Керуючий партнер АО MORIS Андрій Романчук переконаний, що наш ринок юридичних послуг досить толерантно переживає труднощі сьогодення. В інтерв’ю для нашого видання він відзначив, що не зустрічав випадків недобросовісної чи недоброчесної конкуренції з боку інших компаній. Про те, як криза та локдаун змінили внутрішню «кухню» та зовнішню роботу його компанії, що відбувається або може відбутись в юридичному бізнесі та чого чекати в найближчому майбутньому, читайте в інтерв’ю з Андрієм Романчуком.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Андрію, 2020 р., без сумніву, змінив наше життя: по-іншому стали «виглядати» Україна, світ, у т.ч. й вітчизняний юридичний бізнес. Як ці зміни відобразились на роботі MORIS?
— Звичайно, наша компанія перебувала в тому ж «тренді», що й інші юрфірми в Україні та світі. Ми були змушені оперативно підлаштовуватись під ситуацію і прогнозувати подальший розвиток подій, наскільки це було можливо. Але в основному ми намагались якісно адаптуватися і врахувати всі тривоги і переживання клієнтів. Окремим фактором був колектив, який на досить високому рівні реагував на зміни і новий формат роботи та з розумінням ставився до введення певних тимчасових фінансових обмежень.
Поки що важко змалювати картину, як юридичний бізнес буде виглядати, коли всі кризові й карантинні явища закінчаться. Я б не виключав, що суттєвих і значущих змін не відбудеться, проте лише за умови повного повернення до попереднього звичного способу життя.
— Очевидно, що передбачити локдаун не міг ніхто. Відповідно, на виграшних позиціях опинились люди/компанії, які оперативно зреагували — швидко прийняли правильні рішення для подальшої роботи, адаптувались. Які рішення для компанії Ви прийняли у першу чергу? Які з них вважаєте вдалими, а що б «розіграли» іншим чином?
— У першу чергу ми сформували резервний фонд, скоротили ряд витрат по компанії та частково зменшили рівень оплати праці. Загалом це був досить стандартний набір кроків, доволі розповсюджений на ринку. Ми намагались, щоб усі ці заходи були зрозумілими для колективу та не мали непоправних наслідків. Мені здається, це вдалося.
Паралельно ми активно тестували наші технічні можливості віддаленої роботи. Цей процес був розпочатий значно раніше, задовго до карантинних обмежень, адже ми вважаємо, що перехід на хмарні сервіси для нашого ринку стає вже обов’язком. Загалом, на мою думку, всі рішення були прийняті вчасно і правильно. Наприклад, ми категорично вирішили не скорочувати жодної посади і жодного працівника в цей складний період. Натомість відчули добру віддачу від колективу в контексті самодисципліни та якості роботи.
— Від початку локдауну пройшло вже півроку. Що змінилось всередині вашої компанії?
— Як мені видається, зросла самовідповідальність та самодисципліна. Юристи навчились більш самостійно знаходити правильні рішення, вибудовувати комунікації та диференціювати завдання. Компанія стала більш мобільною в частині роботи в командах та по проєктах, процеси вибудовуються по принципу «працювати на конкретний результат».
Звичайно, особисте спілкування і прямі комунікації дуже важливі для юриста, проте колектив спокійно перейшов у багатьох процесах на онлайн. Це дало можливість при збереженні якості послуг значно зекономити на часових параметрах.
— Як змінились потреби клієнтів та сервіс стосовно них?
— Потреби клієнтів змінювались дуже часто та стрімко, особливо на початку запровадження карантинних обмежень. У першу чергу, клієнти потребували консультацій щодо дотримання карантинних норм та трудового законодавства. Окремі переживання викликали ймовірні примусові зупинки роботи великих виробничих підприємств. Від нас як юридичних радників очікували не лише фахових консультацій, а й дуже оперативних та чітких порад. Часто в цій ситуації клієнти думали, що при прийнятті певних рішень відповідальність можна буде або перекласти, або розділити з юристами.
— Які практики вийшли на новий рівень, а які дещо втратили свою актуальність?
— На початковому етапі найбільше «просіла» практика вирішення спорів, тобто судовики. І це природньо, адже суди практично не працювали, засідання не відбувалися. Окремим клієнтам це певною мірою дало можливість задуматись про медіацію та можливість мирного врегулювання спорів. Проте таких, на жаль, небагато.
Певний ріст відчувався у практиках, які займалися питаннями реструктуризації, не зупинялись у роботі практики корпоративного та податкового права. Відверто кажучи, ми не відчули особливого спаду чи зменшення навантаження. Проте проєкти, якими займалась компанія під час карантину, аж ніяк не можна віднести до проєктів розвитку. В основному це були справи, які продовжувалися з деякими корективами, зважаючи на актуальну ситуацію, або ж справи, які виникли у зв’язку зі складною ситуацією, пов’язаною з пандемією та спадом економічної активності.
— Якщо говорити про кризу з точки зору можливостей для бізнесу — за якими напрямками варто ці можливості шукати?
— Якщо говорити про економічну кризу, то єдина можливість бізнесу правильно зорієнтуватись — це відчути, коли вона закінчиться. І тоді на всіх парах дуже динамічно розвиватись, рости, започатковувати нові процеси, розуміючи та враховуючи, що через декілька років буде нова криза. Загалом у самій кризі нічого унікального немає, унікальними є лише передумови та причини її виникнення. Сьогоднішній період, з позицій наших клієнтів, дає можливість перебудувати окремі бізнес-процеси, провести справжні, а не навчальні стрес-тести для своїх компаній, а також по-іншому підійти до пріоритетів у роботі.
— Де знайти баланс між оптимізацією витрат/економією коштів та стабільністю позицій з точки зору конкурентоздатності?
— Будь-яка оптимізація має бути виправдана та справедлива., а також зрозуміла для колективу та партнерів. Лише в такому випадку вдасться досягти цілей та втримати команду «на плаву». Тут дуже важливі досвід і відчуття кожного члена команди. З одного боку, економія має забезпечити суттєву та відчутну спроможність компанії залишатись на активних позиціях на ринку, а з іншого — вона не повинна створити неприйнятні умови для колективу.
— Чи відчуває ваша компанія посилення конкуренції?
— Ми спостерігаємо, що ряд українських юридичних фірм також використали цей непростий час для впорядкування внутрішніх процесів та посилили свої команди. Хоча мають місце і протилежні процеси. Саме тому, як на мене, в наступному році не виключено, що ми станемо свідками чергових приєднань та об’єднань на юрринку. Якщо говорити в цілому, то ми завжди дуже позитивно ставимось до конкуренції. Вона дійсно є рушієм прогресу. І на юридичному ринку це відчувається досить чітко.
— Що змінилось на українському ринку юридичних послуг?
— Суттєвих змін не відбулось, або ж вони поки що непомітні широкому загалу. Значно менше стало заходів, за якими відверто всі скучили, — форумів, конференцій, живого спілкування. Я вважаю, що саме це стане причиною ряду трансформацій юридичного ринку в найближчому майбутньому. Вже зрозуміло, що будуть суттєво відкориговані маркетингові та рекламні стратегії.
Окремо хотів би зазначити, що наш ринок досить толерантно переживає цей складний період. Принаймні, особисто мені невідомі якісь випадки недобросовісної чи недоброчесної конкуренції.
— Як Ви вважаєте, що дозволило чи допомогло справитись з труднощами?
— Мабуть, досвід та згуртованість команди: партнерів і всього колективу. Як для більшості колег, для нас було найважливішим вчасно приймати ключові рішення. Можливо деякі з них були передчасними, а деякі неефективними, але я переконаний, що часто відсутність прийнятого рішення значно шкідливіше впливає на кризову ситуацію в команді.
— Напевне, підсумки року ще зарано підбивати, ще купа всього може змінитись. Тим не менш, які основні висновки Ви для себе зробили у 2020 р. у підходах до ведення юридичного бізнесу?
— Основні висновки у 2020 р. важливо зробити не лише щодо підходів до ведення юридичного бізнесу, а загалом щодо життєвих підходів. Як на мене, на даному етапі ще зарано робити висновки, ще триває період, коли дуже важливо накопичувати й аналізувати інформацію. А вже по завершенню кризового періоду можна прийняти рішення, яким чином використати цей досвід.
— Чого очікуєте від майбутнього року?
— Насправді очікую суттєвих змін як в економіці, так і в нашій сфері. Мені здається, вони неминучі, і, власне, готовність кожного до таких змін визначить його місце та майбутній розвиток. На жаль, на цьому етапі дуже важко прогнозувати, якими будуть ці зміни і яких позицій вони найбільше торкнуться, проте вони точно будуть.