22 квітня 2020, 19:46

Наші послуги - це задоволення всіх потреб бізнесу

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2019

Олег Горецький
Олег Горецький «Горецький і Партнери, ЮФ» керуючий партнер, адвокат, к.ю.н, медіатор

Наполегливість, комунікабельність, ініціативність, любов до своєї професії, чесність, відповідальність та ерудиція – це ті здібності, без яких не можна уявити адвоката. Так вважає Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери», який у своєму інтерв’ю розповів про основні проблеми судової системи, адвокатури, про тенденції в запитах клієнтів та про найрезонансніші справи у своїй кар’єрі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


imgonline-com-ua-Resize-NNXuIViVEtngAnsk – Олеже, які останні тенденції надання юрпослуг (зокрема, в судовій практиці) Ви можете відзначити?

– Останнім часом все більшого поширення набуває процедура медіації у вирішенні спорів. Медіація – це альтернативний спосіб вирішення спору за участю нейтрального посередника (медіатора). Вона активно застосовується як позасудовий варіант вирішення спорів.

Вже можна стверджувати про низку переваг цієї процедури. По-перше, це економія коштів і часу, адже немає потреби сплачувати судовий збір, а також нести інші витрати, пов’язані з розглядом справи в суді. По-друге, медіація допомагає зберігати конфіденційність, адже судовий процес завжди має ризики в майбутньому стати публічним скандалом (конфлікти бізнес-партнерів, сімейні спори публічних осіб, трудові спори тощо). Тут можна навіть стверджувати про захист репутації сторін конфлікту. По-третє, медіація дозволяє здійснити «розвантаження» судів, що цілком логічно.

– Чи вплинула судова реформа на якість правосуддя? Є відчуття, що перемогу в суді можна отримати виключно завдяки якісній правовій позиції, роботі адвоката?

– Як відомо, найнижчий рівень довіри серед усіх гілок влади отримала судова система. Сьогодні кожна реформа проводиться не для того, щоб покращити рівень доступу до правосуддя «пересічного громадянина», а щоб «перемотивувати» суддів та зробити їх залежними від тієї чи іншої гілки влади.

Верховний Суд завантажений великою кількістю справ. Як свідчать статистичні дані, наразі розглядаються майже всі справи без градації та обмежень, що були передбачені змінами до процесуального законодавства, які набрали чинності 15.12.2017 р. Сьогодні на розгляді ВС перебувають приблизно 60 тис. судових справ. Зменшуючи кількість суддів ВС, судова реформа продовжує термін розгляду спору в суді. Якщо раніше на одного суддю припадало 2 справи на день, то тепер ця кількість досягне 3-4 справ. При цьому під час прийняття відповідного закону не були розглянуті питання щодо обмеження випадків, коли сторони можуть звертатися до ВС, як це встановлено, наприклад, у США.

На жаль, сьогодні найбільша проблема суддів – неготовність і страх брати на себе відповідальність за прийняті рішення, що призводить до формального підходу до вирішення справ. Тому надалі будемо сподіватися, що залучення міжнародних експертів для формування незалежної судової системи в Україні принесе хороші результати, довіра громадян значно зросте, а корупція зовсім зникне з просторів судової діяльності країни. Звичайно, якісна робота адвоката впливає на результат вирішення спору, але під час розгляду справи в суді до уваги беруться й інші чинники, які стосуються предмета спору.

– Як Ви вважаєте, чого не вистачає сучасній адвокатурі?

– На мою думку, основною проблемою вітчизняної адвокатури є втручання держави у задекларований «незалежний та самостійний» інститут шляхом здійснення дій або бездіяльності. Держава відсторонилася від забезпечення гарантій адвокатської діяльності та по суті дає карт-бланш для здійснення тиску на захисників шляхом проведенням слідчих (у тому числі негласних) розшукових дій, ототожнення адвоката з клієнтом тощо.

Також до актуальних проблем сучасної адвокатури можна віднести відсутність єдності в адвокатському самоврядуванні, проблему реалізації так званої «адвокатської монополії», відшкодування витрат на надання професійної допомоги під час розгляду судових справ, невідповідність законодавства нормам міжнародного права тощо.

Окремою проблемою є тиск на адвокатів за допомогою зловживання правом на звернення з дисциплінарними скаргами на дії адвокатів. Найчастіше опоненти клієнтів адвоката звертаються з такими скаргами, коли вже не вдається знайти інших шляхів вирішення конфліктів.

– Як змінилися категорії клієнтських запитів, вирішення яких потребує судових процесів? Тобто з якими «проблемами» клієнтів доводиться частіше звертатися до суду, а з якими навпаки?

– Як свідчить статистика, основні проблеми, з якими звертаються українці за отриманням професійної правничої допомоги – це те, що невіддільно пов’язано з їхнім повсякденним життям: розірвання шлюбу, поділ майна подружжя, стягнення аліментів на утримання дітей, банківські спори, стягнення матеріальної шкоди, порушення прав споживачів, спори з приводу житлово-комунальних послуг, страхові спори, трудові спори тощо.

Водночас більшість клієнтів – це юридичні особи, які звертаються для вирішення спорів у сфері корпоративних відносин, стягнення заборгованості за господарськими договорами чи супроводження процедури банкрутства. Наразі збільшилася кількість корпоративних спорів, що обумовлено численними «рейдерськими захопленнями» нерухомості та готового бізнесу загалом. Такі протиправні дії найчастіше вчиняються за участю державних реєстраторів, приватних нотаріусів. Звісно, їхні дії та рішення можна оскаржити, але це вимагає багато часу. Таким чином, захист бізнесу – це сьогодні важливий напрямок роботи адвокатів. Зважаючи на високий рівень злочинності в Україні, не варто відкидати відсоток кримінальних справ.

Після активного запровадження процедури медіації в правову систему нашої країни клієнти маюсь можливість не звертатися до суду для вирішення спору, а врегулювати проблему, застосувавши медіацію.Власна практика і досвід свідчать, що найбільш медіабельними є цивільні й господарські спори: спори, пов’язані з виконанням договорів, корпоративні конфлікти, розірвання шлюбу, вирішення питань щодо дітей тощо. Ці прості питання можна вирішити без зайвих емоцій шляхом примирних процедур. Навіть на стадії судового провадження ми досягаємо позитивного результату.

– Чи змінюється сьогодні портрет клієнта? Як щодо портрета клієнта Вашої фірми?

– Портрет клієнта в юриспруденції – це сукупний образ таких критеріїв: статус особи, вік, посада, а якщо мова йде про бізнес – вид діяльності, розмір компанії, річний дохід та ін. Останнім часом кількість клієнтів, які потребують правової допомоги та можуть дозволити собі отримати повний юридичний супровід бізнесу, значно зменшилася. Це обумовлено дією різних чинників: зміна керівництва держави, складна політична ситуація, спад економіки тощо.

Наша юридична фірма була заснована в січні 2013 р. Протягом 7-ми років ми займаємося господарськими, цивільними, адміністративними справами, іноді бувають міжнародні арбітражі, оскарження третейських рішень. Також супроводжуємо багато справ про банкрутство. Загалом, наші послуги – це задоволення всіх потреб бізнесу. Більшість клієнтів – це юридичні особи, які звертаються з метою вирішення спорів у сфері корпоративних відносин, стягнення заборгованості за господарськими договорами чи супроводження процедури банкрутства.

Щодо клієнтів, то зі спливом часу їх кількість стрімко зростає. Проте наші перші справи та виграні суди ми згадуємо дуже часто. Це надає натхнення та бажання йти далі, досягати нових перемог, «виходити» на новий рівень. Цілі, до яких ми прагнемо – це подальше вдосконалення набутих знань, майстерності та досвіду на рівні, який відповідає сучасним реаліям, постійним змінам, що відбуваються в керівництві держави, в законодавстві тощо.

Сьогодні ми вдало та успішно знаходимо найоптимальніші варіанти вирішення складних ситуацій з мінімальними ризиками для клієнтів та застосуванням нестандартних підходів. Наше головне завдання – це позитивний результат для клієнтів, незважаючи на перешкоди, труднощі та нові виклики. Адвокати нашої фірми надають правову допомогу незалежно від статусу клієнта. Це завжди якісна робота з найбільш оптимальним варіантом вирішенням справи.

– Чи відмовляли Ви колись клієнту, в тому числі потенційному? Через що Ви можете сказати клієнту «НІ»?

– За час існування нашої фірми траплялися такі випадки, але їх кількість незначна. У разі наявності конфлікту інтересів (наприклад, якщо ми надаємо послуги опоненту потенційного клієнта) ми пропонуємо застосувати процедуру медіації. Наш досвід свідчить про те, що в більшості випадків результат буде позитивним для обох сторін. Якщо консенсусу не вдається досягти, то ми відмовляємо клієнту. Також ми не беремося за вирішення справ, якщо вони можуть виходити за межі правового кола, а надання юридичної допомоги може завдати значної шкоди правам та інтересам інших осіб або державі.

Варто зазначити, що чесність між адвокатом і клієнтом – це одна з найважливіших складових успіху та співпраці. Ми зіштовхувалися з ситуаціями, коли клієнти перекручували обставини справи та замовчували важливу інформацію. Відповідно, наслідки такої недобросовісної поведінки не змусили на себе довго чекати. В судових засіданнях дійсність ставала очевидною і надалі її вже неможливо «загладити», адже суддя робить свій висновок. У такому випаду клієнт може звинувачувати лише себе особисто. Отже, в таких випадках ми також можемо відмовитися надалі супроводжувати справу. Кожен адвокат цінує свій час і репутацію.

Однак, якщо в супроводі клієнта немає перешкод, навіть якщо результат здається далеким або сумнівним, ми зробимо все, щоб оптимально та креативно вирішити ситуацію.

– Які Ви маєте плани щодо розвитку судової практики? Чи плануєте розширювати спектр послуг?

– Головні вимоги, які сучасний бізнес висуває до юриста – це досвід, бажання працювати, креативність, відповідальність. Юрист повинен швидко навчитися аналізувати зміни в законодавстві, застосовувати норми чинного законодавства до конкретних ситуацій, вміти користуватися всіма реєстрами, аналізувати судову практику, відстежувати висновки Великої Палати Верховного Суду тощо. Як бачите, завдань багато, але лише в такому комплексі можна «вийти на результат».

Також важливо висвітлювати отриману практику в аналітичних статтях. По-перше, це свого роду відпочинок, по-друге, можливість усунути наявні недоліки в законодавстві шляхом подальшої участі у круглих столах, форумах, конференціях та інших заходах. Ринок стрімко розвивається, попит на професіоналів зростає, створюються платформи для розвитку юристів. Отже, можливостей для роботи юриста-професіонала, який бажає працювати, більше ніж достатньо.

– Які зміни Ви назвали б найбільш значущими для юридичного бізнесу загалом та для Вашої компанії зокрема?

– Важливу роль в нашій практиці відіграють справи, пов’язані із захистом бізнесу. Наразі тема так званого «рейдерства» є достатньо актуальною, що зумовлює необхідність систематичного супроводу і контролю господарської діяльності. Необхідно розуміти, що поняття «рейдерство» починається не з фізичного захоплення об’єкта, а з його юридичних підстав. Люди не мають точного розуміння поняття «рейдерство». Всі думають, що рейдерство починається з моменту, коли з’являються «тітушки» й охоронна фірма. Однак це не зовсім так. Насправді, рейдерство починається на етапі підготовки цих юридичних підстав (зокрема, зі зміни власника в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно). Далі відбувається ініціювання судових процесів та кримінальних проваджень. Як правило, для захоплення підприємств майже завжди застосовують корпоративні конфлікти. Наприклад, корпоративний конфлікт між власниками підприємств є ідеальним варіантом для рейдерів.

Щодо найрезонансніших справ – півтора року тому до мене звернулися відомі академіки наукового інституту з більше ніж 40-річним досвідом, для того щоб я супроводжував підписання звичайної, як тоді здавалося, угоди. В межах цієї угоди з’ясувалося, що рейдер насправді мав намір просто відібрати їхнє приміщення і заволодіти земельною ділянкою в центрі міста. Після того як я ознайомився зі справою, розпочалися судові спори. Група осіб, серед яких юристи, адвокати, колишні судді, приватні виконавці тощо, ініціювали судові спори та кримінальні провадження, щоб змусити цих людей погодитися на умови – майже безкоштовно віддати все майно. Завдяки оперативному втручанню і професійним діям адвокатів та юристів нашої фірми справа була завершена, обидві сторони залишилися задоволеними результатами вирішення проблеми.

Goretskij-Oleg-VasilevichДля отримання оптимального результату для всіх сторін необхідно було докласти чимало зусиль, адже існувало майже 20 справ, які розглядалися в судах різних інстанцій, а досудові розслідування тривали у 5 кримінальних провадженнях. Звичайно, про гонорари за адвокатські послуги тоді не йшлося, адже мені відомо, що інститут просто не має коштів. Я розумів, що якби ми залишили їх в тій ситуації, то в найкращому випадку вони все втратили б, а в найгіршому – ще й наштовхнулися на фізичну розправу. Наш опонент розумів, що я був перепоною для досягнення його мети. Звісно, він використовував погрози, щоб мене нейтралізувати. Тож рівень дискомфорту, ризику й тиску в роботі адвоката достатньо високий.

– Що Вас мотивує, а які чинники демотивують?

– За час роботи нашої фірми ми створили власний бренд, чим дуже пишаємося. Тому до команди висуваються високі критерії якості роботи. Однак найбільше досягнення – це колектив нашої юридичної фірми та наші вдячні клієнти. На початку 2013 р. ми починали працювати в невеликому складі (я і троє юристів), а сьогодні нас вже 15 осіб (адвокати, помічники адвокатів, юристи, офіс-менеджер, PR-менеджер, які віддані професії та захоплені своєю справою). Наполегливість, комунікабельність, ініціативність, любов до своєї професії, чесність, відповідальність та ерудиція – це ті здібності, без яких не можна уявити адвоката.

Сьогодні робочий процес досконало налагоджений. Адвокати нашої фірми надають професійну юридичну підтримку в режимі 24/7 в усіх напрямках юриспруденції. Команда нашої фірми постійно розвивається та вдосконалює отримані знання і навички. На підставі практики ми складаємо аналітичні статті для фахових видань, ділимося та отримуємо новий досвід на публічних заходах (форумах, конференціях), регулярно аналізуємо виконану роботу, працюємо над новими стратегіями.

До чинників, які можуть негативно вплинути на роботу адвоката, можна віднести нестабільну ситуацію з судочинством, постійні зміни в законодавстві, які іноді бувають непродуманими та суперечать процесуальній реальності, а також постійну зміну практики, яку формує Верховний Суд. Іноді трапляються випадки тиску на адвокатів з боку опонентів, що також неприємно. Однак сучасний ринок вимагає від юриста вміння швидко адаптуватися до змін та налаштовуватися на роботу за будь-яких умов. Саме до цього ми прагнемо з 2013 р. Вважаю, що нам це вдається цілком успішно.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати