Криза кризою, а в ETERNA LAW вирішили посилити відразу дві практики, взявши нових партнерів Андрія ТРОСТІНА як керівника практики GR та Тимура ХАСАНОВА- БАТИРОВА як керівника практики Compliance. Ми поспілкувалися з керуючим партнером компанії Андрієм АСТАПОВИМ, партнером Олегом МАЛЬСЬКИМ та головними героями цього інфоприводу про те, наскільки важливими зараз є комплаєнс і GR, як вони збираються розвивати команду і про що важливо пам'ятати GR і комплаєнс-спеціалістам.
Андрій Астапов
— Які плани щодо розвитку компанії на найближчий рік?
— У перспективі, звичайно, ми хотіли б розвивати практики, які цікаві нашим клієнтам, з фокусом на такі сфери, як цифрова трансформація та IT-сектор. Серед планів на найближчий рік — інтегрувати нових партнерів, а також розвивати нові продукти, нові практики, нових лідерів, тим самим посилюючи лідерські позиції на юридичному ринку.
— Чому ви вирішили посилити практики GR та комплаєнсу саме зараз?
— На сьогодні практики GR та Compliance є надзвичайно актуальними, саме тому ми в ETERNA LAW вирішили, що час зробити акцент на їх розвитку. Не секрет, що останні декілька років трансформація законодавства та бізнесу переживає історичний пік, адже завдяки монобільшості та активним діям парламенту активізувалась робота з реформування законодавства, регулювання приватного та державного секторів, цифрової трансформації тощо. Власне, у цих трендах послуги GR та Compliance надзвичайно актуальні. Багато міжнародних та національних клієнтів все частіше стикаються з відносинами з державними органами, що потребує розуміння відповідності бізнесу новим законодавчим нормам, а також, у зв'язку з розвитком інституту корпоративного управління, — і міжнародним стандартам.
Олег Мальський
— Розкажіть детальніше про розвиток нових напрямів у межах вашої компанії та на ринку в цілому. Наскільки ці напрями конкурентні? Хто клієнти?
— На практиці що більший клієнт, то більш актуальні для нього питання, пов'язані з практиками GR та Compliance. На ринку та в межах нашої компанії ці питання досить активно обговорюються через тенденції сьогодення. Адже провідні компанії мусять теж залишатися «в тренді» та імплементувати правила корпоративного управління, які беруть до уваги інтереси всіх стейкхолдерів індустрії. Для цього необхідно завжди відчувати вектор розвитку власне індустрії, регулювання державних органів тощо. Ці напрями є конкурентоспроможними як сфера послуг, де клієнтами, знову-таки, можуть виступати як провідні українські компанії, так і міжнародні гравці.
Андрій Тростін
— Андрію, вже минув місяць, як Ви приєдналися до ETERNA LAW в якості партнера і керівника практики Government Relations. Як пройшов цей перехідний період?
— ETERNA LAW — команда досвідчених та дуже енергійних професіоналів, тому адаптація була дуже комфортною та ефективною. Я вдячний партнерам за їх увагу та допомогу в інтеграції в команду.
— У Вашому профайлі вказано, що Ви займаєтесь побудовою комплексних GR-стратегій. Що вони в себе включають? З чого складається правова підтримка у GR? Який етап викликає зазвичай найбільше труднощів?
— Основа ефективного GR — це системність та вміння фокусувати ресурси для реалізації ключових завдань бізнесу. Системність GR має проявлятись від постановки цілі, визначення коротко- та довгострокових пріоритетів і кола стейкхолдерів, вибору та розробки заходів та інструментів і до власне їх реалізації. Головним завданням своєї практики я бачу допомогу клієнтам у побудові діалогу та управлінні взаємодією з державними органами, а також захист інтересів бізнесу у відносинах з державою.
— До приєднання до ETERNA LAW Ви займали посаду керівника в департаменті зовнішніх зв'язків, реалізували проєкти в фіскальній та регуляторній сферах. Без яких навичок не стати GR-спеціалістом?
— Хороший GR-спеціаліст повинен вміти знаходити нестандартні win-win рішення в складних ситуаціях. Для цього необхідно вміти розглядати питання з різних точок зору, розуміти позицію опонента, специфіку бізнес-задач та вибудовувати комплексні стратегії.
— Як плануєте розвивати практику в компанії?
— Ми будемо пропонувати комплексні GR-продукти як існуючим клієнтам фірми, так і залучати нових. Вважаю, що прозорий та структурований діалог з державою допомагає уникати багатьох непорозумінь та проблем для бізнесу.
Тимур Хасанов-Батиров
— Тимуре, чому Ви обрали ETERNA LAW для подальшого свого розвитку?
— ETERNA LAW є унікальним прикладом створення в нашому регіоні юридичної фірми, що поєднує розуміння локальних реалій і міжнародного досвіду. Я знаю партнерів фірми багато років, з деким ми навчались на юридичному факультеті в США, а дехто робив для нас роботу, коли я працював інхаузом. Довіра, порядність, експертиза та обґрунтовані міжнародні амбіції — саме ці слова характеризують для мене ETERNA LAW.
— Ви довгий час працювали внутрішнім комплаєнс-офіцером у різних компаніях. Чому вирішили повернутися в консалтинг? Чим для Вас робота в ЮФ відрізняється від безпосередньої роботи в компанії?
— За 20-річну кар'єру в 6 країнах світу я спостерігав розвиток комплаєнс-функцій і юридичних департаментів. Багато речей робилося вперше, ми робили помилки, знаходили інноваційні рішення. Цей досвід у концентрованому вигляді може виявитися корисним для наших клієнтів серед компаній і власників бізнесу, котрі хочуть ефективно боротися з розкраданнями в своїх компаніях, відповідати міжнародним стандартам у галузі протидії корупції, запровадити прозорі історії з корпоративним управлінням і санкційним комплаєнсом. Саме це забезпечить довіру інвесторів, дозволить компанії працювати ефективно, знизить регуляторні ризики і суттєво зменшить збитки. Робота в юридичній фірмі, на відміну від інхауза, дозволяє поділитися своєю експертизою та досвідом не тільки з одним внутрішнім клієнтом, а з безліччю компаній. Для мене це чудова можливість допомогти багатьом корпоративним гравцям, хто потребує нової та ефективної системи управління, побудованої на правильних і економічно вигідних засадах.
— Ви сертифікований фахівець з комплаєнс і протидії шахрайству. З Вашого досвіду, що викликає найбільші труднощі в роботі комплаєнс-офіцера в компаніях країн СНД?
— Мій професійний досвід і спілкування з членами Комплаєнс-клубу — міжнародної спільноти практиків нашого регіону, показує, що від компанії до компанії ситуація може кардинально відрізнятися. Десь тема комплаєнсу і етичного (тобто, по суті, безпечного) ведення справ все ще нова, а на рівні глобальних корпорацій може бути перекіс в інший бік — зарегульованість доходить до такого ступеня, що легше не робити бізнес, ніж подолати масу внутрішніх і не обов'язково реально потрібних бюрократичних обмежень. При цьому, напевне, характерною для всіх складністю є необхідність періодичного і ефективного ризик-менеджменту. Це дуже важливо, щоб уникнути «стрілянини по горобцях», не помічаючи дійсно великих загроз. Мені цікаво розвиватися в якості партнера, що відповідає за практику комплаєнс в ETERNA LAW. У нас амбітні плани, які ми будемо реалізувати.