризик не менше, ніж чоловіки, вони можуть бути запеклими в конкурентній боротьбі та професійних досягненнях. Такі жінки також відчувають задоволення, коли сфокусовані на досягненнях у режимі ризику та постійного стресу. Їх мотивує зміна обставин та непередбачуваність ситуацій, що є внутрішнім стимулом для досягнення високих результатів.

– Чи можна сказати, що для клієнта юридичної фірми важливо, з ким він працює, з чоловіком чи жінкою?

– Клієнт, обираючи адвоката чи консультанта, часто шукає не просто досвідченого професіонала, але й амбіційну та впливову особистість, здатну сміливо досягати поставлених цілей. Це позиція сили, вона більш притаманна чоловікам.

Хоча амбіційних та цілеспрямованих жінок також не мало. При цьому такі жінки більше балансують між бажанням соціального ствердження та збереженням відносин, аніж чоловіки. Жінки частіше прагнуть досягнути консенсусу.

Дослідження показують, що жінки краще ніж чоловіки розуміють «повну картину» та частіше проявляють ситуативне мислення. Однак чоловіки є кращими у більш конкретному просторовому мисленні (наприклад, у вирішенні проблем та прогнозуванні ситуацій). В юридичній професії це проявляється в тому, що чоловіки частіше особисто залучаються до складних бізнес чи політичних кейсів, де панує агресивне середовище та високий рівень стресу. Чоловіка це мотивує.

З позиції командної роботи, жінка в таких кейсах може допомагати сформувати повне бачення, відчувати емоційний стан сторін та залучених осіб, приймати рішення у конкретних ситуаціях, аналізувати та збирати деталі, обробляти великий масив інформації, мотивувати чоловіка та команду.

– Що можна сказати про лідерські риси, які мають чоловіки та жінки?

– Цікавими є результати міжнародних досліджень щодо лідерських особливостей жінок та чоловіків.

(для перегляду натисніть на зображення)

Таблица

(дослідження опубліковане Jack Zenger and Joseph Folkman, Harvard Business Review)

Дослідження показує, що жінки мають вищі показники (у 12 лідерських позиціях із 16), аніж чоловіки. Чоловіки мають вищі показники у стратегічному баченні та технічній професійній експертизі. При цьому жінки мають дуже високий показник щодо такої риси як «брати ініціативу у свої руки».

Отже, саме збалансоване поєднання в єдиній команді чоловіків та жінок надає конкурентні переваги.

Окрім того, дослідження показує, що жінки не набагато відрізняються від чоловіків з позиції функціоналу.

(для перегляду натисніть на зображення)

Диаграма

(дослідження опубліковане Jack Zenger and Joseph Folkman, Harvard Business Review)

Як бачимо, жінки працюють в різних галузях та спеціалізаціях: від інженерії, інформаційних технологій до продажу, маркетингу та юридичної професії. Їх кількісна присутність у професіях не набагато відрізняється від чоловіків.

– Кажуть, що жінки, на відміну від чоловіків, володіють такою рисою як багатозадачність, тобто вміння робити кілька справ одночасно. Як Ви вважаєте, наскільки це добре для роботи?

– Жінки можуть бути зосередженими одночасно на різних завданнях, в різних напрямках. Ми можемо одночасно вести та контролювати багато клієнтських справ, пам’ятати деталі кожного питання, бути чуйними до клієнтів, мотивувати колег, управляти домашніми справами та багато іншого.

Багатозадачність є позитивною, коли вона сприяє продуктивності та не заважає досягненню високих результатів та мети.

Коли чоловік фокусується на виконанні поставленого завдання або чогось, що його цікавить, йому складно відволікатися на інше. Можливо, це і добре. Чоловіки вважаються більш сфокусованими та зосередженими на результатах.

Щоб жіноча багатозначність приносила ефективний результат, важливо не відволікатися хаотично від виконання важливих завдань, а чітко планувати свою роботу та делегувати справи, які не обов’язково самій робити. Делегування та розумний розподіл завдань у команді є запорукою успішної побудови кар’єри.

Адже кар’єра – це не стаж з вирахуванням кількості років у професії, а досвід, який накопичується, надає можливості та конкурентні переваги.

На жаль, багато жінок в Україні не мають чітких планів на побудову кар’єри. Влаштовуючись на роботу, жінки рідше цікавляться можливостями кар’єрного росту та часто не використовують надані їм можливості. Можливо, це біологічно-психологічна особливість, а можливо – відсутність знань та навичок лідерства.

Вважаю, що в нашій країні питання жіночого лідерства є вкрай актуальним. Жінкам необхідна інформація та знання у сфері пізнання себе і свого призначення, встановлення мети, мотивації себе та інших, фокусування на досягненнях, розвитку лідерських навиків. Це їм допоможе як в особистому житті та побудові гармонічних сімейних стосунків, так і в професійному становленні та кар’єрному зростанні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати