01 жовтня 2018, 12:03

«Лише по-справжньому незалежна юридична фірма може реально захищати інтереси своїх клієнтів», – Тарас Утіралов

Опубліковано в №40 (642)

Тарас Утіралов
Тарас Утіралов «PETERKA & PARTNERS» партнер і директор українського офісу
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

У липні 2018 р. український офіс міжнародної юридичної фірми Peterka & Partners очолив Тарас Утіралов, який до цього понад 2 роки обіймав посаду заступника керівника. Ми поговорили з ним про останні новини компанії та плани на майбутнє, а також про особливості позиціонування і стратегії Peterka & Partners


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тарас Утіралов

– Тарасе, розкажіть, як сьогодні позиціонує себе компанія Peterka & Partners на ринку юридичних послуг України? Яку місію Ви ставите перед собою як її керівник?

– Український офіс Peterka & Partners, який я віднедавна очолив, є гармонійною складовою єдиної команди нашої фірми, що наразі має 9 офісів у Центральній та Східній Європі. Ми позиціонуємо себе не як окрема українська юридична фірма, а як повноцінний офіс регіональної фірми Peterka & Partners, що надає юридичні послуги клієнтам фірми в Україні. У нас централізований маркетинг, PR та BD на глобальному рівні, що дозволяє нам в усіх юрисдикціях діяти як єдиний організм, з єдиними принципами, баченням, позиціонуванням, ціноутворенням тощо.

Український офіс був відкритий у 2006 р. – третій за ліком після материнського чеського та словацького. Це свідчить про те, що вже тоді бізнес із Центральної Європи бачив великий потенціал саме українського ринку. Як тоді, так і зараз здебільшого ми обслуговуємо клієнтів, які приходять на наш ринок із «західного світу» – як з найближчого (Чехія, Словаччина, Польща), так і з більш віддаленого (Великобританія, країни Північної Європи, США).

Ми не є і не були великим офісом, у нас немає мети змагатися за розмірами чи обсягом послуг з грандами українського ринку. Ми зорієнтовані переважно на обслуговування клієнтів, які зазвичай замовляють послуги одночасно в кількох юрисдикціях, де представлені фірми нашої групи. Якщо коротко, то ми надаємо послуги відповідно до найвищих міжнародних стандартів, етичних принципів, при цьому маючи повноцінний локальний досвід і знання українського права, а також, що не менш важливо, українських реалій.

Моя місія проста на словах, але не така проста на ділі – продовжити подальший розвиток фірми, не втрачаючи вже наявних здобутків.

– Наразі компанія налічує 9 офісів у регіоні CEE (Центральна та Східна Європа). Як побудована комунікація між офісами Peterka & Partners? Чи планується розширення?

– Починаючи з 2000 р. (відкриття офісу в Чехії) наша фірма поступово розширилася ще на 8 юрисдикцій. Називаю в порядку відкриття: Словаччина, Україна, Болгарія, Росія, Польща, Румунія, Білорусь, Угорщина. Всі 9 офісів Peterka & Partners є повністю інтегрованими, мають єдину структуру управління на чолі з equity partners у Чехії. Ми не є мережею чи франшизою. Керуючим партнером незмінно залишається Ондржей Петерка, який очолює глобальне керівництво усіма офісами фірми. Глобальний менеджмент визначає нашу бізнес-стратегію, принципи діяльності, опікується програмою задоволення клієнтів якістю нашої роботи тощо.

При цьому в кожному офісі є місцеві партнери, керівники офісів, які мають всі повноваження для управління відповідним офісом та надання послуг. На відміну від багатьох міжнародних фірм, експати у нас не керують офісами на постійній основі (лише при відкритті офісу в новій країні) та не мають монополії на спілкування з клієнтом. Для нас важливо, що клієнт завжди має можливість спілкуватися з місцевими юристами та партнерами, тобто з тими, хто реально робить юридичну роботу і від кого залежить її якість.

Для більш тісної співпраці між офісами створені міжофісні практики за галузями права та сферами індустрії. Кожна практика має свого лідера, який координує роботу окремого юридичного напрямку в усіх 9 офісах компанії. В межах кожної практики відбувається постійне спілкування між юристами різних офісів з метою обміну досвідом. Я є керівником практики ІТ-права.

Що стосується розширення, то наразі у процесі відкриття офіс у Хорватії. Подальше розширення не планується, оскільки ми не прагнемо стати глобальною фірмою, натомість фокусуємося на регіоні, який нам зрозумілий з позиції бізнес-процесів, традицій та схожої культури. Завдяки цьому ми маємо бізнес-орієнтовне консультування в кожній країні. Ми не займаємося правом заради права, оскільки розуміємо, що для клієнта головне – вирішення його бізнес-завдань із застосуванням правових механізмів. При цьому головною умовою для нас є 100% відповідність законодавству кожної країни.

Тарас Утіралов

– Відомо, що український офіс працює з 2006 р. Чого вдалося досягти та які труднощі подолати за ці роки?

– Я сказав би, що головне, чого нам вдалося досягти – це стати містком для бізнесу з країн Центральної Європи у процесі виходу на український ринок. Цьому сприяє те, що клієнт зазвичай спершу звертається до близьких йому за сприйняттям юристів у своїй країні, в якій у нас є офіс, а під час розширення на ринок України ми його тут «підхоплюємо». При цьому клієнту не доводиться ще раз повторювати все те, що він вже пояснив радникам у своїй країні, адже ми вже знаємо про його бізнес все, що може знадобитися для найкращого надання послуг в Україні, враховуючи специфіку бізнес-процесів клієнта.

Звісно, були різні часи. У кризові роки, разом з відтоком іноземного бізнесу з України, ми спостерігали певний відтік клієнтів. На щастя, зараз ситуація значно покращується, старі клієнти повертаються в Україну, а також заходять нові великі бізнеси.

– Розкажіть про специфіку роботи великої команди. Чи існують якісь ноу-хау в роботі партнерів фірми та юристів? Як оптимізуєте свою роботу, які технології застосовуєте?

– Хоча український офіс є порівняно малим за розмірами, насправді ми відчуваємо, що працюємо у великій команді завдяки щоденному спілкуванню з колегами з інших офісів. Це відбувається як у клієнтських питаннях, так і в межах регулярного обміну досвідом у відповідних практиках.

Тісній взаємодії та спілкуванню сприяє використання єдиного для всіх офісів програмного забезпечення – системи CRM та управління бізнес-процесами. Це дозволяє швидко і прозоро приймати рішення, забезпечуючи функціонування принципу «єдина фірма» між різними юрисдикціями. Зокрема, ми маємо змогу негайно побачити, яку роботу для клієнта який з офісів виконує, хто є контактною особою з тих чи інших питань у клієнта, які побажання має клієнт щодо побудови відносин з нашою фірмою тощо. Це надає змогу не витрачати час на з’ясування всіх обставин, необхідних для надання послуг клієнту, а отже, не докучати клієнту із зайвими запитаннями.

Також ця система дозволяє в режимі онлайн спостерігати за завантаженістю юристів, фінансовими показниками та ін., щоб у разі потреби негайно скоригувати роботу.

Тарас Утіралов – Які практики сьогодні мають найбільший попит з боку клієнтів?

– The Legal 500 традиційно відзначає нас у сферах Commercial, corporate and M&A та Employment. Загалом, це достатньо точно відображає основні за обсягами напрямки роботи нашого офісу. Звісно, ми працюємо також в інших сферах (суди, банкрутство, інтелектуальна власність, податки), але в зазначених вище – традиційно найбільше.

– Як керівник практики IT-права розкажіть, які тенденції можна відзначити у згаданій сфері? Наразі в Україні спостерігається певний бум IТ-компаній. Чи потрібно їм звертатися до професійних юристів? Чому?

– ІТ-право – це галузь, яка швидко змінюється. Річ у тім, що явища, які ще донедавна належали до сфери регулювання «ІТ-права», поступово переходять до «традиційних» галузей. На мою думку, ІТ-право – це галузь, в межах якої апробовується регулювання новітніх технологій. Наприклад, якщо зараз у тренді криптовалюти, ІСО, вважаю, що поступово, коли вони стануть звичними широкому загалу, а отже, і правозастосовним механізмам, вони перейдуть у сферу регулювання банківського/фінансового права.

Що стосується ІТ-індустрії, відомо, що вона, поряд з агросферою, є галуззю, яка найшвидше розвивається в Україні, до неї спостерігається дедалі більший інтерес іноземних інвесторів. Наприклад, саме зараз ми надаємо повний супровід одній великій європейській ІТ-компанії, яка виходить на ринок України.

ІТ-компанії часто створюють молоді спеціалісти, які ще не мають досвіду спілкування з юристами. При цьому рано чи пізно у них з’являється така потреба. Ми готові спілкуватися з ними зрозумілою, «неюридичною» мовою та надавати бізнес-орієнтовані послуги як в Україні, так і в інших офісах, коли цей бізнес планує експансію на європейські ринки.

– Можете назвати цифри або клієнтів, роботою з якими Ви пишаєтеся?

– Ми цінуємо кожного клієнта і пишаємося роботою з кожним із них. Це не просто слова. Ми розуміємо, що для кожного клієнта його питання, яким би малим за обсягом воно не було, є найважливішим. Тому основна вимога до всіх наших юристів – ставитися відповідним чином до кожного клієнтського запиту. Мені важко виділити когось конкретно, але можу назвати деякі останні проекти, які я маю право розголошувати. Наприклад, повний юридичний та податковий супровід виходу на український ринок лідера з дистрибуції мобільних телефонів у Центральній та Східній Європі компанії ТССМ (у нас відомої як імпортер телефонів та смартфонів відомого фінського бренду), а також компанії Mammoet – нідерландської компанії, що спеціалізується на важких підйомних роботах. Окрім того, варто відзначити успішний захист прав інтелектуальної власності ABRO Industries – всесвітньо відомого виробника автомобільних, промислових та інших товарів.

– Розкажіть про особливості роботи з клієнтами Вашої компанії. Що відрізняє Вас від інших ЮК?

– Головною особливістю роботи з клієнтами нашої компанії є те, що ми надаємо інтегровані та комплекс ні юридичні послуги, супроводжуючи різні міжнародні транзакції наших клієнтів від самого початку до успішних завершень бізнес-операцій, залучаючи офіси з інших юрисдикцій. Завдяки тому, що ми є цілісною фірмою, ми працюємо за принципом «one-stop shop»: до якого б офісу чи до кого б в окремому офісі не звернувся б клієнт, він завжди може розраховувати на єдині уніфіковані принципи роботи, єдину ціну та якість, адже всі ці питання регулюються централізовано. Також варто додати, що завдяки тісній щоденній комунікації центрального керівництва і керівників офісів усі питання вирішуються швидко та професійно. Від забезпечення єдності стандартів не страждає швидкість та гнучкість. До того ж єдине управління дозволяє забезпечити клієнта чітким розумінням, чого йому очікувати в іншій юрисдикції серед наших офісів.

Також суттєвою особливістю роботи з клієнтами нашої компанії є те, що для зручності клієнта зазвичай призначається одна людина, яка відповідає за єдиний продукт від усіх залучених офісів. Наприклад, залежно від потреб клієнта, це може бути чеський юрист для чеських клієнтів, який спілкується з клієнтом чеською, німецькомовний клієнт для німецьких клієнтів тощо. Безперечно, всі без винятку юристи всіх офісів володіють англійською як робочою мовою.

Враховуючи зазначене, ми можемо надавати єдиний продукт, що одночасно покриває декілька юрисдикцій. Це буде насправді єдиний продукт і клієнту не доведеться поєднувати клаптики з різних юрисдикцій від різних юристів самотужки. До того ж наші юристи в усіх офісах мають значний досвід координації надання послуг юристами інших країн (не тільки тих, в яких ми маємо офіси). Ми можемо пропонувати клієнту не лише єдині умови співпраці, але й єдиний інвойс за послуги з різних юрисдикцій, що значно полегшує менеджмент аутсорсу для клієнта. Це може бути корисним як для клієнта, так і для юридичної фірми, яка шукає для свого клієнта послуги в юрисдикціях, де вона не присутня.

– Чи співпрацює компанія з іншими юридичними фірмами?

– Так, наша компанія співпрацює з багатьма іншими юридичними фірмами з близько 90 країн, в тому числі завдяки зв’язкам у мережах Euroadvocaten, TerraLex та ILN. У нас є щоденний потік вхідних та вихідних рефералів. При цьому ми від них не залежимо, оскільки маємо власну напрацьовану базу з понад 1500 клієнтів по всьому світу. Слід зазначити, що в жодній юрисдикції ми не працюємо на виключних правах з жодною юридичною фірмою, тож маємо змогу співпрацювати з усіма, залежно від нашого досвіду співпраці з тією чи іншою фірмою, спеціалізації фірми тощо. Ми завжди раді встановлювати зв’язки з новими для нас партнерами. Ми звикли працювати на юрфірми, які діють в інтересах своїх клієнтів.

Також ми завжди раді та готові співпрацювати з іншими юридичними фірмами в Україні. Якщо наші клієнти потребуватимуть послуги, в яких у нас недостатньо досвіду, ми охоче запропонуємо співпрацю фірмам з відповідною кваліфікацією. Водночас ми раді стати містком для українських юридичних фірм, клієнти яких потребуватимуть послуги в інших юрисдикціях нашої фірми. З нашого досвіду важливо, щоб юристи в інших юрисдикціях розуміли специфіку українського бізнесу. Наші колеги з інших офісів її чудово розуміють з досвіду роботи на таких клієнтів, багато з них володіють російською мовою, а дехто – українською, адже свого часу працювали в Україні.

– Як Ви оцінюєте конкурентне середовище на юридичному ринку? В чому полягає унікальність бізнес-моделі Peterka & Partners?

– Безперечно, український ринок юридичних послуг є висококонкурентним і достатньо зрілим. Є місцеві гранди з більше ніж 20-річною історією, міжнародні глобальні гравці, що також протягом тривалого часу присутні на ринку. З кожним роком відкривається багато нових юридичних фірм, які намагаються запропонувати щось нове. Враховуючи, що бюджети українського бізнесу на юридичний аутсорс зростають не такими темпами, як збільшується кількість юристів у країні, всім фірмам доводиться постійно вдосконалюватися та пропонувати клієнтам щось краще, ніж конкуренти. Від цього стає краще як юрфірмам, оскільки це спонукає їх до розвитку, так і клієнтам, адже вони мають чималий вибір юридичних радників.

Як я вже зазначав, ми не плануємо змагатися за першість з лідерами ринку. Ми займаємо свою нішу, в якій почуваємося впевнено – обслуговування клієнтів нашої фірми з інших країн одночасно в кількох наших офісах. Крім цієї особливості, можливості надання послуг за принципом «one-stop shop», також хотів би відзначити, що ми є фінансово незалежними та не використовуємо зовнішнє фінансування. Ми не залежимо від якогось одного клієнта чи групи клієнтів. Це дозволяє нам бути по-справжньому незалежними у своїй діяльності, керуючись вимогами закону та професійної етики. Ми переконані, що лише по-справжньому незалежна юридична фірма може реально захищати інтереси своїх клієнтів. Окрім того, плюсом для наших клієнтів є те, що відповідальність усіх наших офісів застрахована в Європі, тож ми фінансово відповідаємо за результати нашої роботи.

Оскільки наша бізнес-модель довела свою ефективність, ми плануємо продовжувати її розвивати, залишаючись відкритими для експериментів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати