08 червня 2021, 16:14

Командний рахунок VB PARTNERS

Опубліковано в №11 (741)

Денис Бугай
Денис Бугай «VBpartners» партнер-­співзасновник, керівник практики White-­Collar Crime, президент Асоціації правників Украї­ни
Олександр Лук’яненко
Олександр Лук’яненко «VBpartners» партнер, адвокат
Денис Шкаровський
Денис Шкаровський «VBpartners» партнер, адвокат
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Більше 5 років тому юридична компанія VB PARTNERS обрала для себе бутиковий стиль розвитку. Юристи вирішили відмовитись від full-service позиціонування та сконцентрувати експертизу на кількох практиках — White Collar Crime, транскордонних та корпоративних розслідуваннях та судових спорах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як результат, зараз клієнтам пропонуються дійсно ексклюзивні рішення у нестандартних справах. Минулого року рейтингове агентство Best Lawyers назвало VB PARTNERS юридичною фірмою року з кримінального права, а цьогоріч визнало Дениса Бугая, партнера-співзасновника компанії, лідером практики кримінального права. Про досягнення, команду та плани ми поговорили з Денисом БУГАЄМ та партнерами VB PARTNERS Олександром ЛУК'ЯНЕНКОМ та Денисом ШКАРОВСЬКИМ.

Як побачитись із засудженим під час карантину, копия, копія (2)

— Денисе, минулого року видання Вest Lawyers визнало VB PARTNERS фірмою року з кримінального права, цьогоріч назвало Вас юристом року цієї практики. Складається враження, що кілька років тому Ви прописали детальну стратегію досягнення такого визнання і зараз чітко їй слідуєте. Якщо так, у чому ця стратегія полягає та від яких «точок відліку» Ви відштовхувались?

— Нагороди та визнання не є самоціллю нашої компанії, вони лише підтверджують, що ми обрали правильну стратегію. Надання юридичних послуг безкомпромісної якості — наш ключовий пріоритет. Для успіху необхідно мати чітке позиціонування компанії, бачення своєї ексклюзивності та цінності. Сьогодні ми виділяємо 3 основні фактори, які роблять нас кращими у своїй практиці. По-перше, це правильно підібрана та сформована команда. Це непроста робота, яка потребує щоденної уваги до розвитку, фіксації успіхів та точок потенційного росту кожного співробітника. Ідеальна команда — це досвідчені юристи, які відповідають корпоративній культурі та перебувають в атмосфері рівних можливостей для розкриття свого потенціалу й талантів. По-друге, розуміння, що White Collar Crime — це не лише відмінне знання Кримінального процесуального кодексу. Важливо розуміти, як функціонує та чим живе корпоративний світ, наприклад, знати особливості проведення фінансових операцій та інших базових процесів. І третьою запорукою нашого успіху є професійна етика. На жаль, цього принципу інколи не дотримуються навіть у деяких топових компаніях. Жоден клієнт не пробачить конфлікт інтересів чи інші вагомі порушення норм адвокатської етики, а довіра клієнтів — показник цінності, яку створює адвокат.

— Денис Бугай — юрист року в сфері кримінального права. Що для Вас означає ця відзнака? Які цілі Ви перед собою ставите на майбутнє?

— Особливо приємно, що вкотре моя робота високо оцінена колегами по ринку та думкою авторитетного дослідження Best Lawyers. Чергова відзнака мотивує до нових звершень. Крім того, цьогорічне дослідження визнало нашу компанію TOP- LISTED national awards in Ukraine: Criminal Defense. Це звання означає, що ми маємо найбільшу кількість юристів, відзначених у сфері кримінального права, та підтверджує, що юридичний бутик може гідно конкурувати з великими компаніями та бути лідером свого напряму. На найближчий час наша мета — і надалі бути №1 у White Collar Сrime та займати топові позиції у Dispute Resolution. Ми продовжуємо розвивати практику Corporate Investigations. Активно будуємо відносини з західними ринками та широку партнерську мережу з низкою важливих для нас юрисдикцій (Австрія, Німеччина, Франція, Люксембург, Швейцарія, Великобританія та США). Питання Інтерполу, екстрадиції та транскордонних розслідувань — ще один важливий напрям роботи, який ми продовжуємо розвивати на рівні компанії.

— Неодноразово на різних заходах та у ЗМІ Ви підкреслювали, наскільки важливу роль в успіху компанії відіграють команда та її згуртованість, і що група професіоналів — це ще не команда. Що Ви вкладаєте в поняття команди та як Вам вдалось сформувати свою?

— Спільна мета та цінності — запорука синергії, яку створює лише команда, а не просто об'єднання юристів. Підбір, зрощення та розвиток справжніх професіоналів потребує не менше часу та ресурсів, ніж робота з клієнтами. Критерії «нашого» адвоката: ідеальне знання кримінального процесу і судової практики, антикорупційного законодавства; наявність високих комунікативних навичок. Окреме побажання — додаткова галузь експертизи: податки, цінні папери, нерухомість та земля, глибоке розуміння корпоративного права та антимонопольного регулювання. Ключова мотивація наших адвокатів — професійна реалізація та робота в найбільш складних та комплексних кейсах. Прагнення до професійного розвитку — must have. Кожен з нас працює за принципом «рости або йди». Саме так формується команда-зірка, а не команда зірок.

— VB PARTNERS уже більше 5 років позиціонує себе як юридичний бутик. Минулого року в інтерв'ю Ви казали, що практика White Collar Crime не приживається у full-service ЮФ. Чи можна сказати, що Ваша бутиковість привела до чергового визнання та успіху чи просто добре їм посприяла?

— Наше визнання та успіхи — результат останніх років роботи. Понад 5 років тому ми змінили стратегію, відмовились від класичної моделі компанії повного циклу та обрали формат бутика, який спеціалізується на White Collar Crime, транскордонних та корпоративних розслідуваннях, судових спорах. Ключова перевага бутика — можливість високої концентрації. Постійне перебування у колі мегапрофесіоналів надає можливість підтримувати рівень, мати одночасно декілька експертних позицій (іноді діаметрально протилежних), забезпечити єдиний скоординований центр управління правовими та репутаційними ризиками клієнта. У результаті такого підходу ми маємо можливість запропонувати дійсно ексклюзивні рішення у нестандартних справах.

— Незважаючи на те, що ваша компанія — бутик з практиками кримінального права та вирішення спорів, у рейтингу Best Lawyers її юристи рекомендовані і в інших практиках — M&A, нерухомість, податки, корпоративне право, GR. Ви плануєте розширювати «експертну географію» та вийти за межі бутиковості?

— Як я вже зазначав, практика White Collar Crime вимагає не лише бездоганного знання кримінального права. Необхідні розуміння бізнес-практики та глибокі галузеві знання. Необхідно орієнтуватися в питаннях банківського права та фінансів, нерухомості, комплаєнсу, антимонопольного та валютного регулювання, корпоративного права тощо. Відсутність додаткових знань завадить формуванню правильної стратегії у справі або й взагалі виключить можливість чіткого розуміння потреб клієнта. Тож ми не плануємо змінювати формат та виходити за межі бутиковості, однак безперервно продовжуємо поглиблювати свої знання у різних сферах бізнесу та суміжних практиках/

Лукьяненко (2) — Олександре, Ваша робота в компанії сьогодні зосереджена на практиці захисту іноземних інвесторів в Україні. Розкажіть, з якими запитами клієнти звертаються найчастіше.

— Іноземні інвестори хочуть працювати в Україні за однаковими та зрозумілими для всіх учасників ринку правилами. Так, як це відбувається у всьому цивілізованому світі. Звичайно, що в цьому ракурсі досить важливим є забезпечення державою захисту інвестицій та створення умов, за яких інвестори могли б вести успішний бізнес. Однак у наших реаліях досить часто все відбувається навпаки — інвестор вимушений захищатися від держави, стикаючись з несправедливістю, яка продиктована корумпованістю наших контролюючих та правоохоронних органів. Така несправедливість виявляється, наприклад, у наданні конкуренту незаконних переваг, блокуванні господарської діяльності, недопущенні до конкурсних процедур, ненаданні доз вільних документів, накладенні багатомільйонних штрафів тощо. Саме тому запит іноземного інвестора — це, передусім, запит на захист від державних, а саме податкових, митних, антимонопольних та інших органів, боротьбу з корупцією та недобросовісною конкуренцією. У цьому наша компанія і допомагає іноземним інвесторам, починаючи від захисту торговельної марки і закінчуючи тяжкими протистояннями з контролюючими органами.

— З якою найбільшою проблемою стикається іноземний інвестор в Україні?

— Звичайно, що найбільшою проблемою для іноземного інвестора є корумпованість судової системи. Суди мають бути захистом від будь-яких незаконних дій як з боку конкурентів, так і з боку державних органів. Однак в умовах, коли суди необ'єктивні, інвестору досить складно захистити свої права. Нерідкі випадки, коли за допомогою судової системи «ноунейм» компанії рейдерським шляхом захоплювали активи інших підприємств. Звичайно, така ситуація неприпустима з точки зору інвестиційного клімату України. Хоча треба визнати, що є й позитивні зрушення в цьому напрямку. Це, зокрема реформа Верховного Суду та створення системи антикорупційних органів. Проте цього недостатньо. Термінового реформування потребують і місцеві та апеляційні суди.

— Як Ви оцінюєте конкурентне середовище на юридичному ринку? В чому переваги VB PARTNERS?

— Юридичний ринок досить конкурентний, але нашою перевагою є те, що ми бутикова компанія, сконцентрована на практиках Dispute Resolution та White Collar Crime. Справи, в яких наша компанія представляє або захищає клієнтів, вимагають не тільки вузьких специфічних знань, а й розуміння бізнес-процесів клієнта. Той факт, що ми спілкуємося з клієнтом однією мовою, створює для нього додаткову цінність, а нашу експертизу робить унікальною. Крім того, ми пропонуємо клієнту проактивний підхід. Ми вважаємо, що проблему потрібно вирішувати, як тільки про неї стало відомо, а не очікувати настання негативних наслідків.

— За якими принципами побудовані процеси у вашій компанії?

— Це, перш за все, професійний підхід кожного працівника та юриста, який працює в проєкті, а також його глибоке занурення в проблему. Як кажуть, бути чесним перед собою та перед клієнтом.

Шкаровский — Денисе, в статусі партнера Ви вже більш ніж півроку (Дениса Шкаровського призначили партнером у грудні минулого року, після 8 років роботи у VB PARTNERS, куди він пройшов стажером — прим. ред.). Як справляєтесь, з якими труднощами довелось зіткнутися в роботі?

— На посаді партнера моїм основним пріоритетом є розвиток нової практики Investigations. Особливу увагу ми приділяємо побудові широкої партнерської мережі з іноземними колегами. Оскільки напрям корпоративних розслідувань лише розвивається, сьогодні більша частина моєї роботи знаходиться в ключових практиках компанії — White Collar Crime та Dispute Resolution. Протягом останніх 2 років, починаючи з роботи в статусі радника, я беру активну участь у розвитку співробітників VB PARTNERS. У нашій компанії кожен працівник закріплений за одним або двома партнерами, які слідкують за навантаженням, виявляють складнощі, допомагають їх долати та навчають працівників. Одне з ключових завдань партнера — слідкувати за навантаженням, не допускати надмірної кількості завдань чи проєктів у юриста, допомагати в професійному розвитку. Водночас партнер відповідальний за зростання юриста в команді. Якщо юрист не росте, партнери «спитають», перш за все, з відповідального.

— Чи змінились Ваше ділове життя, графік роботи, її інтенсивність?

— Більшість функцій, хоч і в спрощеному форматі, я вже виконував у статусі радника. Партнерство додало самостійності в роботі і підвищило відповідальність перед партнерами, командою і клієнтами.

— У компанії Ви розвиваєте досить нову для українського ринку практику корпоративних розслідувань. Чим вона примітна та актуальна для українських реалій?

— Корпоративне шахрайство — проблема не лише України. В усьому світі втрати від корпоративного шахрайства дуже відчутні. На жаль, в Україні протягом багатьох років показник втрат бізнесу від шахрайських дій перевищує середні світові показники. Запит на послуги безпеки, в т. ч. проведення корпоративних розслідувань, зростає з кожним роком. Клієнтами практики є, перш за все, власники бізнесу або головні офіси міжнародних компаній, у другу чергу — топ-менеджмент великого українського бізнесу. Завдяки тому, що ми є адвокатами в кримінальних справах, під час корпоративних розслідувань ми формуємо доказову базу для подальшого притягнення шахраїв до відповідальності.

— Які маєте професійні плани на найближчий рік? Як професіонал та керівник, та плани щодо розвитку компанії.

— Статус партнера компанії — це не вершина, а лише початок шляху моєї участі у розвитку VB PARTNERS. Планую і надалі займатися розвитком напряму корпоративних розслідувань, активно працюючи в проєктах інших ключових практик.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати