26 липня 2017, 12:49

Успіх – це не боятися бути першими

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП -100 найкращих юристів України

Ігор Головань
Ігор Головань «Головань і партнери, АО» керуючий партнер

Професія адвоката вимагає не лише фахових знань, але й наявності моральних характеристик. Але чи може порушення професійної ектики вплинути на кар'єру? Про кар'єру та репутацію, успішний бізнес і принципи розповів керуючий партнер АО "Головань і партнери" Ігор Головань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_5771- Які тенденції надання юридичних послуг сьогодні в Україні Ви можете відзначити?

Хочете, щоб я сказав щось банальне? Щось про «лідерство на ринку», «провідних гравців» і «агресивних новачків»? Поскаржився, що «ринок ще не вийшов на докризовий рівень»? І не забув «про визначальний вплив на ринок юридичних послуг ключових реформ, особливо судової»?

Нашому адвокатському об’єднанню вже більше ніж 20 років, а я особисто займаюся юридичною практикою набагато довше. Читаючи всі ці роки різного роду аналітичні дописи про «тенденції на ринку юридичних послуг», давно ловлю себе на думці, що читаю одне і те ж по колу.

Наша країна та суспільство розвиваються, краще навіть сказати «дорослішають». Відповідно, дорослішає і юридична спільнота, ринок юридичних послуг. Думаю, можна вважати, що юридична професійна спільнота, відповідно, і ринок юридичних послуг досягли підліткового віку. Дуже сподіваюся, що скоро ми подорослішаємо та станемо більш-менш подібними до юристів того світу, який ми звикли називати цивілізованим.

Отже, головна тенденція ринку юридичних послуг полягає у тому, що він існуватиме, поки існуватиме право. На одному етапі більшим буде попит, наприклад, на супроводження інвестиційних проектів, на іншому – на захист у кримінальному процесі. Потім ситуація зміниться. Змінюватиметься вона ще не раз. Що залишається і залишіться незмінним (дуже на те сподіваюся), так це попит на гарних юристів. Тому для справжнього професіонала, який не переставав вчитися, не забував старе і не цурався нового, на ринку юридичних послуг завжди знайдеться своя «ринкова ніша». Зрозуміти це просто, достатньо протриматися на ринку 10-15 років.

- Розкажіть, як трансформувалася практика кримінального права в Україні за останні кілька років?

Якщо надання юридичних послуг бізнесу для пострадянських країн є порівняно новою сферою юридичної практики, адже і бізнес як такий, і юридичні фірми, що обслуговують бізнес, з’явилися лише після краху так званого соціалістичного ладу, то захист у кримінальних справах існував ще за часів СРСР. Тому у цій сфері ми маємо певну історію, певну спадщину та значно менше запозичень з іноземної практики.

Протягом перших років незалежності захист у кримінальних процесах залишався мало не виключною цариною так званих традиційних адвокатів, адвокатів радянського стилю. Навіть більше, дехто вважав «справжнім адвокатом» лише того, хто здійснює захист у кримінальних справах.

Для радянського стилю в адвокатурі характерне цікаве (можна навіть сказати діалектичне) поєднання колективізму та індивідуальної практики. Всі адвокати були об’єднані в колегії та знаходилися під жорстким контролем президій. Однак власне адвокатську практику кожен адвокат здійснював індивідуально.

Першою значною зміною у сфері кримінального захисту стала справжня індивідуалізація професії. Захист у кримінальних провадженнях здійснюється здебільшого адвокатами, яких у світі називають sole practitioner, котрі не є учасниками адвокатських об’єднань або ж входять до об’єднань лише номінально. До появи Національної асоціації адвокатів України адвокати-індивідуали майже ніяк не були пов’язані між собою. Щоправда, варто зазначити, що створення НААУ і вплив цієї професійної організації на професійну спільноту навряд чи можна назвати однозначно позитивним. Але зараз мова йде про кримінальний процес.

Головною зміною пострадянського періоду у сфері захисту у кримінальних провадженнях вважаю поширення командної роботи адвокатів. Поява бізнесу як такого, а потім і великого бізнесу зумовила появу кримінальних проваджень, в межах яких знайшлася робота цілим командам захисників. Не менш важливо, що роботу таких команд тепер є кому фінансувати. З’явилася і необхідна для роботи команди адвокатів організаційна форма адвокатської діяльності – адвокатське об’єднання.

У книжці «Бізнес-адвокатура в Україні», виданій у 2004 р., я виділив командні (партнерські) адвокатські об’єднання, характерною особливістю яких є відсутність у кожного адвоката «окремих» клієнтів. Кожен клієнт є клієнтом фірми, що здатна не лише сформувати для захисту його інтересів команду з необхідною кількістю адвокатів відповідної спеціалізації, а й забезпечити злагоджену роботу такої групи яскравих індивідуальностей (а кожен хороший адвокат – ще й яка яскрава індивідуальність!).

Отже, головною зміною останніх років є поширення командної роботи великих груп адвокатів. Основну роботу у сфері захисту у кримінальних провадженнях, як і раніше, виконують адвокати-індивідуали, але гучні та «дорогі» справи все частіше ведуть злагоджені команди учасників адвокатських об’єднань.

Також важливою ознакою сьогодення є той факт, що нарешті ринок згадав про інших, ніж підозрюваний, обвинувачений (підсудний), учасників кримінального провадження.

Ми пишаємося тим, що саме наше адвокатське об’єднання відкрило для колег такий «сегмент ринку» як правова допомога свідкам. Зараз свідок, який з’являється на допит у супроводі адвоката, не просто нікого не дивує, адвокат свідка прямо зазначається у КПК як учасник кримінального провадження. Проте ще у 2009 р., коли ми доводили право свідка на правову допомогу в Конституційному суді України, навіть серед колег-адвокатів далеко не всі погоджувалися з нами.

Тепер цілі команди адвокатів захищають інтереси не лише свідків, але і заявників, потерпілих, цивільних позивачів та відповідачів, осіб, щодо майна яких вирішується питання про арешт. На часі захист інтересів юридичних осіб, стосовно яких здійснюється кримінальне провадження.

Таким чином, ще одна важлива зміна останніх років – охоплення професійною правничою допомогою інших, ніж підозрюваний, обвинувачений (підсудний), учасників кримінального провадження.

- Чи збільшився попит на послуги у зазначеній сфері?

Однією з ознак «підліткового» стану нашої професійної юридичної спільноти та ринку юридичних послуг є відсутність точної інформації. Тому про збільшення чи зменшення попиту я не став би говорити. Однак можу точно сказати, що зросла кількість кримінальних проваджень, у яких участь адвокатів вийшла за межі «традиційної адвокатури радянського стилю».

- Серед практик Вашої компанії зазначено захист інтересів громадян і компаній у зв’язку з проведенням АТО. Розкажіть детальніше про цей напрямок. З якими основними порушеннями зіштовхуються громадяни та компанії?

«Гібридна війна» на Сході та в Криму не лише спричинила масу людських трагедій, а ще й поставила перед нами безліч юридичних проблем. Для нашого адвокатського об’єднання ці проблеми є особливо близькими та актуальними, адже ми колись були «найбільш відомою донецькою юридичною фірмою», а зараз майже у повному складі евакуювалися до столиці. Тепер ми маємо статус внутрішньо переміщених осіб та відповідні довідки.

З огляду на зазначене, нам не важко уявити стан тих наших корпоративних клієнтів, чиї активи розміщені на неконтрольованих територіях. Майно та документація компаній залишилися за лінією розмежування під контролем так званих ДНР/ЛНР. Продовження бізнесу, навіть просто збереження активів, є неможливим без певної співпраці з представниками тих угруповань. Що стосується такої співпраці, то позиція української влади виглядає досить дивною.

В одних випадках щодо бізнесменів, які намагаються зберегти свій бізнес на окупованих землях, порушуються кримінальні провадження та пред’являються підозри у фінансуванні тероризму або дій, спрямованих на повалення конституційного ладу та зміну меж території України. Водночас закупівлі (наприклад, вугілля) з неконтрольованих територій, постачання туди води, електроенергії та інших ресурсів навіть заохочується урядовцями. Тож адвокати нашого об’єднання здійснюють захист несправедливо звинувачених у співпраці з терористами менеджерів і власників бізнесу.

Крім того, ми є піонерами у сфері захисту інтересів юридичних осіб, бізнес яких зруйновано в зоні АТО, як потерпілих у кримінальних провадженнях, порушених за фактами створення терористичної організації.

Наше адвокатське об’єднання успішно примушує урядовців поважати права громадян та юридичних осіб. Зокрема, ми оскаржували недобросовісні дії уряду з блокування норм закону, що дозволяв підприємствам зони АТО не сплачувати єдиний соціальний внесок. Влада була змушена скасувати відповідну норму закону, щоб «відбитися» від наших вимог.

Також ми опрацьовуємо потенційні можливості відшкодування збитків, завданих інвесторам внаслідок «гібридної війни» та окупації.

- Що Ви вкладаєте у поняття «репутація на ринку» для юридичного бізнесу, для адвокатури?

Репутацією я назвав би поінформованість широкого загалу про те, на що адвокат (чи адвокатське об’єднання) може зважитися під час здійснення професійної діяльності, а на що він у жодному випадку не може погодитися. На жаль, існує чимало юристів, інформація про недоброчесні вчинки яких нікого не дивує.

- Наскільки дотримання чи недотримання професійних етичних стандартів впливає (має впливати) на роботу юридичної компанії?

Порушення професійних стандартів має значний вплив на роботу юркомпанії. Наприклад, багато колег до цього часу полюбляють поєднувати передбачені законом організаційні форми адвокатської діяльності (різного роду ТОВ, ФОП та ін.). Хоча така податкова здатна поставити під питання належність відомої адвокату інформації до адвокатської таємниці, що ставить під загрозу інтереси клієнта. На жаль, досить багато колег не надто цим переймаються.

Цікавою з позиції репутації є ситуація з адвокатським самоврядуванням. Якщо подивитися, як проводяться адвокатські збори, конференції та з’їзди, обов’язково складеться враження, що багатьох колег абсолютно не хвилює їхня репутація. Однак, як сказав король з класичного дитячого фільму, жодні зв’язки не зроблять ніжку – маленькою, душу – великою, а серце – справедливим. Прийде час, коли зароблена репутація кожному з нас сповна відрахує відповідні дивіденди.

- Які для Вас існують непорушні принципи ведення юрбізнесу?

Свого часу я писав і вчив студентів, що суть роботи юридичного консультанта полягає у тому, щоб домогтися реалізації правових норм в інтересах клієнта. Тому головними принципами є домінантність інтересів клієнта та повага до права. Адвокат має реалізовувати ті норми, які захищають його клієнта.

- В чому секрет успіху Вашої компанії?

Секрет успіху в тому, щоб не боятися бути першими, робити те, до чого інші навіть не наважуються підступитися.

З 1996 р. ми працюємо виключно в межах адвокатського об’єднання. Віднедавна така організаційна форма поступово стає панівною на ринку. Сьогодні навіть компанії Великої четвірки створюють адвокатські об’єднання в Україні. Запропонований нами статут адвокатського об’єднання використовується багатьма колегами як типовий.

Пам’ятаю, десь у кінці минулого сторіччя чи на початку нинішнього я був вельми здивований, почувши, що київські колеги ведуть записи за погодинними ставками у Microsoft Excel. На той час ми вже мали власну спеціально написану програму, з якою адвокати нашого об’єднання працювали в локальній мережі та налагоджували віддалений захищений доступ через VPN, щоб адвокати могли вести облік використаного часу з дому або відрядження. Сьогодні ми користуємося більш сучасною системою (також індивідуальної розробки) з можливістю доступу через вебсайт.

У другій половині 1990-х ми розробили й почали використовувати систему заходів та методів захисту прав суб’єктів господарювання у відносинах з контролюючими органами. На основі отриманого досвіду у 2003 р. я захистив кандидатську дисертацію на тему «Правова робота в механізмі захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності», опублікував книжку «Правова робота і захист прав підприємців».

Здійснюючи захист прав суб’єктів господарювання, ми зіштовхнулися з проблемою недопуску адвокатів при допиті клієнтів як свідків, в інших випадках спілкування з представниками держави. Ми поставили перед собою завдання вирішити проблему в масштабах країни. Результатом кількарічної праці стало рішення Конституційного суду України. Тепер нікому і на думку не спадає, що свідку можуть відмовити запросити на допит адвоката. Цим правом користуються не лише наші клієнти, але і клієнти всіх наших колег.

Коли постала проблема збереження адвокатської таємниці, захисту професійних прав і гарантій адвокатури під час обшуків адвокатських офісів, ми домоглися (усього лише за 7 років) рішення Європейського суду з прав людина у справі «Головань проти України». Правові позиції ЄСПЧ, викладені у цьому рішенні, зараз можуть використовувати всі адвокати України під час захисту своїх професійних прав гарантій.

Ми завжди ставимо перед собою завдання не просто допомагати нашим клієнтам, а змінювати на краще практику правозастосування. Отакий простий секрет.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати