09 червня 2021, 11:04

Що наразі хвилює IP-спільноту в Україні та світі

Опубліковано в №11 (741)

Антоніна Пахаренко-Андерсон
Антоніна Пахаренко-Андерсон директор патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», президент Української групи Міжнародної асоціації з охорони інтелектуальної власності (УГ АIPPI) та Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Про це ми розпитали генерального директора патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», президента Української групи Міжнародної асоціації з охорони інтелектуальної власності (УГ АIPPI) та Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством Антоніну Павлівну ПАХАРЕНКО-АНДЕРСОН.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Антоніна Пахаренко-Андерсон 2019-min

— Антоніно Павлівно, давайте розпочнемо з українських реалій: що найбільше турбує національну IP-спільноту сьогодні?

— Як не парадоксально це звучить — все та ж реформа сфери ІВ, яку почали обговорювати і планувати ще у 2015 р. Як відомо, захист прав ІВ починається з отримання охорони — державної реєстрації об'єктів ІВ, перш за все, для торговельних марок, винаходів і промислових зразків. Для цього необхідно подати відповідний пакет документів визначеному державою суб'єкту реєстрації. В Україні цю функцію донедавна виконувало Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент). Влітку 2020 р. було прийнято закони, спрямовані на створення Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ) у формі державної організації з оприлюдненим кошторисом, публічними закупівлями, наглядовою радою, а керівник НОІВ мав би призначатися за результатами відкритого конкурсу. На жаль, встановлений законодавством порядок створення НОІВ, призначення його керівника та визначення інших його організаційних складових не був дотриманий. Водночас бізнес-спільнота хоче мати сучасне державне патентне відомство, що відповідає потребам бізнесу ХХІ століття та ефективно, якісно й прозоро виконує функції щодо реєстрації об'єктів ІВ. При цьому інституційна реформа патентного відомства потребує продовження реформи спеціального законодавства у цій сфері та судової реформи, у межах якої передбачене створення спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності. IP-спільнота також очікує на закінчення впровадження в практику закладених в українське митне законодавство європейських норм щодо сприяння захисту прав ІВ на кордоні і запровадження сучасних програмно-інформаційних сервісів взаємодії для митників та правовласників у цій сфері.

Компанія «Пахаренко і партнери», як визнаний лідер національного ринку IP-послуг з професійною командою висококваліфікованих спеціалістів, не тільки відслідковує зазначені реформи у сфері ІВ, але й бере активну участь у цих процесах з метою вдалого завершення розпочатих у нашій державі змін, бо це запорука якісного обслуговування клієнтів. А як ви знаєте, наш головний принцип — «Клієнт перш за все!», і він має бути завжди задоволений результатом нашої роботи. Мабуть, саме завдяки цьому клієнти, які прийшли до нас, залишаються з нами надовго, а потім ще й рекомендують нас один одному.

— Які виклики стоять сьогодні перед світовою IP-спільнотою?

— Давайте розпочнемо з питання, яке наразі активно обговорюється у світі, — тимчасова відмова від деяких положень Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (Угоди TRIPS) щодо запобігання, стримування та лікування Covid-19, запропонована окремими країнами в межах СОТ з метою забезпечення рівного доступу до вакцин проти Covid-19 в усьому світі. 12 травня 2021 р. Міжнародна асоціація з охорони інтелектуальної власності (AIPPI) оприлюднила позиційний документ з цього питання з такими головними положеннями. AIPPI невідомі докази того, щоб права інтелектуальної власності були перешкодою для доступу до ліків та технологій, пов'язаних з Covid-19.

Водночас захист прав інтелектуальної власності (ІВ), передбачений Угодою TRIPS, лежить в основі Світової організації торгівлі (СОТ), встановлюючи мінімальні стандарти захисту прав ІВ. Зазначену Угоду часто описують як одну з трьох «опор» СОТ. Дві інших — торгівля товарами (традиційна сфера ГАТТ — Генеральної угоди з тарифів і торгівлі) та торгівля послугами. Точка зору країни- члена СОТ, яка не враховує значення ІВ, була б несумісною з її вступом до організації. Саме тому роль та значення прав ІВ у світовій торгівлі не тільки добре відомі країнам- членам СОТ, але й повинні заохочуватися та пропагуватися ними. Права ІВ апріорі не повинні розглядатися жодним членом СОТ як перешкода для розвитку, виробництва, розподілу та надання товарів та послуг будь-якого виду. Навпаки, згідно зі ст. 7 Угоди TRIPS «Завдання», охорона та захист прав ІВ повинні сприяти просуванню технологічних інновацій, а також передачі та поширенню технологій для досягнення взаємної вигоди виробників та користувачів технологічних знань способом, що сприяє соціальному та економічному добробуту, а також рівновазі прав та обов'язків.

У Дохійській декларації щодо Угоди TRIPS та охорони здоров'я зазначено, що Угода TRIPS має стати частиною більш широких національних та міжнародних заходів щодо вирішення проблем громадського здоров'я. На думку AIPPI, відмова від положень TRIPS негативно вплине на загальні принципи, встановлені для досягнення зазначених цілей як у середньостроковій, так і у довгостроковій перспективі. AIPPI також закликає членів СОТ визнати, як права ІВ сприяли розвитку науки та інноваціям у галузі медицини та охорони здоров'я. Нещодавно розроблені вакцини та лікарські засоби для лікування Covid-19 були відкриті на основі багаторічних досліджень, що спирались на охорону прав ІВ. Асоціація підтримує угоду TRIPS та гнучкість, яку вона надає членам СОТ, а також свободу визначати відповідний спосіб реалізації положень Угоди в межах власних правових систем (ст. 1.1). Зазначена гнучкість, зокрема, передбачена ст. 31, 31bis, Дохійською декларацією про Угоду TRIPS та охорону здоров'я, а також положеннями, згідно яких країнам, що розвиваються, та найменш розвиненим країнам дозволяється використовувати продовження перехідного періоду для впровадження норм, сумісних з TRIPS, у такий спосіб, щоб мати можливість проводити власну державну політику або у конкретних галузях, таких як доступ до фармацевтичних засобів чи захист їх біорізноманіття, або у більш широкому контексті, у створенні макроекономічних інституційних умов, що сприяють економічному розвитку. AIPPI продовжує підтримувати права членів СОТ використовувати гнучкість, передбачену угодою TRIPS, для захисту громадського здоров'я згідно зі ст. 8 Угоди та заохочує країни впроваджувати ефективні національні правові режими, що дозволяють їм швидко це здійснювати. З метою забезпечення юридичної передбачуваності, а також ефективності необхідних правових змін AIPPI вважає, що реалізація, впровадження та наслідки відмови у різних правових системах повинні бути належним чином оцінені перед тим, як будь-яку зміну або відмову буде впроваджено.

AIPPI вірить, що обговорення, які проводяться у межах ради TRIPS СОТ, дозволять:

1) знайти відповідний міжнародний підхід до вирішення проблем, що виникають внаслідок нинішньої пандемії, 2) знайшовши баланс між правом усіх на доступ до медичних послуг і товарів та правами інших зацікавлених сторін, а також 3) забезпечивши у довгостроковій перспективі захист системи, яка виявилася ефективною для розвитку інновацій та дозволила світові досягти такого рівня технологічного розвитку, який є досить високим для того, щоб розробляти, виробляти та впроваджувати різноманітні найсучасніші відповіді на нагальні глобальні проблеми у рекордні строки, свідками чого ми нещодавно стали.

— Дуже дякуємо за розгорнуту відповідь і віримо, що вихід буде знайдений без руйнування світової системи захисту прав ІВ. Що ще обговорює світова IP-спільнота?

— З останніх новин сфери: 26 травня 2021 р. Рада ЕС визначила 10 пріоритетів ЄС щодо боротьби з тяжкою та організованою злочинністю на 2022–2025 рр. за участі Європейської мультидисциплінарної платформи щодо кримінальних загроз (EMPACT). П. 7 пріоритетних загроз «Шахрайство, економічні та фінансові злочини» однією зі складових визначив загрози, пов'язані зі злочинами проти інтелектуальної власності. У рамках EMPACT держави-члени ЄС, організації та інші суб'єкти будуть тісно співпрацювати для вирішення цих ключових кримінальних загроз, використовуючи усі доступні інструменти, що включають навчання правоохоронних органів та спільні оперативні дії для знищення злочинних мереж, їх структур та бізнес-моделей.

Визначення пріоритетними загроз, пов'язаних зі злочинами проти ІВ, є вкрай важливим з точки зору захисту прав ІВ, особливо при боротьбі з контрафактними товарами. Світова фахова спільнота вже більше десятиліття б'є на сполох, підкреслюючи, що виробництво та розповсюдження підробок — це кримінальний бізнес, який охопив майже всі галузі економіки та всі товари, включаючи лікарські препарати, засоби особистої гігієни, продукти харчування, найважливіші технологічні компоненти, автомобільну, аерокосмічну і побутову електроніку, агрохімію і посівний матеріал. Ризики від контрафактної продукції не завжди очевидні, але наслідки для здоров'я споживачів, безпеки країн та екології можуть бути дуже серйозними чи навіть небезпечними для життя. Злочинці спираються на незмінно високий попит на підробні товари при низьких витратах на їх виготовлення і розповсюдження, не бояться жорсткого покарання за цей вид злочинів і зовсім не переймаються забезпеченням благополуччя людей, тварин і нашої планети в цілому. При цьому гроші, отримані від продажу контрафакту, йдуть на фінансування інших тяжких злочинів — торгівлі людьми, зброєю та наркотиками. Саме тому фахова IP-спільнота вітає включення Радою ЕС порушення прав ІВ до пріоритетних загроз Євросоюзу.

— Яку рекомендацію Ви надали б нашим бізнесменам?

— Шановні бізнесмени! Зареєструйте свої торговельні марки, промислові зразки, географічні зазначення, об'єкти авторського права, винаходи, сорти рослин. Убезпечте свій бізнес юридично правильно складеними договорами, і ви як власник бізнесу отримаєте монопольні права ІВ для досягнення бажаних комерційних результатів і захисту від несумлінних конкурентів. Чекаємо саме вас і гарантуємо, що ви станете нашим улюбленим клієнтом!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати