28 лютого 2017, 10:34

Етика – це засадниче зобов’язання юриста

Опубліковано в №9 (559)

Шейла Редел
Шейла Редел експерт з питань професійного розвитку Канадської асоціації юристів

В рамках першої всеукраїнської програми професійного розвитку адвокатів «Адвокат Майбутнього» ми вирішили поговорити про адвокатуру, цінності та стандарти професії з Шейлою Редел, експертом з питань професійного розвитку Канадської асоціації юристів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_5007

- Пані Шейло, що слід розуміти під професійним розвитком адвоката? Чи існують в Канаді стандарти щодо цього питання?

- Традиційно, професійний розвиток адвокатів в Канаді стосувався в основному лише знання законодавства. Якщо закон змінювався – це було підставою підвищувати кваліфікацію. Однак, протягом останніх 10 років фокус професійного розвитку перемістився на розвиток практичних навичок адвокатів. Наприклад, у кримінальному процесі більше уваги приділяється навичкам адвокації, представлення справи в суді, інтерв’ювання клієнта, аналізу справи тощо. Тобто професійний розвиток канадських адвокатів став більш комплексним та різностороннім. Адвокати в більшості провінцій Канади зобов’язані присвячувати своєму професійному розвитку щонайменше два дні на рік. До того ж щонайменше дві години з цих двох днів мають стосуватися питань етики адвокатської діяльності.

- Це є обов’язковою умовою?

- Так. Адвокати щороку повинні звітувати про підвищення кваліфікації. Якщо вони не виконують мінімальних вимог (2 дні професійного розвитку на рік), тоді вони можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

- Можете навести приклад такої дисциплінарної відповідальності?

- Право займатися адвокатською практикою буде призупинено. Це триватиме до того моменту, поки адвокат виконає відповідні вимоги щодо професійного розвитку. Для адвокатів з більшим досвідом, у яких потреби у професійному навчанні є іншими, передбачено, що ці два дні на рік можуть бути їм зараховані, якщо вони викладають/навчають своїх менш досвідчених колег. Це прописано у правилах, які регулюють вимоги до професійного розвитку адвокатів в Канаді.

- Яким є Ваше бачення програми «Адвокат Майбутнього»? Чи є подібні практики в Канаді?

- В Канаді, як я вже зазначала, змінюються підходи до професійного розвитку адвокатів. Асоціація адвокатів Канади (Canadian Bar Association, є добровільним професійним об’єднанням, наприклад, як АПУ в Україні) нещодавно провела масштабне дослідження щодо майбутнього юридичної професії. З'ясувалося дуже багато цікавих моментів. Я мала можливість використати деякі результати цього дослідження під час розробки програми «Адвокат Майбутнього», зокрема, програма сфокусована на розвитку навичок адвокатів. Більшість адвокатів дуже добре знають законодавство, а потреби у професійному розвитку лежать в площині саме сфери навичок, а не знання законів та права. Зазначу, що в програмі «Адвокат Майбутнього» є багато нового матеріалу, а, отже, це цікавий досвід і для мене.

- Чи могли б Ви детальніше розповісти про це дослідження?

- Перша частина дослідження ґрунтувалася на детальному вивченні питання про те, що очікують клієнти від адвокатів та юристів? Це може здатися дивним, але раніше в нашій країні ніхто не досліджував подібні питання. Ключовим висновком дослідження стало те, що клієнти хочуть бути більше залученими до своїх справ, приймати більше рішень та впливати на хід справи. Решта дослідження здійснювалося за чотирма напрямами. Я була залучена до дослідження  майбутнього юридичної освіти та професійного розвитку юристів/адвокатів. Другий напрям стосувався того, як зміна середовища та потреб у майбутньому вплине на правила адвокатської етики. Окрема увага приділялася ролі інформаційних/сучасних технологій в юридичній професії. Останній компонент дослідження стосувався ведення адвокатської практики (як змінюються роль та вимоги до адвокатів, юридичних компаній тощо).

- Ви згадали про етику… Наскільки в Канаді етика впливає на професію, на юридичний бізнес?

- Для канадських адвокатів етика є засадничим зобов’язанням. Переважна більшість дисциплінарних справ в Канаді пов'язані з випадками порушення правил адвокатської етики.

- Чи відомі Вам ситуації, коли адвокатів якимось чином притягли до відповідальності за порушення професійної етики?

- Це поширене явище. Наприклад, конфлікт інтересів – питання актуальне та важливе. Нещодавно подібну справу розглядав навіть Верховний суд Канади. Також було чимало випадків коли адвокати відбирали гроші у своїх клієнтів. Звичайно, такі справи є сенсаційними. В цьому випадку діяльність таких адвокатів може бути не лише призупинена, а їх взагалі позбавляють права займатися адвокатською практикою. Протягом останніх 5 років, актуальності також набувають справи, пов'язані з поведінкою адвокатів – в суді, у стосунках з колегами тощо. За неналежну поведінку адвокати притягаються до дисциплінарної відповідальності.

IMG_4701 - Які ж цінності для суспільства має нести адвокатура та адвокати?

- Я дуже багато викладаю, в тому числі молодим юристам, які лише нещодавно стали на професійний шлях. Питання цінностей займає значну частину цього навчання. На мою думку, на першому місці повинна стояти доброчесність. Адвокат повинен вірити в те, що вона робить. Дуже важливим для адвокатів є усвідомлення ними того, в чому полягає незалежність цієї професії, а також розуміння значущості своєї ролі у системи правосуддя. Для кожного адвоката надзвичайно цінним має бути розвиток власних компетенцій. Ще одна цінність – це просування та підтримка реформ адвокатською спільнотою. Тобто якщо адвокати бачать, що якісь дії не є належними або чесними, якщо вони розуміють, що деякі закони є несправедливими, тоді їхнім зобов’язанням є ініціювання та просування відповідних змін. У країнах, де система правосуддя не дуже добре розвинена (зокрема, у Південно-Східній Азії, де я мала можливість викладати), ці підходи важко сприймаються. Але, як канадський адвокат з 30-річним досвідом роботи, я вважаю, що ці цінності та підходи є засадничими.

- Чи має професія адвоката в Канаді авторитет у соціумі?

- Я вважаютак, і в Канаді цей авторитет ґрунтується на культурі та традиціях, які складалися протягом багатьох років. Варто зазначити, що більшість наших законодавців мають юридичну освіту. Деякі канадці з цього приводу жартують, що не дуже добре, коли адвокати всім заправляють. В Канаді адвокати відіграють особливу роль в суспільстві. В нашій правовій культурі дослухаються до їх думки. Можна стверджувати, що адвокати є лідерами думок і задають тенденції.

 - Хто ж він – адвокат майбутнього?

- Насамперед, адвокат майбутнього йде у ногу з часом. Він комфортно почувається, використовуючи в роботі сучасні технології. Коли я викладаю молодим адвокатам, то бачу, що вони ведуть свої нотатки у телефоні. Також, наприклад, коли я даю якусь інформацію на папері, вони просто усе фотографують і повертають мені роздруківку. Для них це дуже просто, вони над цим навіть не замислюються. Тобто технології є важливим елементом. При цьому важливо більш широко розглядати роль адвоката в суспільстві. Адвокат майбутнього здатен виділяти головне в свої роботі. В минулому адвокати робили дуже багато рутинних речей (складали шаблонні, прості документи). Адвокат майбутнього систематизує цей процес, що дає йому змогу зосередитися на більш складних та цінних питаннях. Саме тому я почала з технологій, адже це є одним з ключових питань сучасності. На мою думку, адвокат майбутнього здатен реагувати на нові тенденції та діяти в нових сферах, які, можливо, не розглядалися раніше (як в роботі, так і загалом). Розвиток суспільства йде попереду, а закон слідує за ним. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати