26 лютого 2016, 11:56

Об’єднання суддів адміністративних судів в Україні – нові перспективи для захисту прав громадян

Наталія Блажівська
Наталія Блажівська к.ю.н., доцент кафедри адвокатської майстерності та міжнародної судової практики Академії адвокатури України, суддя, віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів
Богдан Санін
Богдан Санін суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Інтерв’ю представників ініціативної групи зі створення Асоціації суддів адміністративної юстиції – судді Вищого адміністративного суду України Наталії Блажівської та судді Окружного адміністративного суду міста Києва Богдана Саніна щодо основних завдань та напрямів роботи Асоціації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У професійному середовищі обговорюється інформація, що група ініціативних суддів запланувала створення Асоціації суддів адміністративної юстиції? Хто є засновниками та яка мета її створення?

Наталія Блажівська: Насамперед, варто відзначити, що на початок березня 2016 р. дійсно заплановано проведення установчих зборів суддів адміністративних судів з метою для створення окремої Асоціації адміністративних суддів. Вже на сьогодні ініціативна група суддів, які бажають взяти участь в установчих зборах, налічує понад 30 осіб.

Головною ідеєю створення Асоціації адміністративних суддів є акумулювання думок та ідей щодо розвитку й утвердження адміністративної юстиції в Україні та зміцнення довіри до адміністративної юстиції в суспільстві.

Заклики про об’єднання суддів адміністративної юстиції неодноразово лунали від наших колег з Європейського Союзу. Ідею створення окремої Асоціації суддів адміністративних судів активно підтримує Президент Європейської Асоціації суддів адміністративних судів. Від Європейської Асоціації суддів адміністративних судів лунають чіткі сигнали, що їм не вистачає саме такої колективної організації суддів з України, оскільки індивідуальне членство окремих суддів не може вважатися репрезентативним. 

Богдан Санін: Вперше в Україні Асоціація суддів створюється не за бажанням «зверху». Створення цієї організації здійснюється «знизу», за ініціативою суддів, які щоденно роблять свою роботу, розуміють виклики, проблеми, досягнення і недоліки, перспективи й шляхи покращення взаємодії суддів та влади, суддів та суспільства. Ініціаторами виступають судді адміністративної юстиції різних інстанцій, що мають спільне бажання працювати для розвитку й утвердження адміністративної юстиції в Україні та впровадження ефективних механізмів захисту прав та інтересів громадян.

Я вже не одноразово говорив, що адміністративна юстиція – це «діагностичний центр», в якому судді першими бачать «хвороби» в роботі державних органів. Ми спостерігаємо, коли з прийняттям чергового нормативно-правового акта зростає кількість осіб, які звертаються за захистом своїх прав та інтересів до адміністративної юстиції.

Тому ми плануємо створити спільні комітети з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, задля розроблення спільних шляхів усунення прогалин законодавства й вирішення типових проблем, які змушують людину звертатись до суду за захистом свої прав та інтересів.

Асоціація має намір жорстко реагувати на будь-які спроби політикуму та посадових осіб здійснювати протиправний вплив на суддів, активно проводитиме заходи для підвищення кваліфікації суддів адміністративних судів, долучатиметься до розроблення змін у сфері правосуддя.

Ви плануєте співпрацювати з Вищою радою юстиції, Вищою кваліфікаційною комісією суддів та Верховною Радою України задля вирішення наболілих питань суддів?

Б. С.: Це ще одне з основних завдань майбутньої Асоціації. Адміністративна юстиція, мабуть, найбільше знає проблему «суддів-п’ятирічок». Відмова Верховної Ради України виконувати свої конституційні повноваження (призначати суддів) – це реальна системна проблема.

Також всім відома проблема двозначного трактування положень, які затверджені Конституційною комісією у змінах до Конституції в частині «Правосуддя», щодо звільнення суддів призначених вперше.

Існує невирішена проблема суддів із зони АТО та АРК – невиплати їм заробітної плати, не переведення в інші суди тощо.

Н. Б.: У наших планах, щоб Асоціація стала ефективним захисником інтересів членів Асоціації з будь-якими суб’єктами, незалежно від їхнього статусу.

Як будете формувати керівні органи? Хто обиратиме Президента та Правління?

Н. Б.: Об’єднання суддів відбуватиметься незалежно від посад – усі члени будуть працювати на досягнення спільного результату.

Базовий принцип, який закладаємо, – свобода формування місцевих осередків, вільний вибір всіма членами як Керівника Асоціації, так і Правління Асоціації. Ми свідомо зафіксували у проекті Статуту, що ані членами Правління, ані Керівником Асоціації не можуть бути діючі члени Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, голови судів та їх заступники.

Ми закладаємо основу новій дієвій платформі, де активні судді зможуть максимально реалізувати свій потенціал. Ми надаємо їм інструменти, за допомогою яких можна змінювати адміністративну юстицію.

Б. С.: Ми створюємо Асоціацію не з метою розподілення посад. До того ж, ми абсолютно не знаємо, хто буде Президентом Асоціації. Взагалі, варто усвідомити, що керівник – це особа, яка має віднайти такий механізм, за якого всі зацікавлені люди будуть максимально віддаватись цій ідеї. Головне, щоб не було втрачено бажання людей змінювати та змінюватись.

Тому питання керівництва в Асоціації буде вирішуватись на установчих зборах. Запрошувати будемо і діючих суддів адміністративної юстиції, і суддів у відставці. Хто прийде, хто підтримає ідею створення Асоціації, хто візьметься за тяжку роботу, кого виберуть члени установчих зборів, – той і очолить. 

Головне, що у Статуті ми закладаємо ідею, що особи, які бажатимуть обійняти ту чи іншу посаду, будуть оприлюднювати інформацію про себе, щоб всі члени Асоціації могли дізнатись про майбутнього кандидата. Чіткі меседжі, відкрите голосування, підтримка більшості – цього достатньо, щоб почати реалізовувати ідеї, які будуть корисними для адміністративної юстиції.

Який закладається принцип діяльності осередків?

Н.Б.: Цілком очевидно, що основна робота буде проводитися в осередках. Ми там бачимо тих людей, які не бояться труднощів. Вони – енергійні, амбіційні, щиро посміхаються проблемам в обличчя та, найголовніше, бажають долучитися до амбіційного проекту щодо трансформування адміністративної юстиції зсередини. Ми відкриті для будь-кого, раді всім тим, хто розуміє та бажає реалізувати весь потенціал, що закладається в основу майбутньої Асоціації.

Б С.: У цій Асоціації не буде місця тотальній та автократичній ієрархічності. Усі будуть рівні та направлені на досягнення спільного результату. Місцеві осередки матимуть широку автономію у своїх діях, хоча на перших порах за їхньою діяльністю здійснюватиметься дистанційний контроль.

 Насамкінець, Асоціація адміністративних суддів – це вузька альтернатива Асоціації суддів України?

Н. Б.: Асоціація суддів України – це шанована Асоціація, яка має значну історію свого функціонування. Вона об’єднує широке коло суддів: і суддів господарських, і адміністративних і загальних суддів.

Але Асоціація адміністративних суддів унікальна – молоді, амбіційній, енергійні, об’єднані єдиною метою, охочі змінювати систему на краще.

 Б .С.: Жодної конкуренції між нами не існує й існувати не може. Навпаки, всі громадські об’єднання, які мають на меті підвищення якості судочинства в Україні, вдосконалення законодавства України, приведення його у відповідність з міжнародними стандартами та захист інтересів суддів, – це не конкуренти, це наші партнери.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати