Про особливості розвитку юридичного бізнесу в Україні, роль жінок у ньому, а також про становище практики міжнародного арбітражу в Україні та світі розповіла партнер ENGARDE Ірина Назарова
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пані Ірино, які основні тенденції розвитку юридичного бізнесу в Україні Ви можете відзначити? Яке місце в цьому бізнесі належить жінці?
Передусім, щиро вітаю жінок-юристів і всіх жінок з Міжнародним жіночим днем 8-го березня! Бажаю вам миру, любові, віри у свої сили та самореалізації!
Дякую редакції за прекрасну ініціативу – випуск тематичного номера, присвяченого жінкам в юриспруденції.
Наша галузь з року в рік стає більш ефективною та зрілою. Ми, українські юристи, стаємо більш досвідченими, практичними та прагматичними. Юридичній бізнес вчиться планувати своє майбутнє і захищати свій розвиток від усіх можливих викликів: починаючи з суто практичних проблем захисту бізнесу від галопуючої інфляції та аж до макроекономічних і геополітичних викликів. Зазначу, що в нинішніх складних умовах посиленої конкуренції бутіковим фірмам легше орієнтуватись у постійних змінах на ринку й адаптуватись.
Роль жінки в юридичному бізнесі є абсолютно рівноправною та партнерською. Ми є співтворцями успіху українського бізнесу в галузі юриспруденції, адже працюємо на рівні з чоловіками, починаючи зі студентської лави. Жінки очолюють напрямки фірм, департаменти державних установ, засновують фірми та працюють на політичних посадах.
При цьому жінки не достатньо представлені на керівних і ключових посадах як в приватному бізнесі, так і на державній службі. Найуспішнішим жінкам вдається реалізовуватись, насамперед, завдяки своїм талантам та наполегливій праці, а також завдяки підтримці своїх родин, колег і друзів, що готові підставити плече.
Чи доцільно на сьогодні ставити питання про рівність жінок та чоловіків щодо запуску та ведення бізнесу в Україні, зокрема, юридичного? Чи мають прекрасна та сильна стать рівні можливості щодо ведення власної справи?
Відповідь на це питання дуже залежатиме від культури – і не лише національної, але й регіональної, сімейної, професійної, корпоративної та інше. Наприклад, чи може жінка-юрист, яка має двоє дітей та недостатню підтримку в родині, розпочати власний юридичний бізнес і при цьому працювати рік-два більше ніж 15 годин на добу?
Культурні стереотипи можуть стояти на перешкоді до успішної бізнес-діяльності. Суспільство може «нашіптувати» жінці, яка має гарну та надійну професійну кар’єру, що створення власного юридичного бізнесу – їй не під силу. Адже це справа «крутих хлопців.» А жінкам варто зосередитись на своєму професійному та якісному зростанні як спеціалістів, тобто радіти синиці в руках. Також і в родинах не всі чоловіки готові бути менш успішними, ніж їхні дружини.
Тому сказати у відповідь на Ваше запитання просте «так» чи «ні» – не буде правильним. Взагалі, жінки мають рівні можливості з чоловіками. Втім, можу сказати напевне, що жінкам-юристам розпочинати й вести бізнес, досягати результатів – важче, ніж колегам-чоловікам.
Скажіть, як Вам вдається поєднувати професію та сімейне життя? Чи відбиваються Ваші професійні взаємовідносини з чоловіком на сімейному житті й навпаки?
Родина, зокрема чоловік, відіграє у досягненні жінкою успіху у професії та бізнесі велику роль. На свого чоловіка, Андрія Вишневського, я можу покластись у будь-якій ситуації. Він радіє моїм успіхам не менш за мене та цінує їх. Адже і сам є визнаним юристом, що реалізувався у професії.
Поєднувати професійне та сімейне життя нам з Андрієм вдається гармонійно. Ми разом заснували нашу фірму «ENGARDE», розуміємо один одного як професіонали, маємо спільне бачення розвитку бізнесу. Що найважливіше – ми разом дивимось у майбутнє як сімейна пара і як партнери по бізнесу. Це дуже допомагає. Добре й те, що ми можемо «страхувати» один одного на роботі. А коли комусь потрібен вільний час для перезавантаження, ми просто підставляємо один одному плече.
Коли ж Андрій та я знаходимось поза роботою – ми є звичайною парою, яка насолоджується особистим спілкуванням, вихованням дітей і подорожами. У такі часи воліємо відволікатись від ділових справ і відпочивати, зростаючи як особистості, що доповнюють одна одну.
Говорячи про сім’ю, хочу також згадати своїх батьків. Батьки завжди допомагали мені своїми порадами й терпеливою увагою до моїх потреб, прагнень і переживань. Сини, Іван та Андрій, також допомагають мені своєю любов’ю і дбайливим ставленням.
Тут просто варто сказати щире дякую моїй родині!
Ірино, Ви є одним із небагатьох визнаних експертів з міжнародного арбітражу. Розкажіть про сьогоднішні тенденції розвитку цієї практики в Україні та світі?
Взагалі, наша практика розвивається в унісон з юридичною професією, про що я вже згадувала на початку інтерв’ю. Додати можу те, що зростає важливість мультидисциплінарності в міжнародному арбітражі. Зараз вже замало бути лише спеціалістом в арбітражі. Адже ми ведемо справи, що потребують глибокого знання як інших галузей права, так і галузей економіки й людської діяльності загалом. Погляньте на гучні арбітражні справи наших днів! Ви побачите необхідність глибоко розуміти міжнародні відносини, національні фінансові системи та роботу транскордонних корпорацій і фінансових установ. Ви постанете перед філософськими питаннями справедливості, публічного порядку тощо. Отже, юристам, що практикують міжнародний арбітраж, потрібно постійно розширювати світогляд і цікавитись викликами, перед якими постає людство.
Велику частину своєї роботи Ви виконуєте за кордоном. Ви є арбітром у міжнародних судових інстанціях. Чи помітили Ви різницю між ставленням до жінки в юридичному бізнесі, наприклад, у Європі та в Україні. Де легше будувати кар’єру?
Ставлення до жінки в юридичному бізнесі є належним як в Україні, так і за кордоном. Ключовою відмінністю може бути питання, наскільки те чи інше суспільство зрозуміло особливі виклики, перед якими стоїть жінка, котра хоче поєднати кар’єру та сімейне життя. Після усвідомлення цих викликів суспільство може перейти до етапу створення відповідних умов для одночасного професійного зростання жінки та присвячення себе дітям і сім’ї.
Зазначу, що кар’єру будь-де робити надзвичайно складно. У певних суспільствах, а також фірмах і корпораціях з розумінням ставляться до потреб жінки. Там створюють необхідні умови, коли жінці не доводиться обирати між повноцінним професійним зростанням та щасливим сімейним життям. І саме за таких умов кар’єра стає можливою у поєднанні з особистим щастям.
Скажіть, якби Вам доводилось вибирати якусь іншу професію, крім юридичної, що б це була за професія?
Думаю, що я стала б письменницею або філософом. В юності мене сильно надихали книги. Можу сказати також, що це була б така справа чи професія, якою б я горіла.