10 березня 2021, 10:59

«Ми завжди будемо там, де наш клієнт»

Опубліковано в №5 (735)

Юрій Хапко
Юрій Хапко «TOTUM LF» керуючий партнер

Цього року ТОТUM LF святкує перший ювілей — 10 років. Але це ще не всі значущі події в компанії. Нещодавно керуючий партнер фірми Богдан Яськів повідомив про ротацію в керівництві, передавши кермо управління старшому партнеру Юрію Хапку. Чому так сталося? Чи надовго такі зміни? Якими професійними подіями були наповнені 10 років практики? Чи надихає команду щорічна атестація, започаткована у TOTUM LF? Про все це читайте у нашому інтерв'ю


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юрій Хапко

— Юрію, розкажіть, як починалася Ваша кар'єра.

— Починав я свою юридичну кар'єру з кінця ІІ курсу в юридичній клініці при університеті, в якому навчався, протягом року надавав безкоштовні юридичні консультації. Це було цікавим початком, так би мовити, прикладною історією. Я мав змогу на практиці вивчати різні галузі права: сімейне, цивільне, господарське та навіть кримінальне. Так склалося, що керівник юридичної клініки проживав у будинку, де було створене ОСББ. Мене туди запросили на вакантну посаду юриста. 2 роки поспіль я поєднував навчання з роботою, а згодом зайняв посаду директора-управителя того ж ОСББ.

Зі старшим партнером ТОТUM LF Богданом Яськівом я був знайомий ще зі студентських років, ми мали пару спільних клієнтів, тому вирішили практикувати самостійно. Спочатку це була судова практика щодо земельних спорів, а далі підтягувалися всі питання, пов'язані з активами у тих самих спорах. Ми усвідомлювали, який обсяг справ беремо.

— Нещодавно Ваш партнер Богдан Яськів повідомив про ротацію в керівництві TOTUM LF, передавши кермо фірми Вам. Чому так сталося? Звідки перейнята така модель управління? Чи надовго такі зміни?

— Це звичайний західний досвід управління. Ми навіть не думали, що ця подія викличе великий інтерес, адже відповідаю на це питання мінімум два рази на тиждень (посміхається — прим. ред.). По великому рахунку, ми і доти займалися оперативним управлінням разом. Але вирішили дещо змінити підходи у швидкості управління, прийнятті рішень. Зараз все змінюється настільки швидко і часто, що необхідно завжди бути у режимі онлайн. Пройшов уже приблизно місяць від дня ротації в керівництві, але сказати, що щось кардинально змінилося, не можу, адже займався цим і раніше. Загалом мені подобається те, чим я займаюся. Є, звичайно, деякі нюанси, але ми все вирішуємо. Про такі зміни домовилися поки орієнтовно на рік.

— Що можете розказати про досвід на посаді старшого партнера протягом 10 років у фірмі?

— На позиції старшого партнера TOTUM LF я відповідав за маркетинг, продажі, HR та був керівником практики будівництва та капітальних інвестицій. Було багато трансформацій, і по кожному з цих напрямів можна говорити годинами (посміхається — прим. ред.). У деяких проєктах я навіть читаю лекції, як розвивалася практика, формувався пакет послуг тощо.

Що стосується практики, так історично склалося, що ми завжди поряд зі своїм клієнтом. Якісь невід'ємні поліпшення чи трансформації з землею приводять до того, що на ній має бути щось розміщене, вона має використовуватися. У певний момент ми зрозуміли, що існуюча кількість кейсів у очолюваній мною практиці дає нам змогу сміливо і відкрито говорити про серйозні та складні справи, які стали успішними для наших клієнтів. Вважаю, що у нас досить гарні результати в цьому напрямі.

Були часи, коли у нас налічувалося до 7 практик, включаючи інтелектуальну власність, захист бізнесу, окремо податки, окремо корпоративна практика, але ми прийняли рішення, що залишаємо лише ті, які є самодостатніми. Наразі їх 4: будівництво & капітальні інвестиції, земельне & аграрне право, корпоративне та податкове право і врегулювання спорів. Не виключаю, що у разі появи у наших клієнтів кейсів з екологічних питань чи, наприклад, питань з медичного права, інтелектуальної власності ми їх розвиватимемо. Ми завжди будемо там, де наш клієнт. У нас немає такого клієнта, який потребував би послуг лише в одній практиці, це завжди мінімум 2–4 практики по декілька разів.

Що стосується маркетингу, він мені близький, адже в ньому я детально розібрався. Я задоволений відділом маркетингу ТОТUM LF. Можливо, це прозвучить надто голосно, але на юридичному ринку небагато маркетингових відділів, які б так системно працювали. Ми намагаємося все максимально оцифрувати, рахувати і регулярно аналізувати. Активність, рекламні кампанії, піар, заходи офлайн, нові види контенту — все це ми намагаємося втілювати, тому я задоволений своєю командою.

— Що наразі входить у зону Вашої відповідальності в компанії? Поділіться секретами ефективного управління.

— У зоні моєї відповідальності багато питань, починаючи від фінансів, продажів, маркетингу, HR, координації практик, консультацій VIP та моїх постійних клієнтів і закінчуючи господарською діяльністю фірми. Секрети ефективного управління дуже прості: любити те, чим займаєшся, і довіряти тим, хто поряд. І звичайно, максимально все оцифровувати. Це швидкість і коректність прийняття рішень, об'єктивність.

— Ваша нова посада означає, що Ви приділятимете менше часу клієнтам?

— На посаді керуючого партнера я не зможу супроводжувати таку кількість нових клієнтів, як раніше, але поточних (старих) я в жодному разі не залишу. Менеджмент — це добре, але юриспруденція — це як спорт: треба постійно тримати себе в тонусі. Це питання навіть не обговорюється (посміхається — прим ред.).

— Що таке, на Вашу думку, конкурентоспроможність, і як завоювати першість у цій грі?

— У першу чергу, слід любити те, чим займаєшся. У разі прийняття важливих рішень слід бути готовим за будь-яких обставин подивитися клієнтові чи опонентові в очі. Також це цифровізація всіх процесів, швидкість прийняття рішень. Необхідно ставити себе на місце клієнта і пропонувати готові рішення. Клієнту цікава не наша внутрішня кухня, а результат у його справі.

— Чи плануєте використовувати якісь нові інструменти для підвищення рівня клієнтського сервісу?

— У нас на етапі вдосконалення ERP — система планування ресурсів компанії, яка оцифровує майже всі процеси роботи фірми від маркетингу, лідів, продажів до відпусток, премій, атестацій та проджект-менеджменту. А на «зовнішній кухні» впроваджуємо аккаунт-менеджерів по клієнтах, щоб останні розуміли, хто в TOTUM LF та особа, до якої клієнт може звернутися з будь-якого питання.

— Який/які клієнт/и найдовше з ТОТUМ LF? Які у вас взаємовідносини? Чи доводилося відмовляти у наданні послуг?

— Серед наших постійних та найдавніших клієнтів — ПБГ «Ковальська». Також є декілька десятків клієнтів, з якими ми працюємо з самого заснування фірми, незважаючи на їхні підйоми та спади, намагаємося не розлучатися.

За 10 років роботи ми серйозно трансформувалися. Все змінилося: і клієнти, і юридичний ринок, і навіть ставки гонорарів. Та є певні межі, які ми намагаємося не переступати: некоректна поведінка, «нечисті» об'єкти. Всьому є межа. Наприклад, була велика кількість клієнтів, які бажали займатися тимчасовими спорудами, але ми цим не займаємося принципово, розуміємо, що це не наша історія. Часто за юридичною допомогою до нас приходять різні забудовники, ми пропонуємо провести аудит і попереджаємо, що клієнт має дати згоду на публікацію його результатів. На цьому етапі все стає на свої місця. Також були випадки, коли ми відмовляли не зовсім добросовісним клієнтам у питаннях, де були наявні зловживання щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

— Як вдається залучати нових клієнтів?

— Ще років 4 тому у нас не було навіть сайту, тому для залучення клієнтів працювало «сарафанне радіо». Наразі цим вдало займається відділ маркетингу. До того ж, у цьому питанні допомагають піар-активності: виступи експертів на конференціях, публікації в ЗМІ, реклама в соціальних мережах. Ринок нерухомості Києва дуже вузький, і пропозиція унікального рішення дуже допомагає залучати нових клієнтів. Насправді інструментів для цього багато, треба лише мати бажання їх застосовувати.

— Чи плануєте збільшувати кількість практик у фірмі?

— Повідомити зараз, що ми через тиждень чи місяць відкриємо нову практику, не можу, як і сказати, що це питання у нас законсервоване. Ми завжди аналізуємо ситуацію. Слід розуміти, що юриспруденція — це бізнес-сервіс, і якщо буде потреба, ми маємо відразу реагувати. Хто швидше зреагує, той виграє. І в цьому нам дуже допомагає те, що наша фірма завжди заохочує та розвиває перспективні кадри, які є, перш за все, дуже компетентними спеціалістами.

Розповім на прикладі, як у TOTUM LF з'явився відділ продажів. На ринку був запит на послугу з оптимізації плати за землю. Я зібрав ключових юристів цієї практики і інтуїтивно запропонував певну систему мотивації. Розвиваючи цей напрям, через рік ми зрозуміли, що навички продавати можна розвити швидше, ніж юридичну експертизу. Клієнт завжди відчуває рівень професіоналізму юриста.

— Як правильно налаштувати бізнес-процеси, фінанси, маркетинг, персонал, проєкти, щоб не програти?

— Насправді це дуже складний механізм. Необхідно пройнятися цим, можливо, зробити пару помилок, і це найкращий шлях набуття досвіду. Перш за все, необхідно фіксувати всі процеси, аналізувати та приймати навіть неприємні рішення. І бути чесним з собою та з клієнтом, і діяти.

— Ви погоджуєтеся з думкою, що для кращих результатів роботи команду слід постійно загартовувати та заохочувати?

— Звичайно. Це і намагаємося робити в нашій команді постійно.

— Як вдалося загартувати команду на дистанційній роботі під час локдауну?

— Перші 2 місяці було досить важко, але ми прийняли для себе рішення, що не будемо сидіти, склавши руки. У нас була мега-активність у плані маркетингу та піару, ми досить часто публікувалися у ЗМІ та намагалися витиснути максимум за цей період. До локдауну ми аналізували наші фінанси раз на місяць чи квартал, а на карантині доводилося робити це кожного тижня. Звичайно, потрібно тримати руку на пульсі, адже активність роботи у нас є, але ми ще не відновилися до тих показників, які мали рік тому. Як на мене, соціального дистанціювання не має бути — лише фізичне. В період карантину було важче, ми працювали в режимі 24/7. Це як міні-марафон.

— Нам відомо про атестацію команди TOTUM LF. Чия це була ідея?

— Важко сказати, чия саме це була ідея. Точніше, це відбулося на стику внутрішніх бачень команди — когось підвищили, комусь надали цікавіші кейси для роботи. З 1 січня цього року у нас діє вже третя редакція системи атестації та мотивації персоналу. З кожним роком вона все більше деталізується та стає більш об'єктивною. 15 наших юристів отримали підвищення і нові посади, у т.ч. у нашій команді з'явився третій партнер. Це неабиякий показник! Це ще раз довело той факт, що компанія акумулювала у собі сильних експертів, які постійно працюють над собою і підкорюють нові професійні вершини.

Атестація — це про об'єктивність оцінки вкладу кожного працівника у розвиток фірми, клієнтів та проєктів. Обов'язково проводимо її раз на рік, але можуть бути ще й проміжкові атестації раз на півроку. Перша атестація не дуже була сприйнята колегами, але далі вони зрозуміли, що це алгоритм їх кар'єрного росту. Всі нові показники, критерії, формули, як що зараховується та виплачується, всі ці KPI — наша спільна історія і копітка робота. Я б назвав це внутрішнім спільним договором команди. Показники, які фіксуються в системі, у кінці року вивантажуємо, проводимо опитування керівників, підлеглих та сукупно формуємо рейтинги.

— Що надихає Вас у роботі?

— Адреналін, коли всі кажуть, що не виходить вирішити те чи інше питання, а ми разом з командою провели брейн-шторм, одна з неймовірних ідей вдало реалізувалася, і в результаті ми змогли допомогти клієнтові. Чи, наприклад, коли реалізується певний знаковий проєкт для міста, адже ми пов'язані зі сферою будівництва, і для нас важливо, що залишиться для наступних поколінь. Тому, коли з'являються такі проєкти, ми готові їх підтримувати. Це те, що надихає.

— Цього року TOTUM LF виповнюється 10 років. Плануєте святкування?

— Ще рік тому я б розповів сценарій святкування ювілею. Наразі, якщо дозволять обставини (карантин), ми, звичайно, будемо святкувати, адже 10 років — це певний етап життєвого циклу фірми.

 

Бліц

— Без чого Ваш успіх був би неможливий?

— Без спортивного голоду, жаги, бажання розвиватися.

— Ваші улюблені фільми, серіали на юридичну тематику.

— «Форс-мажори», «Адвокат диявола».

— Ваше життєве кредо.

— У будь-якій ситуації залишатися людиною.

— Клієнт Вашої мрії — це…

— Задоволений клієнт.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати