26 травня 2021, 10:58

Теорія і практика сталого розвитку від EVERLEGAL

Опубліковано в №10 (740)

Євгеній Дейнеко
Євгеній Дейнеко «Everlegal» керуючий партнер
Андрій Оленюк
Андрій Оленюк «Everlegal» адвокат, партнер

Ми поговорили з керуючим партнером EVERLEGAL Євгенієм ДЕЙНЕКО та партнером Андрієм ОЛЕНЮКОМ про практику сталого розвитку, яка розпочиналася з велопарковки біля тимчасового офісу, а зараз є безпрецедентною на українському ринку юридичних послуг.

Yevheniy Deyneko_

— Ваша фірма чи не перша в Україні запустила практику сталого розвитку. Що стало причиною її запуску?

Євгеній Дейнеко: — Для нашої фірми це рішення стало проявом розвитку команди. Від моменту заснування EVERLEGAL була ціннісно орієнтованою — дбайливе ставлення до екології та навколишнього середовища ніколи не були для нас порожніми словами. Ми відразу запровадили програми підтримки велоактивізму, завжди підтримували різні ініціативи з бігу та громадської активності, а зараз маємо власний велосипедний парк. У порядку pro bono ми надавали та надаємо допомогу асоціації бігунів Runday, службі надання психологічної допомоги ветеранам АТО Lifeline Ukraine. А зараз, після 6 років існування фірми, ми прийшли до рішення публічно оголосити про те, що беремо на себе зобов'язання щодо впровадження окремої практики сталого розвитку. Це показує наше прагнення стати бізнесом, який орієнтований на цінності сталого розвитку та інкорпорує їх у свою бізнес-модель. Це вже невід'ємна частина нашої стратегії та своєрідний вектор ведення бізнесу. У цьому прагненні ми хочемо підтримати своїх партнерів та клієнтів, щоб вони ставали та залишалися сталими.

Андрій Оленюк: — Хотів би наголосити на тезі Євгенія про те, що для нас запровадження практики сталого розвитку є еволюційним кроком та відображає розвиток фірми за останні 6 років. З самого початку бізнес для нас був не тільки про гроші та успіх кожного з нас, а й про соціальну відповідальність та необхідність впливати на середовище з позицій нашої корпоративної культури та цінностей. До прикладу, під час переїзду до свого першого тимчасового офісу ми з партнерами дискутували, чи треба будувати велопарковку, і у процесі обговорення вирішили, що навіть якщо змінимо 10 офісів, у кожному з них будемо будувати велопарковки. І зараз нам приємно бачити нашу парковку, коли ми проїжджаємо біля свого першого офісу. Це історія про те, з чого все починалося і як ми до цього дійшли. Тоді у фірмі було 10 юристів, а зараз 55. Нас стає більше, ми розвиваємось, тому ставимо перед собою більші завдання і віримо, що зможемо їх реалізувати.

— Практика сталого розвитку є українським ноу-хау, чи ви орієнтувались на міжнародні тенденції?

Andriy OlenyukА. О.: — Ми розуміємо, що знаходимось на хвилі глобального тренду, і це дуже добре. Але водночас це є і нашим внутрішнім рішенням. Тобто це випадок, коли глобальне дуже швидко стає особистим, коли ті цінності, які ти бажаєш нести і втілювати у межах своєї організації та професійної діяльності у відносинах з клієнтами та підрядниками, є компліментарними до глобальних цілей, які підтримує відповідальна міжнародна спільнота. Ми орієнтуємось на глобальні тренди та відстежуємо передові практики в цьому напрямку, але намагаємось представляти своє бачення того, якими мають бути цей напрямок і практика сталого розвитку в Україні, в юридичному сегменті та в сегменті діяльності наших клієнтів. Для нас ця ініціатива не є чимось, що легко впровадити, адже це складний і тривалий процес. Це той виклик, до якого ми морально готові, але він потребує комплексного переналаштування процесів та поступового ознайомлення кожного члена команди і клієнтів зі сталим вектором діяльності. І це той виклик, який потребує висвітлення кожних результатів. Одна справа — оголосити про створення такої практики і зовсім інша — досягти вагомих результатів та успіху.

— Які проблеми бізнесу має вирішувати ця практика?

Є. Д.: — Для нас важливо діяти у межах екосистеми та розвивати її. Ми фокусуємось на питанні, для чого ми це робимо, а які проблеми бізнесу будемо вирішувати — логічний елемент цього фокусу. Наша мета — допомогти бізнесу разом з нами стати частиною свідомих екосистем, які поділяють наші цілі і цілі сталого розвитку. Концептуально ця практика є напрямом, у межах якого ми використовуємо наявні ресурси та знання задля того, щоб бізнес клієнтів покращував свої процеси, раціонально використовував ресурси, отримував стале фінансування, зростав шляхом придбання інших бізнесів, які підтримують та впроваджують ідеї сталого розвитку. Проблеми, які ми можемо вирішувати, досить різноманітні, оскільки ми — фірма, яка надає повний спектр юридичних послуг.

А. О.: — Є ще один момент, який варто «підсвітити». Ми розраховуємо працювати не тільки з клієнтами, які вже розвивають свій бізнес за практикою сталого розвитку. Ми вже оголосили про початок програми підтримки проєктів сталого розвитку в Україні. Суть її полягає у тому, що ми взяли на себе зобов'язання надавати юридичні послуги проєктам і бізнесам, які реалізують проєкти, спрямовані на досягнення цілей сталого розвитку. Ми готові вкласти у це 1000 годин роботи наших юристів і надавати допомогу проєктам, які її потребують. Таким чином ми хочемо зробити наш внесок у створення екосистеми бізнесів, що засновані на засадах сталого розвитку. Ми вже отримали певні запити, які вражають своїм потенційним впливом на суспільство. Зізнаюсь, не розраховували, що буде така швидка реакція. Це нас приємно здивувало.

— Ваша компанія з самого початку декларувала певну «екосвідомість». Чому практика сталого розвитку з'явилась тільки зараз?

Є. Д.: — Хочу ще раз наголосити, що для нас це стало результатом еволюції, коли ми, усвідомлюючи ці цінності і практикуючи їх, вирішили їх задекларувати, винести в публічний простір. Фактично ми хочемо бути прикладом, драйвером цього тренду, щоб за нами йшли інші. Хочемо ділитися своїм досвідом і отримувати зворотний зв'язок від інших бізнесів. Тобто ми готові до співпраці та до того, що люди будуть ділитися з нами своїм досвідом, щоб ми разом з ними ставали кращими і просували тему сталості в Україні. До того ж, ми надихнулись прикладами наших клієнтів. Спілкуючись з ними, допомагаючи їм, ми ще краще усвідомлюємо, чому для нас це так важливо, і чому цю тему треба «підсвітлювати». Наприклад, Louis Dreyfus, якому ми допомагали в отриманні фінансування від ЄБРР на реалізацію проєкту, наслідком якого є істотне зменшення викидів вуглецю в атмосферу. Або UDP Renewables, який є одним з ключових девелоперів проєктів відновлювальної енергетики в Україні — певною мірою, один з «піонерів» цієї галузі. Є ще UNIT.City — перший інноваційний парк в Україні, який допомагає сталим бізнесам об'єднуватись в екосистеми. І нещодавно у нас з'явився клієнт, який збирається впроваджувати проєкти у такій досить нерозвинутій в Україні сфері, як геотермальна енергетика. Ми підтримуємо його, зокрема, в частині створення галузевої асоціації бізнесів, які також хочуть реалізувати подібні проєкти в Україні, працювати у сфері внесення змін в законодавство, покращення регуляторного середовища та адвокації таких змін.

— Ви сказали, що маєте вже декілька запитів щодо роботи у межах практики сталого розвитку. Що це за запити?

А. О.: — Перший стосується екосистем у межах міста, має на меті забезпечення здорового довкілля у межах урбанізованих систем. Другий проєкт походить зі сфери шерингової економіки та пов'язаний з запуском сервісу шерингу автомобілів. Він буде сприяти зменшенню викидів, а також дозволить розумно використовувати наявні ресурси. Третій запит пов'язаний з забезпеченням якісної освіти — це неурядова громадська організація, яка тренує вчителів і направляє їх у географічно віддалені регіони. Четвертий запит взагалі дуже інноваційний та амбіційний. Його мета — згуртувати уряд, неурядові організації і бізнес довкола ідеї розвитку енергозберігаючих і енергогенерувальних технологій в Україні. Мова йде про використання енергетичного водню, геотермальної енергії Землі і подібні проєкти.

— Однією зі сфер роботи практики сталого розвитку є зміни клімату. В Україні це питання перебуває ще у стані зародження. Чи є у вас вже клієнти, які потребують підтримки у цьому напрямі?

А. О.: — Це цікаве запитання, але хочу трішки змістити фокус. У портфелі нашої фірми десь 60% — це великі міжнародні компанії, для яких питання зміни клімату є буденністю. Вони намагаються позиціонувати та реалізувати кожен свій проєкт з мінімальним впливом на клімат. Можу тільки окреслити ті напрями, в яких ми найбільш зацікавлені. Це відновлювальна енергетика — у нас є певний пул клієнтів, і ми передбачаємо розширення цієї сфери в Україні. Це низьковуглецевий транспорт, тобто перебудова транспортної системи в Україні з тої, що використовує паливо, на ту, що використовуватиме електрику. Низьковуглецеве будівництво, що передбачає зведення будівель з матеріалів, які відповідають усім вимогам енергоефективності, з мінімальним впливом на зміну клімату.

Усі підрядники такого будівництва також мають відповідати певним стандартам і тим самим забезпечувати всередині власних організацій дотримання екостандартів. Відповідно, формується екосистема гравців, які ходять один до одного за послугами і продукцією. І це, звичайно, також стале управління водними ресурсами та відходами — для України це новий сектор, який має розвиватись. Також це стале землекористування. І є ще ряд секторів, функціонування яких має не допускати значних кліматичних змін.

Є. Д.: — У нашій розмові часто звучить «зміни клімату», «екологія»… Але сталий розвиток — це не тільки про це, а й про соціальні та економічні аспекти. Насправді сталий бізнес — це не лише соціальне підприємництво. Сталий бізнес — це про створення цінностей і заробляння грошей шляхом максимальної оптимізації процесів з урахуванням інтересів великої кількості стейкхолдерів. Тому, крім екології, це ще й про соціальні та економічні складові. Відтак, нам були б цікаві проєкти, особливо у формі державно-приватного партнерства, у медичній та освітній сферах, тому що вони переслідують важливі цілі сталого розвитку. Для нас також цікава тема належного урядування. Ми вже згадували про те, що зараз у сталих бізнесів є великі можливості для залучення фінансування на дуже хороших умовах. А невдовзі залучення фінансування стане практично неможливе без дотримання критеріїв сталості ESG (environmental, social and governance), тож компонент належного управління бізнесом стає дуже важливою умовою. І в цьому ми також готові допомагати своїм клієнтам. Наскільки це важливо, демонструє будь-яка криза, коли раптом банкрутують великі гравці та виявляється, що могутня компанія стала неплатоспроможною через те, що літера G зникла з ESG формули, тобто належного управління в неї не було.

— Керувати практикою будуть відразу 2 партнери. На це вплинула кількість клієнтів чи значна складність майбутніх проєктів?

Є. Д.: — Коли ми обговорювали запровадження цього напряму і програми, треба було якимось чином підкреслити, що абсолютно всі партнери підтримують цю ініціативу. Було б дивно, якби ми зазначили «відповідальними» всіх 5 партнерів. З іншого боку, наявність лише одного партнера не дала б той меседж, який ми хотіли донести. І для того, щоб підкреслити значущість для нас цієї практики, ми обрали двох, а щоб забезпечити сталість нашої підтримки, вирішили робити ротації: через якийсь час це будуть наступні два партнери, потім наступні. Ключова річ — це значення практики для нас та наших клієнтів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати