16 травня 2023, 16:45

Кожен має робити те, що у нього виходить найкраще

Опубліковано в №3–6 (761–764)

Максим Боярчуков
Максим Боярчуков «Максим Боярчуков та Партнери» керуючий партнер, адвокат
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Шлях цієї молодої компанії на український юридичний ринок розпочався в розпал повномасштабної війни. Про оптимізм, адаптивність, стійкість і потенціал команди, про дієвість медіації, позитивні кроки судової реформи ми поговорили з Максимом БОЯРЧУКОВИМ, керуючим партнером ЮК «Максим Боярчуков та Партнери».

IMG_2603

— Максиме, ви багато років працювали у команді «Алєксєєв, Боярчуков та партнери». Чому вирішили піти?

— Якщо тобі важко, значить ти піднімаєшся вгору (Генрі Форд). Навряд чи війна стала для когось легким випробуванням. Повномасштабне вторгнення росії розділило життя на до і після, і я не став винятком. Війна виявила слабкі місця та больові точки, і тоді я зрозумів, що більше не можу заплющувати очі на них, кризові ситуації не дають тобі права на компроміс. У кожного з нас своя боротьба за перемогу, і таким кроком я вирішив перевірити, що дароване мені життям. Я безмежно пишаюся роками в колишній компанії, пишаюся своєю командою, з якою ми вирішували надскладні завдання, але завжди приходить час для перемін.

— Це було раптове рішення чи ви планували зміни?

— Раптовою для мене точно була війна, але аж ніяк не рішення. Ідею власного проєкту я виношував достатньо довго, але все було не на часі, та й не вистачало чіткого його бачення. Я звик підходити до всього більш системно та глобально, тому доволі часто виникали думки, що бути керівником лише судової практики для мене є своєрідним обмеженням. Зараз я чудово розумію, що це було тільки питанням часу, але війна стала явним каталізатором.

— Ваш шлях виходу як молодої компанії на український юридичний ринок починається у розпал війни. Що вас мотивує?

— Так буде не завжди, перемога обов’язково настане. Ось, що є моєю мотивацією кожного дня. Звичайно, важко залишатись у піднесеному настрої, коли щодня ми переживаємо такі болючі та страшні втрати. Оптимізм, адаптивність і стійкість— це те, що не дає занепадати духом, попри всі випробування. Так, у країні війна, але життя продовжується, тому бізнес повинен працювати — кожен має робити те, що в нього виходить найкраще.

— Як ви формували нову команду?

— З формуванням команди складнощів не було, напевне, за цікавим збігом обставин до неї увійшли ті, для кого війна стала також каталізатором змін. Моя команда — це люди, які професійно справляються з будь-якими складнощами та готові взяти на себе величезний ступінь відповідальності за самостійний вибір. Звичайно, частина людей у команді не є новими для мене, я знав, на кого можу покластися, та й час показав, що вибір був правильним.

— «Максим Боярчуков та Партнери» — це судовий бутик? Розкажіть, будь ласка, детальніше про спеціалізацію команди.

— Якщо чесно, то не хотілось би себе обмежувати виключно поняттям «судовий бутик». Сфера юридичних послуг є достатньо широкою, тому зациклюватися лише на судах ми не плануємо. З початком роботи компанія нарощує свій потенціал, як і очікувалось, у банківському/фінансовому праві, банкрутстві/реструктуризації, земельному праві та нерухомості. Не дивно, що мені вони є близькими, адже досвіду та розуміння вистачає. Правду кажучи, сам не очікував, але багато запитів від клієнтів отримували та отримуємо щодо сімейних і податкових питань, тому активно напрацьовуємо практики. На тлі війни виникає багато сімейних суперечок, і їх специфіка досить різна, а ось із податковою питань як вистачало, так і вистачає завжди. Тенденції попиту юридичних послуг змінюються, та ми максимально гнучко адаптуємося до запитів клієнтів.

— Над якими проєктами зараз працюєте?

—Як бачимо, статистика судових справ наразі суттєво збільшилась, і для юридичного ринку це, звичайно ж, добре. Я вас, мабуть, не здивую, що спори у сфері банківського, земельного права та щодо нерухомості переважають у нас в роботі. Для мене ці напрями та їх клієнтський сегмент є, напевне, найближчими, але слідкувати за новелами наших законодавців зараз дуже необхідно, адже особливостей чимало. Я б ще згадав сімейні справи, їх динаміка, на жаль, нині є досить активною, й у нас у роботі їх все більше й більше. Щодо спорів з органами державної податкової служби, то тут, напевне, стабільність, особливо після поновлення перевірок суб’єктів господарювання, тому працювати над чим вистачає. До речі, з початком роботи компанії та й зараз неабиякий попит мають консалтинг і корпоративка. Щодо консалтингу, то вважаю, що його затребуваність зумовлена саме воєнними реаліями, адже деякі клієнти не поспішають звертатись одразу до суду, а намагаються отримати всі можливі варіанти для розв’язання своїх питань задля уникнення додаткових фінансових і часових витрат.

— Де шукали перших клієнтів, адже реальний ВВП країни впав майже на 40%?

— На щастя, моє ім’я відоме на ринку, маючи більш ніж 20-річний досвід, я напрацював хорошу ділову репутацію, тому як тільки стало відомо, що я пішов — отримав гарну підтримку. Я не можу сказати, що справи одразу починалися дуже жваво, юридичний ринок з таким ніколи не зіштовхувався, тому складнощів вистачало. Але я впевнений, що легко не було нікому: ні гравцям ринку з багаторічним досвідом, ні новачкам. Швидкі результати — це досить помилкове очікування від чогось нового, тому я не чекав дива через місяць роботи та не вимагав неможливого від нової команди. Пам’ятаю, на початку було дуже багато питань саме від благодійних фондів та організацій, правове врегулювання їх діяльності складне, та й те, що законодавець приймає зараз, навряд чи можна вважати «легким у сприйнятті» для людей, які з тим ніколи не зіштовхувались. Із серпня 2022 року справи дійсно стали краще, бізнес почав активізовуватися, та й клієнтські кейси надходили більш мені звичні.

— Як ви ставитеся до медіації та досудового врегулювання спору? Чи є такі справи?

— Звичайно ж, позитивно, я впевнений, що за цим майбутнє. Нам є чого повчитись у міжнародної спільноти та пристосувати до наших взаємовідносин. Час та уникнення додаткових витрат на правову допомогу, а також збереження стосунків і репутації, є ключовими факторами застосування медіації. Як на мене, особливо ефективною медіація є у вирішенні сімейних справ, де наявна саме чутлива складова, і декілька успішних таких справ ми вже мали в роботі. Що стосується досудового врегулювання спорів банків з боржниками, то напевне, раніше я не вважав медіацію дієвим інструментом. Визнаю, зараз інакше: медіація працює і в цих взаємовідносинах, поодинокі запити до нас надходять, і позитивними результатами можемо пишатися. І, що важливо, клієнтам це подобається більше, ніж довготривалий судовий процес.

— Яких інструментів для захисту клієнтів бракує сьогодні?

— Як на мене, інструментів захисту наразі вистачає, законодавче врегулювання та судова система у нас є достатньо модернізованими, але неефективно реалізованими. Так, пробіли, звичайно, є, але основним мінусом я б назвав саме часовий аспект. Судові процеси є довготриваючими, і поки вони тривають, у клієнтів виникають додаткові складнощі, а найгірший варіант — це коли за час розгляду справи змінюється ще й судова практика. Маю надію, що законодавці та представники судової системи все ж прислухаються до адвокатської спільноти і внесуть необхідні зміни.

— Ви судовий юрист. Вже понад шість років в Україні триває судова реформа. Як вона відобразилася на судовій практиці?

— Я вважаю, що реформи — це завжди добре, і трансформаційні процеси, що відбулися, приємно вражають. Звичайно ж, коли її планували, ніхто б і подумати не міг про пандемію та війну. Викликів, яких вони привнесли, дійсно багато, сказати, що судова система провалила випробування, я не можу. Напевне, це добре, що голів судів обирають зі складу суддів, зарано говорити про їх незалежність, але це досить позитивний крок до змін. Мені подобається, як Велика Палата Верховного Суду формує судову практику, проте позиції змінюються, від них відступають з часом, але я справді маю надію, що практика буде більш сталою, і з часом ми отримаємо більш якісне судочинство. Оскільки реформа триває, і завдань перед нею ще досить багато, зарано давати категоричну оцінку. Завдяки підтримці європейських партнерів ми активно переймаємо та імплементуємо їх досвід ведення судочинства та цінності права, які вони відображають у своїх судових рішеннях. На моє переконання, попри всі труднощі, судова реформа має правильний вектор її впровадження.

— Що найскладніше в роботі партнера молодої юридичної компанії?

— Знаєте, зі свого життєвого досвіду скажу, що довіра є основою будь-яких стосунків. Я розумію, що клієнти не завжди сприймають молоду компанію як авторитетного партнера для свого бізнесу. Кожен клієнт доволі специфічний і потребує особливої уваги та персоніфікованого підходу, тому, напевне, основна складність — це запевнити клієнта, що попри нетривалу присутність компанії на ринку, ти маєш достатньо особистого досвіду, щоб кваліфіковано та якісно йому допомогти.

— Яка головна місія вашої юридичної компанії сьогодні?

— Ви вже помітили, що постійні зміни стали нашою новою стабільністю. Звичайно ж, розвиток, успіх власний і клієнтів є основними орієнтирами компанії. Брати на себе відповідальність за виправдання очікувань клієнтів, знаходити ефективні тактики для розвитку та масштабування їх бізнесу є фундаментальним для роботи компанії, і для мене вкрай важливо, щоб клієнти це розуміли. Можливо, це виглядає досить амбітно, але чому б ні. Я не хочу, щоб місія та цінності компанії мали лише декларативний характер, бути синонімом якості та довіри — це саме те, чого ми прагнемо.

— З якими результатами закінчили минулий рік і почали 2023-й?

— Коли готуєш себе до найгіршого, стаєш готовим до всього. Мені приємно визнавати, що найгірший прогноз не справдився, тому результатами нашої роботи, звичайно, пишаємося.

— Що варто очікувати юридичному бізнесу після нашої перемоги?

— На великі обсяги роботи та нові виклики. Ви ж розумієте, що на нас чекає багато змін, також попереду важкий етап випробувань, і вже зараз ми маємо думати над тим, що і як робитимемо, до чого будемо йти, прогнозувати та планувати. Майбутнє країни — в наших руках, і на нас усіх лежить спільна відповідальність за те, яким воно буде.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати