26 червня 2017, 17:29

«Ми хочемо змінити юридичний ринок», – Юрій Заремба

Опубліковано в №26 (576)

Юрій Заремба
Юрій Заремба СЕО, засновник автоматизованої програми складання договорів AxDraft
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Чи можна зробити щоденну роботу юриста простішою і навіть цікавішою? Відповідь однозначна: так. Що для цього потрібно? Знання про сам процес зсередини, бажання, сміливість та трішки креативу. У березні ц.р. в Україні оголосив про свій запуск новий стартап – автоматизована програма складання договорів AxDraft. «Юридична Газета» поговорила із його співзасновником та CEO Юрієм Зарембою про ідею та мету проекту, а також про те, як технології змінюють наше життя та юридичну професію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_0936_2 – Юрію, розкажіть, коли і як з'явилася ідея створити програму AxDraft?

– Як ви знаєте, я теж професійний юрист і дуже добре розумію труднощі, які виникають у щоденній роботі правника. AxDraft виник випадково – як рішення для спрощення моєї щоденної роботи. Багато працюючи з документами, я зрозумів, що кожного разу, коли готую документ, я ніби складаю пазл: беру один документ за основу, потім шукаю додаткові потрібні речення чи статті у документах, які робив раніше, і по частинах складаю докупи новий документ на потрібних мені умовах. Це потребувало дуже багато часу, а якість отриманого документа була далеко не ідеальною. І я подумав, що оскільки цей процес досить механічний, його, мабуть, можна автоматизувати.

Звернувся з цим до свого брата Олега, який є професійним розробником. Попрацювавши кілька тижнів над тестовим алгоритмом, ми розробили програму, яка дозволяла, заповнивши кілька полів, отримати готовий документ на 10 сторінок. Це була просто якась магія, і зараз у AxDraft кнопка для генерування документів називається Magic – як згадка про те перше враження. Це був перший «чорновик» AxDraft.

З того часу ми почали активно працювати над програмою у позаробочий час – додавати нові корисні функції, щоб максимально спростити роботу юриста. Я ті функції тестував, використовуючи при підготовці документів у своїй щоденній роботі.

Спочатку ми не думали про створювану програму як про окремий комерційний проект, але коли помітили значну зацікавленість експертів юридичного ринку у такому продукті, а також популярність подібних продуктів у Європі і США, вирішили спробувати. Свій шлях на ринку AxDraft почав у березні 2017 р., і зараз уже більше 100 користувачів випробовують наше рішення у щоденній роботі.

– У чому вбачаєте мету свого проекту?

Ми ставимо перед собою амбітну мету – хочемо змінити юридичний ринок. Ми переконані, що робота юриста може бути простішою і цікавішою, ніж вона є зараз, якщо делегувати рутинні функції юридичним технологіям, таким як AxDraft. Враховуючи постійну тенденцію до зниження вартості юридичних послуг та скорочення штату юридичних департаментів, хочемо допомогти юристам завжди залишатися «на коні», підвищуючи їх особисту ефективність.

Більше того, автоматизація складання документів відкриває нові можливості: юридичні фірми можуть пропонувати своїм клієнтам новий продукт – автоматизовані прецеденти, а юридичні департаменти великих компаній можуть надавати юридичні послуги третім особам і таким чином створити додаткове джерело доходу. Звучить дещо фантастично, але це вже відбувається у світі. Наші колеги за кордоном кажуть, що у них автоматизація документів – це новий стандарт юридичної професії, а не конкурентна перевага. В Україні це поки що конкурентна перевага, але ми сподіваємося найближчим часом це змінити.

– Як працювати з програмою? Які типи документів можна підготувати за її допомогою?

– На одному із заходів, присвяченому технологіям, один із спікерів сказав, що в успішної програми має бути не більше 3 кнопок J. Ми намагалися дотримуватися цього правила і робили програму дуже інтуїтивною і простою. У AxDraft користувач повинен спочатку створити новий проект, натиснувши на великий +, а потім вибрати потрібний йому документ зі списку. Після цього треба відповісти на кілька запитань (вибрати відповіді із запропонованих), додати дані сторін і – Magic: ваш ідеальний документ у форматі .doc готовий.

Ми робимо акцент на юристах, бо мені ця професія дуже близька, але насправді AxDraft дозволяє автоматизувати підготовку будь-якого документа у форматі .doc чи .docx, тому галузі його застосування дуже широкі – бухгалтерія, маркетинг, роздрібна торгівля тощо. Якщо вам цікаво, будемо раді автоматизувати договір «Юридичної Газети» на рекламні послуги J.

– Хто є вашими конкурентами в Україні?

– В Україні у нас прямих конкурентів немає, бо AxDraft – перша компанія, яка пропонує подібне рішення. Автоматичну підготовку документів пропонує також smartdoc.ua, але вони орієнтовані на широке коло користувачів і пропонують свої шаблони, а не автоматизують документи клієнта. Модулі автоматизації є також у 1C та SAP, але це зовсім інші системи, які виконують інші функції. Автоматизація складання документів для них – побічна функція, тому її рівень досить базовий.

У Європі подібні рішення пропонує Thomson Reuters. Їх флагманське рішення для автоматизації – Contract Express. Ми дізналися про цей продукт, вже коли закінчили розробку AxDraft і аналізували ринок, готуючи його до комерційного релізу. На мій погляд, Contract Express – чудове рішення, і ми у певній мірі рівняємося на нього, проте у нас є функціонал, якого у них немає, а деякі з їх функцій, на наш погляд, не дуже допомагають юристам. Та й цінова категорія у них, звичайно, зовсім інша і не в гривнях.

– Як плануєте розвивати програму в майбутньому?

– Планів у нас дуже багато. Ми маємо стратегічне бачення розвитку AxDraft, яке дозволить йому стати всеукраїнським, а згодом, сподіваємося, і міжнародним онлайн-середовищем для договірної роботи. Зараз ми активно розширюємо функціонал програми на підставі відгуків користувачів, щоб підвищити рівень автоматизації. Крім того, тестуємо імплементацію у AxDraft технологій розпізнавання тексту і машинного навчання. На наш погляд, технології розпізнавання тексту можуть допомогти правникам проводити юридичний аудит, а великим компаніям – систематизувати та зберігати реквізити контрагентів у договірних відносинах.

– Чи є у планах вихід на міжнародні ринки?

– Звичайно, так, але поки що наш ринок – Україна. Ми український стартап і дуже пишаємося цим. Хочемо підняти на якісно новий рівень юридичний ринок в Україні, а вже потім виходити з нашим продуктом на ринки інших країн. Вже зараз у нас є партнери, які готові просувати AxDraft на іноземних ринках, вони чекають, коли ми почнемо рух у цьому напрямку.

– Ви, напевне, повинні були ознайомитись із закордонним досвідом legal tech стартапів. Які справили на Вас найбільше враження?

– У сфері legal tech на закордонному ринку я частіше спостерігаю за сформованими технологічними компаніями. У них можна почерпнути багато цікавого досвіду. Contract Express, Hot Docs, Fluentdocs – усі ці рішення для автоматизації дуже розвинені, і я слідкую за їх подальшим розвитком. Захоплююся також такими сервісами, як DocuSign, KIRA та Rocket Lawyer.

Щодо стартапів legal tech, то на українському ринку їх набагато більше, і вони суттєво цікавіші. Лише нещодавно у нас пройшов величезний хакатон під егідою Legal Hackers Київ, який дав поштовх створенню нових проектів. Велику кількість цікавих проектів розробляє лабораторія юридичних інновацій lexnet.io. Мені також дуже подобається сервіс «Дом Юриста», який пропонує професійні юридичні рішення для широкого кола споживачів.

В Україні спільнота стартапів у юридичній сфері дуже сильна і розвинена, і ми дуже раді, що AxDraft є частиною цієї спільноти. Однак навіть у такій класній спільноті ми не хочемо бути стартапом завжди J. Ми віримо, що з часом виростемо зі стартапу в компанію, яка визначає тренди на ринку юридичних інновацій в Україні.

IMG_0977

– На Вашу думку, який вплив на розвиток юридичного бізнесу в Україні здійснюють нові технології?

– Виключно позитивний! Технологій не слід боятися – їх треба опановувати і використовувати собі на користь. Саме завдяки технологіям ми можемо істотно підвищити якість юридичних послуг, скоротивши при цьому витрати часу і коштів.

Майбутнє юридичної професії – це автоматизована підготовка стандартних і простих документів у той час, як юристи працюють над вирішенням справді складних і цікавих завдань. Я не вважаю, що впровадження технологій у юридичному бізнесі – це крок до вимирання професії. Навпаки, це її якісна трансформація і зміна моделі бізнесу. Людство завжди винаходить нові технології, але роботи після цього, як показує практика, стає більше, а не менше. Це природна цифрова еволюція, яка відбулася уже в багатьох сферах і нарешті дісталася до юридичної професії.

– Наскільки прогресивним є український юридичний бізнес у контексті інноваційності надання юридичних послуг? Який ступінь проникнення legal IТ?

– Багато представників українського юридичного бізнесу прагнуть бути інноваційними. Юридичні фірми впроваджують хмарні рішення і сучасні системи зберігання і обміну даними, великі промислові компанії активно використовують системи електронного документообігу і стандартизують юридичну роботу. В Україні є ряд юридичних компаній, які мають CIO (Chief Innovation Office) і самостійно розробляють продукти у сфері legal tech. Зараз інноваційність у моді і важлива для покращення іміджу юридичної фірми, тому Україна дуже активно розвивається у цьому напрямку.

Тим не менше, поки що ситуація з автоматизацією не така активна. У світі юридичні департаменти і компанії вже часто використовують ті чи інші інструменти, а у нас така зацікавленість лише починає прокидатися. Ми отримуємо багато запитів від різних юридичних фірм та юридичних департаментів великих компаній, але поки що цей інтерес дуже обережний.

Щоб допомагати українським користувачам пізнавати автоматизацію, ми пропонуємо усім безкоштовний індивідуальний тест AxDraft. Однак не надаємо загальний доступ для всіх, бо нам важливо, щоб люди відчули, які переваги дає AxDraft на їх документах, а не просто побачили, як він працює. Насправді це не дуже стандартна модель, її імплементація потребує від нас значних витрат часу без оплати. Це не дозволяє відразу залучити велику масу користувачів, але ми віримо, що якщо кожен відчує переваги автоматизації на власному досвіді і власних документах, а не на наших шаблонах, впровадження AxDraft у щоденну юридичну рутину буде швидшим і більш плавним, тому в довгостроковій перспективі ми досягнемо кращого результату.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати