19 червня 2018, 11:24

PwC Україна: 25 років інвестицій у майбутнє

Опубліковано в №24-25 (626-627)

Андрій Пронченко
Андрій Пронченко «PwC Legal Україна, АО» керуючий партнер
В'ячеслав Власов
В'ячеслав Власов «PwC Legal Україна, АО» партнер

Цього року одна з компаній «Великої четвірки» PwC Україна відзначає 25 років. Чого вдалося досягти за чверть століття? Чи змінилися цінності та орієнтири компанії? Який вплив здійснює етика на професію? Як змінився за ці роки ринок юридичних послуг та податкового консалтингу? Про це та багато іншого «ЮГ» поговорила з партнерами PwC Україна Андрієм Пронченком (юридичні послуги) та В’ячеславом Власовим (податкові послуги)


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Андрій Пронченко, В'ячеслав Власов

– Цього року PwC Україна виповнилося 25 років. Розкажіть, як розвивалася компанія, чого вдалося досягти за ці роки?

В’ячеслав: Ми прийшли на ринок України у 1993 р. під брендом Coopers and Lybrand. Починали з невеликого офісу площею 50 кв метрів у готелі «Мир» зі штатом у 10 співробітників. У 1994 р. в Україні відкрився офіс Price Waterhouse. Цього ж року у фірмі з’явився перший партнер – експат. У 1998 р. фірми об’єдналися, утворивши бренд Price Waterhouse Coopers (PwC).

Впродовж цих років ми невпинно зростали як на глобальному, так і на локальному рівнях. Наразі в нашому українському офісі 9 партнерів (з яких 6 – локальні). Наш штат налічує близько 400 співробітників, які працюють у 3-х офісах фірми (у Києві, Дніпрі та Львові).

На початку 90-х ринок консалтингу лише починав формуватися. Відповідно, основний пул нашої роботи становили проекти, притаманні ринку тих часів. Переважно це був абсолютно простий (базовий) консалтинг та зачатки аудиту, оскільки ця професія тільки почала зароджуватися в Україні. Оцінюючи тепер, через чверть століття, як це було – певною мірою примітивно, але однозначно цікаво. Тоді ми всі вчилися та й зараз продовжуємо це робити.

За 25 років ми сформували команду кваліфікованих та професійних фахівців і змогли розвинути свою професію. Напевно, це одне з найбільших наших досягнень, яке корелює з нашою місією – побудовою довіри в суспільстві. Ми допомагаємо суспільству сформувати довіру до професії та державних інститутів, побудувати партнерські відносини між бізнесом і державою, які базуються на взаємній повазі та довірі. Багато чого наша команда зробила не заради отримання грошей чи сьогочасного зиску, а на благо країни та суспільства, як би пафосно це не звучало. Ми ретельно підбираємо людей для виконання цієї місії. Наразі в нашій команді бажання та мотивація створювати value (цінність – прим. редакції) для країни вищі, ніж робота над комерційними проектами.

В'ячеслав Власов

– Чи розглядали Ви можливість перейти на роботу до держслужби або делегувати цю місію комусь з ваших співробітників?

Андрій: Мені надходили такі пропозиції. Я відмовився, оскільки переконаний, що можливість допомагати країні не залежить від посади, яку обіймаєш. Основа – внутрішнє бажання та можливість збереження незалежності під впливом зовнішніх чинників. Обіймаючи посаду держслужбовця, вкрай складно залишатися незалежним, адже так чи інакше відчуваєш тиск, зокрема політичний, з боку системи. Як партнер PwC я можу собі дозволити бути незалежним, а тому більш ефективним у процесі вирішення суспільно важливих завдань.

Проте маємо приклади, коли наші колишні співробітники прийняли рішення піти з бізнесу, щоб мати можливість безпосереднього впливу на відновлення економічного зростання України та вирішення поточних економічних і фінансових проблем шляхом участі у проведенні структурних реформ. Наприклад, двоє з них наразі працюють у Проектному офісі реформ при Міністерстві фінансів України. Я поважаю їхній вибір.

В’ячеслав: Незалежність та неупередженість поглядів і думок – важливі складові, які формують наш бренд. Це саме те, що цінують наші клієнти. Нам не потрібно створювати «картинку» для того чи іншого міністерства. Ми аналізуємо та радимо, що зробити, щоб поліпшити ситуацію.

Ми робимо це безвідносно до того, хто наразі обіймає міністерське крісло. Ми робимо свій внесок у побудову етичного ринку та прозорого бізнесу. Маючи непрозорий бізнес, за жодних обставин неможливо стати клієнтом PwC. Такий вибірковий підхід до обрання клієнтів нам багатого вартує, але ми можемо собі це дозволити. Це наш свідомий вибір.

Андрій Пронченко

– На Вашу думку, як змінилися в Україні за цей час ринки юридичних послуг та податкового консалтингу?

Андрій: Наразі ринок більш гнучкий, але при цьому більш диверсифікований та конкурентний. Компанії «Великої четвірки», які історично асоціюються з наданням аудиторських послуг, розширюють свою присутність та активно конкурують з класичними юридичними фірмами на їхньому традиційному полі. Наприклад, у глобальній стратегії нашої фірми розвитку юридичного напрямку відведена чимала роль. При цьому ми не будуємо класичну юридичну фірму, а фокусуємося на наданні клієнтам комплексних рішень у сферах бізнес-консалтингу, податків та юридичних послуг. Сьогодні навряд чи хтось з локальних чи міжнародних юридичних фірм може задовольнити потреби клієнта в отриманні послуг у форматі «one-stop-shop-solution». Це наша об’єктивна конкурентна перевага.

У 2015 р. наша юридична команда перша з «Великої четвірки» та міжнародних юридичних фірм, представлених на ринку України, почала працювати у форматі Адвокатського об’єднання. Це відповідало потребам ринку та запитам наших клієнтів. Однак у своїй роботі ми й досі зіштовхуємося зі стереотипом, що PwC – це, насамперед, аудиторська компанія. Ми намагаємося поступово змінювати цей стереотип. Бренд PwC будувався протягом 160 років, тому неможливо миттєво (за 2-3 роки) провести такі масштабні зміни у його сприйнятті.

У нашої команди накопичено 25 років досвіду, адже ми надавали юридичні послуги від моменту заснування PwC Україна. Проте якщо 5 років тому юридичний напрямок сприймався як компліментарний додаток до ключових ланок бізнесу, то сьогодні наша юридична команда має значно більші амбіції. А отже, на нас і на мене як партнера покладена більша відповідальність. Я і моя команда маємо бути надійними партнерами для колег з податкової практики та бізнес-консалтингу. Я маю забезпечити належний рівень експертизи та кваліфікації, щоб колеги, представляючи бренд PwC, були впевнені, що ми професіонали як в аудиті, консалтингу та податках, так і в юридичній сфері.

В’ячеслав: Раніше надання послуг з податкового консалтингу було здебільшого прерогативою компаній «Великої четвірки» та великих аудиторських фірм. Що змінилося? Наразі майже будь-яка юридична фірма вважає своїм обов'язком надавати послуги з податкового консалтингу. Насправді, це чудово. Я підтримую здорову конкуренцію, яка є рушієм позитивних змін на ринку. Однак специфіка та механізм надання таких послуг з боку корифеїв ринку та з боку молодих компаній відрізняються. Відповідно, відрізнятиметься також кінцевий продукт, який отримає клієнт. Якщо взяти, наприклад, послуги у сфері трансферного оподаткування, які PwC Україна надає вже багато років, то наші консультації – це набагато більше і глибше, ніж механічне трактування законодавства. Нас відрізняє те, що ми глибоко розуміємося на бізнесі клієнта, розглядаємо такі речі крізь призму економічних процесів, адже PwC – це глобальна мережа. Саме цього очікують від нас клієнти.

В'ячеслав Власов

– Розкажіть, як двом сильним лідерам вдається працювати плічо-пліч? Чи трапляються ситуації «найшла коса на камінь»?

В’ячеслав: В нашій компанії партнерство – це «клуб», в якому поточні партнери голосують за вступ до нього нового колеги. Ти можеш бути визначним професіоналом, мати сильну технічну експертизу та вражаюче клієнтське портфоліо, але цього недостатньо, щоб стати партнером і бути прийнятим до «клубу». Погляди партнерів мають збігатися на всіх рівнях, включаючи спільне бачення вектору розвитку фірми та поділ єдиних цінностей. На момент приєднання Андрія я вже був партнером. Ми разом з колегами проголосували за його кандидатуру, оскільки була довіра до нього як до лідера та професіонала. Насправді, нам комфортно працювати разом.

Андрій: Коса на камінь? Мені здається, що ми з В'ячеславом – два мули в одній упряжці (сміється – прим. редакції). Насправді, метафори не важливі, головне, що ми в одному човні й синхронно пливемо в одному напрямку. Іноді у нас збивається ритм, але напрямок ніколи не змінюється. Ми підлаштовуємося один під одного. Це абсолютно нормально. Адже суть партнерства в тому, що успіхи та ризики доводиться ділити. При цьому в основі партнерства – люди, об'єднані спільними цінностями, єдиною метою, задля якої вони прийшли в партнерство. Сказати, що заради заробляння грошей, в нашому випадку буде неправдою. Ми працюємо разом, тому що у нас спільна мета. Ми працюємо для ринку, для наших клієнтів. Ми не будуємо юридичний бізнес окремо від податкового напрямку, і навпаки. У нас відсутня внутрішня конкуренція, але присутні здорові виклики. Рішення, які приймаю я або Слава, лягають у канву спільного бачення розвитку податково-юридичного напрямку бізнесу та інтересів фірми загалом. Один із ключових принципів нашого партнерства, який становить одну з 5-ти цінностей нашої фірми – care (турбота). Як партнери ми дбаємо один про одного, піклуємося про наших клієнтів та команду.

– В чому проявляється турбота, зокрема, всередині компанії? Партнер-лідер PwC – це людина, яка командує парадом, чи це той, хто готовий кинутися в бій та вести за собою команду?

В’ячеслав: Іноді потрібно командувати, іноді потрібно йти в бій, а в деяких випадках – бути надійним тилом. Наприклад, якщо клієнт попросить мене скласти договір, я чесно скажу, що в нашій компанії є фахівці, які не один рік цим займаються та доручу їм це завдання. Звісно, перед відвантаженням роботи клієнту я перевірю, що всі ризики враховано, все коректно зроблено тощо. Якщо ж мова йде про глобальні речі (наприклад, визначення стратегії чи тактики), такі рішення приймаються партнерами спільно.

Андрій: Так, бути лідером і вести за собою людей, визначати бачення та напрямок – це завдання, покладені на партнерів.

Можна бути мудрим, але майже неможливо бути ідеальним. Я щиро вірю, що справжній лідер має надихати. Для мене це один із ключових моментів. Водночас я сам хочу бути натхненним, я готовий змінювати своє бачення і стратегію, відповідно до того, що мене надихає.

Щодо турботи, вона складається з багатьох по суті дрібних, але по факту значущих речей. Зокрема, наші співробітники мають можливість гнучкого графіка роботи, влітку щоп’ятниці наш офіс працює до обіду, двічі на тиждень ми забезпечуємо співробітників свіжими фруктами, у нас діє програма медичного страхування, офіс обладнаний тренажерною залою. Ми регулярно отримуємо фідбеки з боку співробітників, що ми можемо покращити, щоб створити більш комфортні умови роботи. Ми як партнери реагуємо на ці запити.

Наша pro bono допомога держорганам – це по суті також турбота. Це один з напрямків корпоративної соціальної відповідальності. В роботі над такими проектами ми керуємося не особистою вигодою, а робимо це заради впровадження глобальних системних змін в нашій державі.

– Зараз все частіше піднімається питання про конкуренцію фірм «Великої четвірки» з юридичними full-service фірмами. Чи готова ваша фірма до такої конкуренції? Якщо так, то в яких напрямках та завдяки чому плануєте домінувати на ринку?

В’ячеслав: Якщо говорити про компанії «Великої четвірки», то у нас найбільша судова практика. Достатньо подивитися на список нагород і відзнак від незалежних міжнародних рейтингів, які отримало Адвокатське об'єднання «PwC Legal» впродовж останніх років. Це свідчить про визнання нашої експертизи з боку клієнтів та колег. Я пишаюся тим, що в цьому році ми стали «Фірмою року з надання послуг у сфері оподаткування» за версією міжнародної премії European Tax Awards. Премію присуджує агентство International Tax Review, яке цілком незалежно, об’єктивно та всебічно оцінює фірми, без жодної комерційної складової. Цього року наша податково-юридична команда також отримала визнання з боку Legal 500 одразу в 6-ти ключових практиках.

Мені дуже імпонує відповідь одного з наших клієнтів на запитання про те, чим ми, на його думку, відрізняємося від інших компаній «Великої четвірки». Клієнт зазначив, що у всіх нас дуже високий професійний рівень знань та експертиза, але PwC відрізняється побудовою довготривалих і довірливих відносин з клієнтами та глибоким розуміння специфіки їхнього бізнесу.

Андрій: Минулого тижня в Естонії ми збиралися з колегами-юристами з Центральної та Східної Європи. Під час цієї зустрічі я раптом усвідомив, наскільки збільшилася наша юридична мережа за достатньо короткий проміжок часу. Ще рік тому наша мережа налічувала 2500 юристів. В цьому році цифра сягає 3500 осіб. З позиції географічного покриття, ми маємо найбільш розгалужену мережу, адже юридичні команди PwC працюють у майже 100 країнах світу. Наша безперечна перевага полягає в тому, що ми можемо вирішити проблему клієнта майже в будь-якому куточку світу. Ми не залучаємо для цього сторонні компанії, що дозволяє гарантувати нашим клієнтам високу якість наданих послуг. Вимоги до якості у всіх офісах PwC однаково високі.

– Восени 2017 р. Ви суттєво посилили команду, залучивши низку сильних фахівців. Зокрема, Дмитра Донця на посаду керівника практики Вирішення спорів, Ольгу Балицьку як керівника практики Нерухомості, Олену Макеєву та Костянтина Косицького у ролі радників. Чи можна вже зараз оцінити результати цих стратегічних наймів?

Андрій: Ми продемонстрували ринку, що інвестуємо та готові надалі інвестувати, передусім, в людей. Ключова ланка успіху будь-якого бізнесу – це команда. Водночас ми не женемося за швидкими «придбаннями» команд. Ми розглядаємо варіанти співпраці, якщо усвідомлюємо, що для нас буде цінною конкретна людина та її професійний досвід. Така співпраця цікавить нас лише у довгостроковій перспективі. Приймаючи рішення про співпрацю, ми оцінюємо позитивний вплив індивідуального бренду такої людини на нас і на ринок. Якщо хтось відчуває в собі сили та натхнення стати частиною нашої команди та бути причетним до змін – ласкаво просимо!

– На юрринку склалася ситуація, коли одні гравці мають безліч організаційно-правових форм, через які будують юридичний бізнес, а інші – мають лише одну компанію. На Вашу думку, чому виникла така ситуація? Чи має так бути?

В’ячеслав: В основі – оптимізація податків. Я переконаний, що це ненормально. Так, це законно, але неетично. Наприклад, якби мене сьогодні обслуговувала фірма «А», а завтра фірма «Б», то це одне питання. Проте по суті мене обслуговує одна і та сама організація. Якщо ви прийшли до Адвокатського об'єднання «PwC Legal», то рахунок вам виставить АО «PwC Legal», а не ФОП чи якась інша фірма. Так, на ринку це активно обговорюють. Той, хто використовує такі схеми, аргументуючи свою позицію, зазначає, що законом це дозволено. Однак ми говоримо про інше – про те, що форма у таких випадках не відповідає змісту.

Андрій: В нашій фірмі багато адвокатів. Теоретично, ми могли б якось структурувати їхню роботу. Так, закон це дозволяє, але це концептуально неправильно та неетично. Кілька років тому ми прийняли стратегічне рішення стати Адвокатським об'єднанням, а не ТОВ 1, ТОВ 2... ТОВ 10, які до того ж працюють на спрощеній системі оподаткування. Ми вважаємо прийнятним, коли фірма має одну організаційно-правову форму та єдину юридичну особу, через яку ведеться бізнес. Це чесне ставлення до ринку, співробітників та країни.

– Що для Вас є професійною етикою? Які маєте професійні табу?

Андрій: По-перше, це нульовий рівень толерантності до корупції. Завжди та скрізь. Це альфа й омега. В нашій фірмі діє «гаряча лінія», на яку кожен зі співробітників може зателефонувати та розповісти про випадок етичного порушення (за бажанням, інкогніто).

Мені приємно констатувати, що клієнти розуміють і поважають цей наш принцип. За 11 років роботи у фірмі я не мав жодного випадку, коли клієнт звернувся до мене з пропозицією чи натяком вирішити його проблему незаконним або сумнівним шляхом. Клієнти розуміють, що з такими питаннями не варто звертатися до PwC. Водночас відсоток судових справ щодо податкових спорів, які виграла наша команда, становить 93%. Це один з найвищих показників на ринку. Безперечно, це свідчення високого професіоналізму моїх колег. Тому з власного досвіду я точно знаю, що можна мати успішну судову практику, працюючи чесно та за правилами, без жодних компромісів з власним сумлінням.

По-друге, це конфлікт інтересів. Ми ніколи не будемо працювати з компанією, якщо вона конкурує з поточним клієнтом фірми. Цим достатньо часто нехтують на ринку, що створює реальні проблеми з позиції конкуренції.

В’ячеслав: Щодо конфлікту інтересів, навіть якщо клієнт запропонує такий варіант, ми його не будемо розглядати. Якщо це трапиться на рівні когось з молодших колег, наступного дня він не працюватиме в нашій команді.

У нас діє кодекс етичної поведінки. Це не проста формальність. Ми не приймаємо людину на роботу, доки не переконаємося, що вона ознайомлена, розуміє суть і готова дотримуватися етичних норм PwC. Такі норми охоплюють абсолютно всі сфери нашої діяльності, починаючи від спілкування з клієнтом та закінчуючи конкретними продуктами. Ми як партнери маємо механізми контролю за дотриманням співробітниками етичних стандартів.

Ми ніколи не порадимо клієнтові нічого з того, що порушує закон або може призвести до накладання штрафу. Наша фірма йшла до цього багато десятиліть. Цей принцип покладений в основу нашої роботи.

– Як привести ринок до єдиних стандартів?

Андрій: Тут скоріше питання в іншому, а саме як такі правила будуть виконуватися і до яких наслідків призведуть порушення. У нас є спроби щось змінити. Наприклад, були оновлені правила адвокатської етики, професійні асоціації намагаються задавати певні стандарти в роботі. Однак, на жаль, система сформована таким чином, що вона працює у протилежному напрямку. Якщо ти огірок і потрапив до бочки з солоними огірками, ти неодмінно станеш солоним. Якщо цього не відбудеться, то ти не огірок.

В’ячеслав: Це болюче питання. Мені здається, що першочергово має спрацьовувати не запровадження системи покарань, а закладання правильних цінностей під час виховання у дитячому садку, у процесі здобуття освіти у школі та ВНЗ. Тобто людина має зростати (зокрема, як фахівець) у правильному середовищі. Мушу констатувати, що в нашій країні таке середовище поки що не сформоване.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати