12 жовтня 2020, 14:13

«Хоча бренд Mamunya IP щойно з'явився, ми вже давно працюємо на ринку як успішна команда»

Опубліковано в №19 (725)

Олександр Мамуня
Олександр Мамуня партнер Mamunya IP
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

У вересні команда ІР-практики AEQUO залишила компанію та стала основою для створення нового юридичного ІР-бутіка Mamunya ІР. Очолив нову компанію в минулому партнер, керівник ІР-практики AEQUO Олександр Мамуня.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


44_1 — Олександре, Ви багато років працювали в одній команді. Що стало причиною «розлучення»? Чому такий поспіх у прийнятті рішення? Це про неефективність, про розчарування, чи настав час рухатися вперед?

— За час спільної роботи у складі AEQUO ми досягли хороших результатів, можна з упевненістю сказати, що увійшли у п'ятірку найкращих юридичних фірм на ринку. Практика інтелектуальної власності отримала високе визнання у відомих міжнародних рейтингах та впевнено стала однією з бюджетоутворюючих у фірмі. Але з часом стали проявлятися розбіжності в поглядах і підходах до роботи. Карантин та криза ці розбіжності загострили, під сумнівом опинилося збереження команди та клієнтського портфеля, що й стало основою для такого рішення.

Для мене люди, команда набагато важливіші, аніж гроші чи доля в капіталі. Клієнти почуваються більш задоволеними, коли отримують послуги від людей, які дійсно насолоджуються своєю професію. Я хотів зберегти команду справжніх професіоналів та однодумців. Команду, яку я так довго формував і з якою зміг вивести нашу практику на лідерські позиції.

Для мене це не питання розчарувань. Роботою, яку ми робили в AEQUO, я досі пишаюсь. Але ми по-різному дивимось на бізнес-модель та подальший розвиток.

— Ви готувались до виходу зі складу AEQUO, чи це було імпульсивне рішення?

— Умови для цього складалися поступово, під час кризи рішення назріло досить швидко. У спокійні часи розбіжності не так помітні і не так важливі. Криза вимагає діяти рішуче, відповідно до ваших цінностей, і не погоджуватись на інше. До того ж, колишні колеги просто не залишили нам вибору, раптово відрізавши команду від роботи компанії та надання правової допомоги клієнтам.

— Чому AEQUO у своєму прес-релізі повідомила про Ваше «виключення» з партнерського складу, а Ви написали про вихід з партнерства? Чия це все-таки була ініціатива?

— Спочатку разом зі своєю IP-командою ми подали заяви про звільнення. Колишні колеги пропонували нам залишитись, та коли з'ясувалося, що зберегти переважну більшість IP-практики не вдасться, партнери задумалися, яким чином втримати профільних клієнтів. Не маючи можливості запропонувати клієнтам рівноцінну команду, партнери на своїх зборах прийняли рішення про моє виключення з підстави, яка не відповідає дійсності та має дискредитуючий характер. Надалі вони використали це рішення у комунікації з клієнтами, що могло негативно вплинути на їхнє ставлення до створеного мною IP-бутіка, і навіть заявили клієнтам про приєднання до них відомого на ринку IP-фахівця, який на той момент до них не приєднався.

AEQUO не поспішала звільняти ані мене, ані команду, яка теж вирішила покинути фірму, залишаючи для себе можливість використовувати в перемовинах з клієнтами інформацію про формальну наявність цих людей в штаті. За 3 тижні потому ми, нарешті, отримали від колишніх партнерів підтвердження про звільнення команди. Мою заяву про звільнення також задовольнили, проте я досі офіційно є співвласником AEQUO, незважаючи на гучну заяву колишніх колег про моє виключення. Нам необхідно завершити всі формальні процедури і розійтись цивілізовано, з виплатою всіх платежів, передбачених пайовому партнеру — одному із засновників фірми.

Та все одно ми з вдячністю залишаємо AEQUO і будемо дотримуватись цивілізованих правил поведінки на ринку. Нам нецікаво надалі розвивати конфлікт, ми хочемо продовжувати надавати правову допомогу клієнтам й отримувати задоволення від того, що робимо.

— Коли плануєте завершити всі юридичні і фінансові питання з колишніми колегами?

— Коли ми тільки створювали фірму AEQUO, то разом з партнерами вирішили розділити бізнес-ризики між собою, не покладаючи всі ризики можливої невдачі на когось одного. З огляду на такий підхід я як пайовий партнер погодився як на фінансову, так і на організаційну участь у створенні AEQUO. Це передбачало чималі зусилля, особливо в перші місяці роботи, коли доводилось буквально виносити власні гроші з дому і не отримувати натомість нічого. Проте всі погодились на такий формат взаємної підтримки задля створення успішної компанії.

Окрім фінансів, кожен з пайових партнерів привів до фірми свою професійну команду, досвід та експертизу, які часто були вирішальними факторами при виборі клієнтами фірми в якості юридичного радника. Поряд з іншими партнерами, які відповідали за транзакційні практики, я був партнером-керівником практики IP (весь час) та розв'язання спорів (на старті компанії). За роки моєї роботи AEQUO стала лідером у практиці інтелектуальної власності та справедливо посіла перші місця в міжнародних рейтингах.

Як пайовий партнер, я також доклав чимало зусиль для створення нового сучасного технологічного офісу, в якому розмістилася вся велика команда AEQUO. Оглядаючись на пройдений шлях, я пишаюсь тим внеском, який зробив у розвиток фірми.

З моменту створення практика IP була однією з найбільш успішних у фірмі. Останній рік не був виключенням, і AEQUO ще певний час продовжуватиме отримувати від клієнтів відповідні оплати за надані мною та моєю командою з IP-практики послуги. Усі ці питання мають бути предметом перемовин. «Розлучення» поки що триває. Ми маємо підтвердження щодо звільнення команди, але не маємо жодних орієнтирів щодо врегулювання зазначених моментів. Хочу вірити, що мої колишні партнери поводитимуться етично, і ми зможемо закрити всі ці питання найближчим часом.

Але є і гарні новини. Незважаючи на непрості умови, Mamunya IP активно працює. Чимало клієнтів зраділи появі бутіка та висловили готовність працювати з нами вже під новим брендом. Мало того, буквально за два тижні з моменту мого оголошення про вихід до нас звернулися з надзвичайно цікавими проєктами вже декілька нових клієнтів, які раніше навіть не розглядали можливість співпраці, поки команда знаходилась у складі юридичного супермаркету. Це доводить, що формат спеціалізованого бутіка високо затребуваний у нашій сфері, адже наша валентність зростає в рази — ми можемо не тільки співпрацювати з клієнтами напряму, але й допомагати своєю IP-експертизою колегам по ринку, консультуючи багатопрофільні юридичні фірми.

Ми активно включилися в життя галузі. Точніше, змогли в ньому залишитися, незважаючи на всі труднощі перехідного періоду. Наприклад, я як голова профільного комітету Асоціації правників України активно готуюся до конференції IP Ukraine Now 2020, яка цього року має бути особливо цікавою. Ринок отримав низку законодавчих змін у IP-сфері, в т. ч. закон про створення національного органу в сфері інтелектуальної власності, нові правила роботи організацій колективного управління, новели щодо торговельних марок, винаходів та корисних моделей, промислових зразків. Ринку треба усвідомити нові умови і навчитись в них працювати. Саме про це ми і будемо говорити з учасниками конференції.

— Новий бренд заходить на ринок вже сформованою командою. Колеги повірили та підтримали Вас. Чому? Які очікування від нового проєкту у команди?

— Зібрати якісну команду на ринку — завдання непросте. Мені знадобилось багато років, щоб сформувати IP-практику, побудувати ефективну співпрацю в команді, налагодити відносини з клієнтами на основі глибокої довіри та найвищої якості послуг, перевірених часом. Я вважаю, що сьогодні це — найкраща команда на ринку.

Mamunya IP — вже сформована команда, готова до роботи. Власне, ми й не збираємось допускати жодних пауз у наданні послуг клієнтам, з якими давно працюємо. На першому етапі наше головне завдання — зробити перехід у нову компанію, з новим брендом максимально комфортним для клієнтів, які вирішили працювати з нами.

В команді Mamunya IP ми розділяємо не тільки професійні принципи, високі стандарти етики, а й, власне, людські цінності. Саме вони роблять нас тими, хто ми є. Саме ці принципи ми втілили у слогані нашої нової компанії — The human touch of intangibles. Адже людяність, етика, відповідальність — усього цього дуже бракує на ринку.

44

— За останній рік вітчизняний юридичний ринок пережив декілька «розлучень». Як Ви вважаєте, чи можна вже говорити про сталу тенденцію? На Ваше переконання, що є причиною цього явища?

— Думаю, кризові явища у світовій економіці багатьох змусили переглянути обставини та умови роботи, поставити собі питання: а чи відповідає моя робота, моя компанія, перш за все, моїм власним прагненням, моїм справжнім принципам та цінностям? Там, де існували протиріччя, вони стали гострішими, що спонукає до рішучих змін.

Не бачу нічого поганого у виділенні команд, створенні нових компаній, появі нових брендів. Не тільки юридичний ринок, а весь світ стрімко змінюється. Залишатися статичним в цій ситуації означає смерть і занепад. Ще рік тому ніхто не міг навіть уявити собі масштабний lockdown та глибоку трансформацію способів і принципів роботи. Але сьогодні ми всі живемо в нових умовах і шукаємо шляхи для розвитку. Зміни будуть відбуватись і надалі, хочемо ми цього чи ні. Але від нас залежить, як ми будемо на ці зміни реагувати: ховатись і сідати в глуху оборону чи приймати нові умови і шукати в них нові можливості. Для мене вибір очевидний.

— Робота у ВКП та AEQUO сформувала певний досвід. Що Ви могли б застосувати зараз, а від чого краще відмовитись?

— Як керівник IP-практики, я багато чому навчився та досяг чималих звершень у кожній компанії, де доводилось працювати. І за це я дійсно вдячний колишнім колегам. Не беруся казати, що в когось принципи кращі чи гірші. Цінності — це персональний вибір, який визначає твій подальший розвиток і, зрештою, успіх. Для мене це професіоналізм, людяність, відповідальність і готовність гнучко реагувати на потреби клієнтів. Мені важливі всі ці компоненти, тому і з'явився бутік Mamunya IP.

Я вірю в те, що сталий розвиток на юридичному ринку може забезпечити виключно якісний, людяний сервіс. Не всі розділяють цей підхід. Ми бачимо надмірне захоплення технологіями, автоматизацією, але у всіх цих рішень досить низька «стеля». Машини і роботи не замінять людину, принаймні, в найближчі роки, поки штучний інтелект не навчиться глибоко аналізувати і синтезувати, створювати якісну юридичну послугу. Поки що такий прогрес ми бачимо хіба що в sci-fi блокбастерах. Адже це дуже складна робота, в якій людина все ще дасть величезної фори будь-якій складній ІТ-системі.

Звісно, технології значно спрощують життя і дозволяють спростити чимало типової, рутинної роботи. Ми самі залюбки використовуємо ІТ-інструменти, які вже стали musthave, певним «золотим стандартом» роботи на глобальному ринку. Але головна перевага людини над машиною — це здатність знаходити креативні рішення складних завдань. Здатність враховувати велику кількість чинників, а головне — здатність взаємодіяти з іншими людьми, відчувати їхні мотиви, розуміти їхні прагнення та об'єднуватись для вирішення завдань. Саме на такий людяний, сервісний підхід ми робимо головну ставку в Mamunya IP. Ми створили компанію, в якій хочеться працювати і з якою хочеться будувати довгі, сталі відносини, як всередині, так і зовні.

— Ви створили новий ІР-бутік, проте на ринку говорять про стагнацію у практиці. Як Ви вважаєте, які перспективи розвитку практики на наступний рік?

— Чи є ринок таким, яким він був рік тому? Звісно ж, ні. Та чи означає це стагнацію? Точно не означає! Значення нематеріальних активів, інтелектуальної власності з часом лише зростатиме. Так, треба вчитись більш швидко реагувати на зміни, допомагати клієнтам працювати в умовах тотальної невизначеності. Але як на мене, такий виклик тільки додає азарту.

— Які цілі ставите перед собою та командою на наступний рік?

— Хоча бренд Mamunya IP щойно з'явився, ми вже давно працюємо на ринку як команда. Впевнений, в Україні та за кордоном всі чудово знають нас, нашу експертизу та відповідальний підхід. Я разом з командою не одноразово виводили IP-практику багатопрофільних юридичних фірм, у яких ми працювали, на перші місця в міжнародних рейтингах. Тому наступне завдання — продемонструвати, що ми дійсно та сама команда, яка має заслужений авторитет серед колег і довіру клієнтів, що ми — відома команда під новим брендом.

Ми маємо великі амбіції в IP та авторитет у цій сфері. Наше завдання як IP-бутіка — пропонувати кращий сервіс, гнучкі умови, індивідуальні рішення у сфері захисту інтелектуальної власності та бути максимально ефективними для бізнесу наших клієнтів. Попит на фаховий супровід у цій сфері залишається великим як за кордоном, так і в Україні. Криза мало змінила обсяги роботи, але сприяла підвищенню вимог до якості, до готовності глибоко занурюватися в завдання клієнтів, до вміння пліч-о-пліч вирішувати складні кейси.

В цілому зараз, через місяць після нашої першої публічної заяви про створення IP-бутіка, я можу сказати, що тільки ствердився у правильності цього кроку. Скільки б не тривало «розлучення» і яким би важким воно не було, воно того варте. Ми почуваємося так, ніби повернулись додому, у місце, де хочеться творити, де отримуєш насолоду від кожного нового проєкту та почуваєш себе щасливим. Я переконаний, що тільки щасливі люди можуть надавати якісні послуги, адже вони готові віддаватися улюбленій справі на всі 100%. Моя амбіція — створити саме таку фірму!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати