27 березня 2024, 18:44

Компанії стають зацікавленішими в інтеграції етичних і стійких практик у свою діяльність

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

Віктор Сурник
Віктор Сурник «АО ALARIUS» керуючий партнер
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Про виклики, з якими зіштовхнувся юридичний ринок, актуальні тенденції та перспективи на ринку нерухомості, розвиток практики корпоративного права та свіжі законодавчі зміни говоримо з керуючим партнером АО ALARIUS Віктором Сурником.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сурник Віктор-1

— Яким був 2023 рік для компанії? На яких напрямах зараз зосередилися? Чи вдалося вам повернути довоєнні темпи роботи?

— Рік видався складним, проте успішним, оскільки вперше від моменту створення компанія взяла участь у національних рейтингах та одразу ввійшла до переліку провідних юрфірм за версією «ТОП-50 юридичних фірм України» та «Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України». Крім наших провідних галузей (будівництво/нерухомість, корпоративне право/M&A), основними напрямами сьогодні є судова та кримінальна практики. Велику частину робочого часу нашої команди займає робота Pro bono — юридичний супровід контрактів (зокрема зовнішньоекономічних) щодо закупівлі військової техніки та обладнання. Отже, станом на початок 2024 року можемо констатувати повернення навантаження в довоєнному обсязі.

— З якими проблемами клієнти звертаються найчастіше? Чи спостерігається якась тенденція? Яких справ стало більше?

— Актуальними є питання захисту прав і свобод клієнтів у кримінальних провадженнях, корпоративних прав, інвестицій, а також стягнення коштів за різними за правовою природою договорами. Збільшилася кількість запитів щодо захисту від кримінальних переслідувань і захисту бізнесу.

— Супровід яких справ/проєктів запам’ятався вам найбільше? Які проєкти були найскладнішими? Чому? Розкажіть докладніше про свій досвід.

— Найбільше запам’яталася справа щодо захисту прав інвесторів у господарській юрисдикції. Справ було декілька зі схожим предметом спору, а саме визнання недійсними інвестиційних договорів. Зокрема, одна зі справ була передана колегією Касаційного господарського суду на розгляд об’єднаної палати цього суду, що спричинило зупинку не тільки тих справ, які ми супроводжували, а й інших справ по всій Україні зі схожим предметом спору. Судді об’єднаної палати зверталися до науково-консультативної ради Верховного Суду щодо предмета спору (правової природи договору та ін.). Але навіть після отримання висновків науковців не змогли поставити крапку в цій справі та передали її на розгляд до суду першої інстанції, що зумовило прийняття аналогічних рішень в інших справах зі схожим предметом спору. Отже, справа, яку супроводжує наша компанія, може стати прецедентом і вплинути на створення нової судової практики, яка допоможе ґрунтовному та всебічному захисту прав інвесторів. Судовий процес триває.

— З якими проблемами та викликами юридичний ринок зіткнувся в умовах повномасштабної війни? Чого очікувати у 2024 році? Які можуть бути перспективи в післявоєнний час?

— На мою думку, значною проблемою став відтік кадрів. На щастя, нам вдалося зберегти нашу команду. Але в умовах нових викликів ми потребуємо розширення та зіткнулися з кадровим голодом на юридичному ринку. Як і всі українці, в 2024 році ми очікуємо на перемогу в повномасштабній війні та робимо все, що від нас залежить, аби її прискорити. Що стосується перспектив у післявоєнний період, це може залежати від багатьох факторів, зокрема політичної стабільності, відновлення економіки, питання миротворчих зусиль тощо. Юридичний ринок, імовірно, буде залучений до процесів відновлення та врегулювання правових питань, пов’язаних із наслідками воєнних дій.

— Розкажіть, будь ласка, про актуальні тенденції на ринку нерухомості, які варто враховувати в роботі юриста.

— Наразі на ринку нерухомості є кілька актуальних тенденцій, які можуть вплинути на роботу юриста. По-перше, використання блокчейн-технологій та цифрових платформ для проведення угод із нерухомістю стає більш поширеним. Це може впливати на процеси верифікації власності, скорочення бюрократичних процедур і покращення прозорості угод. По-друге, зі зростанням інтересу до стійкості та енергоефективності юристи, які працюють у сфері нерухомості, можуть стикатися з новими юридичними питаннями, пов’язаними із сертифікацією енергетичної ефективності будівель і впровадженням зелених технологій. І по-третє, глобальні інвестори дедалі частіше цікавляться ринком нерухомості. Юристи повинні стежити за змінами законодавства, пов’язаними з іноземними інвестиціями, а також розуміти особливості міжнародних угод.

— Як змінилося інвестування в нерухомість після двох років повномасштабної війни в Україні? Чого очікувати у 2024-му? Які можуть бути перспективи у післявоєнний час?

— Почнемо з того, що придбання нерухомості і в мирний час є великою відповідальністю. Проте, згідно з дослідженням щодо найбажаніших інвестиційних інструментів у 2023 році, нерухомість стала однією з трьох найпопулярніших відповідей. З огляду на те, що будівельники та девелопери відновили роботи на будівельних майданчиках, і на динаміку, яку вони показують, попит зростає. Однак, на жаль, зараз обсяги проданої нерухомості та показники залучення інвестицій не дотягують до довоєнних. Для цього є об’єктивні причини: загроза фізичного знищення нерухомості, ненадійні забудовники, нестабільність, низька купівельна спроможність населення та бізнесу.

Попри все, у 2024 році очікуємо інвестицій в український бізнес, який веде прозору діяльність і сплачує податки, а це зі свого боку сприятиме повоєнній відбудові країни. Майбутній вступ до Європейського Союзу однозначно робить Україну привабливішою для інвестицій. Тому інвестування в нерухомість навіть у період невизначеності може бути виграшним варіантом. Щодо перспектив у післявоєнний період, то вони залежатимуть від багатьох чинників, таких як стабілізація політичної обстановки, відновлення економіки, врегулювання конфлікту тощо. Історія знає багато країн, які переживали війни, а після них ставали успішними країнами з високорозвиненими економіками, в яких суттєво зростали ціни на нерухомість. Перехід до післявоєнного часу може надати нові можливості для відновлення ринку нерухомості, а також спричинити нові виклики, пов’язані з відновленням інфраструктури та громадських служб.

— Як розвивається практика корпоративного права (в контексті впливу як на вітчизняний бізнес, так і на діяльність іноземних інвесторів)?

— Протягом останніх років практика корпоративного права стала одним із ключових напрямів юридичного обслуговування бізнесу й у вітчизняному, й у світовому контексті. Вплив на вітчизняний бізнес мають кілька ключових тенденцій. У світлі щораз більшої глобалізації компанії дедалі частіше стикаються з необхідністю дотримуватися різноманітних юридичних норм і стандартів у різних країнах. Практика корпоративного права охоплює консультації щодо глобальних стандартів, дотримання законодавства різних юрисдикцій та управління ризиками. Швидкий розвиток технологій вносить зміни до структур корпорацій, управління компаніями та способів взаємодії з акціонерами. Корпоративні юристи мають бути в курсі останніх технологічних тенденцій і розробок, а також законодавчих змін, щоб забезпечувати ефективний юридичний супровід. Компанії стають чимраз зацікавленішими в інтеграції етичних і стійких практик у свою діяльність. Це стосується дотримання стандартів корпоративної відповідальності, управління ризиками згідно з принципами сталого розвитку та демонстрування соціальної відповідальності. Нині корпоративні юристи широко залучені до процесів злиття та поглинання (M&A), що передбачають консультації щодо структури угод, підготовку документації, оцінку ризиків і дотримання регулювання.

Важливим питанням у сфері корпоративного права є посилення уваги до захисту прав учасників (акціонерів). Воно стосується захисту інтересів міноритарних учасників (акціонерів), забезпечення прозорості та участі в управлінні компанією. Звісно, війна також істотно змінила стандартну практику та порушила питання про кризове управління, стратегічне планування й адаптацію до умов ринку, що змінюються.

— За вашими спостереженнями, які законодавчі зміни себе виправдали, а які (або відсутність яких) розчарували в 2023 році? Розв’язання яких питань у сфері вашої практики потребує найшвидшого нормативного врегулювання?

— Верховна Рада України 10 червня 2023 року прийняла Закон України «Про захист прав споживачів» (законопроєкт №6134). Ініціатором законопроєкту був Кабінет Міністрів України. Цей законодавчий акт — євроінтеграційний, спрямований на наближення національного законодавства про захист прав споживачів до законодавства Європейського Союзу та гармонізацію системи захисту прав споживачів в Україні з принципами, підходами та практиками ЄС.

Що стосується регуляторних змін, то з метою врегулювання питання обміну зношених банкнот іноземної валюти правління Національного банку України 20 червня 2023 року прийняло постанову №75 «Про внесення змін до Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України».

Відповідно до цієї постанови п. 33 Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого постановою правління Національного банку України від 2 січня 2019 року №1, викладено в такій редакції: «Банкам, небанківським установам заборонено відмовляти клієнтам у здійсненні валютно-обмінних операцій з банкнотами іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, що наведені на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, справжність яких підтверджена з використанням відповідного обладнання. Банк, небанківська установа підтверджують справжність банкнот іноземної валюти з використанням лічильників/сортувальників банкнот із функцією контролю ультрафіолетового, інфрачервоного та магнітного захисту та/або приладів (детекторів), що забезпечують збільшення зображень, візуалізацію ультрафіолетового та інфрачервоного захисту та магнітний контроль».

Також постановою правління Національного банку України від 20 червня 2023 року №75 було скасовано перелік ознак незначного зношення банкнот. Отже, з усіма без винятку банкнотами іноземної валюти, крім значно зношених чи пошкоджених, мають здійснюватися валютно-обмінні операції. Як вказує НБУ, це унеможливлює вплив людського фактора на визначення ступеня зношеності банкноти. Неприйняття Закону про лобізм приносить певні розчарування, оскільки від цього безпосередньо залежить шлях України до Євросоюзу та НАТО.

Щодо моєї юридичної практики, то очікую прийняття на законодавчому рівні акта, який врегулює питання відшкодування шкоди, заподіяної військовою агресією рф. Високо ціную роботу, вже проведену державою в цій галузі, але однозначність і впорядкованість цього питання, на жаль, є однією з найгостріших проблем як для бізнесу, так і для суспільства загалом.

432856945_1892608661178249_2188763395675426999_n

Команда АО ALARIUS

— Якими життєвими цінностями ви керуєтеся в професійному житті? Як зараз зберегти власну ефективність?

— Дотримання високих стандартів чесності та етики, професійна компетентність, постійне навчання і розвиток, прийняття відповідальності за свої рішення та дії. Зараз професія юриста особливо виділяється як засіб для досягнення справедливості та здійснення внеску в суспільний добробут. В умовах несподіваних, часом затяжних тривог та обстрілів складно організувати свій робочий час і ефективно розподілити завдання. Важливо бути соціально пов’язаними: взаємодія з колегами, обмін досвідом і підтримка з боку співучасників у професійній спільноті сприяють ефективності та спільному благополуччю.

— Які ваші плани на майбутнє, які напрями роботи будуть пріоритетними найближчим часом? Які завдання та цілі ставите перед собою?

— Розширення штату працівників та залучення нових клієнтів, юридичний супровід і захист клієнтів від кримінального переслідування, захист бізнесу, зокрема, але не тільки, щодо компенсації шкоди, заподіяної військовою агресією рф. Досягнення ще кращих результатів у 2024 році. Колектив АО ALARIUS та я особисто будемо продовжувати робити все можливе, щоб наші захисники на фронті були максимально забезпечені всім необхідним і після закінчення війни почувалися юридично захищеними в європейській Україні, де панує верховенство права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати