— На сьогодні практика Private Clients в юридичному бізнесі дуже популярна не лише в Україні, але й у багатьох інших країнах світу. Як Ви вважаєте, з чим це пов’язано?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Фактори, що сформували ринок Private Clients у нас і за кордоном, загалом схожі. Просто у нас, на відміну від Заходу, ця практика ще формується. Це трансформація економічних відносин, накопичення капіталів і реакція з боку держави, яка підсилює процеси фінансового моніторингу. У нас можна додати ще й актуалізацію інвестиційних схем. Загалом «повільно, але вірно» західноєвропейський досвід інтегрується в нашу систему права. Відповідно, практика Private Clients стає все більш затребуваною.
На жаль, у нашій державі дестабілізуючу для бізнесу роль грає політична ситуація. Підприємцям складно робити прогнози, тому вітчизняний бізнес шукає шляхи виживання в складних умовах: розширює контакти з зарубіжними партнерами, диверсифікує ризики, переносить head company в податкові гавані. В Україні питання Private Clients часто поєднанні з представництвом інтересів клієнта у кримінальних провадженнях (White Collar Crimes) на стадії або оцінки можливих ризиків від певного роду діяльності, або активного кримінального переслідування особи.
— Чи має ця практика національні особливості?
— За кордоном власники давно прийняли за аксіому, що максимальна прозорість їхнього бізнесу — капітал в очах медіа, громадськості та ділових партнерів. Для них цілком логічно зібрати активи, скажемо так, під одним дахом для більш ефективного залучення інвестицій. У нас же поки що панує протилежний підхід. Тому, звичайно, є причини, про які я вже говорила: випадки необґрунтованого переслідування з політичних мотивів, правова невизначеність, ще не усталені «правила гри», економічна та політична нестабільність. Відтак, у нас затребувані консультації та супровід процесів, пов’язаних з дробленням активів, розміщенням їх у різних зарубіжних юрисдикціях, відкриттям рахунків у зарубіжних банках, податкове планування — тобто індивідуальний юридичний продукт. Я б назвала це мінімізацією ризиків по-українськи.
— Які найбільш популярні (затребувані) послуги в рамках практики Private Clients в юрисдикціях, з якими ви працюєте?
— Це стратегічні, багатоюрисдикційні консультації з питань захисту активів та інвестицій тощо. Багато наших клієнтів мають транскордонні ділові інтереси, що вимагають складного податкового планування. У наших реаліях проблеми можуть стосуватися не лише самого бізнесмена чи високопосадовця, а й членів їх сімей, яким потрібно захистити сімейні активи, пов’язані з нерухомістю, володінням частиною бізнесу тощо. В останні 5 років актуальності набули юридичні послуги у сфері так званого санкціонного законодавства, застосування якого призвело до такого виду негативних наслідків, як замороження іноземних фінансових та майнових активів.
Подібні види юридичних послуг найчастіше пов’язані з активною взаємодією адвоката з правоохоронними органами та судами в іноземних юрисдикціях. У нашій країні традиційно зміна політичних еліт супроводжується кримінальним переслідуванням «попередників» зі спробами підключити до процесу зарубіжні та міжнародні правові інституції, тому слід бути готовим представляти свого клієнта в судах Євросоюзу, Інтерполі, Європолі.
— Як Ви розвиваєте цю практику? Де шукаєте клієнтів?
— Не буду оригінальною, якщо скажу, що попит диктує пропозицію. Як правило, клієнти нас знаходять самі. Для цієї категорії дуже важливі рекомендації, вони не шукають компанію у рейтингах, не реагують на рекламу, але швидко дізнаються про успішні кейси, схожі з їхньою ситуацією.
— Що надихає Вас у роботі? Опишіть портрет ідеального клієнта для юриста.
— Насправді мене надихає виклик. Виклик самому собі, своїм можливостям, стереотипам, усталеним уявленням. Коли виникає можливість перевірити свої здібності, розширити власні горизонти. Ідеальний клієнт для юриста — це людина, яка вміє логічно, послідовно викладати свої проблеми, наводячи доводи з посиланням на відповідні документи, спокійно, неемоційно вислуховувати аргументацію судових рішень, об’єктивно оцінювати результати. Зрозуміло, що більшість завжди хочуть швидких виграшних результатів, але лише меншість розуміють, що краще попередити проблему, ніж потім розбиратися з наслідками.
— Чи відчуваєте конкуренцію з боку інших юридичних фірм?
— Невпевнена людина порівнює себе з оточуючими, впевнена — з минулим собою. Безумовно, є певна конкуренція, і це добре, адже це здоровий стимул для професійного розвитку. Багато хто знаходить свою нішу, та часто результати по складних кейсах досягаються спільними зусиллями — справжні професіонали не будуть робити вигляд, що розуміються на всьому, вони об’єднуються з тими, хто має найвищі компетенції з певних питань, і тоді справа рухається швидше. Таких прикладів успішної співпраці у нас багато, ми часто допомагаємо колегам.
— Які термінові кроки держава має зробити назустріч бізнесу?
— Не заважати йому. Прибрати від бізнесу політику та силовиків, які бажають заробити, створюючи штучні проблеми. Бізнес не почувається захищеним, особливо без забезпечення надійних механізмів захисту права власності. Прозорість державної політики та встановлення єдиних та зрозумілих для всіх правил — це передумова надходження інвестицій та сталого розвитку.
— Якими рисами, на Вашу думку, має бути наділений старший партнер юридичної компанії у 2021 р.?
— Для мене визначальне слово у цьому запитанні — «партнер». В англійській мові це слово походить від part — частина. Тобто партнер — це частина тебе самого. Тому у будьяких іпостасях головною рисою партнера для мене має бути надійність, можливість йому довіряти. Довіра — це фундаментальна якість взаємостосунків та підстава, на якій можливе існування як міжособистісних, так і професійних відносин. Саме тому назва нашого адвокатського об’єднання Credence — «Довіра».