18 січня 2022, 13:45

Ігнорувати конкурентів на ринку юридичних послуг — неприпустима розкіш самовпевнених дурнів

Опубліковано в №1 (755)

Наталія Дригваль
Наталія Дригваль «CREDENCE, АО» старший партнер, к.ю.н., адвокат

Кілька останніх років в Україні зростає практика Private Clients. І це попри те, що у світі продовжується пандемія коронавірусу, а економіка України далека від стабільності. Про те, чому зростає попит на послугу Wealth management, як план дій BEPS впливає на Україну та чим відрізняється одіозний клієнт від токсичного, ми говорили зі старшим партнером АО CREDENCE, к.ю.н., адвокатом Наталією ДРИГВАЛЬ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


дригваль_фото.6Dkfi

— Наталіє, Ви давно у практиці Private Clients. Які тенденції могли б відзначити протягом останніх років у цій сфері?

— Практика зростає. Цей тренд зберігається вже протягом кількох років і викликаний декількома чинниками. По-перше, це національний фактор, що зумовлений численними змінами в українському податковому полі. Влітку запрацювала податкова амністія, що є початковим етапом реалізації непрямих методів моніторингу доходів громадян. І хоча клієнти ставляться до таких ініціатив держави з певною обережністю, все ж у них присутня значна цікавість до цього інструменту. Додала роботи також політика держави у сфері деофшоризації. Запровадження правил контрольованих іноземних компаній та перекладання тягаря сплати податків на кінцевих бенефіціарів торкнулись більшості середнього та великого бізнесу, що, знову ж таки, підвищує попит на юридичні послуги. По-друге, не варто забувати про фактор глобальних змін. План дій BEPS (далі — План), що був запущений G-20 та ОЕСР у 2013 р., вже об’єднав понад 100 країн навколо впровадження міжнародних уніфікованих систем обміну фінансовою інформацією, а також боротьби зі зловживаннями використанням спеціальних режимів оподаткування та конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. З 1 січня 2017 р. до Плану приєдналась і Україна.

— Який позитив для ваших клієнтів несуть перелічені зміни?

— Законодавчі новели дуже активно стимулюють формування податкової грамотності, раціонального ставлення до управління іноземними активами, що в повній мірі відображається на напрямах послуг у сфері Private Clients.

— Поговоримо про ваші послуги. Які з них користуються найбільшим попитом серед клієнтів?

— Найбільш популярними є консультації щодо правильного оформлення декларації про майновий стан та доходи, супровід податкової амністії та корпоративної реструктуризації іноземних компаній. Користується попитом і супровід процедури безподаткової ліквідації КІК. Все залежить від того, на якій стадії звернувся клієнт. Якщо ми тільки починаємо працювати, це може бути консультація щодо правильного відображення інформації у податковій декларації. Якщо існує історія успіху у представленні інтересів клієнта та певний ступінь довіри, сфера діяльності може охоплювати міжнародне податкове та корпоративне структурування капіталовкладень та володіння активами у різних юрисдикціях.

— Чи виник попит на нові послуги внаслідок останніх податкових змін?

— З боку власників великого бізнесу виник попит на послуги Wealth management. Вони частково заміняють добре відому послугу Private Banking, яка була прерогативою переважно фінансових закладів. Це пов’язано з посиленням законодавства та політики єдиних регуляторів, а також ускладненням внутрішніх процедур у банках, оскільки вони при обслуговуванні великого капіталу залучені до процедур compliance і KYC (know your customer — знай свого клієнта).

— У чому основна відмінність цих послуг?

— Якщо попередній тренд був прерогативою банківських структур, то сервіс Wealth management може бути наданий у рамках консультаційних послуг поза банківською організацією. За таким принципом успішно працюють мультисімейні офіси. Основний фокус пов’язаний з управлінням усім добробутом клієнта. Співпраця спрямована на розробку індивідуальної інвестиційної стратегії, яка враховує особисті обставини, довгострокові та короткострокові інтереси, комфортний рівень ризику. При цьому розглядається повний спектр доступних інвестиційних інструментів від цінних паперів до вкладень безпосередньо у працюючий бізнес. Послуги WB також можуть включати надання клієнту експертизи з оподаткування, юридичних питань, нерухомості, фінансового моделювання та оцінки вартості бізнесу, що цілком відображає подальші тенденції розширення практики Private Clients.

— Ви відчуваєте конкуренцію на ринку?

— Не приділяти належної уваги конкуренції на будь-якому ринку послуг вважаю неприпустимою розкішшю самовпевнених дурнів. Заслужити високу довіру клієнта з управління активами — це показник результативності роботи, насамперед, у базових практиках компанії. Тому для оцінювання власної результативності ми аналізуємо не лише успіхи наших колег у цій галузі, але й власні досягнення порівняно з попередніми роками або рівнем складності завдань, що вирішуються.

— Чи оперуєте Ви у своїй практиці поняттям «одіозний клієнт»? Чому взагалі в Україні й досі нерідко ототожнюють адвоката зі справою клієнта? Суспільство звикає до подібних ототожнень, і це неправильно. Як уникнути утисків з боку суспільної думки?

— Поняття одіозності за визначенням пов’язане з особистістю, яка викликає ненависть. Ми ж вживаємо термін «токсичний клієнт». Адже поняття «одіозний клієнт» — це лише миттєве відображення настроїв суспільства, якому властиві коротка пам’ять і здатність до легкого перемикання уваги. Аналізуючи психологію мас, можна з впевненістю сказати, що так званий чорний піар, пов’язаний з представленням інтересів токсичного клієнта, працює як дуже активна реклама, і з часом, коли стрічка подій заповниться інформацією про нових героїв дня, у потенційних клієнтів залишиться розуміння, що цей адвокат спроможний на виклик суспільству та здатен відстоювати незалежну позицію.

— У якому випадку Ви відмовилися б працювати з клієнтом?

— З морально-етичних міркувань, а також у разі конфлікту інтересів з клієнтом, чиї інтереси я вже представляю в даний момент.

— Які з останніх кейсів були найцікавішими та найскладнішими?

— Так трапляється в останні роки, що кожен новий кейс — це окрема сфера економічно-суспільних відносин. Спочатку це вимагає максимальних зусиль, щоб опанувати значний обсяг інформації та виправдати довіру клієнта, тому важко виокремити ступінь складності «більше-менше», якщо діяльність в цілому викликає задоволення.

— Які складові успішної побудови та розвитку практики Private Clients?

— Як я вже зазначала, запорукою побудови цієї практики є історія успіху та довіри з боку клієнтів. Щодо складових її успішного розвитку, то мені згадується інтерв’ю одного відомого балетного танцюриста про те, що балет — це щоденна виснажлива праця з повною віддачою. У спорті достатньо раз вдало виступити на Олімпіаді, і ти носитимеш звання переможця ігор до кінця життя, а в балеті маєш щоразу, виходячи на сцену, доводити свої здібності та таланти. Мені здається, в цьому багато спільного з юридичною практикою загалом, незалежно від її напрямів.

— Якою була Ваша перша справа? Пам’ятаєте?

— Так, пам’ятаю її дуже добре. Вона стосувалася провокації хабаря. На той час я була помічником адвоката. Досвід роботи у правоохоронних органах допоміг підготувати сильну правову позицію для свого наставника. У подальшому саме це привело до звільнення службової особи від кримінальної відповідальності. Справа стала резонансною, а мій наставник отримав хороший гонорар успіху. Його слова про те, що у мене є шанси досягти успіху в цьому виді діяльності, зіграли вирішальну роль і дали розуміння, в якому напрямку я хотіла б почати практику. В подальшому саме ця справа переконала мене набути офіційного статусу адвоката та зайнятись самостійною діяльністю.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати