15 лютого 2022, 17:50

Найбільшою проблемою для іноземного інвестора є корумпованість судової системи, правоохоронних та контролюючих органів

Олександр Лук’яненко
Олександр Лук’яненко «VBpartners» партнер, адвокат

— Сьогодні антикорупційна практика є одним з ключових напрямів White Collar Crime. Які найбільші труднощі у питанні взаємодії з антикорупційними органами можна виділити?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


А._Лукьяненко_VB_PARTNERS — Антикорупційний напрям дійсно є невід’ємним у роботі адвоката, який спеціалізується в практиці White Collar Crime. Популярність практики anticorruption є світовим трендом. Провідні юридичні компанії вже давно включили її до переліку своїх послуг, а частина компаній обрали цей напрям як основний вид діяльності. Що стосується труднощів взаємодії з антикорупційними органами, то все залежить від конкретного органу, з яким відбувається комунікація, та від конкретних працівників цих органів.

Якщо мова йде про НАБУ і САП, тут слід пам’ятати, що, як правило, ми є процесуальними опонентами, тому не завжди вказана комунікація є легкою. Однак значною мірою все залежать від професійності тих чи інших детективів чи прокурорів. Як правило, чим більш професійна людина, тим легше з нею знаходити спільну мову та конструктивно взаємодіяти. Що стосується ВАКС, то, звісно, немає питань до професійності суддів, однак не можу не відмітити їх більш лояльне ставлення до сторони обвинувачення, ніж до сторони захисту. Також досить помітною є відмінність підходів різних суддів до застосування одних і тих же положень Кримінального процесуального кодексу. Це значною мірою ускладнює роботу адвоката в захисті інтересів клієнта в антикорупційному суді.

— У чому специфіка юридичного супроводу клієнтів, справи яких перебувають у провадженні антикорупційних органів?

— Не сказав би, що тут є якась окрема специфіка. Слід пам’ятати, що значна частина детективів та прокурорів, які працюють в НАБУ і САП, є вихідцями зі старої системи правоохоронних органів (прокуратури, податкової поліції тощо). Що можна виділити, так це більш високі стандарти в роботі вказаних органів. Наприклад, ними набагато менше генерується необґрунтованих повідомлень про підозру, набагато легше закриваються кримінальні провадження на стадії досудового розслідування, якщо вони самостійно або з нашою допомогою приходять до висновку про безперспективність такого провадження. Значно менше неякісного матеріалу направляється до суду. На мою думку, на якість їх роботи впливає в т.ч. й менше завантаження порівняно з іншими органами. Тому надаючи правову допомогу клієнтам в антикорупційних справах, з одного боку, ти позбавляєшся рутинної роботи доводити елементарні речі і вступати в деструктивні відносини з процесуальними опонентами (хоча не обходиться й без цього), а з іншого — потрапляєш у середовище більш якісних стандартів досудового розслідування та судового розгляду, що робить твою роботу як адвоката значно ціннішою для клієнта. Можна навіть сказати, що робота адвоката в антикорупційних справах значною мірою якісно відрізняється від роботи в інших кримінальних провадженнях.

Ключові тенденції антикорупційної практики — збільшення кількості й обсягу проваджень, підвищення професіоналізму слідчих та прокурорів, розвиток cross-border розслідувань. Це змушує нас одночасно збільшувати кількість адвокатів та поглиблювати експертизу. За останні роки наш штат збільшився з 7 до 17 адвокатів. Розширення буде й у 2022 р. та збільшення присутності в іноземних юрисдикціях.

— Чи існує у ВАКС тенденція лояльності до сторони обвинувачення з огляду на його залежність від суспільної думки та замовлення на «посадки»?

— На мою думку, певний тиск з боку суспільства існує. Від антикорупційних органів чекають результатів, яких на даний час вони так і не дали. Мова не йде про одиничні випадки щодо суддів районних судів, які піймалися на хабарях, чи невеликих приватних бізнесменів, які пішли на угоду зі слідством.

Суспільство чекає гучних вироків. Це, звісно, негативно впливає на роботу антикорупційних органів та ВАКС зокрема. Так чи інакше, але судді дійсно часто віддають перевагу стороні обвинувачення. Можливо, вони це роблять ненавмисно, а саме під тягарем суспільного запиту.

— Окрім антикорупційних питань, ваша робота у VB PARTNERS зосереджена на практиці захисту іноземних інвесторів в Україні. Чи можна провести паралель між цими двома напрямами?

— Як я вже зазначав, найбільшою проблемою для іноземного або будь-якого іншого інвестора є корумпованість судової системи, правоохоронних та контролюючих органів. Особливо небезпечна корупція в судовій системі. Суди мають бути захистом від будь-яких незаконних дій як з боку конкурентів, так і з боку державних органів. Однак у наших реаліях часто відбувається навпаки. Корумпованість судової системи відлякує інвесторів. Були випадки, коли інвестори вимушені були захищатися в публічній площині від компаній-рейдерів, які, використовуючи судову систему, зухвало захоплювали їх активи. Звичайно, така ситуація неприпустима з точки зору інвестиційного клімату України. Саме тому останнім часом ми стали залучати антикорупційні органи для захисту інтересів наших клієнтів-інвесторів. Це ті випадки, коли ми співпрацюємо з НАБУ та САП для досягнення спільної мети — зупинення та ліквідації корупції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати