14 лютого 2022, 20:45

Ми прагнемо перевершувати очікування клієнтів, але без порожніх обіцянок та з реальним результатом

Вадим Іванов
Вадим Іванов керуючий партнер SLA Attorneys
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Іванов В. — Вадиме, наскільки щасливим, за 10-бальною шкалою, для вашої фірми був рік, що минає? Чому саме так?

— 7 балів. Пандемія внесла свої корективи: довелося перебудувати деякі процеси, оптимізувати роботу в команді в умовах обмежень. Проте відтоку клієнтів не було. Навпаки, у 2021 р. з’явилися нові. Ми супроводжували досить цікаві проєкти з різних сфер, які постійно тримали команду в тонусі. Загалом рік був напружений та динамічний, але саме нові виклики мотивують розвиватися та ставати кращими.

— Які зміни відбулись в компанії з запровадженням пандемічних обмежень? Ви віддались у руки долі чи «заменеджили» ситуацію?

— Звичайно, карантинні обмеження суттєво вплинули на бізнес-процеси. Проте вважаю, що будь-які виклики надають можливості для росту та масштабування. Роль керівника/CEO у такій ситуації — не розгубитися, прийняти хвилю нової реальності та намагатися осідлати її. У відносинах з клієнтами, колегами по роботі та партнерами ми навчилися працювати у так званій новій реальності, у т.ч. оперативно вирішувати поставлені завдання без зайвих витрат часу та коштів клієнта. Врешті, змін довелося впроваджувати багато, проте це було ключовою необхідністю, щоб залишитися на плаву та продовжити стабільно розвиватися.

— Ви так само працюєте у межах мережі CEE Attorneys? Які цікаві справи вдалося спільно реалізувати?

— Наразі ми співпрацюємо з CEE Attorneys у якості асоційованого партнера. У 2021 р. в основному спільно займалися корпоративними питаннями, наші юристи тривалий час були залучені до підготовки передінвестиційних юридичних аудитів для низки європейських компаній, які представлені або планують у найближчому майбутньому працювати на ринку України. Робота була зосереджена у таких індустріях, як енергетика, логістика, агропромисловий та фінансовий сектори, охорона здоров’я та ІТ. Маю надію, що інвестиційний клімат та можливості захисту іноземних інвесторів все ж покращаться та в найближчому майбутньому ми зможемо запросити до України нових гравців великого бізнесу.

— Чи змінилися стосунки з клієнтами? За якими принципами будуєте клієнтську політику? Якому клієнту (або на який запит) точно відмовите?

— Клієнти, обираючи юридичну компанію для захисту своїх інтересів, передусім керуються ефективністю компанії, професіоналізмом, адекватною вартістю супроводу та конфіденційністю. Окрім вказаних вище критеріїв вибору юридичного радника, під час взаємодії з клієнтами ми, передусім, відверті, чесні та прозорі, забезпечуємо найширший перелік послуг.

У планах фірми — активний розвиток супутніх практик поряд з уже традиційними для нас, що забезпечить максимально тісну роботу з клієнтами та мінімізацію передачі таких справ на подальший аутсорсинг на ринку. За роки існування ми на практиці довели, що прагнемо перевершувати очікування клієнтів, не даючи порожніх обіцянок та демонструючи реальний результат. Саме це є нашою конкурентною перевагою. Як писав свого часу Ф. Достоєвський, «адвокат — найнята совість». Ми з партнерами не будемо представляти інтереси клієнтів, цінності яких далекі від наших. Передусім, це розбіжності в етичних поглядах. Зрозуміло, що можна заробити багато, проте для нас критично важлива репутація.

— Які практики розвиваєте? Як було з попитом на них в останній рік?

— У 2021 р. збереглися тенденції розвитку юридичного ринку попередніх років. За останній рік ми відчули суттєве завантаження традиційних для нас практик: корпоративної, судової, кримінальної, а також практики нерухомості. Досить активно також працювали у консультаційних питаннях з податкового та трудового права. Розвиток практики White Сollar Сrime, що пов'язана з неминучим тиском правоохоронних та фіскальних органів на український бізнес, щороку дає стабільний прибуток. Основним попитом користувались справи з великими юридичними ризиками, а також нестандартні справи з декількома паралельними судовими та кримінальними процесами.

— Ви відзначені у практиці вирішення спорів. Якими були тенденції розвитку судової практики в нашій країні? Чи зросла довіра до судової влади?

— Для мене представництво в судах залишається найбільш цікавою та динамічною практикою. У кожній судовій справі потрібно продумувати стратегію на кілька кроків уперед. При цьому важливо вміти передбачити зустрічні дії опонентів та відповідним чином будувати свою тактику. Вказане й надає судовому процесу цікавості. Останні зміни процесуального законодавства я оцінюю доволі позитивно, адже судовий процес став більш змагальним та пропорційним. Для прикладу, наразі наші клієнти за наслідками судового розгляду майже не втрачають кошти, оплачені юридичному раднику, адже в переважній більшості процесів нам вдається відстояти витрати на правову допомогу і стягнути їх з опонентів. Це також дозволяє уникнути зловживань недобросовісних учасників процесу з подачею безпідставних та технічних позовних заяв, адже за наслідками їх розгляду витрати на правову допомогу покладаються саме на таких заявників.

Разом з тим, іноді вражений непередбачуваністю судових рішень, коли одне й те саме за суттю питання при різному складі учасників розглядається в одній інстанції, а в результаті — протилежні рішення. Говорити про прогнозованість правозастосування в Україні, на жаль, не доводиться, навіть зважаючи на неоднорідність практики Верховного Суду. Наші іноземні клієнти-інвестори часто недооцінюють фактор судової системи, і їм доводиться це детально пояснювати. Особливо тим, хто вперше виходить на український ринок. Отже, ще є до чого прагнути.

— Чи мали досвід судових засідань в режимі відеоконференції?

— Можливість участі в судових засіданнях у режимі відеоконференції є безперечним кроком уперед, технічною модернізацією судового процесу. Зважаючи на пандемію, а також на те, що за останні 2 роки ми суттєво збільшили географію представництва, у переважній більшості випадків використання відеоконференцій дозволило уникнути затягування судового розгляду справи та суттєво зекономило кошти клієнтів на відрядження адвоката до того чи іншого регіону країни. Та на жаль, трапляються випадки, коли судді одного й того ж суду по-різному ставляться до можливості участі в процесі у режимі відеоконференції: одні беззаперечно погоджуються на таку участь сторони у судовому засіданні, інші ж уперто ігнорують технічний розвиток та наполегливо запрошують сторони до зали судових засідань.

— Яким бачите майбутнє ринку юридичних послуг?

— Зважаючи на велику кількість гравців на ринку, на сьогодні юридичний бізнес має або пропонувати клієнту ексклюзивний продукт, або ж включати в ринкову ціну певних сталих продуктів додаткові послуги, максимальний комфорт та проактивний підхід до клієнта, чітко розуміючи його потреби. Водночас до клієнтів уже приходить розуміння, що за результативну роботу та професійний підхід необхідно більше платити, якісні юридичні послуги не можуть бути дешевими. За останній рік корпоративна культура на юридичному ринку України значно підвищилась, юридичні компанії стали більш дисциплінованими та наблизились за певними етичними стандартами до європейського рівня, що не може не радувати. Наразі ринок вже адаптувався до нових реалій, пов’язаних з пандемією, та налаштований на динаміку, зростання і розвиток, однак існує проблема нестачі професійних кадрів.

— Які плани щодо розвитку компанії на 2022 р.?

— Хочемо дещо вийти зі статусу юридичного радника на позицію консультанта для інвестора, який бажає розпочинати та розвивати бізнес не лише в Україні, а й за її межами (за підтримки партнерських компаній). Також плануємо змінити підхід до клієнта, зробивши більш глибокий фокус на нашій ключовій експертизі. Безперечно, зосередимо увагу на аграрному секторі, інвестиціях, ІТ-секторі та нерухомості, оскільки наразі існує значна клієнтська потреба у якісному правовому супроводі цих галузей. Звісно ж, орієнтуємося на розширення команди, залучення молодих та амбітних юристів. Протягом 9 років існування юридичної групи SLA у нас назбиралося багато крутих історій, про які ми ніколи не розповідали. У 2022 р. плануємо ставати більш публічними, широко висвітлювати кейси і ділитися досвідом. Ми з партнерами впевнені, що наш досвід може бути корисний як новим, так і вже сформованим представникам бізнесу та колегам з суміжних практик.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати