27 січня 2020, 17:38

ОБСЄ та НАМУ запрошують на перші Студентські змагання з ефективного вирішення спорів

Опубліковано в №2 (708)

Наталія Безхлібна
Наталія Безхлібна «Asters, ЮФ» юрист, сертифікований медіатор CEDR (Велика Британія)

Офіс координатора проєктів ОБСЄ та Національна асоціація медіаторів України на початку лютого цього року вперше в Україні проведуть Студентські змагання з ефективного вирішення спорів. Що це за змагання та чим вони вирізняються з‑поміж інших, ми розпитали керівника цього проєкту, юриста Asters, медіатора Наталію Безхлібну


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Bezkhlibna N – Розкажіть, будь ласка, що це за змагання і що вони передбачають?

– Студентські змагання з ефективного вирішення спорів — перший подібний захід для України. В цих змаганнях ми базуємося на моделі вирішення спорів за допомогою процедури медіації. Студентські команди представлятимуть сторони спору, які зустрілися, щоб спробувати вирішити спір у медіації.

Спочатку планувалося, що в цих змаганнях братимуть участь 12 студентських команд з усієї України. Ми почали процес підготовки ще влітку, а у вересні минулого року оголосили про відбір команд. Це було достатньо хвилююче, адже змагання на таку тематику вперше проводяться в Україні. Ми не знали, який відгук отримаємо від потенційної аудиторії. Ми були приємно вражені, коли отримали 44 заявки. Як виявилося, інтерес до цієї тематики неабиякий. Зважаючи на цей запит, ми збільшили кількість команд у змаганнях до 16. Кожна команда складається з 2‑3 студентів і тренера — викладача ВНЗ, від якого виступає команда.

Всі 16 команд братимуть участь у 4‑х відбіркових раундах. У кожному раунді вони гратимуть окремий кейс — описаний спір, в якому є дві сторони (запитувач медіації та сторона, яка погодилася на медіацію). В ролі медіаторів виступатимуть професійні медіатори. За кожним таким раундом спостерігатимуть двоє суддів, які оцінюватимуть роботу команд у раундах. За результатами 4‑х раундів будуть визначені 4 команди-півфіналісти, а за результатами півфіналів — 2 команди-фіналісти.

– В чому суть цих змагань? Чим вони відрізняються від інших змагань для студентів-юристів?

– Одразу зауважу, що ми не обмежували склад команд тільки юристами. Ми заохочуємо залучення представників інших напрямків навчання і віримо, що різні професійні парадигми збагатять кожну конкретну команду.

Коли ми розмірковували над цими змаганнями, то хотіли не просто зробити «ще одні змагання». Ми прагнемо змін на глибшому рівні. Ми хочемо, щоб студенти, які завтра прийдуть працювати в компанії та організації або заснують власну справу, мали досвід вирішення спорів не тільки «загальноприйнятими методами» (переговори або суд), а вміли видобувати потенціал з конфліктних ситуацій, якісно їх аналізувати та креативно підходити до пошуку вирішення, витрачаючи час та інші ресурси не на боротьбу і знищення один одного, а на спільний пошук рішень у конфліктних ситуаціях.

Тому суть змагань полягає в тому, щоб надати учасникам досвід підготовки до такого формату вирішення спорів і роботи в сесіях, де вони разом з іншою стороною спору, виходячи з передісторії ситуації та проаналізувавши власні інтереси, шукатимуть найкращий варіант, який задовольнив би всі сторони спору.

Як бачите, цілі у нас достатньо амбітні. Загалом, ми прагнемо змінювати підхід українців до вирішення конфліктів, створювати культуру налагодження конструктивного спілкування (зокрема, шляхом організації таких змагань).

Ми запрошуємо всіх охочих 07.02.2020 р. прийти та подивитися на фінал змагань, адже зазвичай процедура медіації є конфіденційною, її не побачиш, не будучи стороною медіації. Ми створили подію «Фінал Студентських змагань з ефективного вирішення спорів 2020» та реєстраційну форму в соціальних мережах, а також будемо вести пряму трансляцію, щоб всі охочі мали можливість подивитися, як відбувається медіація.

– Коли Ви говорите «ми», то кого маєте на увазі?

– Ми — це я та мої колеги з медіаторської спільноти, а також колеги з офісу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні. Ми разом сформували оргкомітет для підготовки та проведення змагань. Координатор проєктів ОБСЄ в Україні взагалі підтримує розвиток медіації та діалогу в Україні. Я дуже радію, що цей захід ми робимо разом!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати