28 березня 2024, 13:29

Ніші й напрями потрібно шукати вже зараз, це динамічний неперервний процес

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

Юрій Бабенко
Юрій Бабенко «MITRAX» СЕО, адвокат, медіатор, керівник практики приватних клієнтів
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Ми поговорили з Юрієм Бабенком, СЕО АО Mitrax, адвокатом, медіатором, керівником практики приватних клієнтів, про відновлення довіри до судової влади, роль держави і суспільства у цьому процесі, чому корупція досі залишається головною проблемою для бізнесу, про зростаючу динаміку змін на ринку та роль партнера в оптимізації внутрішніх процесів команди.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бабенко Юрій-1 — Юрію, ви — судовий юрист, тому найперше запитання — які кроки повинні зробити держава і суспільство для виходу з кризи судової системи? Як вкотре відновити довіру до суду?

— Це надзвичайно важлива тема, і насправді зробити потрібно багато чого, передусім дії вимагаються від держави, а не від суспільства. Є дуже велика кадрова проблема в судах, це проблема, про яку всі знають вже багато років, але вона не розв’язується.

Проблема фінансування — те, про що завжди чути від працівників суду. Часом доводиться сплачувати дуже великі суми судового збору, але суд тобі навіть повістку не направить. Клієнтам це інколи складно пояснити, особливо іноземцям.

Важливим є зміцнення незалежності суддівського корпусу від політичних чинників та економічних тисків.

Водночас не менш важливим є і створення ефективних систем відсторонення та дисциплінарної відповідальності для суддів.

Ці проблеми передусім має розв’язувати держава, але загалом, звісно, суспільство теж відіграє важливу роль. Потрібно об’єднувати зусилля для відновлення довіри до судів та їхньої ефективної роботи. Залучати громадські організації, журналістів і громадян до моніторингу судових процесів, створювати механізми для збору фідбеку та відгуків від громадськості щодо суддів і судових рішень.

До речі, великою проблемою є єдність судової практики. Ми розуміємо, що судова практика є динамічною, з часом повинна змінюватися разом зі зміною самого суспільства, це нормально. Однак у мене особисто були випадки, коли протягом судового розгляду однієї справи три рази змінювалася судова практика щодо підсудності таких справ. Це, звісно, проблема.

Верховний Суд намагається менш формально підходити до розгляду справ, надавати перевагу змісту норми закону над формою. Тобто прагне більш справедливо тлумачити закон. Натомість у судах нижчих інстанцій, на мою думку, максимально формальний підхід до тлумачення законодавства та й загалом до розгляду справ.

— З погляду бізнесу, на які проблеми судової системи варто звернути увагу щонайшвидше?

— На корупцію в судах. Чому в учасників судових процесів виникають претензії до суддів? Через недовіру до суду. Недовіра зі свого боку виникає через корупційну складову.

У судових процесах з великим бізнесом часто є корупційна складова.

Знаю, що деякі правники вважають питання корупції в судах дещо перебільшеним, ніж є насправді. Однак, наприклад, у питанні довіри суспільства до судової системи важливіше, як це питання в загальному трактується в суспільстві, а суспільні настрої тут дуже погані.

ОАСК втратив довіру суспільства, і як держава вирішила поновити цю довіру? Ліквідувати суд і передати судові справи в інший суд. Чи стало від цього краще учасникам тих судових процесів, які були на розгляді в ОАСКу? Ні, звісно, стало ще гірше. Чи є це хорошим рішенням на перспективу, є великі сумніви. Однак не варто забувати, що рішення про ліквідацію суду було зумовлене частково і настроями в суспільстві. Тому навіть у тих процесах, на які впливає суто держава, прослідковується вплив суспільства, і це правильно.

— Запитання як до СЕО юридичної компанії Mitrax — яка практика зараз приносить найбільше прибутку в компанії? З якими викликами стикається під час війни бізнес? З якими запитами клієнти звертаються найчастіше (бізнес та приватні особи)?

— Найбільш прибутковою, звісно, є робота з бізнесом. Зазвичай клієнти приходять з цілим комплексом питань, причому складних, які часто вже на такій стадії, коли своїми силами зробили, що змогли, і тепер потрібен супровід вузькоспеціалізованого професіонала, а не інхаус-юриста. Часто вже потрібен нестандартний підхід до розв’язання проблеми.

Основні виклики, з якими стикається бізнес, — це, звісно, фінансові. Всі намагаються економити, і тут важливо розуміти, щоб така економія була правильно розрахована на перспективу. Економія в усьому — це неправильно.

Загалом останні роки питання юридичного захисту бізнесу постало особливо гостро, це пов’язано зі збільшенням тиску державних і правоохоронних органів на бізнес.

Кримінальна практика завжди була і є прибутковою.

Практика приватних клієнтів теж дуже важлива, вона сприяє побудові довірливих відносин із клієнтами, які, маючи позитивний досвід співпраці з адвокатською компанією, звертаються з іншими питаннями.

Особисто я працюю з приватними клієнтами, передусім із сімейними справами, тут з’явилося значно більше проблем, пов’язаних із виїздом дітей за кордон, відповідно дуже частими є запити про їх повернення чи налагодження спілкування з дітьми.

— Що нового в організації бізнесу зараз?

— Ми живемо в часи, коли тенденції організації бізнесу є дуже динамічними. І потрібно розуміти, що динаміка завжди тільки зростає. Може втриматися той, хто вміє відчувати, впроваджувати нові ідеї та адаптуватися до змін.

Впровадження нових технологій, таких як штучний інтелект, автоматизація процесів є обов’язковими у сучасному бізнесі.

Звісно, підвищена увага зараз і до соціальної відповідальності компанії. Клієнт обирає не просто професіоналів, а тих, хто має гідну репутацію та робить внесок у розбудову суспільства.

Mitrax завжди робить акцент на покращенні взаємодії з клієнтами та забезпеченні високого рівня задоволеності через отримання фідбеку, підтримку зв’язку після надання послуги.

— ВС сформулював низку важливих правових позицій у 2023 році. Які з них суттєво вплинули на практику? Що буде цікавим для бізнесу, приватних клієнтів?

— Безумовно, дуже важливими стали правові позиції про можливість відшкодування збитків, які завдані воєнними злочинами безпосередньо росією як агресором, але важливо розробити конкретний механізм відшкодування таких збитків.

Є цікаві позиції про стягнення моральної шкоди, пов'язаної з надмірною тривалістю кримінального процесу, про визнання договору укладеним, якщо він не був підписаним, але фактично сторони його виконували.

З практики приватних клієнтів дуже цікавою є свіжий висновок ВС про встановлення спільної фізичної опіки батьків над дитиною, коли по суті суд визначає місце проживання дитини не з одним із батьків, а з обома. Таких рішень взагалі не було раніше, навіть нижчих інстанцій.

Цікавими є різні позиції ВС про обрання ефективних способів захисту і одвічне питання: чи повинен суд відмовляти в позові, якщо є підстави його задовольнити, але суд вважає, що той спосіб захисту прав, який обрав позивач, неефективний.

— За вашими спостереженнями, що зараз відбувається на юридичному ринку? Які наслідки у підсумку матиме велика війна для ринку? Чи є підстави для оптимізму?

— Наслідки війни для ринку, звичайно, дуже негативні, але вони можуть бути різними. З одного боку, можливе зростання попиту на конкретні юридичні послуги у зв'язку зі збільшенням їх затребуваності в суспільстві. З іншого — нестабільність і невизначеність є фактором ризику для юридичного бізнесу.

Найтяжче компаніям зі слабким брендом, з низькою лояльністю клієнтів і тим адвокатам, які надають послуги індивідуально. Виживають команди з вузькоспеціалізованими якісними професіоналами, які мають хорошу репутацію.

Однак багато й кваліфікованих юристів втратили роботу через вимушену релокацію.

Підставою для оптимізму можна вважати те, що після перемоги наступить період відновлення, для юридичного бізнесу з’являться нові ніші, форми та напрями роботи. Але такі ніші й напрями потрібно шукати вже зараз, це динамічний неперервний процес.

— Чи змінилася ваша роль як партнера за останній рік?

— З розвитком компанії відбувається і мій розвиток. Це взаємовигідний обмін. Мабуть, найкращою ілюстрацією зміни моєї ролі як партнера є розширення присутності Mitrax в різних містах України та за кордоном.

Триває низка переговорів, і на 2024 рік плануємо багато приємних новин про розширення нашої компанії в різних регіонах України та за кордоном.

— Усі говорять про digital та інновації. Штучний інтелект, додаткова та віртуальна реальність — про що треба знати керівнику компанії? Що повинен враховувати бізнес у нових технологічних умовах?

— Використання інновацій не просто корисно, а й необхідно для бізнесу в теперішніх умовах.

Використовуючи штучний інтелект, можна оптимізувати дуже багато процесів, і це зекономить час і кошти керівників та нерви працівників. Але за умови правильного підходу.

СРМ-системи, чат-боти, штучний інтелект, хмарне зберігання документів — це те, що ми вже давно і на постійній основі використовуємо в організації нашої роботи. Працівники мають більше часу для виконання дійсно важливих і креативних завдань, менше відволікаючись на рутину. А керівник має знати, які процеси можна оптимізувати і як краще це зробити.

— Розкажіть про соціальні ініціативи компанії та їх додаткову цінність для клієнтів.

— Для Mitrax важливо підтримувати соціальні ініціативи. Ми залучаємося до них як компанія та заохочуємо наших працівників. Багато з них займаються волонтерською діяльністю у позаробочий час.

Наші партнери постійно вкладаються матеріально для допомоги війську. Іноді за власною ініціативою, іноді за конкретними запитами бійців фінансують постачання обладнання для фронту. Це як обладнання безпосередньо для виконання бойових завдань (тепловізори, автомобілі, ретранслятори, дрони тощо), так і гуманітарні речі (одяг, супутні товари).

Mitrax часто виступає як спонсор в організації благодійних заходів та аукціонів. Прикладами є благодійний аукціон «Бахмут. Звільнення. Відновлення», усі виручені кошти з якого спрямовані на рахунок благодійного фонду 3-ї окремої штурмової бригади, або нещодавній благодійний концерт «Музика війни», на якому були зібрані кошти для 129-го окремого батальйону територіальної оборони м. Києва 112-ї бригади. Таких заходів організовуємо багато.

До речі, зараз готуємо безкоштовний захід, який допоможе забезпечити волонтерів необхідними інструментами та знаннями для ефективного виконання їхньої місії, гарантуючи водночас юридичну безпеку та дотримання законодавства.

— Що найважливіше і найголовніше для вас зараз?

— Перемога, звісно. Тут немає чого й додати.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати