23 березня 2020, 13:33

«Наше головне завдання — звільнити час юриста, щоб він зосередився на своїх основних обов'язках»

Опубліковано в №6 (712)

Володимир Іванов
Володимир Іванов Директор компанії ActiveLex

Успішним буде той, хто застосовує ІТ‑можливості опрацювання великих масивів інформації. Так вважає Володимир Іванов, директор компанії ActiveLex, яка розробляє сучасні онлайн-інструменти для юристів. У своєму інтерв'ю для «ЮГ» він розповів про особливі запити українських правників, про вплив ІТ на юридичну професію, а також про те, як знайти всю необхідну інформацію лише за одним запитом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


4 - Володимире, наразі Ви запускаєте нову версію онлайн-інструменту для юристів LEX. Як з'явилася ідея для створення такого продукту? Які проблеми юристів він має вирішити?

- Ідея запуску на українському ринку інформаційно‑аналітичного продукту для юристів LEX народилася у 2016 р. «Батьків» у цієї ідеї було кілька — провідні юристи, видавці спеціалізованої літератури для правників, розробники інноваційного програмного забезпечення.

У юристів у всьому світі (Україна не виняток) дуже подібні інформаційні потреби. Інформація має бути під рукою, представлена у зручному форматі, між різними категоріями документів та їх частинами повинні бути встановлені зв'язки.

Ми розуміли, що на вітчизняному ринку є певний незадоволений попит, аналізували, як працюють лідери українського ринку та якими інструментами користуються юристи в інших країнах. Саме в результаті проведеного аналізу ми вирішили не орієнтуватися на власну розробку, а виступити у партнерстві з одним зі світових лідерів у цій галузі — компанією Wolters Kluwer. Ми не приховуємо, що LEX — не наша «домашня» розробка, а адаптована для українського ринку сучасна платформа, успішно випробувана на європейському ринку екосистема фахової інформації.

- Українському інформаційному ринку компанія Wolters Kluwer не дуже знайома? Чому Ви обрали саме її для партнерства?

- Чому саме Wolters Kluwer? Це всесвітньо відома компанія з майже 200‑річною історією, яка успішно працює в більше ніж 180 країнах. Інформаційними продуктами Wolters Kluwer користуються 93% компаній зі списку Fortune 500, 100% юридичних та бухгалтерських фірм у США та 90% банків у світі. Ми дуже раді, що ця компанія довірила нам адаптацію свого ключового продукту для юристів на українському ринку.

Завдяки цій екосистемі LEX — не просто сховище юридичних документів. Ресурс побудований таким чином, щоб правник за найкоротший час міг знайти точно те, що потрібно, а також опрацювати та зберегти документи у найзручніший спосіб. Інструменти відстежування змін, порівняння версій документів, внутрішні гіперпосилання від нормативних актів до аналітичних публікацій, шаблонів та схем розв'язання юридичних проблем нададуть можливість швидко знайти рішення, а не лише потрібний документ.

Головною відмінністю платформи LEX від інших онлайн-ресурсів для юристів, як я вже говорив, є адаптація для українського ринку всесвітньо відомої платформи одного зі світових лідерів — корпорації Wolters Kluwer, яка постійно вдосконалює свій (наш) програмний продукт, випускаючи його нові й нові версії.

- Що було вдосконалено у порівнянні з попередньою версією?

- У свіжій версії інформаційно‑аналітичної платформи LEX, яка щойно набрала повної сили свого оновленого функціоналу, реалізовано найновіші можливості індексації для швидкого й безпомилкового пошуку правових актів, судових рішень, правової аналітики та юридичних інструментів. Тепер пошуковий апарат LEX 3.0 не лише «розрізняє» назви всіх законів України як цілісні елементи, але й скорочені варіанти та абревіатури назв кодексів. Він уможливлює індексування понад 25 тис. юридичних та інших термінів, найбільш вживаних у нормативних актах, договорах, процесуальних документах і судових рішеннях.

Окрім того, у версії LEX 3.0 з'явився новий розділ «Питання-відповіді», основу якого склав збірник «Невідкладна правнича допомога», який нещодавно вийшов друком у найавторитетнішому юридичному видавництві — «Юрінком Інтер». Тут зібрані короткі коментарі щодо найбільш поширених питань з трудових, сімейних і земельних відносин, щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спадкування, звернення до суду, виконання судових рішень тощо. Відтепер цей розділ постійно наповнюватиметься відповідями на питання, які ставить щоденна практика, в органічному поєднанні аналітичних інструментів LEX.

- Хто є Вашою основною цільовою аудиторією: студенти, молоді правники, науковці, адвокати, судді?

- Наш продукт створений для широкого кола користувачів, яким потрібна актуальна правова інформація. Сьогодні серед наших користувачів переважають малі й середні юридичні компанії, професійно незалежні юристи, а також представники юридичних департаментів компаній, що належать до середнього та великого бізнесу. Ми готуємо дуже цікаву пропозицію для вищих навчальних закладів юридичного спрямування. Ми хочемо, щоб майбутні юристи могли використовувати передові міжнародно визнані технології у процесі навчання.

- Скільки людей працює над реалізацією Вашого проекту? Наскільки все автоматизовано? Чи все ж таки іноді потрібна остаточна перевірка з боку людини?

- Ми все ще достатньо невелика компанія. Значна частина співробітників займається розробкою нових, інноваційних продуктів для українського ринку, які повинні вже найближчим часом розширити функціональність платформи LEX. Також у нас є власна потужна редакція, яка готує актуальні матеріали та вибудовує партнерські відносини з провідними юридичними видавництвами й авторськими колективами. Решта займається продажами та маркетингом.

Нашою величезною перевагою ми вважаємо те, що ядро системи створюється, розвивається і підтримується міжнародною командою розробників корпорації Wolters Kluwer. Ми спробували максимально автоматизувати процес роботи з інформацією, яку ми щоденно опрацьовуємо (законодавчі акти, судові рішення, юридична аналітика). Однак, безперечно, головним надбанням нашої системи є саме авторські коментарі експертів. Тут людський інтелект та досвід, розуміння юридичного контексту складно чимось замінити.

- Як Ви вважаєте, наскільки юридичні стартапи далекі від використання штучного інтелекту? Чи він вже використовується?

- Процес використання штучного інтелекту рухається дуже активно. У світі з'являється безліч цікавих стартапів, які просто «фонтанують» класними ідеями використання штучного інтелекту в галузі права. Наразі пілотується низка цікавих концепцій. На нашу думку, вже не за горами той час, коли штучний інтелект буде успішно впроваджений в судовий процес та роботу адвокатів.

В цьому контексті вельми цікавою є тенденція, що не лише стартапи експериментують зі штучним інтелектом. Корпорація Wolters Kluwer бачить себе вже не просто постачальником доступу до традиційних інформаційних баз даних. Вже найближчим часом вона може стати постачальником експертних платформ, які пропонують не тільки професійно упаковану інформацію, але й вирішення конкретних ситуацій для різних категорій користувачів, базуючись на використанні саме штучного інтелекту. Наша компанія планує залишатися «в тренді». Ми вивчаємо найкращий світовий досвід та обов'язково будемо застосовувати його в Україні.

4_1

- В якому напрямку плануєте розширення функціоналу Вашого продукту?

- Навіть спираючись на одну з найбільш «технологічно просунутих» у світі платформ, ми розуміємо, що немає межі досконалості. У процесі спілкування з нашими клієнтами ми зрозуміли, що існують доволі специфічні вимоги юристів та регіональні особливості. Наприклад, як виявилося, для українського юриста набагато важливішою є наявність повноцінної адаптованої для мобільного пристрою версії основного продукту, ніж для польського або німецького (там юристи вважають за краще працювати з подібними платформами з традиційного персонального комп'ютера). Ми намагаємося відчувати вимоги, бажання та «болі» клієнтів, а також пришвидшити процес вдосконалення інтерфейсу.

Ми дуже хочемо розширити цільову аудиторію продуктів LEX. Кілька місяців тому запустили версію продукту для українських компаній, які хотіли б почати експорт продуктів на ринок ЄС. Це був дуже хороший досвід. Ми продовжимо створювати «нішеві» продукти для нових категорій користувачів. У наших планах на майбутнє — запропонувати конкурентоздатні продукти для бухгалтерів, нотаріусів та інших категорій користувачів.

- Як розвиток технологій впливає на розвиток юридичної професії?

- Розвиток технологій полегшує життя представникам різних професій, оскільки спрощує, пришвидшує та впорядковує комунікацію. Юристам стало незрівнянно легше вільно отримувати необхідну нормативну інформацію, тексти судових рішень та коментарі, оскільки в мережі безліч матеріалів.

Однак така надмірність ускладнює вибір необхідного. Адже щоб знайти потрібний документ, часом доводиться провести години в пошуках, а потім перевіряти актуальність знайденого. Часом такі пошуки пов'язані з «продиранням» крізь рекламні хащі, спливаючі вікна, які перекривають потрібний текст, з оминанням хитромудрих переадресацій на оманливі сторінки й застарілі ресурси.

Оскільки масив інформації в мережі невпинно розростається, пошук забиратиме дедалі більше часу. Тому юристам неминуче доводиться користуватися певними алгоритмами й готовими ІТ‑інструментами, які виконують частину цієї роботи. Приміром, вже доволі інтенсивно розвиваються програми складання договорів, якими автоматизується добір умов у готові шаблони, програми аналізу судових рішень, застосунки сповіщень про судові засідання та появу в ЄДРСР нових документів у справах.

Частина таких ресурсів після остаточного запуску ЄСІТС відімре, частина — залишиться, а також з'являться нові ресурси. Головне — оперативний та зручний доступ до інформації, можливість бачити в одному місці якомога більше пов'язаних між собою документів і матеріалів. Ці аспекти стають все більш значущими конкурентними перевагами подібних ресурсів в очах сучасного юриста.

Новочасні інформаційні системи дозволяють юристу зосередитися на його основній роботі. Зручний, інтуїтивний інтерфейс має економити час юриста. Він вже не має потреби відточувати свої знання в галузі пошукових технологій. В цьому полягає одне з наших головних завдань — звільнити час юриста для того, щоб він зосередився на своїх основних обов'язках — захист прав та інтересів клієнта. Згідно з сучасною правовою доктриною, юрист, адвокат — це агент справедливості. Сучасні ІТ‑інструменти покликані допомогти юристу зосередитися саме на цій ролі та вивільнити для її втілення якнайбільше часу.

- Раніше у виграші був той, хто міг швидше отримати інформацію. Зараз, коли інформація стає все доступнішою, які навички потрібні юристам, щоб бути успішними?

- Це як відкинути палицю-копачку і пересісти на комбайн. Успішним буде той, хто застосовує ІТ‑можливості опрацювання великих масивів інформації. Вважаю, що невдовзі нове покоління представників юридичної професії кепкуватиме з колег, які шукають необхідну інформацію, відкриваючи один за одним рядки у видачі Google.

Звісно, раніше вигравав той, хто мав швидший і більш якісний доступ до нормативних документів, а ще раніше — той, хто взагалі мав до них доступ. Однак питання з доступністю назавжди відійшло в минуле. Сьогодні більш впевнено почувається той, хто за одним запитом отримує і нормативний документ, і пов'язані з ним судові рішення, і публікації фахової преси, де він згадується, і пов'язані шаблони процесуальних чи інших документів, і схематично представлені шляхи вирішення юридичних проблем, і решту матеріалів.

Ми орієнтуємося на розбудову інтелектуальної, аналітичної складової нашої інформаційно‑правової системи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати