07 березня 2017, 13:22

«Досить про «нежіночу» справу»: про партнерство, адвокатську діяльність та кримінальну практику

Опубліковано в №10-11 (560-561)

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «AVER LEX» керуюча партнерка
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Керуючий партнер АО AVER LEX  Ольга Просянюк розповіла «Юридичній Газеті» про свої погляди на роль жінки в юридичній професії, а також поділилася історією власного успіху.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


17195377_1195171183934484_739095353_o

- Пані Ольго, перш за все, розкажіть, будь ласка, що Вас привело в юридичну професію? Чому Ви вирішили стати юристом?

- Ще з молодших класів я усвідомила, що хочу бути адвокатом. Коли я вперше це озвучила своїй вчительці та однокласникам, одразу дізналася, що є «жіночі» й «чоловічі» професії. Виявилося, що мій вибір стати адвокатом не належить до категорії «жіночі» професії.

Мабуть, з того часу я руйную всі можливі міфи в юриспруденції. Спочатку я досягла своєї цілі, ставши адвокатом. Моїм першим місцем роботи був авіаційний концерн «Титан». Колектив компанії складався з 50-ти чоловіків та 4-х жінок (я – юрист, кухар, секретар і бухгалтер). На «Титані» я пройшла свій перший курс молодого бійця, за що дуже вдячна тодішньому керівнику, який допоміг мені зняти «рожеві окуляри», нічого не боятися та впевнено рухатися вперед.

Наступним важливим етапом моєї юридичної кар’єри було створення Адвокатського об'єднання AVER LEX. Сьогодні ми є лідером, визнаним юридичним ринком, із захисту в резонансних кримінальних справах. Якби тоді у школі я назвала своєю майбутньою професією «адвокат у кримінальних справах», то взагалі шокувала б всіх у класі.

Від початку своєї діяльності й до сьогодні я не бачу себе ні в чому іншому. Коли я потрапляю на судове засідання, для мене існує лише цей світ, я просто дихаю цим процесом. В сучасних умовах існує чітке розуміння того, що професія адвоката не обмежується лише наданням правової допомоги. вона спрямовується також на контроль та дотримання абсолютної законності як зі сторони захисту, так і зі сторони опонентів та правоохоронних органів.

- Чи доводилося Вам за період навчання, розвитку, кар'єрного зростання зіштовхуватися з проблемою гендерної рівності?

- Особисто мені не доводилося. Аналізуючи загальну тенденцію, досить довго існував стереотип, що не дозволяв чоловікам сприймати жінку як рівноправного партнера у бізнесі. Однак сьогоднішня світова тенденція свідчить про постійне зростання показника кількості жінок-управлінців. Були проведені дослідження серед 22 тис. компаній з 91 країни світу щодо впливу гендерних особливостей на прибуток та загальний успіх компанії. Результати показали, що компанії з 30% жінок на топ-посадах можуть розраховувати на збільшення доходу на 6%, ніж компанії з босами-чоловіками. За останніми даними Програми розвитку ООН, в Україні жінки становлять 38% від загальної кількості підприємців, які мають свій індивідуальний бізнес, в їх управлінні знаходиться 26% малих підприємств, 15% середніх і 12% великих.

Світовий тренд «Гендерний баланс в управлінні – запорука ефективності бізнесу» поступово набирає обертів у юридичному бізнесі. Серед ТОП-50 юридичних компаній України за останні 5 років кількість керівників-жінок не була нижчою 12-14%. Окинувши оком збалансованість керівників юридичних служб провідних компаній України, статистика виглядає приблизно як 50/50.

- Як Ви вважаєте, чи насправді ця проблема існує в Україні та у світі?

- Я бачу, що цьому питанню приділяється багато уваги як з боку жінок, так і чоловіків. Оперуючи фактами й цифрами, за результатами систематичних досліджень експертів різних країн, можна дійти висновку, що така проблема насправді існує. Проте як юрист я знаю, що кожній людини гарантовані рівні права на працю та вільний вибір своєї професії, що на законодавчому рівні виключає існування цієї проблеми. Я впевнена, що побудова власної кар’єри залежить не від гендерної приналежності, а від особистих характеристик та бажань. У житті до всього потрібно підходити усвідомлено, з любов’ю, жити відповідно до своїх справжніх бажань та цінностей, постійно самовдосконалюватися.

Будучи керуючим партнером, я вирішила проаналізувати, які питання найчастіше постають перед жінкою-керівником, а які – перед чоловіком-керівником. Я зрозуміла, що різниці в порядку денному немає. Кожного керуючого партнера турбує репутація компанії та її місце на ринку, клієнти та проектна робота, здорова атмосфера у партнерстві та в команді, ефективність бізнесу.

З іншого боку, говорячи про особливості управління, не секрет, що жінка за своєю природою більш адаптивна, ніж чоловік. У жінок краще розвинена інтуїція. Що таке інтуїція? Це передбачення. Стратегія розвитку компанії – це також багато в чому передбачення, вміння завдяки шостому відчуттю знайти правильні шляхи розвитку компанії та відповіді у критичних ситуаціях.

- Ви – керуючий партнер юридичної компанії, практикуєте в «чоловічому» напрямку юридичної експертизи (кримінальному праві). Що Вам допомагає впоратися з роботою? Чи все ж таки «чоловічість» згаданої роботи – це міф?

- На мою думку, присвоєння «чоловічості» сфері кримінального права – це певний стереотип. Руйнування стереотипів – це своєрідний «додаток» до професії, з яким мені вдається успішно справлятися.

В моїй практиці були випадки, коли при знайомстві нове оточення намагалося знайти «підступ». Як жінка може бути адвокатом у кримінальних справах та ще й керівником компанії в цій спеціалізації? Може! Ще й як!

Для мене дуже важливо до всього у житті підходити з любов’ю (у професії, у партнерстві, у клієнтських взаєминах). Саме любов до всього, що я роблю, до близьких мені людей допомагає знаходити правильний баланс. Одним з найбільших помічників є правильне планування. Колесо гармонійного балансу (або ж авторська назва «ромашка») завжди допомагає вчасно збалансувати різні сфери життя. Важливо виділяти час для максимально сконцентрованої роботи та час для розслаблення.

При всій величезній завантаженості та нестачі необхідного часу дуже важливо в певний момент усвідомлено робити тривалі паузи. Потрібно ставити собі такі питання: «Куди я і моя компанія рухаємося зараз?», «Які мої наступні цілі?», «Що мені хотілося б привнести нового?». Зазвичай, найбільш правильні відповіді на ці питання приходять до мене під час подорожей.

Хоча моя професійна спеціалізація складна і досить стресова, позитивний стиль життя та гумор також допомагають справлятися з роботою. Не менш важливим є професійний азарт і ставлення до своєї діяльності з позиції віри у перемогу. Головне – любити свою справу, вірити в те, що немає нічого неможливого, та завзято йти до кінця!

Вертикальное - Розкажіть, будь ласка, про свою роботу на посаді члена дисциплінарної посади Київської міської КДКА.

- Система органів адвокатського самоврядування супроводжує діяльність адвоката фактично на всіх етапах його професійного становлення. Дисциплінарна палата КДКА поєднує в собі функції нагляду за практичною діяльністю адвоката та його захисту від можливих переслідувань за виконання професійних обов’язків. Даючи згоду на приєднання до складу дисциплінарної палати, я чітко розуміла, з якими функціональним навантаженням та аспектами доведеться мати справу при проведенні перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката та при підготовці довідки про наявність чи відсутність підстав для порушення дисциплінарної справи. Проте можу запевнити, що всі члени дисциплінарної палати КМКДКА сумлінно ставляться до вирішення кожного питання, ретельно проводить перевірку та всебічно аналізують матеріали дисциплінарної справи.

На жаль, сьогодні наша спільнота спостерігає негативну тенденцію – держава та правоохоронні органи не зацікавлені в сильній адвокатурі. Таким чином, інколи трапляються випадки, коли звернення до органів адвокатського самоврядування зі скаргами на адвокатів використовується як інструмент блокування надання останніми якісного професійного захисту або тиску у зв’язку з виконанням професійних обов’язків. Тому одним з найважливіших спільних завдань кожного представника органів адвокатського самоврядування, на мою думку, є формування єдиної та міцної адвокатської спільноти.

- Окрім усього зазначеного, для управління компанією потрібно мати «сильну руку» та жорсткий характер. Скажіть, будь ласка, чи не переходить Ваша звичка керувати у сферу приватного життя?

- Від самого початку, тільки опинившись у вирі юридичної практики, я одразу усвідомила, що тут потрібно, у прямому сенсі цього слова, «вигризати місце під сонцем». Чітка та обґрунтована позиція, непересічні теоретичні знання і глибинне розуміння ситуації клієнта – ось мої головні помічники. Я професіонал, а тому не знаю слова «ні».

Проте скажу ще раз – до всього потрібно підходити з любов’ю. Коли переді мною постав вибір між омріяним партнерством та материнством, я не вагаючись обрала друге. Однак в результаті отримала і те, й інше! Я отримала дві родини – мою сім’ю та AVER Сім’ю. Це мені вдалося без «звички керувати». До речі, саме всебічна підтримка сім’ї та колег в усіх починаннях є тим двигуном, який керує моїм рухом вперед.

- Якби доля дала можливість повернути час назад (наприклад, у студентські роки), чи обрали б Ви такий же шлях? Що Вам хотілося б змінити у своєму житті ?

- Сьогодні я керуючий партнер найкращої компанії, яка спеціалізується на складних кримінальних і політично-мотивованих справах, успішний адвокат, щаслива дружина та мама. Тому мені не хочеться нічого змінювати у своєму житті, адже всі ті події, які сталися зі мною в минулому, сприяли моїм нинішнім професійним та особистим досягненням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати