05 грудня 2016, 14:50

«Сказати, що практика корпоративного права в Україні зараз процвітає, я не можу», – Олег Батюк

Олег Батюк
Олег Батюк «Dentons, МЮФ» Керуючий партнер київського офісу
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Для нашої країни 2016 р. виявився доволі багатим на законодавчі зміни в корпоративному праві. Вони здійснили вплив як на становище вітчизняного бізнесу, так і на діяльність іноземних інвесторів. Все це не могло не позначитися на роботі юридичних консультантів. Про те, як почуває себе національний та іноземний бізнес на українських теренах, а  також що у зв’язку з цим змінюється у професійному житті представників юридичного бізнесу – розповів Олег Батюк, керуючий партнер київського офісу найбільшої  міжнародної юридичної фірми у світі, фірми Dentons.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


_ZRP1879

- Пане Олеже, розкажіть, будь ласка, чим жила практика корпоративного права України протягом останнього року? Наскільки великий попит вона має, у порівнянні з іншими практиками?

- Сказати, що сьогодні в Україні практика корпоративного права процвітає, я не можу. Традиційно вона складається з кількох елементів. Перший – M&A (злиття та поглинання). Нещодавно ми закінчили проект. З міркувань конфіденційності, я не можу розповідати про нього в деталях, лише загально. Велика західна компанія з міжнародним іменем вийшла з українського ринку. Її бізнес придбала інша компанія, також міжнародна. Багато складних питань структурування продажу юридичної особи, контракти, податки, трудові питання і так далі... Тобто традиційна угода M&A, яких було багато у 2000 рр. Однак на сьогодні цей приклад є скоріше виключенням, ніж правилом. Зараз мало хто заходить на ринок, купує щось. Хоча ціни впали, проте хороший, прибутковий бізнес залишився недешевим. З-поміж нових гравців не всі готові платити такі гроші. Бізнес, який мало чого вартий, нікому не потрібний.

Були часи (початок 2000 рр.), коли купували банки, страхові компанії, мультиплікатор був 5-7 (тобто за 1 долар банківського капіталу плати-ли від 5 до 7 доларів покупної ціни). Наприклад, коли ми представляли продавців відомого українського банку, мультиплікатор ціни склав 7. І це не була межа. Однак зараз не дуже хочуть купувати українські банки (навіть за номіналом).

Сьогодні в практиці M&A в Україні нічого суттєвого не відбувається, за виключенням окремих поодиноких випадків і лише в певних галузях. Зокрема, в енергетиці, сільському господарстві, ІТ-сфері (але там своя специфіка).

Якщо взяти для прикладу галузь нерухомості, то там M&A угод практично немає, так само як і у фінансовій сфері. З-поміж західних гравців усі, хто хотів піти з ринку – пішли, а ті, що залишилися, були б не проти піти, але піти «в нуль», тобто без зиску, вони не хочуть.

Для розвитку практики M&A немає економічного підґрунтя. Такі угоди на українському ринку є, але їх небагато. Однак варто зазначити, що в українському бізнесі є деякі зрушення. Наприклад, продаж БЦ «Парус». Однак і досі остаточно не відомо, хто його купив. Зрозуміло, що це не якийсь великий міжнародний інвестиційний фонд, що цікавиться нерухомістю, а хтось з «місцевих гравців». Зазвичай, такі угоди оформляються без участі міжнародної юридичної фірми. До того ж часто це бувають навіть певні усні домовленості. Буває і так, що актив забирається фактично за борги, хоча це не афішується зі зрозумілих причин.

Інша частина корпоративної практики – створення та правовий супровід юридичних осіб. Ця діяльність є більш технічною, і я не сказав би, що вигідною для радників у фінансовому плані. Однак вона є і потребує належного оформлення. Якщо постають питання, пов’язані зі зміною капіталу,корпоративною реструктуризацією... І знову ж таки, враховуючи той факт, що західних гравців на ринку залишилося небагато, суто корпоративних питань для міжнародних юридичних фірм теж замало.

Ось так я бачу нинішній стан корпоративної практики. Я не кажу тут про податки, трудові, антимонопольні питання та ін., тому що вони все-таки знаходяться окремо. Корпоративна практика на сьогодні залишаєтьсяважливою. Всі намагаються її розвивати, але ситуація складна, оскільки відповідних проектів сьогодні в Україні дуже мало.

- Як на роботу юристів сфери корпоративного права/M&А вплинули останні законодавчі зміни в нашій країні? Зокрема, у травні набрав чинності Закон про захист прав інвесторів, у червні – Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами дер-жавної власності». Яким є Ваше ставлення до змін? Що вони принесли та принесуть?

- Законодавчі зміни в нашій країні, як і судова реформа, хоча й повільно, але все ж таки відбуваються. Зачепили вони також і корпоративну сферу. Взагалі, можна сказати, що законодавча база, яка регулює діяльність корпоративної сфери, є непоганою. Цього року вона навіть дещо поліпшилася. На мою думку, законодавчі акти, які Ви назвали, є позитивними змінами. Новели Закону про захист прав інвесторів (незалежні директори, введення інституту похідного позову, солідарна відповідальність для членів наглядової ради, обмеження щодо заінтересованих осіб) є правильними та позитивними змінами. Закон, звичайно, дає певні важелі для міноритаріїв зловживати своїми можливостями, але будь-яка норма права – це завжди якийсь компроміс. І тут важливо розуміти, що коли ти комусь надаєш більше прав, то завжди існуватиме вірогідність, що хтось цими правами почне зловживати. В цілому, я оцінив би його позитивно. Це потрібно було зробити ще раніше.

Що стосується Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної власності» – аналогічно. Зміни, передбачені в ньому, я відзначив би як позитивні. Раніше навіть без приватизації існувала можливість робити на державному підприємстві все, що завгодно. Зараз держава зробила спробу обмежити це якимись рамками. Це є правильним кроком. Я сподіваюся, що не останнім. Адже прописати всі новели, що він несе, можна і треба більш детально. Звісно, крім норм права, є економічна та судова реальність. Навіть найідеальніша норма, що виписана в законі, працює не абстрактно, а в кон-кретних умовах. Що я маю на увазі?

Цей Закон був прийнятий в контексті однієї великої державної компанії. Чи змінилась в ній ситуація на краще для держави? Я не впевнений. Можна закон критикувати (хоча я не став би цього робити), але треба розуміти, що він застосовується в певних економічних умовах, з певними інтересами юридичних та фізичних осіб. Тому треба ще багато чого робити, щоб він запрацював по-справжньому.

Oleg Batyuk [2592x3872] (2) - Яким, на Вашу думку, був ринок M&A в Україні у 2016 році?

- Ринок M&A цього року в Україні був складним. Традиційних угод на ринку злиттів та поглинань дуже мало. Це пояснюється економічною, комерційною ситуацією, станом на

Сході країни та в Криму. Всі ці фактори негативно впливають на ринок M&A. Якщо брати ситуацію на Сході та в Криму – на якомусь етапі відбувся сплеск, оскільки було незрозуміло, що робити з цими активами. Зараз ситуація більшою мірою нормалізувалась.

Хто хотів їх уступити – уступив, хто не хотів – заморозив. В результаті, деякі регіони країни виведені з ринку злиттів та поглинань. Тому що в тих умовах, які там склалися, проводити серйозні угоди стало неможливо. Продати нерухомість фізичній особі, в’їхати з членами сім’ї – дуже складно чи взагалі небезпечно, а говорити про масштабні проекти в тих регіонах – просто неможливо. Я бачу, що бізнес намагається інвестувати та проводити операції якомога далі звідти. Від цієї ситуації певною мірою виграють центральні та західні регіони країни. Сьогодні я бачу великий інтерес до Хмельниччини, Прикарпаття. А от до Дніпровського регіону (хоча війна його безпосередньо не торкнулася) такого інтересу не відчувається. Відповідно, ситуація в економіці не сприяє тому, щоб стався бум на ринку M&A. Звісно, бувають періодичні сплески, але вони нішеві та невеликі. Тому цей рік в контексті проведення угод M&A був і є дуже складним.

Особливо для такої країни, як наша, враховуючи її можливості. Якщо порівнювати з центральноєвропейськими країнами, ринок в Чехії, Угорщині, Румунії, не кажучи вже про Польщу, є більш динамічним, ніж в Україні. Там відбувається набагато більше угод і в середньому, і в крупному сегменті. Тому можна сказати, що потенціал країни в цьому плані є нереалізованим. Хоча ми сподіваємося на те, що у найближчі 2-3 роки ця ситуація має змінитися на краще.

- Сьогодні в Україні діяльність законодавця спрямована на те, щоб підвищити інвестиційну привабливість нашої країни. Зокрема, при уряді був створений Офіс залучення інвестицій. Як Ви оцінюєте такий крок?

- Що стосується Офісу, то говорити про це поки зарано, адже він тільки був створений. Я дуже сподіваюся, що він буде успішним. Однак я вже 25 років очолюю київський офіс Dentons і за цей час бачив декілька подібних інституцій, які створювалися, а потім тихо помирали. Сам собою офіс, міністерство чи агентство не зможе суттєво підвищити інвестиційну привабливість. Тут набагато важливішими є питання, пов’язані з податковою реформою, судовою системою, захистом прав інвесторів. Мені важко пояснювати клієнтам, як так може бути, що судовий процес триває 2-3 роки: суддя захворів, потім одужав, пішов у відпустку, знову захворів, замінили на іншого, а той пішов на пенсію... І так елементарні процеси тривають роками. Жоден офіс цієї ситуації не змінить. Усі проблеми треба вирішувати структурно. Необхідно залучати Верховну Раду, Адміністрацію Президента, юридичну спільноту та громадянське суспільство, а також іноземних експертів. Лише таким чином це може бути зроблено.

Україна є доволі відкритою та демократичною країною. Тут люди можуть знайти те, що їх цікавить (об’єкт нерухомості або виробничий актив). Бізнес, комерція проб’ють собі дорогу, якщо буде інтерес. Але якщо його немає – як їх не «тягни», з цього нічого не вийде. А для того щоб зацікавити інвесторів, треба якісно змінити ситуацію в країні у кількох позиціях –валютна та банківська система, податки, судова реформа. Особливо важливою є остання, оскільки, на мою думку, по-перше, вона рухається занадто повільно, а по-друге, не в тому напрямку...

- Які тенденції розвитку ринку юридичних послуг в Україні Ви могли б відзначити? Як вони впливають на діяльність Вашої компанії?

- Річ у тім, що відбувається сегментація ринку в тому сенсі, що багато правничих практик зараз практично не працюють (зокрема, щодо нерухомості, фондових ринків). З іншого боку, є питання, пов’язані зі спеціалізацією. На ринку високо цінуються ті юристи, які добре розуміються на темах, що наразі є актуальними. Завдяки цьому вони можуть швидко і недорого надати свої послуги. Потрібно зрозуміти одне – на цьому ринку важливими є не пора-ди, а рішення. На такому складному ринку, як зараз, коли у клієнтів купа проблем і не так багато грошей, цінуються готові бізнес-рішення щодо цих питань. Тобто необхідно підказати клієнту, як досягти його цілі, а не детально та з посиланнями на законодавство розповідати, які у нього є проблеми й чому він не зможе досягти своєї мети. Це завжди було важливим на будь-яких ринках. Однак на нашому – особливо важливо, тому що проблем багато, а грошей та часу – мало. Проте можливості для бізнесу все ж таки є. Для того щоб їх реалізувати, потрібно надавати якісний готовий продукт, яким є рішення. А в деяких випадках для клієнта важливим є не тільки вирішення проблеми, яка існує сьогодні, а й те, що юрист йому підкаже, що може відбутися в процесі розвитку його бізнесу в майбутньому, а також як запобігти настанню можливих несприятливих ситуацій.

З повною версією рейтингового дослідження "Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України 2016" знайомтесь за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати