Які власні упередження заважають жінкам досягати успіху? Де черпати ресурси? У чому жіноча сила і чому не варто уподібнюватися чоловікам у стилі ведення бізнесу? Про все це розповіла у своєму інтерв’ю керуюча партнерка юридичної компанії Nobili, арбітражна керуюча, адвокат, медіатор Наталія ТИЩЕНКО.
— Наталіє, у цьому році дослідження Ukrainian Women in Law визнало Вас однією з успішніших жінок-юристів. А наскільки цей рік був успішним з Вашої точки зору? Що вдалося, а що ні?
— Nobili на юридичному ринку вже 14 років, і кожного разу після криз ми спостерігаємо одну і ту саму ситуацію: ринок очищується. Це нормальний, природний процес в економіці. Хтось виживає, хтось переформатується, хтось закриває бізнес, звільняючи місце новим бізнес-процесам, а хтось швидко масштабується. Минуло майже 2 роки з початку дії Кодексу з процедур банкрутства. Реформа у цій сфері розпочалася якраз вчасно. Саме вона допомогла вижити тим, хто мав на меті відновити платоспроможність і залишитися на ринку. Під час кризи процедура досудової санації, яка запрацювала саме з Кодексом, для великих підприємств стала у нагоді, як рятувальний круг. Ця процедура дозволяє бізнесу отримати бонус у вигляді мораторію, зупинити напади кредиторів та нарахування штрафів, виграти час для прийняття виважених рішень, оптимізувати бізнес-процеси, провести переговори і створити умови для відновлення підприємства.
На жаль, велика кількість підприємств з іноземними інвестиціями покидають ринок, і процедура банкрутства для них — єдиний законний інструмент, який мінімізує репутаційні ризики перед світовим співтовариством. Наша практика банкрутства актуальна як ніколи. І радує те, що збільшились звернення бізнесу з питаннями щодо запобігання банкрутству, в т.ч. попередження виникнення солідарної і субсидіарної відповідальності власників та керівників. З’явився попит на послугу з перевірки угод у разі банкрутства контрагента. За ковідну кризу ми отримали можливість напрацювати досить багато практики. Другій рік поспіль ставимо стратегічну мету популяризувати серед бізнесу процедуру банкрутства як законний і ефективний інструмент вільного ринку. На жаль, у соціумі ця процедура досі часто сприймається як «брудна». І враховуючи обмежену кількість бізнес-заходів протягом року, реалізація цієї мети була на мінімальному рівні успіху.
— Що у Вашій системі координат взагалі є успіхом?
— Як чимало хто з нас, я тривалий час вважала, що успіх — це гроші, кар’єра і визнання. Гроші. Чим більше ти їх маєш, тим більше їх не вистачає. Зростають потреби, змінюється рівень життя. Вони дають певне відчуття свободи, але з часом розумієш, що чим більші маєш нулі в контрактах, тим більша відповідальність. Те ж — з кар’єрним ростом: у певний момент доходиш до крапки, за якою настає нова, ще більша відповідальність. Жінки так влаштовані, що межа відповідальності іноді стирається й перетворюється на суцільне життя на роботі. Ти начебто вдома, з сім’єю, а «сидиш у телефоні», на відпочинку не можеш відійти далеко від інтернету, замість концерту в дитячий музичній школі біжиш на судове засідання. І так з дня у день. А потім раптом розумієш, що гроші нічого не варті порівняно з емоційними моментами, які вже, на жаль, не повторяться. Успіх для мене сьогодні — це гармонійне поєднання сім’ї та улюбленої справи, де роль Я стоїть на першому місці. Ми досить часто чуємо інструктаж перед польотом, де кажуть, що одягати кисневу маску слід спочатку матері, а потім вже дитині. І це дуже важлива річ, яку я раніше не розуміла. Саме від жінки залежить усе, що її оточує. Від її гарного настрою, наповненості, ресурсності і здатності мотивувати близьких людей. Для цього вона має з повагою і любов’ю ставитися, у першу чергу, до себе, займатися лише тими проєктами, що приносять задоволення, і мати чіткі кордони між роботою, сім’єю та відпочинком. І в гарному гуморі у виплеканій жінкою з пристрастю справі завжди будуть і матеріальні блага, і визнання, і повага, і взаємодія з партнерами. Успіх — це здоровий егоїзм, що поєднує любов до себе і вміння відчувати і відстоювати свої кордони. Успіх — це про емоційно екологічну людину, яка в будь-яких стресових ситуаціях може керувати своїми емоціями.
— А що можна вважати провалом для жінки в юридичній кар’єрі?
— У будь-якій сфері провалом є те, що жінка проживає чуже життя. Займається не своєю улюбленою справою, не має щирої мотивації, йде чужим шляхом, боїться відповідальності, шукає оцінки в оточенні. Чесність і порядність мають бути в усьому, і перш за все — перед собою.
— Які власні упередження можуть завадити жінці стати успішною в юридичному бізнесі?
— Жінка, як і раніше, вважається постраждалою від гендерної дискримінації. Часто жінки залежні від чоловічої культури у впливі на гендерні ролі й жіночу поведінку в бізнесі. Гендерні відмінності є. Жіноче ведення бізнесу відрізняється від чоловічого. Жінки гнучкі, більш відповідальні, у них більш соціально захищені усі працівники, котрі мають вищий рівень заробітної плати і кращі умови праці. Ви завжди можете знайти маркери жіночого бізнесу, коли переступаєте поріг компанії. Якщо говорити про фінансову стратегію чи продажі, звичайно, там включається чітко чоловіча форма, але насправді якогось поділу на жіночий/чоловічий бізнес немає. Є жінки, які не впевнені у собі і ставлять гендер як причину невдач. Та стать на сьогодні в Україні, як і в світі, відходить на задній план. У першу чергу важливі експертність, професійність у роботі, репутація в бізнесі.
На мою думку, найбільшою проблемою є те, що більшість жінок намагаються підлаштуватись під чоловічу форму ведення бізнесу. Упередженість звучить так: «Якщо я буду поводитись, як жінка, мене не будуть сприймати чоловіки, що є колегами, партнерами, клієнтами, і відповідно, мій успіх під великим питанням». Саме через це упередження ми бачимо, як світ наповнюється жіночою, але деструктивною енергією, саме через нього не бачимо масштабування жіночого бізнесу. Справді жіноча форма поєднання бізнесу і хобі дозволяє жінкам мати значимі результати. Майбутнє — саме за поєднанням пристрасті й любові в діяльності. Це про пристрасть до справи і любов до людей, про емоційне наповнення бізнесу.
— Чи змінила пандемія щось у баченні лідерства? Про що в першу чергу має думати лідер у скрутній ситуації?
— Ми намагались адаптуватися до нового, карантинного світу, і нам це вдалося. Період «пожежогасіння» вже далеко позаду. Зараз час, коли треба адаптувати бізнес-процеси під можливі майбутні зміни, бути готовим до будь-яких зрушень, взяти курс на постійне вдосконалення. Пандемія посилила роль лідера як стратегічного партнера у розв’язанні великого кола питань, змусила поглянути на світ іншими очима, адже для того, щоб впоратись, керівникам стали потрібні нові компетенції. В епоху постійних інтенсивних змін лідерство має бути адаптоване до нової реальності, думати треба швидко і гнучко. Лідер має створити умови для росту, одночасно підтримуючи довіру та доносячи до усіх спільну мету. Він має бути армійським генералом, щоб описати загальну картину та надихнути на плідну працю, має бути рушієм впровадження важливих ініціатив і впливати на розвиток бізнесу найвищою мірою. Карантин, спричинений Covid-19, був чудовим часом, щоб показати, що насправді може лідер. Нові виклики лідерства вимагають нових стратегій розвитку і нових підходів.
— Чи спостерігаєте Ви жіночу солідарність у юрбізі? Чи допомагають жінки одна одній у скрутних ситуаціях, чи частіше кожна сама за себе?
— Я звикла завжди розраховувати на себе і свою команду. Однак у мене добрі стосунки як з жінками, так і з чоловіками в юрбізі, і сподіваюсь, що за необхідності ця солідарність проявиться в позитивному сенсі. Вважаю, що те, як до нас ставляться інші, залежить від нас самих.
— Чи продовжуєте Ви після роботи думати про роботу, нові проєкти тощо? Що допомагає відключатися від цих думок?
— Наразі я вже навчилася розділяти роботу і дім. Найпростіше правило для мене: переступаючи поріг дому, одягати хатні тапочки й домашній одяг. Усю роботу, яку треба зробити, включаючи дзвінки, я закінчую виключно у стінах офісу, навіть якщо для цього треба затриматись на робочому місці.
— Що Вас найбільше надихає на нові звершення? Де берете сили і ресурси на реалізацію ідей?
— Світ настільки змінився, що ми кожного дня стикаємось з новими викликами. Для мене основними мотиваторами і вчителями є мої діти. Я спостерігаю, що для них цікаво сьогодні, і прогнозую, що саме це завтра буде цікаво більш дорослій аудиторії. Так, наразі я стала учасником майже всіх популярних соціальних мереж. Мене приводить у захват, що вони дивляться мої прямі ефіри в Instagram, читають пости, слухають інтерв’ю і ставлять розумні запитання. А потім повторюють аналогічні дії на своїх сторінках у соцмережах. Вони пишаються мною і тим, що я роблю. Це дуже дорого коштує. Відчуття, що ти є авторитетом для дітей, ні з чим не можна порівняти. Це штовхає рухатись далі для того, щоб дітям було чим пишатись. Для мами це найвища винагорода і рушійна сила для нових звершень.
— Публічність для Вас як для юриста — приємний бонус чи просто частина роботи і маркетингової стратегії?
— Публічність — це результат побудови особистого бренду. І якщо взяти окремо професію арбітражного керуючого, то наразі це вже необхідність. На жаль, банкрутство досі залишається незрозумілою процедурою, в думках людей, бізнесу і навіть деяких юристів ніби забрудненою. А публічність допомагає говорити гучніше, здійснювати якісь дії, що викликають увагу широкого кола людей, дає можливість впливати на думку інших учасників ринку, розповсюдження інформації для запобігання неетичних рішень.
— Розкажіть про плани на цей рік. Які цілі мінімум і максимум ставите перед собою? Можливо, хотіли б анонсувати читачам проєкти, що стартують незабаром?
— Nobili залишається у статусі бутіка з практики банкрутства, але час вимагає розгалуження спеціалізацій. Під час процедур банкрутства ми стикаємося з досить «екзотичними» для нас речами і вимушені залучати сторонніх експертів. Бажання створити ідеальний full service з питань платоспроможності вимагає наявності надійних, перевірених часом фахівців, тому ми починаємо розвивати нові практики в компанії. Я особисто і далі планую брати активну участь у популяризації процедур банкрутства та працювати над удосконаленням законодавства у сфері неплатоспроможності. І планую незабаром відкрити школу для жінок з бізнесу. Школу, в який хочу навчатися сама і ділитися набутим особистим досвідом свого перетворення.
Новий час прагне бути гендерно-нейтральним. Світ швидко змінюється, наповнюється жіночою енергією. Сьогодні жінка, прагнучи бути багатозадачною, не завжди може проявити себе як жінка, щоб не опинитися на другий ролях, де суспільство сприймає її як слабшу за чоловіків. Жінка нової епохи намагається бути хорошим керівником, надихаючою дружиною і люблячою мамою, хорошим другом. При цьому вона піклується про себе і прагне проживати своє життя так, як би їй хотілося. І останнє не завжди у неї виходить. Десь у метушні втрачається сьогодення, і жінка збивається зі шляху, ламаючи каблук і розуміючи, що в сумці є все, крім правди. Правди, у якій потрібно зізнатися собі. Адже не завжди їй вистачає часу знайти в цьому світі щось для себе і приділити час саме собі.
Зараз багато говорять про «скляну стелю», з якою стикаються саме жінки, досягши певного рівня у менеджменті компанії, про відсутність жінок у Forbes. Часто причина виникнення цієї перешкоди — не тільки об'єктивні обставини (сформовані традиції, стереотипи, перерви у кар'єрі), але й суб'єктивне сприйняття жінками себе і своїх можливостей. І найголовніше — це відсутність мрії. Наразі досить багато жінок, втягуючись у бізнес, здобуття матеріальних ресурсів, втрачають цінні духовні ресурси. Набуваючи чоловічих якостей, вони втрачають свої природні якості. Жінка в кар’єрному зростанні, як правило, втрачає здатність мріяти і вірити, що вона здатна масштабувати свій бізнес. Навчившись усвідомлювати власні сильні сторони і долати внутрішні бар'єри, жінки зможуть відкрити нові можливості для кар'єрного зростання. А якщо навчитися правильно себе позиціонувати і розуміти правила політичної гри, — можливо, і впливати на рішення, що приймаються.
Школа має на меті дати жінці інструменти для подолання внутрішніх бар'єрів, усвідомлення власних сильних сторін, відкриття нових можливостей та правильного позиціонування себе через набуття нових навичок і прийняття своєї жіночої природи. Навчити жінку знову мріяти і долати «скляну стелю», з якою вона часто стикається в цьому світі, досягаючи певних вершин. Робити свій бізнес з пристрастю, допомагати іншим, постійно розвиватися самому. І це теж про успіх. Мій особистий успіх уже в реаліях.