19 травня 2015, 16:03

«Однією з переваг роботи у системі Grant Thornton International є наявність компаній-членів у 130 країнах світу»

Опубліковано в №19-20(465-466)

Олександр Чалий
Олександр Чалий «Grant Thornton Ukraine» президент, надзвичайний та повноважний посол
Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Про специфіку діяльності в Україні аудиторської компанії, яка належить до глобальної мережі та про розвиток юридичного напряму в цій компанії «Юридичній газеті» розказав президент Грант Торнтон Україна, надзвичайний та повноважний посол Олександр Чалий.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


– Компанія Грант Торнтон Україна належить до глобальної мережі Grant Thornton International. Зважаючи на зазначений факт, яка специфіка діяльності української компанії?

– Справді, Grant Thornton International – провідна світова мережа, яка надає послуги у 130 країнах світу та об’єднує близько 40 тис. співробітників.

Сьогодні Grant Thornton International є лідером з глобального зростання серед аудиторських компаній – до 10% щорічно – і належить до шістки найбільших компаній світу.

Grant Thornton надає аудиторські послуги, послуги податкового та фінансового консалтингу (бізнес-планування, аналіз фінансових ризиків, залучення фінансового капіталу, due diligence фінансового стану; побудова фінансових моделей діяльності компаній); послуги з оцінки та бухгалтерського аутсорсингу. Це традиційна лінійка послуг.

Однак Грант Торнтон в Україні відрізняється від інших компаній глобальної мережі діяльністю потужно представленого напряму юридичного консалтингу. Це не випадково, оскільки частина партнерів і персоналу Грант Торнтон Україна історично пов’язані з юридичною компанією Legis, створеною ще у 1990 р.

Сьогодні компанія Грант Торнтон Україна успішно поєднує багаторічний досвід роботи на місцевому ринку з глобальними ресурсами та досвідом Grant Thornton International. Окрім того, компанії – члени Грант Торнтон в усіх країнах світу працюють із використанням єдиного глобального програмного забезпечення. Отже, аудит, здійснений в Україні у межах єдиної програми, акцептується будь-якою компанією мережі. Це дає значну перевагу під час надання послуг міжнародним холдинговим компаніям, під час пошуку фінансових ресурсів на міжнародних ринках капіталів та під час структурування бізнесу для ведення міжнародних транзакцій. Загалом скорочує витрати часу під час проведення аудиту за міжнародними стандартами та його вартості.

Грант Торнтон Україна відрізняється від інших компаній мережі також тим, що наші провідні партнери – високопрофесійні жінки. У цьому ми відповідаємо всім міжнародним стандартам гендерної рівності та є компанією європейського типу.

– Зважаючи на те, що ви є частиною глобальної мережі, як ваша діяльність контролюється з боку Grant Thornton International та чи допомагає світовий бренд у вашій роботі?

– Насамперед, ми є частиною вертикально інтегрованої системи. Усі суттєві процеси та процедури діяльності компанії регламентуються стандартами мережі. Компанія систематично проходить поглиблений контроль якості з боку Grant Thornton International, який передбачає досконалу перевірку усіх компонентів нашої роботи та внутрішніх бізнес-процесів. У нас є план розвитку компанії, розроблений відповідно до єдиного мережевого стандарту, за яким ми щоквартально звітуємо, що забезпечує відповідність наших послуг високим вимогам мережі Грант Торнтон. Все це загалом дає змогу нам надавати послуги найвищого ґатунку провідним світовим компаніям та всім нашим клієнтам.

Варто також зазначити, що бренд Grant Thornton дає змогу працювати без додаткової акредитації з ключовими міжнародними фінансовими організаціями, такими як: ЄБРР, Світовий банк, Європейський інвестиційний банк та іншими.

Однією з переваг роботи у системі Grant Thornton International є наявність  компаній-членів у 130 країнах світу. Тобто, якщо наш український клієнт виявить бажання працювати на ринку африканських країн, ми в змозі через залучення компаній – членів мережі Грант Торнтон у відповідних країнах надати клієнту необхідні якісні послуги. Часто клієнти просять, щоб ми координували відповідну роботу, щонайменше, на першому етапі. Це бажання логічне, бо ми краще розуміємо нашого українського клієнта і можемо більш професійно ставити завдання нашим колегам та контролювати процес надання послуг.

Незважаючи на глобальну економічну кризу, ми отримуємо дедалі більше синергії від роботи у мережі. Близько 20% нашого обігу досягаються завдяки спільній роботі з компаніями – членами Grant Thornton International. До того ж важливо, що, як частина глобальної мережі, ми маємо змогу користуватися досвідом і напрацюваннями компаній-членів з інших країн та залучати їхніх фахівців до обслуговування українських клієнтів.

В Україні ви розвиваєте юридичний напрям, що є нетрадиційним для аудиторської та консалтингової компанії. Чому саме цей напрям?

– У нас професійно якісна та віддана команда юристів, яка працює в галузях міжнародного публічного та приватного права.

Найбільш активно ми працюємо в двох напрямах. Перший – надає юридичну підтримку нашим аудиторам та фінансовим консультантам під час роботи з клієнтами цих напрямів. Другий – юридичне обслуговування власних клієнтів, серед яких є провідні українські та міжнародні компанії.

Я переконаний, що юридична команда Грант Торнтон – одна із найкращих в Україні в таких питаннях, як застосування міжнародного публічного права в українській правовій системі; представлення інтересів української держави та приватних компаній у міжнародних арбітражах та судах; імплементації українського енергетичного законодавства, особливо у питаннях, пов’язаних з ринком газу; юридичного супроводу складних інвестиційних та фінансових проектів.

Послуга, в якій ми унікальні на ринку, – це комплексне консультаційне супроводження злиттів та поглинань. Зокрема ми здатні надати в єдиному пакеті послуги з фінансового, податкового та юридичного due diligence складних транзакцій. Зазвичай, у таких проектах працюють дві компанії – одна робить юридичний due diligence, інша – фінансовий та податковий. А це зайві кошти, різна культура надання послуг, а головне – клієнт змушений самостійно зводити результати різних due diligence в єдине бачення, що в свою чергу впливає на комплексність сприйняття та строки прийняття рішень за результатами роботи консультантів.

– Яка сьогодні ситуація зі злиттями та поглинаннями в Україні? Які останні тенденції в цій практиці?

– В умовах кризи, починаючи з кінця 2013 р., ця практика дуже скоротилася. Хоча ми комплексно супроводжували декілька проектів, що прийшли до нас по мережі Grant Thornton International. Однак, як на мене, практика злиттів і поглинань – на порозі нової хвилі зростання. Це пов’язано зі стартом великої приватизації; зі значним перерозподілом власності, що відбувається в Україні; з новими можливими іноземними інвестиціями чи, що ми бачимо на сьогодні, з рішенням ряду іноземних компаній покинути український ринок. Тому найближчим часом відповідні юридичні та консультаційні послуги будуть актуальними.

– Ви отримали звання заслуженого юриста України. Розкажіть про Ваші заслуги?

 – У лютому 1993 р. я залишив роботу в КНУ ім. Т. Шевченка, де на юридичному факультеті викладав порівняльне конституційне право та міжнародне публічне право. Я перейшов працювати спочатку керівником договірно-правового управління, а згодом – першим заступником  міністра  та Державним секретарем з європейської інтеграції в Міністерство закордонних справ України. Очолював та координував багато переговорних процесів, пов’язаних з розвитком міжнародно-правової суб’єктності України та її інтеграції в сучасний міжнародно-правовий простір. Зокрема очолював українські державні делегації на перемовинах із РФ та Румунією з питань укладення базових політичних договорів; координував усі правові питання, пов’язані з правонаступництвом України щодо міжнародних договорів колишнього СРСР та розподілом колишньої державної власності та активів СРСР. У перші роки незалежності багато уваги також доводилось приділяти розвитку нового українського законодавства у сфері зовнішніх відносин, зокрема законам України про міжнародні договори, дипломатичну службу, українське громадянство. Багато займався міжнародно-правовими питаннями інтеграції України в європейський простір, питаннями адаптації українського законодавства до стандартів ЄС та вступом України до СОТ. Зважаючи на зазначене, Президент України присвоїв мені звання Заслуженого юриста України, чим я щиро пишаюся.

– Грант Торнтон виступає аудитором результатів професійних рейтингів в Україні. Розкажіть про таку практику.

– Як юрист, що є Президентом аудиторсько-консалтингової компанії, я для себе кожен день відкриваю щось нове у визначенні аудиту. В загальному розумінні аудит – це підтвердження впевненості в існування тих чи інших обставин та фактів. Тобто підтвердження достовірності фінансової звітності підприємства – найпоширеніший, але не єдино можливий вид аудиторських послуг. Саме тому, коли до нас звертались Асоціації готельєрів та рестораторів України з проханням виступити аудитором річного рейтингу найкращих готелів та ресторанів України, ми відповідно до спеціально розробленої за міжнародними стандартами методики, виступили офіційними аудиторами їхніх конкурсів.

Сьогодні ми запрошені, і вважаємо за честь, виступити аудитором відповідного рейтингу – «Вибір клієнта: топ-100 найкращих юристів України».

– Чи зміниться ваша діяльність після остаточної ратифікації та набуття чинності Угоди про асоціацію між Україною та ЄС?

– Безумовно. Суть асоціації в тому, що Україна поетапно буде переходити на стандарти ЄС в усіх сферах суспільного життя. У зв’язку з цим кардинально буде змінюватись практично все українське законодавство та практика його застосування. Конкретний приклад із сфери енергетики, де, як я вже наголошував, у Грант Торнтон є значний галузевий досвід. Нещодавно було прийнято закон про ринок газу, який приводить чинне законодавство у цій сфері у відповідність до вимог 3-го Енергетичного пакету ЄС. Це революційний закон. Він практично змінює всі застарілі правила гри на ринку газу, призводить до демонополізації ринку, дає змогу іноземним газотрейдерам вийти на український ринок, а українським газотрейдерам – працювати з поставками газу на ринок ЄС. Для юридичних та консалтингових компаній відкриваються нові перспективи.

Загалом сьогодні настає дуже цікава пора, яка надасть нові можливості всім юридичним, консалтинговим та аудиторським компаніям. По суті, на базі стандартів ЄС почнуть створюватись нові правила гри та буде започатковано переформатовування ринків відповідних послуг. Це актуально, зокрема, для ринку аудиторських послуг, який порівняно з сучасним ринком юридичних послуг є вельми непрозорим та монополізованим. Також по-новому будуть формулюватись кваліфікаційні вимоги до професій юриста, аудитора, фінансового аналітика, консультанта та вводитись нові сертифікації і стандарти, притаманні країнам ЄС. Одним словом, ми на порозі кардинальних змін, які несуть з собою нові виклики, нові можливості, нових клієнтів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати