20 квітня 2020, 14:00

«Формула успіху у клієнтів досягається за наявності двох складових - високої якості послуг та сервісу»

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2019

Зоя Ярош
Зоя Ярош керуючий партнер MARSHALLER GROUP, голова Асоціації адвокатів України
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Зоя Ярош, керуючий партнер MARSHALLER GROUP та голова Асоціації адвокатів України, вважає, що важливо індивідуалізувати сервіс у роботі з клієнтом, адже тоді він почуватиметься особистістю, а не транзакцією. Адвокат поділилася досягненнями своєї компанії за останній час, цікавими справами, планами щодо розвитку, розповіла про те, яку роль вона відіграє в житті ААУ, а також про значення ААУ в житті адвокатури.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


imgonline-com-ua-Resize-cycER59ocYlBON – Яким був 2019 рік для компанії «MARSHALLER GROUP»?

– Рік був доволі напруженим та насиченим. Говорячи з «Юридичною Газетою», звичайно, приємно відзначити, що ми увійшли до рейтингу «Лідери ринку» в галузі податкового права та в судовій практиці. Окрім того, адвокати нашої команди отримали численні особисті відзнаки, що свідчить про професійність команди. Однак найголовнішим є те, що ми отримали значущі перемоги у справах в інтересах наших клієнтів. До того ж зазнали розширення наші практики (зокрема, у сфері енергетики), а також рік ознаменувався відкриттям Одеської філії та зміцненням зв’язків з Південним регіоном нашої країни.

– Як побудованний та за допомогою яких засобів досягається результат у співпраці адвокат-клієнт в АО «MARSHALLER GROUP»?

– Формула успіху у клієнтів досягається за наявності двох складових – високої якості послуг та сервісу. При цьому рівень сервісу компанії оцінюється лише за однією людиною, з якою в цей момент часу спілкується клієнт. Важливо індивідуалізувати сервіс, оскільки це дозволить клієнту почуватися особистістю, а не транзакцією. Одним зі шляхів досягнення цього є збір інформації про клієнта, що може підкреслити індивідуальний підхід до його обслуговування. При цьому в жодному випадку не можна забувати про високу якість послуг та бути орієнтованим на остаточний результат для клієнта. Адвокат – це, насамперед, відповідальність за клієнта.Важливо використовувати найефективніші маркетингові й PR-інструменти для просування та підвищення іміджу юридичної компанії.

– Що для Вас означає складна справа? Наведіть приклад такої справи.

– Я вважаю, що кожна справа є складною. Передусім, кожна справа є важливою для клієнта, а тому до неї потрібно відповідно ставитися. Навіть за наявності визначеної та сформованої судової практики, в кожній справі можуть виявитися певні обставини, що виключають застосування такої практики або формують нову. Цікавими є питання, в яких ти стаєш «першопрохідцем» та маєш можливість брати участь у справі, яка фактично стає прецедентом.

Говорячи про одну з наших практик, а саме енергетику, законодавство, що регулює відносини у цій сфері, за останні роки зазнало значних змін, тому практика формується саме зараз. До того ж будь-яка помилка законотворця чи регулятора в цій сфері може призвести до значних втрат або економії учасників ринку. Наведу такий приклад: 28.03.2017 р. НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг – прим. ред.) на виконання зобов’язань держави перед Європейським енергетичним союзом запроваджує тарифи за приєднаною потужністю. Зміни відбулися шляхом скасування Постанови НКРЕКП №3159, прийняття Постанови №348 та низки постанов, що запроваджували тарифи газорозподільним компаніям. Всі ці постанови були опубліковані та набирали чинності 01.04.2017 р. відповідно до порядку прийняття рішень про встановлення тарифів.

З 01.04.2017 р. весь ринок природного газу в питанні плати за транспортування і розподіл природного газу перейшов на тарифи за приєднаною потужністю, які передбачали інший тип розрахунку такої плати ніж той, що діяв раніше. Тобто споживачі повинні платити не за обсяг транспортованого газу, а відповідно до потужності лічильника, у вигляді так званої «абонплати». При цьому новий порядок передбачав, що споживач оплачує таку сталу «абонплату» газорозподільчому підприємству за тарифами, у складі яких вже закладена компенсація витрат оператору газотранспортної системи. Тобто непобутові споживачі не повинні були оплачувати послуги з транспортування газу напряму ПАТ «Укртрансгаз», як це було до 01.04.2017 р.

Такі зміни дійсно відповідали зобов’язанням України перед європейськими партнерами, але ці ж зміни викликали значний суспільний резонанс, який міг стати причиною невдоволення громадян. Для зниження градуса соціальної напруги НКРЕКП не придумує нічого іншого, як 10.04.2017 р. ухвалити постанову №494, якою намагалося скасувати постанови, що встановлювали тарифи за приєднаною потужністю, з дати їх ухвалення. Як наслідок, виникла юридична колізія щодо нарахування послуг за транспортування природного газу за 01-27.04.2017 р.

Захищаючи інтереси нашого клієнта (державного підприємства), нам вдалося довести, що такі спроби суперечать ч. 7 ст. 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», що тарифи, введені Постановою №348, та порядок сплати послуг діяли у період 01.04.2017 р. до 27.04.2017 р., а починаючи з 28.04.2017 р. (дата набрання чинності постановою НКРЕКП №494) були відновлені в дії попередні тарифи, що діяли з 01.01.2017 р.

Зазначена справа та її результат мають значення не стільки з позиції захисту інтересів державного підприємства від необґрунтованих вимог монополіста щодо стягнення надмірних коштів зі споживача послуг, які в нашій конкретній справі виражалися за цей період у кількох десятках мільйонів гривень, скільки з позиції прецеденту та наслідків від такого прецеденту в результаті юридичної помилки НКРЕКП. Ця справа відкрила також перспективи для учасників ринку природного газу повернути надмірно сплачені кошти за квітень 2017 р., адже до 27.04.2020 р. ще існує така можливість.

– Ви є головою Асоціації адвокатів. Яка мета асоціації та Ваша місія в ній?

– Восени цього року мене вдруге обрали президентом Асоціації адвокатів України. Нашій організації вже більше ніж 10 років, вона була створена на добровільних засадах з метою розвитку інституту адвокатури, захисту прав і законних інтересів адвокатів. Сьогодні ААУ об’єднує не тільки адвокатів, але й інших представників юридичних професій, приділяє багато уваги юридичній освіті та взаємодіє з юридичними ВНЗ, має налагоджену співпрацю майже з усіма бізнес-асоціаціями в Україні. Також наші представники входять до громадських рад при державних органах та в різні робочі групи з реформування і вдосконалення законодавства. Всі заходи, які проводить Асоціація, спрямовані на розвиток знань, професійне зростання і розширення професійних горизонтів. Професійні форуми та інші заходи – це популярний майданчик для дискусії між адвокатами, владою і бізнесом. Ми впевнені, що ініціативи та досвід адвокатури є надзвичайно важливими для розвитку держави й суспільства.

– Що більше цікавитиме юристів у цьому році: світові правові тренди, українські реалії, пов’язані з черговою судовою реформою, чи останні зміни процесуальних кодексів?

– Час та умови ринку вимагають від юристів постійного самовдосконалення, підвищення рівня навичок та вмінь. Вже не достатньо академічних знань і досвіду. Без обміну практикою, без розуміння світових тенденцій, норм міжнародного права, практики Європейського суду з прав людини, наявності певних фінансових і технічних знань та вмінь, комунікаційних навичок важко розвиватися професійно й досягати певних результатів.

Україна активно розвиває міжнародні зв’язки та торгівлю, долучається до міжнародного співробітництва, у зв’язку з чим для юристів відкриваються нові можливості як для реалізації себе, так і для здобуття найкращого досвіду та знань. Також активно розвиваються практики у сфері міжнародного комерційного арбітражу. Нам надзвичайно приємно, що ця практика активно розвивається в нашій компанії, ми маємо значущі перемоги в цьому напрямку. Звичайно, це все відбувається паралельно з поглибленням знань у сфері національного законодавства, яке є надзвичайно мінливим.

imgonline-com-ua-Resize-4QTZhcQ9jaohnnA – Яких принципів Ви дотримуєтеся в роботі з клієнтами? Що для Вас означає поняття адвокатської етики?

– Зважаючи на те, що у процесі виконання своїх обов’язків адвокат вступає у широке коло взаємовідносин (з клієнтом, правоохоронними органами, судом, іншими державними органами, учасниками судового процесу, колегами), етичні норми мають широкий спектр регулювання. Таким чином, на адвоката покладається цілий комплекс зобов’язань як юридичного, так і морального характеру, що можуть навіть суперечити одне одному. Усвідомлення юридичною спільнотою впливу поведінки юриста і дотримання етичних норм на його особисту репутацію та ділову репутацію його роботодавця призвело до того, що останнім часом набувають популярності стандарти й норми, які розробляються на локальному рівні – стандарти поведінки юридичних компаній та/або корпорацій, за якими будь-яка відповідальність може застосовуватися виключно на такому локальному рівні. Звичайно, такі стандарти є обов’язковими в нашій компанії.

– Нові тенденції, нові горизонти для АО «MARSHALLER GROUP» у 2020 році? Які нові практики у сферах права Ви плануєте запровадити ?

– Компанія зарекомендувала себе на ринку юридичних послуг як надійний і професійний партнер майже в усіх галузях права, оскільки до кожного вирішення питання та розробки стратегії потрібно підходити комплексно. В цьому стратегія подальшого розвитку компанії кардинально не зміниться, оскільки це дієвий шлях, що дозволяє нашим клієнтам бути захищеними. Однак ми вбачаємо великі можливості та простір у позасудовому врегулюванні спорів. Медіація як альтернативний метод набула вагомого значення в юридичній спільноті та спільноті бізнесу.

Практика компанії у сфері банкрутства розширюється завдяки роботі з клієнтами та початку діяльності, пов’язаної з банкрутством фізичних осіб. Інститут банкрутства фізичних осіб був запроваджений у жовтні 2019 р. з набранням чинності Кодексом з процедур банкрутства. Практика банкрутства фізичних осіб є новою для нашого суспільства і цікавою для нашої компанії. Успішна практика компанії в податкових спорах залишається актуальною та буде розвиватися, особливо враховуючи законодавчі зміни (зокрема, ухвалення законопроекту №1210, який на момент підготовки цього інтерв’ю ще не був підписаний Президентом, але як передбачено перехідними положеннями, набуде чинності з 01.01.2021 р.). Тому готуватися та приймати рішення щодо структурування бізнесу і планування фінансових потоків потрібно вже сьогодні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати