05 грудня 2018, 15:44

«Клієнти зараз більш відкриті до світу, тому ми ніколи не пропонуємо універсальні варіанти, адже це не працює»

Ольга Соловйова
Ольга Соловйова «SK GROUP» партнер, партнер Avidbiz OU (Естонія)

Замість великих «наполеонівських планів» – чітка стратегія розвитку компанії. Саме таким шляхом пішла партнер СК ГРУП, адвокат, керівник практики міжнародного податкового та фінансового права, керівник естонського офісу, національний репортер від Естонії в International Bar Association Ольга Соловйова. Протягом майже 10 років адвокатське об’єднання СК ГРУП динамічно розвивається, супроводжує український та іноземний бізнес по всій Україні та за кордоном


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ольга Соловйова – Які ключові тенденції Вашої практики можна відзначити у 2018 році?

– Як і раніше (починаючи з 2014 р.), практика міжнародного податкового права у цьому році динамічно розвивається, клієнти активно інвестують у країни ЄС або виходять з українськими товарами на ринки Європи. Ми також відкрили свої офіси у Таллінні, Варшаві та Мюнхені, оскільки концентрація наших українських клієнтів у цих країнах є достатньо великою. Тенденціям 2018 р. я дала б назву: «Працюємо в ЄС».

За 2017-2018 рр. ми вийшли на новий рівень. Ми супроводжуємо закордонні компанії клієнтів (у тому числі українців) без присутності в цих компаніях або в трансакціях України, тобто ми об’єднуємо компанії між собою по всьому світу.

Загалом, українські юристи працюють з «прив’язкою» до України з іноземними компаніями клієнта (наприклад, стара класична форма Україна-Кіпр-офшор), тобто у схемі завжди є Україна для введення або виведення грошових коштів, контролю тощо. Сьогодні ми вже не прив’язуємося до України. Звичайно, для надання високоякісних послуг у сфері міжнародного податкового планування мені допомагає навчання за програмою LL.M International tax law у Відні та юристи наших європейських офісів. Офіси у Таллінні та Варшаві здебільшого спеціалізуються на міжнародних податках. Вже протягом 2-х років я перебуваю у Відні, тому ми пропонуємо клієнтам бізнес або інвестування в Австрії.

– З якими запитами останнім часом до Вас найчастіше звертаються клієнти? Які послуги є найпопулярнішими?

– Після запровадження BEPS, MLI, Anti money laundering rules (AML) всі клієнти переглядаюсь свої холдингові структури, реструктуруються, відмовляються від класичних офшорних юрисдикцій, а також Кіпру. Тому зараз юристи моєї практики займаються переважно аналізом діяльності міжнародних холдингів клієнтів щодо відповідності сучасним вимогам ЄС до компаній, пропонують оновлені схеми взаємодії компаній, супроводжують транскордонні операції. Саме з цієї послуги бере початок наша нова підпрактика – супроводження компаній клієнтів у відносинах з іноземними банками. Так склалося, що я маю широке коло контактів з різними банками ЄС, тому завжди маю свіжу інформацію щодо нововведень в європейському та локальному банківському законодавстві. У зв’язку з тим, що сьогодні на іноземні банки покладено чимало обов’язків з перевірки операцій, серед клієнтів постала потреба в якісному консультуванні з питань AML. Також часто клієнти почали звертатися з питанням щодо супроводження проектів інвестування в Польщу, Німеччину та Австрію.

Ольга Соловйова– Які з останніх кейсів були найцікавішими та найскладнішими для Вас та Вашої команди?

– Варто відзначити справу про придбання нашим клієнтом частки в «Промінвестбанку» у 2017 р. У цій справі майже все було складно, починаючи з переговорів зі «складним» продавцем «Внешэкономбанком» як державною структурою та закінчуючи тим, що продавець перебуває під міжнародними санкціями, що майже унеможливлювало з ним розрахунки. Завдання моєї команди полягало у розробці структури розрахунків. Найбільше задоволення ми отримали від того, що змогли знайти та з’єднати всі елементи для виконання угоди. На жаль, клієнт відмовився від придбання акцій. Однак це був дуже захопливий процес співпраці з юристами кількох абсолютно різних юрисдикцій як за правом країн, так і за ментальністю. Наразі ми супроводжуємо декілька міжнародних M&A щодо податкових питань (зокрема, злиття «Естонія-Кіпр», поглинання «Латвія-Литва» та «Німеччина-Австрія»).

– Які зміни в законодавстві, на Вашу думку, найбільш суттєво вплинули (чи вплинуть) на ринок? Які з цих змін можна вважати позитивними, а які негативними?

– Як я вже зазначала, всі введені BEPS, MLI, AML дуже суттєво змінили світ. На нашу країну це також впливає певним чином. Всі ці зміни я вважаю позитивним, адже потрібно працювати за «білими» правилами. На мою думку, «вишенькою на торті» буде той момент, коли Україна приєднається до автоматичного міжнародного обміну податковою інформацією та прийме закон про контрольовані іноземні компанії. Це буде «нова хвиля» та «великий час» перегляду компаній та активів, тому ми давно закликаємо клієнтів думати про свої доходи та податки.

Ольга Соловйова – Як Ви готуєте своїх клієнтів до впровадження положень MLI-конвенції? Чи змінюються підходи роботи?

– Юристи моєї практики вже кілька років працюють за європейськими правилами, тому MLI не є для нас чимось новим та незрозумілим. Ми готуємо своїх клієнтів, базуючись на власному досвіді, як це працює в європейських країнах. Чи зміняться підходи до роботи в Україні у зв’язку з MLI, насамперед, залежить від зміни принципів роботи наших державних перевіряючих органів та банків.

– Які юрисдикції сьогодні є більш привабливими для податкового планування, структурування бізнесу та інвестицій?

– Іноді мене запрошують читати лекції та семінари з міжнародного податкового планування. Слухачі запитують про те, яка країна є ідеальною та/або привабливою для розміщення холдингу, податкового планування тощо. Моя відповідь завжди однакова: «Не існує ідеальної структури чи юрисдикції для усього, для реалізації всіх побажань». Ідеальною структурою може бути лише така, що розроблена саме під клієнта, під його потреби та побажання.

Клієнти зараз більш відкритті до світу, їдуть до різних куточків нашої планети, тому ми ніколи не пропонуємо універсальні варіанти, адже це не працює. Зараз послуга з міжнародного структурування бізнесу є дуже актуальною, вона має великий попит серед клієнтів. На жаль, на юридичному ринку існує чимало непрофесіоналів, які пропонують старі універсальні рішення через незнання або небажання вчитися та розвиватися. З таким «універсальним рішенням» клієнт часто потрапляє в ситуацію, коли жоден іноземний банк не хоче відкривати йому рахунок, або за рекомендацією таких юристів-непрофесіоналів клієнт потрапляє у залежність від одного-двох (зазвичай інвестиційних) банків, які беруться його обслуговувати, але висувають різні умови про депозит сум, вкладання в цінні папери та ін.

Також потрібно бути уважними, коли висуваються умови, що компанії відкриє рахунок лише один інвестиційний банк. Найімовірніше, такий юрист є агентом цього банку. Згідно з договором між ними, банк сплачуватиме йому відсоток від того, що заробить на вас. Приховувати це від клієнта – дуже непрофесіонально, Прикро, що у нас є чимало таких юристів, а потім ми маємо негативне ставлення до нашої професії.

– На Вашу думку, що було б доцільно змінити у вітчизняному податковому законодавстві, щоб міжнародні компанії побачили в Україні перспективу для свого розвитку?

– Я думаю, що змінити ставлення до нашої країни з боку іноземних компаній може лише сукупність таких елементів як стабільність, прозорість, чіткість розуміння податкового та інвестиційного законодавства.

– Судова реформа ще не завершилася, але чи можна вже говорити, що бізнес в Україні став більш захищеним? Якщо ні, то коли, на Вашу думку, ми зможемо до цього прийти?

– Бізнес ніколи не буде захищеним, допоки в країни відбуватиметься свавілля та корупція в державних органах. На превеликий жаль, наразі я не бачу «світлого майбутнього» від цього в нашій державі.

– Наступного року Ви святкуватимете 10-річчя SK Group. Можна сказати, що це буде перший істотний рубіж. А що далі? Якою є супер-амбітна ціль з розвитку компанії на майбутнє?

– Майже 10 років тому я заснувала СК ГРУП, потім до мене приєдналися інші партнери. Наступного літа буде наше перше значне святкування. За 10 років компанія з 3-х працівників виросла до 40-ка юристів з присутністю в кожному регіоні України та іноземними офісами. Чи могла я тоді це уявити? Скажу відверто, так! Я була дуже амбітна. Що ще змінилося? Я стала більш спокійна та обачлива. Замість великих «наполеонівських планів» – чітка стратегія розвитку компанії. Ми стали на 10 років мудріше, вчилися на помилках, отримували досвід як компанія, як партнерство.

Я партнер, адвокат, маю дві вищі освіти (юридичну та економічну), отримую LL.M, керівник практики міжнародного податкового та фінансового права, керівник естонського офісу, національний репортер від Естонії в International Bar Association, в цьому році відсвяткувала 20 років стажу як юриста… Що ще потрібно для професійної реалізації? Можливо, час подумати про пенсію (жарт). Маю кількох друзів-юристів, які відкрили власний неюридичний бізнес, оскільки відчули, що професійно вигорають і потрібно щось для душі та розвитку. Я думаю над цим, адже потрібно бути різноплановою людиною з гнучкими можливостями.

Які амбітні плани має компанія? Як завжди, не вистачає адвокатів, тому маємо намір збільшити штат працівників, ми відкриті до приєднання нових партнерів. Ми хочемо замахнутися на відкриття офісу в Лондоні, покладаємо великі сподівання з цього приводу на нашого партнера із судової практики та міжнародного арбітражу Юлію Курило. Також ведемо переговори щодо відкриття офісу в Цюриху.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати