23 жовтня 2017, 11:08

«Наша формула успіху – робити свою справу з позиції любові»

Опубліковано в №43-44 (593-594)

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «AVER LEX» керуюча партнерка
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

5 років для юридичної фірми – це багато чи мало? Це більше ніж достатньо, для того щоб стати успішною та визнаною компанією. Особливо, коли усвідомлюєш, що за 5 років роботи досягнув усього, що планував отримати протягом 10-ти років. Такий приклад демонструє компанія AVER LEX. Керуючий партнер Ольга Просянюк та партнер Віталій Сердюк поділилися з «Юридичною Газетою» своєю історією в честь першого ювілею компанії. Про створення фірми, основні досягнення, проблемні та смішні моменти в роботі, а також про плани на майбутнє читайте в нашому інтерв’ю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


6564

- Ольго, Віталію, насамперед, вітаємо Вашу компанію з 5-річним ювілеєм! Розкажіть, як все починалося? Чи пам’ятаєте Ви той день, коли було оголошено про створення компанії AVER LEX?

Ольга ПРОСЯНЮК: Щиро дякуємо за привітання! Згадуючи період, коли ми з Віталієм почали співпрацювати, можу впевнено сказати – ми одразу відчули, що знаходимося на одній хвилі. Тоді ми вже були партнерами в іншому адвокатському об’єднанні, Віталій очолював кримінальну, а я – судову практику. Ми розуміли, що основна роль успішного симбіозу – спільне стратегічне бачення розвитку бізнесу всіма партнерами. На той момент склалася ситуація, коли наше бачення відрізнялося від бачення інших партнерів. Були внутрішні сили та ресурси, тому саме це підштовхнуло нас до змін.

Яскраво пам’ятаю дні, коли ми визначалися з назвою компанії та обирали перший логотип. До речі, в цьому процесі брала участь вся наша тодішня команда. Назва була створена в результаті гарячої дискусії. Пам’ятаю процес обрання офісу, коли тримала в руках перший буклет і номер з першим інтерв’ю, момент запуску сайту. Це все деталі, але з кожною їх появою все сильніше вірилося у здійснення цієї мрії!

- Хто були Вашими першими клієнтами?

Віталій СЕРДЮК: Після створення AVER LEX більшість клієнтів прийняли рішення надалі співпрацювати з нами. Крім того, в кінці 2012 р. кримінальна практика не була популярною, а послуги в цій сфері найчастіше надавали адвокати-індивідуали. Тиск на деякі сфери бізнесу з боку держави та правоохоронних органів вже тоді суттєво відчувався. Ми забезпечували комплексний захист у подібних справах, тому до нас почали звертатися представники великого й середнього бізнесу.

Левову частку тодішніх клієнтських проектів ми отримували від колег з юридичного ринку. Ми одразу позиціонували себе як юридичний бутик у кримінально-правовій сфері. Наша команда кримінальних адвокатів була сформована з висококваліфікованих спеціалістів, які володіють навичками та досвідом захисту інтересів у надскладних кримінальних справах. Тому колеги довіряли й довіряють нам проблеми своїх клієнтів у кримінально-правовій сфері.

- Які ключові моменти вплинули на розвиток Вашої компанії?

Просянюк О.П.: Озираючись на перші 5 років, я з великим натхненням розумію, що етапи, які планувалося досягти за 10 років, ми вже переросли. Ми завжди дотримувалися курсу «Перші серед найкращих» та «Краще бути незамінними експертами в одній, ніж просто спеціалістами одночасно в декількох сферах». Зараз я бачу плоди цих принципів. Тому обрання вузької спеціалізації було дуже правильним рішенням. Це перший момент.

Другий – це створення всіх належних і достатніх умов для надання системного комплексного захисту нашим клієнтам. У нас в кримінальну практику входить понад 20 адвокатів на чолі з кількома партнерами. Це означає, що алгоритми захисту є максимально продуманими та реально приділено увагу кожній деталі справи. У разі потреби ми можемо захищати інтереси клієнта паралельно в кількох одночасних слідчих діях, кримінальних провадженнях, незалежно від того, відбувається це в одному чи в різних місцях.

Третій – це розуміння відсутності внутрішнього страху участі в резонансних публічних справах. Враховуючи всі складнощі таких процесів, можу сказати, що не кожен адвокат готовий до них. Не останню роль тут відіграє професійна зрілість адвоката. Звичайно, ми розуміємо всі ризики ведення таких справ. Можна про них говорити, можна їх боятися або закривати на них очі, а можна спільно знайти спосіб їх вирішення і не зациклюватися на цьому. Ми обрали останній варіант і не помилилися!

- Які події змінювали ваш світогляд як професіоналів?

Сердюк В.С.: Можу з упевненістю сказати, що більшість цих подій пов’язані саме з резонансними справами. Адвокатська спільнота завжди дуже гостро висловлювалася щодо ототожнення адвоката з клієнтом, а також про заборону цього Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Останніми роками значно поширилися переслідування адвокатів у зв’язку зі здійсненням ними професійної діяльності, ініціювання проти адвокатів кримінальних проваджень та фізичні напади. Ці події лише посилювали бажання адвокатів об’єднуватися та захищати свої інтереси. Я завжди знав, що сила полягає в єдності, а тепер впевненості в цьому ще більше.

Крім того, вперше у своїй професійній діяльності ми опинилися в ситуації, коли під конкретну справу вносилися необхідні опонентам законодавчі зміни. Це відбувається незважаючи на оцінки експертів, в тому числі міжнародних, які одразу прогнозували можливі негативні наслідки таких змін (наприклад, щодо спецконфіскації, спеціального «заочного» судового розгляду). Свого часу я очолював Робочу групу з питань реформування кримінального процесуального законодавства Асоціації правників України, тому розумію процедуру професійного та необхідного ініціювання змін, а не під публічні кейси для демонстрації псевдо-результатів.

Сьогодні ми діємо в межах однієї з головних наших місій – змусити державу та правоохоронні органи працювати правовими методами. Ми не плануємо зупинятися!

- Ваша компанія позиціонує себе на ринку як вузькоспеціалізоване адвокатське об’єднання в кримінальних справах та корпоративному захисті бізнесу. Чому обрали саме цю сферу? Наскільки затребуваною є ця практика в Україні?

О.П.: Сьогодні кримінальна практика є дуже популярною, мультисервісні компанії відкривають її або посилюють. В компаніях «Big 4» також розшили юридичні департаменти спеціалістами з кримінального права. Проте 5 років тому ця практика була зовсім не в пріоритеті. Чому ми обрали саме її? По-перше, на той час у нас вже був власний досвід захисту в кримінальних справах і професійна команда адвокатів. По-друге, на юридичному ринку була відсутня конкуренція в цій сфері. По-третє, ми інтуїтивно відчували, що популярність практики зростатиме, а послуги в цій сфері будуть затребуваними досить тривалий період. Так і сталося!

Сьогодні кримінальна практика не просто сформувалася як самостійний напрямок юридичних послуг. Вже зараз у цій сфері можна виділити окремі підспеціалізаціі з конкретними вузькоспрямованими гравцями ринку та командами: політично мотивовані справи (корупційні справи, захист честі й гідності, привласнення бюджетних коштів, створення і керівництво злочинною організацією, привласнення майна шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах тощо), а також захист бізнесу (антирейдерський захист бізнесу, фінансування тероризму, тиск на бізнес через звинувачення в результаті податкової перевірки, звинувачення в економічних злочинах, шахрайство і корпоративне шахрайство, незаконне проведення обшуків, допитів та інших слідчих дій).

До речі, ми щиро вдячні представникам міжнародного дослідження Chambers, які звернули увагу на наші коментарі щодо змін на ринку послуг та виділили в огляді українського ринку практику кримінального права з судової.

- Як розподіляються Ваші обов’язки з управління компанією? Скільки часу забирає клієнтська робота, а скільки – партнерська?

В.С.: Специфіка кримінальної практики полягає в тому, що клієнти особливо зацікавлені в участі партнерів у їхніх проектах як представників, оскільки довіряють нам одне з найцінніших – власну свободу та безпеку бізнесу. Тому кількість годин, витрачених на клієнтські проекти, займає близько 70%, на відміну від ситуації в інших практиках.

У нас розподіленні функції між партнерами як щодо розвитку нашої практики та участі у проектах, так і щодо розвитку та управління компанією загалом. Партнерська робота в нашій компанії – це єдиний організм, а діяльність кожного з партнерів є взаємодоповнюючою.

- Незважаючи на всю серйозність практики та послуг, що Ви надаєте, чи пригадаєте певні кумедні або курйозні ситуації?

О.П.: Враховуючи всю складність клієнтських проектів, без гумору в нашій роботі – ніяк! Це обов’язковий елемент кожної наради. Часто він присутній і під час участі у слідчих діях чи судових засіданнях.

Пам’ятаю, як колеги розповідали ситуацію, коли слідча група у справі цікавилася, хто є захисниками в ній. Коли почули прізвище Сердюк, то були м’яко кажучи не дуже цим задоволені, оскільки вже знають, що легко і безперешкодно виконати вказівки керівництва їм не вдасться.

Також для нас звичними є ситуації, коли готуємо і передаємо бутерброди, замовляємо їжу членам нашої команди, які знаходяться на довготривалому обшуку. Вже давно ми вивели формулу успішних переговорів. Якщо обговорення загострюється або зовсім не йде, тоді терміново потрібні … делікатеси у вигляді чорного хліба та смачнючого сала. У нас цей секрет працює на 100%.

- На що Ви ніколи не шкодуєте часу?

О.П.: На сім’ю і спільний відпочинок. Взагалі, я практикую метод «ромашки». Малюю квітку, в якої кілька пелюсток: «дружина», «мама», «керуючий партнер», «дочка/невістка», «особистість». Далі планую свій розклад на тиждень, щоб кожна пелюстка була наповнена максимум двома завданнями. Також завжди потрібно пам'ятати про те, що приносить маленькі радості. Для мене це спорт. Я займаюся тенісом і кроссфітом.

В.С.: Погоджуюсь, я також ніколи не шкодую часу для своєї сім’ї та спільного відпочинку. Коли працюєш над резонансними проектами, завжди потрібно тримати себе в тонусі та поповнювати енергію, відновлювати себе як фізично, так і психологічно. Для мене найкращим способом відновлення є яхтинг. Безмежна лінія горизонту і стрімкість руху на водній поверхні – це те, що завжди надає мені сил.

- Команда компанії AVER LEX називає себе AVER-сім’єю. Що допомагає підтримувати командний дух? Як підходите до питання підбору кадрів?

О.П.: Від початку і до сьогодні ми в команді застосовуємо термін «свої люди», тобто партнери та співробітники, які знаходяться на одній хвилі. Доволі часто я на інтуїтивному рівні відчуваю, чи це «наша людина». Клієнтські проекти в кримінальній сфері займають дуже багато часу. Нерідко судові засідання та слідчі дії закінчуються близько опівночі. Відповідно, підготовка до них також досить тривала. Розуміючи це, ми створюємо в офісі максимально комфортні умови та називаємо його AVER-домом, а команду – AVER-сім’єю.

Беручи до уваги високу резонансність кейсів, адвокат має бути фанатом нашої спеціалізації, «зубастим», схильним до саморозвитку, азартним до амбітних та проривних задач, готовим брати відповідальність за принципом «win-win» та володіти «бійцівськими» рисами характеру.

- Чи плануєте відкривати нові практики або нові напрямки в роботі?

В.С.: Наразі не плануємо. Кримінальна практика досить самодостатня. Я впевнений, нас чекає ще багато цікавих проектів!

- Якою є формула успіху AVER LEX?

О.П.: Ми сім’єю дуже полюбляємо передивлятися мультфільм «Кунгу-фу Панда». Один з моїх найулюбленіших моментів, коли Панда намагається дізнатися секретний інгредієнт чарівного супу, а насправді він ілюзія, його не існує. Все дуже просто – ми робимо свою справу з позиції любові. Ось і вся формула!

- Якою бачите компанію AVER LEX, що святкує 10-річний ювілей?

О.П.: Я очікую змін, однак впевнена у тому, що ми залишимося лідерами у сфері кримінально-правового захисту!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати